Hareketli bebekle nasıl işe güce yetişiyorsunuz

iwannabehappy

Üye
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2021
115
88
42
Arkadaşlar ben çok acemiyim ve yalnızım. Bebeğin on aylık oldu. İki aydır emekliyor ve iki aydır sabah altıdan akşam sekize sadece bi saat uyuyor. Gece boyu da uyanıyor sık sık. Çok yorgun ve uykusuzum. Beş dakika bile oturup oyun oynamıyor. Sürekli evin içinde geziyor. Çekmecelere dalıyordu kilit taktım. Ama heryere giriyor heryere tırmanıyor. Her dakika peşinde olduğum halde Sık sık düşünüyor, bazen yüzü gözü morarıyor. Eşim çocuktan sonra bildiğin manyak oldu, evden çalışıyor ve çocuğum asla düşmeyecek diye kıyametler koparıyor. Hergün kavga gürültü bu yüzden. Uyuduğu bi saatte çocuğun üç öğün ek gıdasını mı hazırlayım, karnımı mı doyurayım, yemek mi temizlik mi yetiştireyim. Dinlenmek zaten hayal. Eşim sürekli bi boka yaramıyorsun diyor. Mama sandalyesine koysam yemek bari yapsam diyorum. Oraya koyunca ağlıyor eşim koşturuyor ağlatma çocuğu al ordan diye bağırmaya başlıyor. Eşimin yardımı da yok sabah yediden gece onikiye kadar hep bilgisayar başında. İşini bitirince alsa iki ilgilense yemek yapsam filan öyle bişey de yok. Sürekli çocuk önde ben arkada deli dana gibi evi geziyoruz. Kitap filan okuyorum çocuğa o emeklerken okuyorum artık o derece. Yürüteç de zararlı diye eve sokmuyor babası. Yardıma gelecek kimsem yok, çocuğu az bırakacak ya da gidecek de kimsem yok. Deneyimli anneler siz nasıl yapıyorsunuz nasıl yetiyorsunuz? Bu arada hastalık getirir diye kocam eve yardımcıyı bırak misafir bile sokmuyor.

Arkadaşlar ben çok acemiyim ve yalnızım. Bebeğin on aylık oldu. İki aydır emekliyor ve iki aydır sabah altıdan akşam sekize sadece bi saat uyuyor. Gece boyu da uyanıyor sık sık. Çok yorgun ve uykusuzum. Beş dakika bile oturup oyun oynamıyor. Sürekli evin içinde geziyor. Çekmecelere dalıyordu kilit taktım. Ama heryere giriyor heryere tırmanıyor. Her dakika peşinde olduğum halde Sık sık düşünüyor, bazen yüzü gözü morarıyor. Eşim çocuktan sonra bildiğin manyak oldu, evden çalışıyor ve çocuğum asla düşmeyecek diye kıyametler koparıyor. Hergün kavga gürültü bu yüzden. Uyuduğu bi saatte çocuğun üç öğün ek gıdasını mı hazırlayım, karnımı mı doyurayım, yemek mi temizlik mi yetiştireyim. Dinlenmek zaten hayal. Eşim sürekli bi boka yaramıyorsun diyor. Mama sandalyesine koysam yemek bari yapsam diyorum. Oraya koyunca ağlıyor eşim koşturuyor ağlatma çocuğu al ordan diye bağırmaya başlıyor. Eşimin yardımı da yok sabah yediden gece onikiye kadar hep bilgisayar başında. İşini bitirince alsa iki ilgilense yemek yapsam filan öyle bişey de yok. Sürekli çocuk önde ben arkada deli dana gibi evi geziyoruz. Kitap filan okuyorum çocuğa o emeklerken okuyorum artık o derece. Yürüteç de zararlı diye eve sokmuyor babası. Yardıma gelecek kimsem yok, çocuğu az bırakacak ya da gidecek de kimsem yok. Deneyimli anneler siz nasıl yapıyorsunuz nasıl yetiyorsunuz? Bu arada hastalık getirir diye kocam eve yardımcıyı bırak misafir bile sokmuyor.
Kocaniz tam bir öküzmüş kusura bakmayin ama. Ve birazda pimpirikli anladigim kadariyla. O konuda allah yardimciniz olsun cocuktan daha zor. Oncelikle bebeginlze uyku egitimi verin. Netten arastirin cok ise yarayan yontemler var. Gunduz 2 kere toplamda 3 4 saat uyutmayi hedefleyin. Gunduz uyursa gecede sık uyanmaz ve erken kalkmaz. Oteki turlu yorgunluktan gece uyanmalari cogalir ve saglikli bir uykuda olmzz. Sonra ev islerinizi kafanizda programlayin. Bu cok onemli herseyin birbirine girmemesi icin . Siraya koyun. Bebeginiz evin hangi odasindaysaniz hep yaninizda olsun hem konusup hem arada onune ilgi cekici biseyler koyup ayni anda onu oyalayabilirsiniz. Benim oglumda 14 aylik bende tek bakiyorum ve hep tek baktim. Hergun bi rutinim vaddir hizli ve pratigimdirde. Bize 2 tencere yemek ogluma da gunde uc ogun hazirliyorum. Bulasigi camasiri hic sorma. Ama kafanda planlayip bi siraya koyar ve o rutinden cikmassan halledrrsin. Ama herseyden once bebeginin uykusunu duzenleyin . Ve morelinizi yuksek tutun . Mutlu ve dinlenmis olursaniz enerjikte olursunuz.

Kocaniz tam bir öküzmüş kusura bakmayin ama. Ve birazda pimpirikli anladigim kadariyla. O konuda allah yardimciniz olsun cocuktan daha zor. Oncelikle bebeginlze uyku egitimi verin. Netten arastirin cok ise yarayan yontemler var. Gunduz 2 kere toplamda 3 4 saat uyutmayi hedefleyin. Gunduz uyursa gecede sık uyanmaz ve erken kalkmaz. Oteki turlu yorgunluktan gece uyanmalari cogalir ve saglikli bir uykuda olmzz. Sonra ev islerinizi kafanizda programlayin. Bu cok onemli herseyin birbirine girmemesi icin . Siraya koyun. Bebeginiz evin hangi odasindaysaniz hep yaninizda olsun hem konusup hem arada onune ilgi cekici biseyler koyup ayni anda onu oyalayabilirsiniz. Benim oglumda 14 aylik bende tek bakiyorum ve hep tek baktim. Hergun bi rutinim vaddir hizli ve pratigimdirde. Bize 2 tencere yemek ogluma da gunde uc ogun hazirliyorum. Bulasigi camasiri hic sorma. Ama kafanda planlayip bi siraya koyar ve o rutinden cikmassan halledrrsin. Ama herseyden once bebeginin uykusunu duzenleyin . Ve morelinizi yuksek tutun . Mutlu ve dinlenmis olursaniz enerjikte olursunuz.
Teşekkür ederim gerçekten kocam çok öküz. Elimden geldiğince programlama yapmaya çalışıyorum yoksa temizliği geçtim aç kalacaz, temiz kıyafetimiz olmayacak. Benim en büyük sıkıntım yanımda durmuyor. Mesela mutfaktaysak çekmece kulplarına, sandalyelere, buzdolabına tırmanıyor ve düşüyor. Tüm evi halı kapladı manyak kocam ama düştü mü ağlıyor ve kocam koşarak yanıma gelip bağırmaya başlıyor. Yatak odasıdır salondur aynı, koltuklara komidinlere tırmanıyor, perdeleri çekip koparıyor aşağı indiriyor vs vs sizde de bebek var anlarsınız. Gördüğüm her oyuncağı aldım asla beş dakikadan fazla ilgilenmiyor zaten bi kere oynuyor bi daha yüzüne bakmıyor. Parmak kuklaları var onlardan birini eline alıp aralıksız emekleyerek dolaşıyor evi tabi ben de peşinde. Tencere tava kap kaçak vs de vermeyi denedim. Hiç bi şey ilgisini çekmiyor. Sadece kanguruya ya da bebek arabasına koyarsam saatlerce gezsem bıkmaz dışarda. Parka götürüp az kafa dinleyebiliyorum sadece. Yanımda sakin durması için ne yapabilirim. Evde kanguruya koyup iş yapmayı deniyorum ama evde kanguru ile durmuyor. Bu arada uyku eğitimi denedik uyku eğitmeni illahlah edip başından attı şaka yapmıyorum ben böyle çocuk görmedim deyip paramı iade etti. Kabul etmedi uyku eğitimini asla. İki hafta boyunca sabahtan akşama uyumadı hiç uyumadı saatlerce yatakta ağladı yorulup düşmedi de uyumadı uyumadı. Eğitmen de ben de pes ettik artık. Zaten kocam deliriyordu ağlıyor diye.

eşinizin sizi bu kadar ezmesine neden müsade ediyorsunuz en büyük yanlış orda. burda ne tavsiye versek boş. yani kusura bakmayın da şu cümleyi kuran adamın yanında bir dk kalmam - "Eşim sürekli bi boka yaramıyorsun diyor."
küçük bir çocukla hem ev işini tam yapacaksınız hem bebege tam ilgi vereceksiniz, bunlar hayal dünyasında mümkün. eşinizi karşınıza alın konuşun, yardımcısız toparlamanız zor, siz de tükeneceksiniz zamanla ve bu durum çocuga yansıyacak. daha şimdiden tartısmalarınıza şahit oluyor. bu çocugu ikiniz yaptınız ve sorumlulukları paylasmanız gerekiyor. kendisinin gece 12 ye kadar calıstıgına da inanamadım nedense, Allah yardımcınız olsun.

eşinizin sizi bu kadar ezmesine neden müsade ediyorsunuz en büyük yanlış orda. burda ne tavsiye versek boş. yani kusura bakmayın da şu cümleyi kuran adamın yanında bir dk kalmam - "Eşim sürekli bi boka yaramıyorsun diyor."
küçük bir çocukla hem ev işini tam yapacaksınız hem bebege tam ilgi vereceksiniz, bunlar hayal dünyasında mümkün. eşinizi karşınıza alın konuşun, yardımcısız toparlamanız zor, siz de tükeneceksiniz zamanla ve bu durum çocuga yansıyacak. daha şimdiden tartısmalarınıza şahit oluyor. bu çocugu ikiniz yaptınız ve sorumlulukları paylasmanız gerekiyor. kendisinin gece 12 ye kadar calıstıgına da inanamadım nedense, Allah yardımcınız olsun.
Böyle cümlelerle keyif alıp kendinizi mi tatmin ediyorsunuz. Gidecek yerim yok ne yapayım otele mi gideyim küçük çocukla, boşamayı planlıyorum zaten ama ha deyince olmuyor ev tut döşe düzen kur. Ücretsiz izindeyim param yok ondan çekiyorum. Muhasebeci ile evli olmadığınız için anlamazsınız çalışma saatlerini. Yalan borcum mu var. Kocam da sizin gibi biri işte, Allah ıslah etsin sizin gibileri

Size sarılasım geldı .sankı bebegın annesı degıl, hızmetcısı gıbı davranıyor esınız.

Mal yaa
Eksık zeka esınız.

Lütfen kendınızı ezdırmeyın.madem evdrn calısyor 1 gunluğune sızın yaptıklarınızı yapmasını söyleyın. Gorsun bakalım davulun sesı yakından nasıl gelıyor

Böyle cümlelerle keyif alıp kendinizi mi tatmin ediyorsunuz. Gidecek yerim yok ne yapayım otele mi gideyim küçük çocukla, boşamayı planlıyorum zaten ama ha deyince olmuyor ev tut döşe düzen kur. Ücretsiz izindeyim param yok ondan çekiyorum. Muhasebeci ile evli olmadığınız için anlamazsınız çalışma saatlerini. Yalan borcum mu var. Kocam da sizin gibi biri işte, Allah ıslah etsin sizin gibileri
öfkenizi çıkaracak yer arıyorsunuz sanırım. ben size boşanın gidin demedim, ama bu cümlelerin altında kalmamalı bir insan. kocanıza inanmadım, size yalancı demedim. gayet iyi niyetlerle yazdıgım mesajdan bunları çıkarmanız üzücü. tekrarlıyorum Allah yardımcınız olsun

Aslında yorumda size kötü bişey dememiş hanımefendi. Ve söylediği çoğu şeyde haklı. Bebeğinizin hareketliliğinden ziyade eşiniz sorunlu burada. Mutsuz anne mutsuz çocuk. Eğer eşiniz size fiziken destek olamıyor olsa bile sözleri ile size destek olsa herşey daha kolay olacaktır sizin için. Allah yardımcınız olsun:KK43:

Çocuk evdeki gerginliğide annenin huzursuzluğunu da bilir. Bunları biliyorkende ekstra sorunlar cıkartabilir. Önce eşinizle beraber bi uzmana gidin çocuğun düşüp kalkacağını ağlamasının normal olduğunu baba faktörünü falan bilen birinden dinlesin. Siz çocuğun peşinde dolandıkça dahada hırçın hareketler yapar. Çocuğun önüne yemek verince bile çocuğu izlemeyin baskı oluşturmayın diyorlar. Ki olması gerekeni yapan çocuğu frenliyosunuz zararlı birşey olmadıkça istediğini yapsın düşsün benim oğlumda 10 aylık dişiyle dudağını kesti iki sefer düşünce olcak bunlar. Siz öğlene kadar işinizi yaparken oğlunuz istediğini yapsın sonra uyutun. Öğleden sonrada birebir güzel zaman geçirmelik birşeyler yapın bütün kafanız onda olsun. Tüm gün peşinde dolanarak iyilik yapmıyosunuz kendi kendine birşeyler yapmayı öğrenmeside önemli tüm gün içinde 2 saat birebir güzel zaman geçirin kalan zamanda siz işinizi yapın oda etrafı kurcalasın arada bir kontrol edin. Gece boyu sık uyanma sebebi günde 1 saat uyku yetmiyor olabilir 2 uyku en azından 1 er saat uyusa iyi olur bunun için bir yol bulmaya çalısın. Diğer seçenek emiyorsa gece emzirmeyi kesmek emme alışkanlığıda uyandırıyor olabilir. Cok detay var değinilecek ama bu kadar toplayabildim.

10 aylik kizim o kadar hareketliliki yürüyor hatta koşmaya çalışıp patır patır düşüyor mama sandalyesinde bile ayağa kalkıyor oturup bisey yedirmem mümkün değil zaten biseyde yediremiyorum eline meyve falan veriyorum onu bile gezerek yiyor etrafi batiriyor bende yoruldum bu durumdan ama onu dünyaya ben getirdim ev işleri de bi kenarda dursun bebeğimden önemli değil.bide sorunlu olan eşiniz kendisi hem ilgilenmiyor hem de ahkam kesiyor

Bu nasıl iş hem pimpirikli hem bir işe elini sürmez,oldu paşam başka isteğiniz var mı? Hem çocuğum asla ağlamasın kesinlikle düşmesin,hem de ben bilgisayardan kalkmayayım herşeyim hazır önüme gelsin. Siz iyi dayanmışsınız 10 ay.. Valla ya işleri yaparım ya çocuğa bakarım diye alın karşınıza konuşun,bir iş bölümü yapın,günün belli saatlerinde siz yemek temizlik yaparken o çocuğa baksın,madem öyle pimpirikli eşiniz. Başka türlü olmaz kafayı yersiniz erken yaşta çökersiniz,sonra da çöktün der dışarı kayar erkekler. Evet kendi evladınız canınız ciğeriniz ama önce siz!!! siz iyi olmazsanız dinlemezseniz o çocuğa iyi bir anne eşinizi de iyi bir eş olamazsınız.Mümkün değil önce kendinize iyi davranın. Asla asla müsade etmeyin ne işe yarıyorsun demesine..

Eşiniz yardimci oluyormu yemek konusunda falan yemek yapmaktan anlar mı? İş paylaşımı yapmak lazım diğer türlü çok zor oluyor mesela herşeyi bi anda yapmaya çalışma herşeye zaten yetişmen mumkun degil onceligin yemek olsun yemegini hallet bebegini mutfaga yanina all yere birşey serebilirsin battaniye falan onun üzerine oyuncaklar falan koyy ilgisini cekecek o arada sende yemek yapma firsati bulabilirsin vee hemde bebeğini kollamış olursun en azindan gözünün önünde olur yemek bittigi zaman cocugu eşine verir gider o ara camasirini halledersin valla bende hep bu sekildeyimm canım yeri geliyo bizde tartışıyoruz bunlar oluyor illaki kolay değilki bir çocuk ne emeklerle büyüyor.

Temizlikte yapmayın yemek de. Yemeği sadece kendinize kadar yapın. Bulaşıkları da yıkamayın. Sadece çocuğunuzla ilgilenin. O zaman anlar herhalde işe yarayıp yaramadığınızı. Bu kadar da nankör olmamalı insan eşine. Destek olmuyor bari köstek olmasın. Şaka gibi gerçekten.

Öncelikle burdan erkek çocuk annelerine sesleniyorum kendime de bir not olsun bu...İşte oğullarını bu dünyanın kralı sensin diye yetiştiren,evde yaşamanın gerekliliklerini öğretmeyen,yediği bulaşığı kirlettiği yerleri temizlemeyi kadının görevi zanneden erkekler böyle davranıyor...

Eşiniz çok saygısız...

Yukarıda ki arkadaş dediklerinde haklı. Üstelik size hakaret edip kötü bi yorum da yapmamış gereksiz yükselmişsiniz yukarıda ki yorumunuzla.
Evet çok haklısınız eşiniz çok çok zor bir insan, bebeğiniz çok yorucu ama eşinizle ilgili bir çözüm bulamazsanız daha çok üzülme ihtimaliniz yüksek. Gerçekten böyle kocayla Allah yardımcınız olsun.

Teşekkür ederim gerçekten kocam çok öküz. Elimden geldiğince programlama yapmaya çalışıyorum yoksa temizliği geçtim aç kalacaz, temiz kıyafetimiz olmayacak. Benim en büyük sıkıntım yanımda durmuyor. Mesela mutfaktaysak çekmece kulplarına, sandalyelere, buzdolabına tırmanıyor ve düşüyor. Tüm evi halı kapladı manyak kocam ama düştü mü ağlıyor ve kocam koşarak yanıma gelip bağırmaya başlıyor. Yatak odasıdır salondur aynı, koltuklara komidinlere tırmanıyor, perdeleri çekip koparıyor aşağı indiriyor vs vs sizde de bebek var anlarsınız. Gördüğüm her oyuncağı aldım asla beş dakikadan fazla ilgilenmiyor zaten bi kere oynuyor bi daha yüzüne bakmıyor. Parmak kuklaları var onlardan birini eline alıp aralıksız emekleyerek dolaşıyor evi tabi ben de peşinde. Tencere tava kap kaçak vs de vermeyi denedim. Hiç bi şey ilgisini çekmiyor. Sadece kanguruya ya da bebek arabasına koyarsam saatlerce gezsem bıkmaz dışarda. Parka götürüp az kafa dinleyebiliyorum sadece. Yanımda sakin durması için ne yapabilirim. Evde kanguruya koyup iş yapmayı deniyorum ama evde kanguru ile durmuyor. Bu arada uyku eğitimi denedik uyku eğitmeni illahlah edip başından attı şaka yapmıyorum ben böyle çocuk görmedim deyip paramı iade etti. Kabul etmedi uyku eğitimini asla. İki hafta boyunca sabahtan akşama uyumadı hiç uyumadı saatlerce yatakta ağladı yorulup düşmedi de uyumadı uyumadı. Eğitmen de ben de pes ettik artık. Zaten kocam deliriyordu ağlıyor diye.
Gercekten cok uzuldum halinize . Allah yardimciniz olsun. Sizin bebek fazla hareketli vede cok huysuzmus. Durum cok vahim. O halde durumunuz varsa esinizle konusun . En azindan ev isleri icin bir yardimci tutun. Sizde cocugunuzla ilgilenin. Bu sartlarda hem hic durmayan bi bebek hem sizi asagilayan anlayissiz bi koca isiniz zor. Psikolojik acidan cok yipranirsiniz belli bi sureden sonra hic annelik yapamassiniz . Ve lutfen kendinizi bu kadar ezdirmeyin. Benimde bebegim düşüyor kalkiyor ne kadar onlem alirsan al olacagin önüne gecilmiyor. Esim gelip bu konuda bagiramaz. Cocuk agliyor diye bana kizamaz . Ben onun bakicisi degil annesiyim. Esinizde sizi bi nevi bakici hizmetci gibi goruyor. Buna izin vermeyin. Cocugunq dort dortluk bakim istiyorsa . Birakin ev pis kalsin . Aksam yemegi olmasin. Sizde insansiniz hem psikolojik hem fiziki bu kadar yormayin kendinizi.

Ben oyle babanin taaaaaaaaaaa diye konuya girmek istiyorum. Siz bu cocugu baba evinden mi getirdiniz? Biz iki bucuk aydir cocuk bende ev onda seklinde yasiyoruz. Suyumu bile kendim almiyorum eger o an cocukla birlikteysem. Tum ev islerini yapiyor eger yarim saat uyutabilmissem yemek yaparsam yapiyorum gun icinde o isteyken. Sadece kendime ve cocuga bakiyorum. Cunku otesi artik insafsizlik vs iskence. Esiniz tam bir ‘mal’ afedersiniz daha kibarcasi yok. Bikac kere saka yollu ‘neden aglatiyorsun cocugu diyecek oldu’ oyle bir yikadim ki bi daha sakasini bile yapamadi. Hangi anne ister cocugu aglasin? Aglatiyorsun demek ne demek. Var bi derdi ki agliyor cocuk. Bence evi bosverin. Cocugunuza ve kendinize bakin. Gerekirse evi bok gotursun. İstedigi kadar ise yaramiyorsun desin size. Kendisi cok yariyor sanki. Elimden gelen budur deyip cekilin kenara.

Kraliyet ailesinden herhalde kendisi haspama bak madem el atmıyor çok laf yapmasın. Ben bu kadar kötü değildi ama ilgisiz eş olayından dolayı boşanma durumum var gerçekten en dayanamadığım olay ilgisiz alakasız insan

Allah kolaylık versin size. Hem kocanızın takıntılarıyla uğraşıp hemde çocuk ve evle cebelleşiyorsunuz. Rabbim yardımcınız olsun eşinizde keşke size laf edeceğine size destek olsa. 😔

Allah eşinizin cezasını versin ! Benim oğlum 6.5 aylık emeklemişti şuan 3 yaşına çok yakın ve normalin üzerinde hareketli doktorda söyledi . Çocuğunuzun uykusunu düzene sokmak lazım çok sz uyuyor çok yoruluyordur

X