Hamilelik, sigara ve diğer sorunlar..

Neden çocuk denemelerine başlamadan önce bu sigara işini bitirmiyorsunuz anlamıyorum gerçekten.
Ben de içiyordum ama böyle bırakamam kafasında değildim. Hamile olduğumdan şüphelendiğim gün sigara alkol kahve hayatımdan çıktı. 2.5 aylık bebeğim daha içmedim.
Bebeğiniz için bu kadar endişelenirken iradesizim içiyorum demek garip geliyor.
Üzüldüm gerçekten kendinize bunu yapmanıza
Hamile kalmayı beklemiyordum. Korunuyorduk.

Keşke önce bağımlılıktan kurtulup sonra hamile kalsaydiniz. Peşpeşe hamile kaldığınıza göre sürpriz bir gebelik değil. Küçücük bir can o daha ve sürekli zehirleniyor. Lütfen bırakın. Çok geç olduğunda çektiğiniz vicdan azabı bir işe yaramayacak. Düşük yapabilirsiniz, yapmasanız bile bebek pek çok sağlık problemi ile dünyaya gelebilir.
Hayır hamile kalmayı beklemiyordum sürpriz bir gebelik oldu.

Sigara sadece hamilelikle ilgili bir sorun değil ki, doğunca ne olacak? Aynı evde sigara içen bir anne, kokusu bile iğrenç olur.

Sigara icmeye devam etmeniz zaten riski olan gebeliginizi daha da riskli hale getirecek. Evet çok zor, bu da bir madde bağımlılığı sonucta. Ama o minik canı tutkuyla istiyorsanız ona bu kötülüğü yapmazsiniz. Bir de doktorunuz biliyor mu içtiğinizi? Biliyorsa o daha iyi yönlendirme yapacaktır.

Ne diyelim ki. Kanamaniz ve tehlikeli hamileliginiz bir yanda, bagimliliginiz diğer yanda. Birini siz seçeceksiniz. Umarım doğru olanı seçersiniz. Bulantiniz kesildigi an sigara sayisi da artacak gibi duruyor. Ben Hamile kaldığımda günde yaklasik 2 paket içen bir bagimliydim. Hamileligimi öğrenince haftada 1 tek sigaraya düşürdüm ki şu an düşününce yine de bebegime haksızlık yapmışım diyorum. Doğumdan sonra tamamen bıraktım. Darısı basiniza.

Sigara icmeye devam etmeniz zaten riski olan gebeliginizi daha da riskli hale getirecek. Evet çok zor, bu da bir madde bağımlılığı sonucta. Ama o minik canı tutkuyla istiyorsanız ona bu kötülüğü yapmazsiniz. Bir de doktorunuz biliyor mu içtiğinizi? Biliyorsa o daha iyi yönlendirme yapacaktır.
Merhaba. Evet doktorum biliyor. Zaten onun yönlendirmesiyle şuan biraz da olsa azaltabildim. Ben daha da azaltmak için yöntemler arıyorum.

Doğuma kadar içmeyin en azından yetişkin bir insan için zararlı olan gelişmekte olan cenin için kim bilir ne kadar zararlıdır YouTube allen carr uzon bir saatlik video var onu izleyin benim bırakmamda çok yardımcı oldu daha 4,5 yıldır içmiyorum.. ya da yemin edin büyük yemin doğana kadar içmicem diye kurana el basın vs korkup içmezsiniz

Ya ne kadar gidilmiş kadının üzerine! O yanlışının farkında ve burada çözüm arıyor işe yarayan yöntemler gibi? Sanki dışarıda yanında çocuğu varken fosur fosur sigara içenlere gidip çatabiliyor musunuz da burada vurun kahpeye yaptınız şimdi? Konu sahibi tamamen bırakamazsanız bile azalta azalta gidin, her istediğinizde değil de günlük atıyorum üç sigara belirleyin mesela. Burda önerilen yöntemleri de deneyin bi bakalım. Kolay gelsin, bebiş de sağlıkla doğsun inşaallah :)

Merhaba. Evet doktorum biliyor. Zaten onun yönlendirmesiyle şuan biraz da olsa azaltabildim. Ben daha da azaltmak için yöntemler arıyorum.
Daha da azaltmak değil de tamamen kesmelisiniz. Benim çevremde sigarayi bırakan tanıdıklarım, annem de dahil, bir anda bıraktılar. Annem bir sabah uyandı ve sigara içmedi. Ondan sonraki hiçbir gün içmedi. Kendisi de nasıl olduğunu hatirlamiyor, Allah yardım etti herhalde diyor. Ama o güne gelene kadar her gün bir paket alıp iki tane içip gerisini kırıp atıyordu birakicam diye. Yüzlerce sigarayı o şekilde çöpe attı. Gerçekten çelik gibi bir irade lazım.. ama bunun için gerekli motivasyona sahipsiniz: bebeğinize♥️ onu dusunun...9 ay sonrasını hayal edin. Benim de 3 buçuk aylık bir kizim var ve yüzüne bakmaya kıyamıyorum.

Ya ne kadar gidilmiş kadının üzerine! O yanlışının farkında ve burada çözüm arıyor işe yarayan yöntemler gibi? Sanki dışarıda yanında çocuğu varken fosur fosur sigara içenlere gidip çatabiliyor musunuz da burada vurun kahpeye yaptınız şimdi? Konu sahibi tamamen bırakamazsanız bile azalta azalta gidin, her istediğinizde değil de günlük atıyorum üç sigara belirleyin mesela. Burda önerilen yöntemleri de deneyin bi bakalım. Kolay gelsin, bebiş de sağlıkla doğsun inşaallah :)
Allah razı olsun! Teşekkür ederim gerçekten. Ben bu forumun bu şekilde insanlara hakaret eden aşağılayan insanlarla dolu olduğunu bilmiyordum inanın. Bilsem asla bu konuyu açıp da çözüm bulmaya çalışmazdım. Anlayışla karşılayan bütün arkadaşları tenzih ederim.

Belli ki bebek sahibi olmak istiyormuşsunuz, neden daha önceden bırakmıyorsunuz? Hem kendinize hem bebeğinize yazık değil mi?
İradem zayıf filan demeyin bırakın lütfen!!
Kanama alanı gebeliklerin çoğunda oluyor, doktorun söylediği gibi adet gibi bir kanama olmadığı sürece lekelenme tarzı kanamalar normal sayılıyor,
bol bol yatın dinlenin, hareketlerinize dikkat edin.. İnşallah sağlıklı bir hamilelik geçirir ve hayırlısıyla kucağınıza alırsınız.
Ama şu sigarayı lütfen bırakın. Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda sigara kokusuna maruz kalacak olması hiç hoş değil. Mis gibi sarılsın annesine..

Hamile bir kadının sigara içmesini samimi bulmuyorum. Eğer gerçekten o çocuğu istiyorsanız kendinizi kitlersiniz yine de içmezsiniz.
Bir tanıdığım doğum yaptı yaklaşık 2 yıl önce, sorsanız ölüp bitiyordu çocuk için. Ama sigarayı da bırakmadı, doktorun yeme dediği ne varsa "ben hamileyim istediğimi yaparım" diye yedi, küçücük oğlunun boğuşmadığı sıkıntı kalmadı. Öte yandan arkadaşımın ablası da eşi de sigarayı bıraktılar çocuk sahibi olmadan önce ki sağlık problemi olmasın.
Hamile kalmadan önce bırakmayı denemeliydiniz, sizi geçtim ölü doğuma kadar götürür. Neyse umarım sağlıklı bir çocuğunuz olur.

Öncelikle herkese merhaba. Konu doğru yerde mi bilmiyorum şimdiden kusuruma bakmayın. Ama biraz da içimi dökmek için yazmak istedim. Eylül ayında 1 senelik evli olacağım. Şuan ikinci kez hamileyim. İlk bebeğimi malesef 7.5 haftalıkken kaybettim. Kalp atışı yoktu ve kesede bozulma vardı mecburen kürtaj oldum. Şimdi 10 haftalık hamileyim. Ve yine her şey yolunda değil. Kese dışında bir kanama alanı var. Bu yüzden de düşük tehlikem var. Progestan kullanıyorum. Bundan yaklaşık 1 ay önce kendi takip doktoruma randevu bulamadığım için başka bir doktora gittim. Ama o da çok fazla moralimi bozdu. Kanama alanı olduğu için %50-%50 şans verdi. 1 hafta sonra kendi doktoruma gidebildim. O ise bu kanama alanının çok küçük bir şey olduğunu, stres yapmamam gerektiğini, şarıl şarıl bir kanamayla hastaneye gelip yine de bebeği yaşayan insanlar olduğunu, benim ilacı kullanıp dinlenerek gerisini Allaha bırakmam gerektiğini söyledi. Bu da bir nebze içimi rahatlattı ama tamamen değil. Bu durumu yaşayıp atlatabilen herkesin yorumlarını dört gözle bekliyorum. Sürekli acabalar içerisindeyim. Acaba bebeğim şuan iyi mi? Kalbi hala atıyor mu? Doktora gidip görünmeli miyim? Bu sorular yüzünden kafayı yemek üzereyim. Çok fazla stres altındayım.
Diğer sorun ise malesef sigara. 10 senedir sigara kullanıyorum. Normalde günde 1 paket ve daha fazlasını içerdim. Şimdi mide bulantılarım sayesinde 7-8 e düşürebildim. Bazen yine 10a çıkıyor. Lütfen bana bir anda kesip at demeyin. Çünkü çok denedim malesef iradem çok zayıf ki başaramadım. Azaltarak bırakabilmeyi ya da en en aza düşürebilmeyi çok istiyorum. Bi yönteminiz varsa lütfen yazın. Vicdan azabı gerçekten çekiyorum. Ama bağımlı olmuş birisi olarak beni anlayacağınızı düşünüyorum 🙏 Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen. Şimdiden teşekkürler 💗
Öncelikle geçmiş olsun inşallah düşük riskini atlatıp saglikli Bi gebelik geçirirsiniz.
Bende şuan asilama tedavisi ile hamileyim çok şükür gün sayıyorum bebeğime kavuşmama bende 7 haftalikken yoğun Bi kanama yaşadım 2 gün hastanede yattım iğne hap serum derken kanama durdu Taburcu oldum 1 ayda kanama alani yok olana kadar dikkat edip ilaç kullandım şükür şuanda da Bi sıkıntım yok. Bende tedaviye başlamadan önce nargile koliktim diyebilirim günde 2 kere 3 kere yakıp iciyordum ama ne zmn teste hamile olduğumu öğrendim anında bıraktım Bi kere bile içmedim çünkü çok uğraştım hamile olmak için bebeğimi riske atamam canım istiyor bazen burnuma sanki kokusu geliyor gibi aklıma düşüyor ama daha nefsime yenilmedim çok şükür bundan sonrada ağzıma sürmem 2 ayım kalmış doğuma Allahin iziyle.Ama doğumdan sonra devamke nargileye aklımın Bi ucunda hala var 😄

Yanlış yapıyorsunuz. Ciddi derece de zararlı. İradenizi bebek doğduğunda zaten çok zorlamak zorunda kalacaksınız o yüzden şimdiden zorlayın ve sigarayı bırakın.

Öncelikle herkese merhaba. Konu doğru yerde mi bilmiyorum şimdiden kusuruma bakmayın. Ama biraz da içimi dökmek için yazmak istedim. Eylül ayında 1 senelik evli olacağım. Şuan ikinci kez hamileyim. İlk bebeğimi malesef 7.5 haftalıkken kaybettim. Kalp atışı yoktu ve kesede bozulma vardı mecburen kürtaj oldum. Şimdi 10 haftalık hamileyim. Ve yine her şey yolunda değil. Kese dışında bir kanama alanı var. Bu yüzden de düşük tehlikem var. Progestan kullanıyorum. Bundan yaklaşık 1 ay önce kendi takip doktoruma randevu bulamadığım için başka bir doktora gittim. Ama o da çok fazla moralimi bozdu. Kanama alanı olduğu için %50-%50 şans verdi. 1 hafta sonra kendi doktoruma gidebildim. O ise bu kanama alanının çok küçük bir şey olduğunu, stres yapmamam gerektiğini, şarıl şarıl bir kanamayla hastaneye gelip yine de bebeği yaşayan insanlar olduğunu, benim ilacı kullanıp dinlenerek gerisini Allaha bırakmam gerektiğini söyledi. Bu da bir nebze içimi rahatlattı ama tamamen değil. Bu durumu yaşayıp atlatabilen herkesin yorumlarını dört gözle bekliyorum. Sürekli acabalar içerisindeyim. Acaba bebeğim şuan iyi mi? Kalbi hala atıyor mu? Doktora gidip görünmeli miyim? Bu sorular yüzünden kafayı yemek üzereyim. Çok fazla stres altındayım.
Diğer sorun ise malesef sigara. 10 senedir sigara kullanıyorum. Normalde günde 1 paket ve daha fazlasını içerdim. Şimdi mide bulantılarım sayesinde 7-8 e düşürebildim. Bazen yine 10a çıkıyor. Lütfen bana bir anda kesip at demeyin. Çünkü çok denedim malesef iradem çok zayıf ki başaramadım. Azaltarak bırakabilmeyi ya da en en aza düşürebilmeyi çok istiyorum. Bi yönteminiz varsa lütfen yazın. Vicdan azabı gerçekten çekiyorum. Ama bağımlı olmuş birisi olarak beni anlayacağınızı düşünüyorum 🙏 Yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen. Şimdiden teşekkürler 💗
Öncelikle geçmiş olsun . Benim de bugün 12.haftasında gebeliğim ve 9 kez kanama yaşadım çok şükür ultrasonda kanama görünmedi . Bol bol su için ve dinlenin Allah yardımcınız olsun . Sigara içiyorsunuz diye sizi eleştirmek haddime değil ama ablamda sizin gibi sigara içiyordu hamileliğinde ve Allah korusun doğumda ölecekti birkaç gün komada yattı . Ayrıca yeğenimin bir gözünün damarı sigara dumanı yüzünden kapanmıştı bebek haliyle kaç kez ameliyat oldu hala da düzelmedi şuan 20 yaşında ve askere bile alınmadı. Her hastalığın başı sigara canınızdan çok sevdiğiniz minik bir canı sigara zevkinizden dolayı yakmayın ger yaktığınız sigara ona zarar veriyor🥺

Yukarıda "ağzına kürekle vurasım geliyor, bırakmayacaksanız doğurmayın" tarzı yazan herkes için yazıyorum bunu. Herkes aynı şartlarda yaşamıyor.
İyi de bu imkansızlık gibi vi durum değil ki
Herkesin aynı şartlarda yaşamamasıyla ne alaka??
Çocuğunuzu alenen kendi isteğinizle zehirliyorsunuz
Hem de kanama alanından ödünüz kopuyor bir şey olacak diye
İnşallah bebeğiniz tutunur
Ama ya sigara içtiğiniz için başka sağlık sorunları olursa??
Bunu nasıl riske atabiliyorsunuz da irademe söz geçiremiyorum diyorsunuz aklım almıyor

Kanama alanına gelince
Hamileliğin başında benim de vardı
Daha sonra ortadan kayboldu
Ama sigaranın bebeğinize ne tür zararı olur, o zararlar ilerde kaybolur mu onı bilemiyorum

Yahu benim gibi 2 paket günde sigara içen biri birakabildiyse sizde gayet bırakırsınız .bende böyle sorunlar yoktu ona rağmen öğrenince pat diye bıraktım evet pat diye aklima gelince yerine sütü koydum her aklıma geldiğinde süt içtim sonuç cocugum 4 kilo 150 gram doğdu🧿🧿🧿🧿🧿 maşallah diyin bak

Yani bu ihtimalin olduğunu bile bile nasıl hala içiyorsun bebeğini kaybedersen hiç vicdan azabı çekmezmisin ?

Yukarıda "ağzına kürekle vurasım geliyor, bırakmayacaksanız doğurmayın" tarzı yazan herkes için yazıyorum bunu. Herkes aynı şartlarda yaşamıyor. Buraya gelip hakaretvari yorumlarınızı okumak için bu konuyu açmadım. Yardım istediğim için, sizlerden fikirler alabilmek için, nasıl bıraktığınızı öğrenmek için yazdım. Yardımcı olmayacaksanız köstek de olmayın. Ve rica ediyorum yardımcı olmayacak ve tecrübelerini paylaşmayacak hiç kimse yorum yapmasın. Sosyal medya diye herkes herkese istediğini söyleyebilir sanıyorsunuz ama yanılıyorsunuz.
Bende 8+4üm bende çok zorlanıyorum çünkü sigaraya aşığım içmemeye çalışıyorum en azından 3 ay. Ama tabi çok mümkün olmuyor çünkü 10 günde bi 1-2 içiyorum. Sonumuz hayrolsun vicdanı bi yandan iradesi bi yandan hamilelik zehir oldu biran önce bitsin bu 9 ay diyorum

Sigara bırakma motivasyonunuz olsun bence. Mesela bebeğinizi düşünün. Sağlıklı bir bebek , sağlam bir bebek istiyorsanız sigarayı bırakmalısınız. Siz sigarayı bırakın bakın o nasıl tutunacak. Kendinize bunu sürekli söyleyin. Aksi taktirde doğmamış bebeğin ciğerlerine, beynine ve daha pek çok organına zarar vereceksiniz.

X