Hamilelikte Böbrek Büyümesi Yaşayanlar

iyi akşamlar arkadaşlar yorumlarınızı okudum.. bende de aynı sorun var. ilk hamileliğimde böbrek büyümesi oldu yaklaşık 13-14 haftalarda sağ böbreğimde. başta önemsemedim üşütüyorum falan diye düşündüm.. dr da hiç söylemedim..haftalar geçtikçe ağrılarım arttı. dr söyledim hemen böbreğe bakıyoruz dedi. ozaman 25 hafta hamileydim.. böbreğimde ciddi büyüme olmuş sınırıda geçmişti hemen stent (tel) takılmalı ürolojiye acil git dedi.. gittim 28 haftayı doldur takalım dedi ama böbreğim hiç ağrı yoktu o zaman... hadi taktıralım bebeğe bi zararı olur belki dedik.. takıldığı gün tam bi cehennemdi sanki takıldığı anda böbrek ağrısını size anlatamam yok böle ağrı ne yatabiliyorum ne kalkabiliyorum.. bende ağrıdan tansiyon fiırladı bir kusma size anlatamam aynı gün çıkartmak zorunda kaldık.. dr demesin mi biraz daha dursaydın doğururdun diye :) arada çektiğim acı doğum sancısıymış rahim acılma yapmış.. yani takıldığı gün çıkarttırdık.. ben böle böbrekle 38 haftaya kadar dayandım son haftalarda zaten bebek döndüğü için biraz rahatlamıştı... doğumda sonra kontrole gittik böbreğin iyi dedi dr sorun yokmuş..
şimdi 2. hamileliğimi yaşıyorum 11 haftalık hamileyim ve sağ böbreğim hafifce ağrı yapıyor... yine sınıra ulaşırsa tel.stent,katedral denen şeylerin hiçbirini taktırmayı düşünmüyorum...
tavsiyem araştırmadan bir şey yapmayın...

ben de 34+2 günlük gebeyim.bir hafta önce usg de sağ böbreğimde genişleme olduğu söylendi.bende de normalde taş kum sistit problemi vardı.şimdi hiç durmadan wc ye gidiyorum taş düşürüyorum ve sırtımın sağ tarafı ağrıdan çatlıyor.ve bebeğim hep sağ tarafımda sürekli orda hareket ediyor.

evet arkadaşlar 02 mart 2012 de ameliyat oldum.
6 aylık hamileyim ve bir sabah çok şiddetli bir ağrı ile uyandım, sağ böbreğimin olduğu kısımdı fakat daha önce hiç böbrek şikayetim olmadığı için ihtimal vermedim, basit bir hamilelik sancısı dedim fakat 1 saat sonra ağlatacak dereceye gelince hemen doktoruma koştum.

bebeğimi kontrol etti ve bir problem olmadığını, ürolojiye görünmem gerektiğini söyledi, o esnaya kadar ağrım hafifleyince bende geçti diyerek eve gittim.

2 hafta sonra birden öyle bir ağrı başladıki artık nefes alamıyordum tekrar doktoruma koştum ve beni o halde görünce doğum sancısı olduğunu düşünüp sancıyı kontrol etmek için bir makinaya bağladı ve yine ürolojiye görünmemi söyledi, hemen gittim,

bebeğim sağ böbreğimin üzerine yatmış ve böbrek işlevini yapamaz duruma gelmiş, bu da şişmeye sebep olmuş hiç vakit kaybetmeden kateter adı verilen bir hortumun bir ucunun böbreğime diğer ucununda idrar kesesine takılıp böbreği rahatlatmamız gerektiğini, aksi halde ya böbreğe ya da bebeğe zarar geleceğini söyledi üroloji doktorum.

çare yok herşey oğlum için 2 martta ameliyat oldum halen ağrılarım bitmedi dua edin kızlar:KK43:

aynı operasyonu ben de geçirdim. 16 martta. 35 haftalık gebeyim. ne kadar sürede tam iyileşme oluyor? her tuvalette idrarda yanma,kanama,idrar yollarında şiddetli ağrı var.ne zaman gececek?

21 haftalık hamileyim bu sabah uykumdan çok şiddetli sağ tarafmın ağrısı ile uyandım sürünerek tuvalete gittim resmen idararımı yaptıkdan sonra düzelmiş gibiydi gelip tekrar yattım aynı şekilde bir daha uyandım bu sefer ağrı daha keskindi , sizce böbrek ağırısmı bu kızlar adoktora gitmeliymiyim ???

bende dün öğrendim büyüme olduğunu ağrı şikayetiyle gittim hiç geçmicek mi ağrı onu sormayı unuttum :KK43:((

Ben de sağ böbrek te büyüme yaşıyorum dün gece hiç uyutmadi acile gittim orta bişey yok dediler sonra sabah eşim doktorumu aradı gelin demiş hemen gittik ben anlamıştım zaten büyüme olduğunu ama nasıl bi agrı anlatamam :KK43: ama doktorum bişey takmaya gerek yok dedi şükür ki bol su iç dedi yürü dedi gerçi onu doğum için söyledi ama bu gece de ağrılarım vardı kalkıp yürüdükten sonra azalıyor sanki. Bi de doktor size ilaç verdi mı bana buscopan verdi ama hiç ilaç içmek istemiyorum bebegime bişey yapar mı acaba :KK43: bir aydan düştük ama sanırım uykusuz gecelerim başladı:

Ben de sağ böbrek te büyüme yaşıyorum dün gece hiç uyutmadi acile gittim orta bişey yok dediler sonra sabah eşim doktorumu aradı gelin demiş hemen gittik ben anlamıştım zaten büyüme olduğunu ama nasıl bi agrı anlatamam :KK43: ama doktorum bişey takmaya gerek yok dedi şükür ki bol su iç dedi yürü dedi gerçi onu doğum için söyledi ama bu gece de ağrılarım vardı kalkıp yürüdükten sonra azalıyor sanki. Bi de doktor size ilaç verdi mı bana buscopan verdi ama hiç ilaç içmek istemiyorum bebegime bişey yapar mı acaba :KK43: bir aydan düştük ama sanırım uykusuz gecelerim başladı:

bende de ayni problem var yaklasik 1 aydir cekiyorum 29 haftalik hamileyim ve 2 hafta da 1 2 gun agrim suruyor ayni ilaci urolog bana da verdi fakat hic bir faydasi olmuyor gecirmiyor ve benim agri mide ve kasiklarima vuruyor sadece sut biraz rahatlatiyor o kadar onun haricinde hicbisey fayda etmiyor :KK43:

bende 28 haftalık hamileyken sağ böbreğe kateter takıldım sol böbreğimde de genişleme başladı :KK43: şuan 38 haftalık olduk.. doğurmayı bekliyorum...

oncelikle hepinize gecmis olsun kizlar..
bende sizinle ayni durumu yasayanlardanim..33 haftalik hamileyim
dun sabahtan oglene kadar sag tarafimda dayanilmaz bi bel agrisi cektim onceleri hamileliktendir simdi gecer azicik dinlensem duzelir dye kendimi telkin etmeye calistim ole canim cok tatli degildr benim zaten ufak tefek agrilarda felan hic sizlanmam taa ki canima tak edene kadar ama saatler gectikce baktim, ve agridan aglayacak seviyeye geldgmi fark ettim dogum sancisi yasiyorum sandim onu da hic yasamadgmdan dayanilmaz sanci dye anlatrlardi cunku hep nyse zar zor giyinip doktoruma gttim aksi gbi esim de sehir disindaydi yolda gidene kadar kafamdan binbir turlu sey gecti tabi dogum sancisi mi bu ne bolee yoksa bebege mi bse oldu naparim ben tek basima dogum baslarsa bde dye bi yandan agri bi yandan endiseyle zor attim kendimi doktorun odasina doktor gorur gormez bobrektendir muhtemelen dedi cok sukur bebegim iyimis bunu duymak bile acimi hafifletti bi an sanki sonra idrar testi , nst istedi ve bobrek ultrasonuna yonlendrdi radyolog muayene edip rapor yazdi tum sonuclar cikinca doktorum bebegin buyumesi arttgindan organlara yaptgi baskinin artmasiyla bobrek kanallarini tikanmasi yani bobrek genislemesi dedi bobrek kaynaklymis meger tum gun beni inleten bel agrim.. hamileligin ilerki haftalarinda gebelerde gorulebilen biseymis ilac olarak sadece minoset yda buscopan icebilecegimi soledi ve eger agrilarim siddetlenip buyume devam ederse urolga yonlendrcegini ve stent takilma uyg. yapilabilcegini soledi..bobregi rahatlatmak ve icinde idrar birikmesini onlemek icin idrar yolundan bi boru takiliyomus okudugum kadaryla..
benim bir sure takip edilcekmis ultrasonla bobreklerin durumuna gore artik iyiye de gidebilir artarak devam da edebilirmis..

sun an nasil olduguma gelirsek o kadar kosturmadan sonra beni rahatlatan tek sey bebegimle alakali bi sorun olmadgni duymak oldu diyebilirim..
gece boyunca agrim devam etti minoset kisa sureli bi rahatlama sagladi ama tamamen gecti dyemem su an bile hala dune gore daha hafif siddette de olsa agrim devam ediyo..
ins. daha ileri bi boyuta gecmez ve stent e gerek kalmaz bebegim icin herseye katlanirim ama Allahim mecbur etmez ins.
netten arastrdgm kadaryla ve danistgm baska bi doktorum bol bol su icmemi ve baski olan tarafa yani sagima hic yatmamami soledi
gece zaten mum gibi hep ayni tarafa yatmaktan uyustum kaldim..uykusuz geceler simdiden basladi anlayacaginz..

ALLAHIM bole sorunlar yasayan herkese sifa versin..
benimle boyle ayni durumu yasayan ark.larima bi yardimim olur belki dye anlatmak istedim kizlar
Allah hepimize saglikli ,kolay, hastaliksiz dogumlar nasip etsin insaallah..

Slm arkadaslar 26. haftamdaym cok agrım oldugu ıcın acıle gıttım öğrendimki hamileliğe bağlı olarak sağ böbreğimde büyüme varmıs dogum sancısı yasıyorum cok canım acıyor aranıızda bu durumu yaşamış, veya yaşayan arkadaşlar varmı,
yaşadıklarınızı paylaşırsanız sevinirim..

Slm arkadaslar 26. haftamdaym cok agrım oldugu ıcın acıle gıttım öğrendimki hamileliğe bağlı olarak sağ böbreğimde büyüme varmıs dogum sancısı yasıyorum cok canım acıyor aranıızda bu durumu yaşamış, veya yaşayan arkadaşlar varmı,

malesef bnde 26. haftamda öğrendim cnm bndede sağ böbrekte büyüme olmuş ürologa görünücem 3 ayım kaldı bi bitse doğsalar die sabrediyorum bnm doğum sancısı kdr değildir ama sağ tarafım arkadan bel kısmım tutuluyordu sabah ağrıyla uyanıyordum bi süredir yok ama ürolog nasıl muayene edicek onuda blmiorum allahm şifa versin cümlemize bebekte bi sıkıntı yok allaha şükür

malesef bnde 26. haftamda öğrendim cnm bndede sağ böbrekte büyüme olmuş ürologa görünücem 3 ayım kaldı bi bitse doğsalar die sabrediyorum bnm doğum sancısı kdr değildir ama sağ tarafım arkadan bel kısmım tutuluyordu sabah ağrıyla uyanıyordum bi süredir yok ama ürolog nasıl muayene edicek onuda blmiorum allahm şifa versin cümlemize bebekte bi sıkıntı yok allaha şükür

canım seninki ne kadar olmuş boyutu ne yani benim ilk gebeliğimdede olmuştu şimdi yine tekrarladı ağrısı inanılmaz oluyo dayanılmıyo benimki takip altına aldı doktorum görücez bakalım katater takabiliriz takibin sonucuna göre dedi

canım seninki ne kadar olmuş boyutu ne yani benim ilk gebeliğimdede olmuştu şimdi yine tekrarladı ağrısı inanılmaz oluyo dayanılmıyo benimki takip altına aldı doktorum görücez bakalım katater takabiliriz takibin sonucuna göre dedi

bnm 4 boyutlu detaylı ultrasonda çıkmıştı cnm ben tekrar başka bi doktora gttim o içimi rahatlattı bnm şükür ağrım olmuyor ileri derece değil sanırım stres etmemeye çalışıorum zaten doğum snrası sıkıntı yaratan bişi değilmiş geçiyormuş 3 hafta snra ürologa görünmedim diğer doktor sorun yok dedi bebeğin pozisyonu zorlar sadece dedi bebiş tersti bnm kafa aşağı düzelince sorunumda geçti gibi oldu arada bi kusmam oluyor o kdr başka bi doktora daha gidip sorununu anlat ben istinye devlet hastanesine gittim öneririm orda içimi rahatlattılar valla stent taktırma az daha dişini sıkabilirsin bence sıcak tut vücudunu ve bol su iç çözümü bu

Arkadaşlar forumu baştan sona okudum..hemen hemen pek çok kişinin bu dertten çektiğini hatta acılardan ameliyat olduğunu bile öğrendim..

Ben de 20. haftamda başlayan sertleşmelerin ve ağrıların nedeninin erken doğum belirtileri olduğunu düşünmüştüm..Doktoruma 2 defa gittim..ilkinde ağrım var dedim bir magnezyum yazalım dedi..ikincsisinde artık idrar tahlili istedi ve idrar enfeksiyonumun olduğunu gördü..üst üste iki hafta antibiyotik tedavisi verdi..ama acılar ve ağrı daha fazla olmaya hatta yerimden kalkamamaya bile başladım :KK43:((

Yürüyemiyor, nefes nefse kalıyor mahvoluyordum..artık dedim kesin bebeğime bir şey olacak..daha sonra ansızın gelen bir suyla dünyam döndü..doktor hala kullandığım antibiyotiklerden kaynaklanan bir mantar enfeksiyonu sıvısı dese de o gördüğüm şey benim aklımdan gitmiyor bir türlü :KK43:( Hemen doktora gittik..Pazar günü acile geldi doktorum ve alttan muayene etti. Bir şey yok dedi..bir gün ihtiyaten hastanede bekletti..Kese yırtılmış azar azar geliyordur önlem alalım diye anitibiyotik tedavisi uygulattı..Ertesi gün eve gittim ve o gidişimde sabah acılarla uyandım..her yerim karınım çok ağrıyordu..doğru dktora koştuk..hemen idrar ve kana baktırdı..dedi ki yatman lazım..kum ya da taş var böbreğinde dedi..ama ertesi gün ultrasondaki büyümede böbrek enfeksiyonu olduğunu saptadı ve hemen damardan serum ve antibiyotik verdi..

Bir hafta sonra arkadaşlar sanki bedenim daha da ağırlaştı ve hatta göbeğim aşırı sertleşti..Hala idrarımı ip gb yapıyorum..Sol tarafıma yatmama rağmen hala sağ böbreğim ağrıyor..

Yerimdn kalkacak gücüm yok, doktora bile gitmek zulüm oluyor bana..gücüm azaldı :KK43:(

Birkaç gündür sertlikten dolayı yemek yiyeymedim..hala da çok sert ama zorluyorum...bugün bebişe baktık uştrasonda,,gelişimi yavaşlamış..hareketleri de..nasıl korkuyorum bir bilseniz..içim hiç rahat değil..:KK43:(

bnm 4 boyutlu detaylı ultrasonda çıkmıştı cnm ben tekrar başka bi doktora gttim o içimi rahatlattı bnm şükür ağrım olmuyor ileri derece değil sanırım stres etmemeye çalışıorum zaten doğum snrası sıkıntı yaratan bişi değilmiş geçiyormuş 3 hafta snra ürologa görünmedim diğer doktor sorun yok dedi bebeğin pozisyonu zorlar sadece dedi bebiş tersti bnm kafa aşağı düzelince sorunumda geçti gibi oldu arada bi kusmam oluyor o kdr başka bi doktora daha gidip sorununu anlat ben istinye devlet hastanesine gittim öneririm orda içimi rahatlattılar valla stent taktırma az daha dişini sıkabilirsin bence sıcak tut vücudunu ve bol su iç çözümü bu

Arkadaşlar forumu baştan sona okudum..hemen hemen pek çok kişinin bu dertten çektiğini hatta acılardan ameliyat olduğunu bile öğrendim..

Ben de 20. haftamda başlayan sertleşmelerin ve ağrıların nedeninin erken doğum belirtileri olduğunu düşünmüştüm..Doktoruma 2 defa gittim..ilkinde ağrım var dedim bir magnezyum yazalım dedi..ikincsisinde artık idrar tahlili istedi ve idrar enfeksiyonumun olduğunu gördü..üst üste iki hafta antibiyotik tedavisi verdi..ama acılar ve ağrı daha fazla olmaya hatta yerimden kalkamamaya bile başladım :KK43:((

Yürüyemiyor, nefes nefse kalıyor mahvoluyordum..artık dedim kesin bebeğime bir şey olacak..daha sonra ansızın gelen bir suyla dünyam döndü..doktor hala kullandığım antibiyotiklerden kaynaklanan bir mantar enfeksiyonu sıvısı dese de o gördüğüm şey benim aklımdan gitmiyor bir türlü :KK43:( Hemen doktora gittik..Pazar günü acile geldi doktorum ve alttan muayene etti. Bir şey yok dedi..bir gün ihtiyaten hastanede bekletti..Kese yırtılmış azar azar geliyordur önlem alalım diye anitibiyotik tedavisi uygulattı..Ertesi gün eve gittim ve o gidişimde sabah acılarla uyandım..her yerim karınım çok ağrıyordu..doğru dktora koştuk..hemen idrar ve kana baktırdı..dedi ki yatman lazım..kum ya da taş var böbreğinde dedi..ama ertesi gün ultrasondaki büyümede böbrek enfeksiyonu olduğunu saptadı ve hemen damardan serum ve antibiyotik verdi..

Bir hafta sonra arkadaşlar sanki bedenim daha da ağırlaştı ve hatta göbeğim aşırı sertleşti..Hala idrarımı ip gb yapıyorum..Sol tarafıma yatmama rağmen hala sağ böbreğim ağrıyor..

Yerimdn kalkacak gücüm yok, doktora bile gitmek zulüm oluyor bana..gücüm azaldı :KK43:(

Birkaç gündür sertlikten dolayı yemek yiyeymedim..hala da çok sert ama zorluyorum...bugün bebişe baktık uştrasonda,,gelişimi yavaşlamış..hareketleri de..nasıl korkuyorum bir bilseniz..içim hiç rahat değil..:KK43:(

canım bence sen başka bir doktora daha görün seni söyledikleriyle rahatlatmıyosa tedavisi başarılı değilse yapacağın en iyi şey başka bir doktora görünmekk...

Arkadaşlar herkese merhaba..
Daha önce de ağrım olmuş, hastanede yatmıştım. Ama dün 2 böbreğimde de büyüme saptandı.- hidronefroz-
Yaklaşık 1 cm kadar.. Ağrı zaten tarif edilmezdi.. Serum ve antibiyotikle kendime geldim.
Şu an evde antibiyotiğe devam edicem. Haftaya kontrol var..
Idrar yollarından enf. Yok.
Benim sorum; burada daha önce yazan arkadaşlar ne yaptı nasıl bir sonuçla karşılaştı?
Şimdilerde yaşayan var mı?
23 haftalık hamileyim..

Mrb kızlar 22 haftalık hamıleyım 1 hafta once cok kotu bır agryla uyandm ve hastaneye gttık 1cm lık tas cıktı sag bobrgımde ve tas kanalın tam ucunda yanı oraya gırse kesın tıkar dedıler zaten bobrek hafıf sısme yapmıs cok canım sıkkın cunku 4 urologa gttk 2 sı hemen o kakater takılmalı dedı 2 sı suan acelesı yok ama herhafta bobrek takıp edılmelı sısme devam ederse takılmalı dedı cok korkuyrum anestezısz nasıl olcak cok canım yanıcak sanırım Allahım hepımızın yardımcısı olsun taktıranlar nasıl oldu agrı acı onu anlatrlarsa sevınırım cunku drlar cok basıt hıc canın yanmaz 1dklık ıs dıyorlar ama taktıranlar farklı soyluyor

Çok geçmiş olsun kuzey16. Eminim acın çoktur.. Drlar bilir tabi ama daha kötü olmaktansa biraz acı çekilir.. Ama umarım hiç gerek kalmaz. Benim anladığım kadarıyla tel takmanın bir sınırı da olabilir, tabi taş daha farklı.. Buraya yazan arkadaşlar yaşadığı şeyleri yazsa çok mutlu olacaz :KK43:

Mrb kızlar 22 haftalık hamıleyım 1 hafta once cok kotu bır agryla uyandm ve hastaneye gttık 1cm lık tas cıktı sag bobrgımde ve tas kanalın tam ucunda yanı oraya gırse kesın tıkar dedıler zaten bobrek hafıf sısme yapmıs cok canım sıkkın cunku 4 urologa gttk 2 sı hemen o kakater takılmalı dedı 2 sı suan acelesı yok ama herhafta bobrek takıp edılmelı sısme devam ederse takılmalı dedı cok korkuyrum anestezısz nasıl olcak cok canım yanıcak sanırım Allahım hepımızın yardımcısı olsun taktıranlar nasıl oldu agrı acı onu anlatrlarsa sevınırım cunku drlar cok basıt hıc canın yanmaz 1dklık ıs dıyorlar ama taktıranlar farklı soyluyor

Arkadaşlar ben dün saat 10:20 gibi taktırdım stenti.çok uzun sürmüyor
Tabi biraz acı oluyor ama dayanılmaz bişi değil bnm taşım üstelik 2cm. Çok şükür bebeğimde ii.kıpır kıpırdı sanki anne korkma yanındayım Dior du. Anestezi bebek için zararlı katlanmamız lazım.

X