Poğaçalar Haşhaşlı Kek ve 321 Poğaça ile Çay Saati- Bizden Un Sponsorluğunda

Merhaba arkadaşlar
İlk yarışmam ve ilk konum. O yüzden epeyce heyecanlıyım. Herkese başarılar diliyorum.

Haşhaşlı kek;
Eki Görüntüle 2888892
Malzemeler;
Kek için;
-3 yumurta
-1 su bardağı toz şeker
-1 su bardağı sıvı yağ
-Yarım su bardağı süt
-1 su bardağı irmik
-1 paket mavi haşhaş
-1 paket hamur kabartma tozu
-1 paket şekerli valilik

Keki ıslatmak için;
-1.5 su bardağı toz şeker
-2 su bardağı su

Üzerine;
-1 paket kremşanti
-1su bardağı süt

Yapılışı;
Eki Görüntüle 2888896

İlk önce kekimizi ıslatmak için şeker ve suyu küçük bir tavaya alıp şeker eriyene kadar kısık ateşte karıştırıyoruz. Şeker eriyince ocaktan alıyoruz.

Yumurta ve şekeri köpürene kadar çırpıyoruz. Sonra yağ ve sütü ekleyip tekrar çırpıyoruz. Haşhaş irmik ve unu ekleyip tekrar çırpıyoruz en son kabartma tozu ve vanilini ekleyip tekrar çırpıyoruz. Yağladığımız kalıba karışımı döküp önceden ısıtılmış 180° fırında yaklaşık 30 dakika pişiriyoruz.

Kremşantiyi 1 bardak sütle hazırlayıp buzdolabında bekletiyoruz.

Kekimizi fırından çıkartıp soğumaya bırakıyoruz. İlk sıcaklığı çıktıktan sonra çatal yardımıyla aralıklı olarak şekerli suyu çekmesi için delikler açıyoruz. Hazırladığımız şekerli suyu eşit miktarda üzerine gezdiriyoruz. Kek tamamen soğuyunca kremşantiyi üzerine yayıyoruz.

Arzu ettiğimiz gibi süslüyoruz. Ben hindistan cevizi ve şeftali dilimleyip süsledim.
Eki Görüntüle 2888907

321 poğaça;
Eki Görüntüle 2888908

Malzemeler;
-3 paket kabartma tozu
-2 su bardağı yoğurt
-1 su bardağı sıvı yağ
-1 tatlı kaşığı tuz
-Aldığı kadar un

İçine;
-Rendelenmiş beyaz peynir

Yapılışı;
Eki Görüntüle 2888916

Yoğurt ve sıvıyağı homojen bir şekilde karıştırıyoruz. Kabartma tozunu ekleyip tekrar karıştırıyoruz. Azar azar un ekleyip kulak memesi kıvamında bi hamur elde ediyoruz. Hamurumuzu 30 dakika dinlendiriyoruz. Sonrasında cevizden biraz büyük parçalar koparıp içine peynir koyup şekil veriyoruz.
Ben süslemek amacıyla galeta ununa bulayıp pişirdim. Dilerseniz yumurta sarısının üstüne susam veya çörek otu serpebilirsiniz.
180° ısıtılmış fırında yaklaşık 35 dakika pişiriyoruz.

Şimdi çay saati zamanı :)
Eki Görüntüle 2888922
Eki Görüntüle 2888923
Eki Görüntüle 2888924
Eki Görüntüle 2888925
Eki Görüntüle 2888926
Eki Görüntüle 2888927

Afiyet olsun... 🥰
Ellerinize sağlık başarılar diliyorum 🤗🥰

Merhaba arkadaşlar
İlk yarışmam ve ilk konum. O yüzden epeyce heyecanlıyım. Herkese başarılar diliyorum.

Haşhaşlı kek;
Eki Görüntüle 2888892
Malzemeler;
Kek için;
-3 yumurta
-1 su bardağı toz şeker
-1 su bardağı sıvı yağ
-Yarım su bardağı süt
-1 su bardağı irmik
-1 paket mavi haşhaş
-1 paket hamur kabartma tozu
-1 paket şekerli valilik

Keki ıslatmak için;
-1.5 su bardağı toz şeker
-2 su bardağı su

Üzerine;
-1 paket kremşanti
-1su bardağı süt

Yapılışı;
Eki Görüntüle 2888896

İlk önce kekimizi ıslatmak için şeker ve suyu küçük bir tavaya alıp şeker eriyene kadar kısık ateşte karıştırıyoruz. Şeker eriyince ocaktan alıyoruz.

Yumurta ve şekeri köpürene kadar çırpıyoruz. Sonra yağ ve sütü ekleyip tekrar çırpıyoruz. Haşhaş irmik ve unu ekleyip tekrar çırpıyoruz en son kabartma tozu ve vanilini ekleyip tekrar çırpıyoruz. Yağladığımız kalıba karışımı döküp önceden ısıtılmış 180° fırında yaklaşık 30 dakika pişiriyoruz.

Kremşantiyi 1 bardak sütle hazırlayıp buzdolabında bekletiyoruz.

Kekimizi fırından çıkartıp soğumaya bırakıyoruz. İlk sıcaklığı çıktıktan sonra çatal yardımıyla aralıklı olarak şekerli suyu çekmesi için delikler açıyoruz. Hazırladığımız şekerli suyu eşit miktarda üzerine gezdiriyoruz. Kek tamamen soğuyunca kremşantiyi üzerine yayıyoruz.

Arzu ettiğimiz gibi süslüyoruz. Ben hindistan cevizi ve şeftali dilimleyip süsledim.
Eki Görüntüle 2888907

321 poğaça;
Eki Görüntüle 2888908

Malzemeler;
-3 paket kabartma tozu
-2 su bardağı yoğurt
-1 su bardağı sıvı yağ
-1 tatlı kaşığı tuz
-Aldığı kadar un

İçine;
-Rendelenmiş beyaz peynir

Yapılışı;
Eki Görüntüle 2888916

Yoğurt ve sıvıyağı homojen bir şekilde karıştırıyoruz. Kabartma tozunu ekleyip tekrar karıştırıyoruz. Azar azar un ekleyip kulak memesi kıvamında bi hamur elde ediyoruz. Hamurumuzu 30 dakika dinlendiriyoruz. Sonrasında cevizden biraz büyük parçalar koparıp içine peynir koyup şekil veriyoruz.
Ben süslemek amacıyla galeta ununa bulayıp pişirdim. Dilerseniz yumurta sarısının üstüne susam veya çörek otu serpebilirsiniz.
180° ısıtılmış fırında yaklaşık 35 dakika pişiriyoruz.

Şimdi çay saati zamanı :)
Eki Görüntüle 2888922
Eki Görüntüle 2888923
Eki Görüntüle 2888924
Eki Görüntüle 2888925
Eki Görüntüle 2888926
Eki Görüntüle 2888927

Afiyet olsun... 🥰
Şahane bir manzara hepsi birbirinden güzel görünüyor ellerinize sağlık afiyet olsun 👍🏻😘

X