Gebeliğe Hazırlık Hamile kalma sürecim

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.
merak ettim konu aceba civan percemi aslan pencesi ve hayit tohumu cayinla hamile kalan varmi ben gunde 3 kere iciyordum.bas agrisi yapti.biraktim 2 ye indim ve adetden sonra icmeye basladim ve gecen hafta biraktim 2 hafta kur yapip adetime 3 gun var gunlerimizi degerlendirdik aceba gebelik belirtileride var midede eksime ve kokuya hassasiyat aceba gebelik varmidir sizce

Öncelikle merhaba arkadaşlar
Bu yazıda sizlere eşimin genetik rahatsızlığı Adrenal hiperplaziden proklaktin yüksekliğine düşük amh degerinden erkek infetilisine, morfolojinin 0 olmasından hamile kalmama kadar pek çok yaşadığımız sorunları ve bizim çözüm olarak denediklerimizi yazıcağım belki birine faydası olur. Öncelikle ilk 2 sene çocuk düşünmemiştik keşke diyorum baştan isteseydik bu süreci etrafımızın baskılarından nispetlerinden yıpranmadan belkidaha kolay atlatırdık. 2 senden sonra çocuk düşününce birkaç ay denemelerimiz başladı 4 5 ay geçmesine rağmen bir sonuç elde edemiyorduk binbir hevesle yaptığım idrar testleri hep hüsranla sonuçlanırdı. Bazen kendi kendime belirtiler uydurup hamileyim kesin dediğim aylar bile olmuştu. Eşim benim kadar üstüne düşmüyordu ve bu beni daha çok üzüyordu. En son karar verip hastaneye kontrole gittim. Hormon testleri yapıldı amh hariç her değer normaldi daha sonra hsg çekildi oda normal çıkınca doktorun birde eşin bir üroloğa gitsin demesiyle eşim üroloğa gitti ve sperm testi verdi sperm testinin sonuçlarını görünce şok olduk diyebilirim. Sperm sayımız 0 dı tekrarlamamıza rağmen bu sonuç değişmedi. Tabi hemen eşime ultrason çekildi ve testiküler rest tümörü çıktı endokrin doktoruna yönlendirildi hormonlarına bakıldı hormon sonuçlarında kortizonun olması gerektiğinden çok düşük olduğu tsh fsh degerlerinin çok düşük olduğu saptandı. Kortizonun düşüklüğü sebebiyle böbrek üstü bezi tomografisi cekildi ve olması gerekenden büyük olduğu ortaya çıktı. Devamında genetik test yapılarak non klasik konjenital adrenal hiperplazi teşhisi konuldu. Hergün biraz daha şaşırıyor üzülüyorduk artık eşimde kendini geçmiş nasıl çocuk sahibi olacağımızı kafaya takmıştı. Bundan sonra tedavimiz ürologla degilde endokrin doktoruyla devam etti. Esime genkort yani kortizon ilacı başlandı doktorlar eşimin bu zamana kadar nasıl kriz gecirmediğine şaşırdı bunu duyunca daha çok üzüldüm önceden böyle bir sey olsaydı neden olduğunu bile bilmiyecektim ve müdahale edemeyecektim. Eşim ayda bir sperm hormon testi verdi ancak yeteri kadar yükselmiyordu fsh lh ve bu sebeple sperm sayımızda ha la 0 da kalıyordu. Doktorumuz spermin duzelebilmesinin baya zaman alacağını soyledi boyle birkac ay devam ettik ve sonuçlar yine aynıydı Daha sonra doktorumuz çocuk durumunu hızlandırmak için ilacın bir ağır formuna yani dekorta başlattı. Bu ilaçtan sonra sperm testimizde ilk defa 3 binleri gördük daha sonra 16 bin daha sonra 3 milyon daha sonra 40 milyon daha sonra 63 milyon. 16 binde hamile kalmıştım test sonuçlarımız pek parlak olmadığı halde mucize gibiydi bu durum 6.haftada kalp atışını alamadık yinede beklemek istedim ve 9.haftaya kadar bekledim bu sürede gelişimi 6.haftada kalmıştı ve kendiliğinden düşük gerçekleşti ve kürtaj oldum. Pskolojim altüsttü ama biliyordumki herşey Allah'tandı vardı bundada bir hayır. Gelgelelim spermin hareketin artmasında tedaviyi kürlerle destekledik çünkü ileri hızımız bazen hic yoktu bazen çok az yükselme oluyordu. Hzımızın artması için havuç suyunu meyve sıkacağında sıkıp eşimin hergün içmesine özen gösterdim ilk baslarda sperm sayımız azken keçiboynuzunu suda kaynatıp içirdim ve yedirdim. Evicap e vitamini icti birde bu süreçte. Eşimin sonuçlar en son verdiğimiz testte cok iyi çıkmıştı sadece morfolojisi 0 dı. Ancak kurtajdan sonra 5 ay gibi süre gecmesine rağmen yinede hamile kalamıyordum üstelik eşimin spermide düzelmişti. Bu sefer amh testime baktırmak aklıma geldi daha önce hiç bakılmamıştı hacettepede hormon tetkiki muayene derken hormon sonuçlarım kötü çıktı fsh 15 lerde amh ise 1.50 lerdeydi prolaktinim 56 lardaydı. Forumlardan yola çıkarak hayıt otu içtim ve çörek otu bal ve tarçını her sabah bir yemek kaşığı karıştırıp hazırladığım kavanozdan yedim, birde kuru incir yedim. prolaktinim 36 lara düşmüştü o ay birkez daha hormon testini ozel hastanede ve devlette yineledim emin olmak için ve amh degerim 0,90 lara düşmüştü yani yumurta rezervim kötüydü, fsh düşmüştü ama hala azda olsa yüksekti ve psklojim iyice bozulmuştu etraf faktörü de işin içine girince bunalıma girmiştim adeta ve hergün eşimle tartışma ve ağlama halindeydim ben bile kendime inanmıyordum ama elimde degildi yaşayan bilir zaten rabbim kimseyi evlatla sınamasın kimsenin kucağını boş bırakmasın inşallah. Daha sonra eşim bu durumuma daha fazla dayanamdi ve tüp bebek için görüşme yapıp kredi çekmeye karar verdik. Araştırmalarım sonucu Ankara Başkent hastanesinde Dr. Gögşen önalan'a muane randevusu aldık ve gittik 300 tlydi muaneye ücreti geçen sene Kasım ayıydı. Doktor eşimin sonuçlarına baktı ve beni muayene etti solda bir yumurtamin geliştiğini ve çatlamak üzere olduğunu söyledi ve öyle babacandıki bana senin bir yumurtan oluşmuş nasıl şimdi ben sana yumurtan böyle gelismişken tüp bebek yapayım dedi oysaki biz kendimizi maddi manevi buna hazırlamıştık. Eşimin morfolojisinin 0 olmasına onemli bir durum olmadığını yoldan çevirdiğimiz çocuğu olan bir insanın bile morfolojisinin 0 çıkabileceğini söyledi ve 3 ay deneyin olmazsa o zaman tüp bebegi yapabileceğini söyledi. O ay ovulasyon testiyle yumurtlama günümü değerlendirdim ve hamile olduğumu öğrendim bizim için büyük bir mutluluk rabbimin bir mucizesiydi. Ben yumurtamın bu kadar gelişmesini çörek otu bal ve tarçına bağlıyorum. Ve tabikide strs o ay tüp bebek yapacağız nasılsa morofolojide 0 olsa yumurtamda kötü olsa bir şekilde yumurtanında sperminde en iyisini alırlar diyerek rahat bir ay geçirmiştim. Benim hikayem böyle belki eşinde bu genetik hastalık olan kişiler vardır belki morfoloji 0 olankar ve benim gibi hormon testleri kötü çıkan insanlar vardir belki bir umut olur onlara bu yazım. Çokça dua edin bol meryem suresi okuyun biliyorum zor ama bi ayı bile strs yapmadan geçiriseniz çok faydası olacağına inanıyorum. Kürler zaten çok ise yarıyor. Hamilelik surecim cok şükür iyi geçti ve şuan 2, 5 aylık bir oğlum var. çok sukur Rabbime. Rabbim isteyen herkese bu güzel duyguyu tez zamanda yaşattın inşallah 🙏🏻 unutmayın kötü günler kalıcı değil, başınıza gelen her kötü şeyden sonra hep güzel şeyler olacağına inanın çünkü benim hayatımda bu hep böyle oldu. 😊
Canim merhaba hikayen beni cok etkiledi buarada hayirli olsun Rabbim hayirli evlat eylesn ins
Benim esimdede azosperm var hormon degerleri normal genetik testin sonucunu beklyorz sizde hormonlarda sknti olmasi isiiniz kolaylastirmis canim ilaclarla duzelip normal sperm cikisi saglanmis ne guzel bizde zor gibi belki ameliyatta sperm bulunurda bir tup bebek sansimiz olur:KK43:

İnşallah eşiniz sonuçları temiz çıkar ve herşey yolunda gider 🙏🏻 ama aksi bir durum söz konusu olsa bile eşinize destek olun moral verin çünkü inanın ilaclarla bu fsh lh prolaktin kesinlikle düzeliyor. Çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için saolun 😊 inşallah sizinde gönlünüzden geçen herşey olsun cocuksa isteğiniz tez zamanda rabbim yüzünüzü güldürsün 🙏🏻 dua etcem temiz çıkması icin sonuclarinizin 🙏🏻😊😊
Cok tesekkur ederim amin insallh 😊 Sizin gibi insanlar iyiki varlar😊

merak ettim konu aceba civan percemi aslan pencesi ve hayit tohumu cayinla hamile kalan varmi ben gunde 3 kere iciyordum.bas agrisi yapti.biraktim 2 ye indim ve adetden sonra icmeye basladim ve gecen hafta biraktim 2 hafta kur yapip adetime 3 gun var gunlerimizi degerlendirdik aceba gebelik belirtileride var midede eksime ve kokuya hassasiyat aceba gebelik varmidir sizce
Öncelikle merhaba hormonlarinizda bi sıkıntımı var neden bu otları kullandınız. Kullandığınız otlar çok etkili otlar birarada kullanılmaması gereken otlar. Eger hormonlarinizda problem varsa bunu her ay bir otla kür yaparak deneyebilirsiniz. Bu yaşadıklarınız belirtide olabilir ama en kesin sonuc kan testidir. Kan testinden oncede bir idrar testi yapin adet olmazsaniz. Ben adete 4 gun kala idrarda öğrenmiştim. Insallah bu ay tutmustur bebisiniz ve ins Rabbim sizinde tez zamanda kucaginizi doldurur 😊

Canim merhaba hikayen beni cok etkiledi buarada hayirli olsun Rabbim hayirli evlat eylesn ins
Benim esimdede azosperm var hormon degerleri normal genetik testin sonucunu beklyorz sizde hormonlarda sknti olmasi isiiniz kolaylastirmis canim ilaclarla duzelip normal sperm cikisi saglanmis ne guzel bizde zor gibi belki ameliyatta sperm bulunurda bir tup bebek sansimiz olur:KK43:
Oncelikle amin teşekkür ederim 🙏🏻😊 canım eşinin hormon duzeyleri normalse bi ultrason cekilmesi lazimdi bakildimi yani bi tikaniklik soz konusu olmaliki sperm çıkışını engelliyebilsin. Eger sorun genetik kaynakliysa bildiğim kadarıyla tese ameliyatiyla bi sekilde sperm bulmaya calisyorlar. Inşallah genetik sonucunuz iyi cikarda ameliyata falan gerek kalmaz. Ama vardir bundada bir hayır. Bu yol cok yorucu olsada moralinizi yuksek tutmaya esinize destek olmaya çalışın. Ve en onemlisi umudunuzu hic kaybetmeyin. Rabbim yardımcınız olsun canim 🙏🏻

Oncelikle amin teşekkür ederim 🙏🏻😊 canım eşinin hormon duzeyleri normalse bi ultrason cekilmesi lazimdi bakildimi yani bi tikaniklik soz konusu olmaliki sperm çıkışını engelliyebilsin. Eger sorun genetik kaynakliysa bildiğim kadarıyla tese ameliyatiyla bi sekilde sperm bulmaya calisyorlar. Inşallah genetik sonucunuz iyi cikarda ameliyata falan gerek kalmaz. Ama vardir bundada bir hayır. Bu yol cok yorucu olsada moralinizi yuksek tutmaya esinize destek olmaya çalışın. Ve en onemlisi umudunuzu hic kaybetmeyin. Rabbim yardımcınız olsun canim 🙏🏻
Amin canim Allah razi olsun ultrasonla bakildi tikaniklik artk gnetik testin sonucuna gore hareker edicz

ben mesela civan per.aslan pencesi ve hayit tohumu poset olarak aldim ve gunde iki kere iciyorum ve yumurtlama gunumde birakiyorum hamilelik var sandim bu ay ama olmadi 1 gun oncesi adet oldum bugun oldum ama sorum su ne kadar kullandiniz cayi 2-3 ay yoksa hemenmi hamile kaldiniz

ben mesela civan per.aslan pencesi ve hayit tohumu poset olarak aldim ve gunde iki kere iciyorum ve yumurtlama gunumde birakiyorum hamilelik var sandim bu ay ama olmadi 1 gun oncesi adet oldum bugun oldum ama sorum su ne kadar kullandiniz cayi 2-3 ay yoksa hemenmi hamile kaldiniz
Hepsi bir arada içilecek otlar değil hormonlariniz duzgunse bile altust olur birde aktardan almak daha mantikli poset cay seklinden ziyade. Ben bir ay denedim yani adetten sonra içtim sonra ovulasyonda bıraktım bebis o ay tutmadi diğer ay adette hormon tetkiki verdim fsh prolatin düşmüştü. O ay adetimin 2.gununden basladim sanirim çörek otu bal tarçın karışımı yapip yedim birde incir sonra bir yumurtamin cok geliştiğini öğrendim ve birkac gün icinde yumurtam catlsdi o ay hamile kaldim.

Umut oldu yazınız gerçekten
Ama aklıma şu takıldı 0 morfoloji ile nasıl doğal yoldan hamilelik oluştu?
Normalde morfoloji kötü ise tüp bebek bile tutmuyor.

Hepsi bir arada içilecek otlar değil hormonlariniz duzgunse bile altust olur birde aktardan almak daha mantikli poset cay seklinden ziyade. Ben bir ay denedim yani adetten sonra içtim sonra ovulasyonda bıraktım bebis o ay tutmadi diğer ay adette hormon tetkiki verdim fsh prolatin düşmüştü. O ay adetimin 2.gununden basladim sanirim çörek otu bal tarçın karışımı yapip yedim birde incir sonra bir yumurtamin cok geliştiğini öğrendim ve birkac gün icinde yumurtam catlsdi o ay hamile kaldim.
bende hormonlarimda problem.yok hepsine bakildi sadece yumurtam catlamiyor onuda bu caylarla.deniyorum iste corekotu bal tarcini nasil yaptiniz onuda aciklarsaniz bide inciri ne yaptjniz

Umut oldu yazınız gerçekten
Ama aklıma şu takıldı 0 morfoloji ile nasıl doğal yoldan hamilelik oluştu?
Normalde morfoloji kötü ise tüp bebek bile tutmuyor.
Bizde zaten tüp bebeğe hem morfoloji 0 hemde amh düşük diye gittik hatta ben ilk düşüğümü kendi kafamda morfolojiye bağlamışım ama doktorun bize dediği yoldan çocuğu olan bir insanı bile cevirseniz morfoloji 0 çıkabilir oldu. Allah'ın hikmetimi bilmiyorum eşim en son sperm testinide o ay vermişti hani yukseldi desem öyle bir ihtimalde yoktu.

bende hormonlarimda problem.yok hepsine bakildi sadece yumurtam catlamiyor onuda bu caylarla.deniyorum iste corekotu bal tarcini nasil yaptiniz onuda aciklarsaniz bide inciri ne yaptjniz
Doktora gittinizmk bunun icin bir ilac veriyorlar sanırım klomendi kullanmadığım için tam net bilmiyorum yanlis yonledirmekte istemem. Cekilmis çörek otunu balı ve tarçını göz kararı küçük bir kavanoza iyice karıştırdım koydum normalde sabah aksam ac diye biliyorum ama ben sadece sabhalari bir yemek kasigi kadar aç karnina yedim adetimin 2.gununden basladim oyle hatirliyorum. Ovulasyona yakın bıraktım yemeyi inciride ayni şekilde yaptim kaynatıp suyunu içtim ve tanesini yedim. siz sorunca aklıma geldi ben ovulasyondan birkaç gun oncede yumurtamin catlamasinda sorun yoktu ama kürleri yapınca ne olur ne olmaz dengem bozulur çatlamaz diyerekten havucu dograyip bi 20 dak kaynatip suyunu içmiştim bunu sadece 2 3 gün yapmıştım.

Bizde zaten tüp bebeğe hem morfoloji 0 hemde amh düşük diye gittik hatta ben ilk düşüğümü kendi kafamda morfolojiye bağlamışım ama doktorun bize dediği yoldan çocuğu olan bir insanı bile cevirseniz morfoloji 0 çıkabilir oldu. Allah'ın hikmetimi bilmiyorum eşim en son sperm testinide o ay vermişti hani yukseldi desem öyle bir ihtimalde yoktu.
Nasıl olur ya çok garip gerçekten hani morfoloji 1-2 olsa anlarım da
Çokça dua etiniz galiba

Nasıl olur ya çok garip gerçekten hani morfoloji 1-2 olsa anlarım da
Çokça dua etiniz galiba
Ben suna inanıyorum bu bi imtihan hani bunu bilip sabretmek dua etmek lazim sonrasinda Rabbim kulunu hep ödüllendiriyor zaten. Ben meryem suresini cok okudum hep halime şükrettim esim cuma namazlarinda cok dua etti. Boyle bir durumda ümitsizliğe kapilmak yerine duaya sarilmak gerekli. Tıp morfoloji 0 a evet belki tutmaz çocuk diyor ama işte son sözü Rabbim söylüyor. Rabbim sizede isteyen herkesede nasip etsin inşallah 🙏🏻😊

X