Hamıle oldugunuza daır 13 ısaret

laubali

EYÜB MUSTAFA´M GELIYOR!
Kayıtlı Üye
23 Şubat 2009
3.123
12
42
Hamile olduğunuzu gösteren 13 işaret
Hamile olup olmadığınızı merak ediyorsanız, vücudunuzun verdiği bazı belirtilere dikkat edin. Hamile kaldığınız andan itibaren salgılanan hormonlar, hamileliğinizin herhangi bir gebelik testi ile saptanabilecek aşamaya gelmesinden dahi önce bazı belirtiler yaşamanıza neden olabilir!
Elbette meme hassasiyeti ya da şişkinlik gibi belirtilerin çoğunu tam da normal adet gününüze yakın zamanlarda yaşayacağınızdan, bu belirtilerin adet belirtileri mi yoksa hamilelik belirtileri mi olduğunu kesin olarak anlamanız kolay olmayabilir. Yine de adet gününüz geldiği halde adet olmadıysanız ve aşağıdaki belirtilerden bazılarını yaşıyorsanız test çubuğundaki noktaların pembeleşme olasılığı çok yüksek demektir!

1.Memelerde hassasiyet :sm_confused:
Meme dokusunun hormon duyarlılığı çok yüksek olduğundan bu şikayet oldukça yaygın görülür. Yumurtanın döllenmesinin ardından progesteron ve hCG hormonlarının salgılanması ile kan hacmi artmaya başlar ve bu da memelerin şişkinleşmesine ve her zamankinden daha ağır hissedilmesine neden olur.

2. Kramplar fisfisfis
Adet olurken ya da adet olmak üzereyken hissettiklerinize benzer kramplar hissedebilirsiniz ancak hamile olmanız durumunda bu krampları implantasyon yani döllenmiş yumurtanın rahim duvarına tutunması süreci tetikler. Bu süreçte gelecek dokuz ay içerisinde meydana gelecek genişlemeye hazırlanmak üzere uterus (rahim) hafifçe gerilir ve bu da kramp hissine neden olur.

3.Lekelenme :uhm:
Pek çok kadın adet günü civarında meydana gelen hafif kanamanın adet olduğu yanılgısına kapılır (üstüne görme) oysa hamile kadınların yaklaşık %25’inde implantasyon sırasında hafif bir kanama görülür. Dolayısıyla adetinizin olağandışı ölçüde kısa sürdüğü ya da her zamankinden belirgin biçimde farklı olduğu hissine kapılmanız durumunda bir gebelik testi yapmanız en doğrusu olacaktır.

4. Yorgunluk mirmirmirmir
Sıradan bir yorgunluktan ziyade en basit günlük aktiviteleri bile yapacak hali bulamıyorsanız, enerjiniz rahminizdeki küçük canlı tarafından tüketiliyor olabilir! Hamileliğin döllenmeden 2 hafta sonra gibi erken aşamasında dahi bebek annenin kalorilerini kullanmaya başlar ve bu da enerji kaynaklarının hızla tükenmesine yol açar.

5. Meme Başlarında Koyulaşma CADIARZU
Meme başlarınız daha farklı bir görünüm mü aldı? Hamilelik hormonları meme başlarına rengini veren melanosit hücrelerinin aktivitesini etkileyebilir. Ancak esmer tenli kadınlar meme başının rengindeki koyulaşmayı hamileliğin daha ileri zamanlarında fark edebilirler.

6. Bulantı:1closedeyes:
Kadınların yaklaşık %85’ini etkileyen tam hamilelik bulantılarının başlamasına henüz birkaç hafta olsa da, bazı kadınlar bu dönemde özellikle araç tutması şeklinde hafif bulantılar hissedebilirler.

7. Şişkinlik benneyaptımki
Dar kot pantolonlarınızın düğmesini ilikleyemez mi oldunuz? Artan progesteron düzeyleri sindirim sisteminin yavaşlamasına ve karnınızı her zamankinden daha şişkin hissetmenize neden olabilir. Regl dönemlerinde de bu tarz şişkinlik görülebilse de, adetin başlaması ile birlikte şişkinlik kaybolur. Eğer şişkinliğiniz geçmiyorsa ve adetiniz de gelmediyse test çubuğundaki noktaların pembeye dönüşme olasılığı yüksektir.

8. Sık idrara çıkmakaydirigubbakcemile
Sık idrara çıkma hamilelik nedeniyle böbreklerin sıvıyı çok daha hızlı boşaltma ihtiyacından kaynaklanabilir. Hamileliğin son zamanlarında da sık idrara çıkma ihtiyacı görülse de bu daha çok büyüyen uterusun mesaneye baskı yapmasından kaynaklanır.

9. Aşerme-tatlicadiarzu-
Bu aşamada yorgun düşen vücudunuzun enerji gereksinimi artacağından, metabolizmaya kolayca aktarılan ve enerji düzeyini yükselten karbonhidratları gıdaları canınız çekebilir.

10. Baş ağrıları delikafadulden
Hamileliğin ilk haftalarında artan kan hacmi hafif tansiyon tipi baş ağrılarına yol açabilir ancak vücudunuz artan hormon düzeylerine uyum sağladıktan sonra bu baş ağrıları kaybolabilir.

11. Kabızlık akannehir
Hamilelik hormonlarının sindirim sisteminin yavaşlatması nedeniyle yediklerinizin bağırsaklardan geçmesi yavaşlayabilir. Bu sorun hamileliğin ilerleyen zamanlarında ne yazık ki daha da şiddetlenebilecektir.

12. Ruh durumunda çalkantılar :bbo:
hCG hormonunun artması ile birlikte oluşan aşırı yorgunluk hissi ruh durumunun daha da çalkantılı bir hal almasına neden olabilir. Baş ağrıları, şişkinlik, kabızlık ve meme ağrısı da bu duruma katkı yapabilir.

13. Bazal vücut ısısı kafamçokkarışti
Genellikle yumurtlama zamanını saptamak üzere bazal vücut ısısı ölçümü (sabah uyanır uyanmaz özel bir termometre ile ağızdan vücut ısısının ölçülmesi) yapılır. Yumurtanın salınması ile birlikte bazal vücut ısısı genellikle normal zamana göre yarım derece yükselir ve adet başlayana kadar da bu düzeyde kalır. Dolayısıyla hamile kalma çalışmaları nedeniyle sabahları bazal vücut ısınızı ölçüyorsanız ve iki haftadır yarım derece yükselişin düşmediğini fark ettiyseniz bebeğinizin yolda olma olasılığı yüksektir

kaynak hayirsizlarboard

Son düzenleme:
Ohh be hele ŞÜkÜr bırı bunları tek baŞlıkta topladı
Çok ılgı gÖreceĞını dÜŞÜnÜyorum

insallah herkes faydasini görür ve kafadaki soru isaretleri kalkar :emir_bebek:

paylaşımın için saol canım gerçekten güzel anlatmışlar

paylaşım için çok mersi canım tek başlıkta hepsini görmek süperrrrrrrrrrrr

Bende eklemek isterim benim yaşadıklarımı :
unutkanlık-hafıza zayıflaması-tükrük salgısının artması - gaz- mide yanması - uyku hali akannehir

Sagolun kizlar :1hug:

Tabii bu arada hamis arkadaslarimizda kendi belirtilerini yazsa süper olur, sonucta belirti herkesten herkese farklidir ama hepsini bir arada toplarsak birbirimize daha faydasi olur.

yaww keşkee bende enteresan 4 günüm kaldı belki 5 ama belirti melirti yok yani regli belirtisi bile yok şu anlık benim regli belirtilerimin normalde başlaması gerekirdi sadece göğüslerim taş gibii şiş ve sert çok azda ağrı var kaç zamandır regli öncesi olmuyordu bu bakalım neler olucek zaman göstericek kızlarr

yaww keşkee bende enteresan 4 günüm kaldı belki 5 ama belirti melirti yok yani regli belirtisi bile yok şu anlık benim regli belirtilerimin normalde başlaması gerekirdi sadece göğüslerim taş gibii şiş ve sert çok azda ağrı var kaç zamandır regli öncesi olmuyordu bu bakalım neler olucek zaman göstericek kızlarr

bendede ayni canim, ama bu ay progesteronum cok yüksek cikti yani yumurtlama hatta hamile olma olasiligimda var, gögsüm 1 haftadir sert icerisi sanki morarmis gibi e buda artik progesteron yüksekligi oluncada oluyormus artik öyle yorumluyorum. 1 haftadirda sag tarafimda batmalar var acaip rahatsiz edici bazen elimle bastiracak sekilde. Seninle günümüz ayni sayilir banada 4 gibi kaldi ama adet sancilarimda basladi insallah hamileliktendir hepsi

bendede ayni canim, ama bu ay progesteronum cok yüksek cikti yani yumurtlama hatta hamile olma olasiligimda var, gögsüm 1 haftadir sert icerisi sanki morarmis gibi e buda artik progesteron yüksekligi oluncada oluyormus artik öyle yorumluyorum. 1 haftadirda sag tarafimda batmalar var acaip rahatsiz edici bazen elimle bastiracak sekilde. Seninle günümüz ayni sayilir banada 4 gibi kaldi ama adet sancilarimda basladi insallah hamileliktendir hepsi

günaydın canım opuyorumnanaktan
ay inşallah hamiş kalmışızdır az kaldı ikimizinde desene 12 eylül benim zaman ama 11 de 13 eylülde olabilir bi gün ileri geri gidebilir yani inşallahhhhhhh kalmışızdır yaaa hafta sonuna çıkıcak akmı kırmızımı kaydirigubbakcemile3
bu sabah yataktan kalkmadan önce sağ kasığıma bir ağrı girdi şiddetli 2-3 saniye sürdü gitti farklı gibiydi ama ne bilim ümitte etmek istemiyorum sonra çok üzülüyorum yaa allahım hayırlısını versin hepimize
progestoron olayını bilmiyordum ben demek öyleymiş olabilir tabi son 3-4 reglimde göğüslerimde bu şekil durum olmamıştı regli olunca az bişey oluyordu normalde eskiden göğüslerim hep taş gibi olur şişer ağrırdı bu seferde öyle demekki bende yumurtlamış olabilir ve döllenmiş olabilir ayy inşallahhhh

Ya ben bu belırtılerın tamamını her ay yaŞıyorum. Ama her ay adet oluyorum. Artık bunlara takılmıyorım Çok fazla ÇÜnkÜ hep hayal kırıklıĞı oluyo. En saĞlamı adetın gecıkmesı

Yaaa kızlar bu belitirtiler arasında baş dönmesi yok mu? Adetime 10 gün var ve benim 2 gündür inanılmaz derecede başım dönüyor.

LAUBALİ harika bunların hepsi bende var hissediyorum ama daha 4günüm var adetime inş bebegim gelir bu ayy tesekkürlerr

günaydın canım opuyorumnanaktan
ay inşallah hamiş kalmışızdır az kaldı ikimizinde desene 12 eylül benim zaman ama 11 de 13 eylülde olabilir bi gün ileri geri gidebilir yani inşallahhhhhhh kalmışızdır yaaa hafta sonuna çıkıcak akmı kırmızımı kaydirigubbakcemile3
bu sabah yataktan kalkmadan önce sağ kasığıma bir ağrı girdi şiddetli 2-3 saniye sürdü gitti farklı gibiydi ama ne bilim ümitte etmek istemiyorum sonra çok üzülüyorum yaa allahım hayırlısını versin hepimize
progestoron olayını bilmiyordum ben demek öyleymiş olabilir tabi son 3-4 reglimde göğüslerimde bu şekil durum olmamıştı regli olunca az bişey oluyordu normalde eskiden göğüslerim hep taş gibi olur şişer ağrırdı bu seferde öyle demekki bende yumurtlamış olabilir ve döllenmiş olabilir ayy inşallahhhh

Selam tatlim zemuszemus
Sanki ben adet olacagim dün aksamdan beri sanci cekiyorum, ama henüz gelen giden yok. Gecen ay 13 agustosta oldum ve bi dahaki aya 3-4 gün önce gelir adet döngüm 28 gündür. Ben umudumu kestim güzelim insallah yaradan rabbim sana bebegini bu ay vermistir insan gercektende her ay her ay umut ede ede cöküm yasiyor. Ama güzelim cogu belirtiler progesteron yüksekligi yüzündende cikabiliyor yani yumurtlamadan sonraki gün ile adet olanana kadar progesteron yüksek kaliyor adet zamaninda düsüse iniyor. Eger adet olduysak ve hamilelik belirtisi gibi seyler yasadiysak bu bizim cok güzel yumurtladigimiz ve progesteron seviyemizin yüksek olmasiyla alakaliymis. Mutlaka benide haberdar et canim. Dün aksam ates tablona baktim insallah hep öyle deva eder opuyorumnanaktan

kızlar bu 13 ten 9 u şuanda benim yaşadıklarımı anlatıyor ayın 16sı adet tarihim eğer oda olmazsa 10 tanesi bana uyuyor olacak ya acaba hamile olabilirmiyim?
neyse yinede kendimi kaptırmayım.......

arkadaşlar bende aranıza yeni katıldım.bende hamilelik belirtileri yaşıyorum göğüslerim acıyor ve şişlik var idrarımda sanki köpüklenme oluyor gibi.yere eğildiğimde karnımda ağrı var yarın adet günüm acaba hamilemiyim bilmiyorum ltfn yardımcı olursanız test yapsam mı ama erken diye düşünüyorum bu arada son adetim 10 ağustos tu

X