Havuz yöntemi ile PGT yaptıranlar

BY2015

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
1 Ekim 2018
749
553
Merhaba arkadaşlar tüp bebekte PGT yaptırmaya karar verdik. Daha önce doğal yolla 2 gebelik oldu fakat bebekler hasta olduğu için sonlandırmak zorunda kaldık çok yıpratıcı bir durum. 22 Aralık ön görüşme yaptık doktorla 10 embriyo için PGT fiyatı 2500 dolar onun dışında hastane ve ilaçlar dahil 30.000 TL anlaştık tabi ki doktorumuz en baştan havuz yöntemi uygulayacağını söyledi ama maalesef ilaçlar hariç hastane masrafları 31.000 TL tutuyor ek birşey çıkmazsa, vitaminler 1.500 ve ilaçlar 11.020 TL tuttu umarım ikinci toplamada ilaçlar daha pahalılanmaz 🙄 23 Ocak'ta 1. toplama yapıldı ön ödeme:4000 TL yumurta dondurma:3000 TL yumurta toplama: 8000 TL toplam 15.000 TL birinci toplama da ödedik ve genetik için bir kısım ödeme 1.500 dolar ödedik, 23 Ocak'ta 1. Toplamada 8 yumurta toplanmıştı ilk günde iki tanesi direk elendi 6 tane iyi kalite kaldı 6 taneside 3. Güne kadar gitti 5. güne sadece 1 tanesinin gittiğini söylediler açıkçası anlam veremedim çünkü embriyolar iyi kalitedeydi ve eşimde de bende de sorun yok daha önce iki kere ilk denemede doğal yolla gebelik oldu yani buna ve embriyoların iyi kalite olmasına rağmen neden sadece 1 tane 5. Güne gitti anlam veremedim 🤨 geri kalanlara 6. Gün tekrar bakacaklarını söylediler 2 tanesi daha gelişmiş toplamda sadece 3 tane embriyo 5. Güne yetişti biyopsileri alınıp donduruldular. Toplamadan 10 gün sonra adet olacağımı söylediler ve dün 10. Günümde adet oldum yarın doktorla görüşmeye gideceğim. 2. Toplamayı hemen mi yaptırdınız yoksa 1 ay falan ara verdiniz mi?

Son düzenleme:
Merhaba bende havuz yöntemiyle pgt li tüp bebek yaptırdım. Benden 2 kere yumurta toplandı 2 ay ara vermeden üst üste toplama yapıldı. Toplamda 5 tane sağlıklı embriyo geldi. 2 tanesi transfer edildi biri tutmuştu ama bebek gelişmedi ve kürtaj olmak zorunda kaldım. Geçen ay kalan 3 embriyom transfer edildi onlardan da 1 tanesi tuttu şuan 7 haftalık olduk inşallah güzel bir şekilde ilerler

Merhaba bende havuz yöntemiyle pgt li tüp bebek yaptırdım. Benden 2 kere yumurta toplandı 2 ay ara vermeden üst üste toplama yapıldı. Toplamda 5 tane sağlıklı embriyo geldi. 2 tanesi transfer edildi biri tutmuştu ama bebek gelişmedi ve kürtaj olmak zorunda kaldım. Geçen ay kalan 3 embriyom transfer edildi onlardan da 1 tanesi tuttu şuan 7 haftalık olduk inşallah güzel bir şekilde ilerler
Çok mutlu oldum sizin adınıza sağ salim kucağınıza alırsınız inşallah 🤲🏼❤️ bilgi için teşekkürler

eluard eluard sizde genetik yada kromozom sorunu varmıydı? Neden hem PGT hem de NGS yaptırdınız çok merak ettim açıkçası, bizde genetik sorun olduğu için PGT yaptırıyoruz.

Ben havuz yaptirmamistim ama pgtciyim 😊 genelde havuz yaptiran tanidiklarim, o ayki ultrasonda gorunen folikul sayisina gore basliyorlardi. Mesela bu ay ultrasonda bakacaksiniz belki normal aylarinizdan daha az folikul gorunecek, o zaman doktor bir ay bekleyelim daha iyi bir ayi degerlendirelim diyebilir.

Ben havuz yaptirmamistim ama pgtciyim 😊 genelde havuz yaptiran tanidiklarim, o ayki ultrasonda gorunen folikul sayisina gore basliyorlardi. Mesela bu ay ultrasonda bakacaksiniz belki normal aylarinizdan daha az folikul gorunecek, o zaman doktor bir ay bekleyelim daha iyi bir ayi degerlendirelim diyebilir.
Anladım cevap için teşekkürler, benim ilk toplamadan önce doktor 6 yumurta var dedi 8 toplandı ama ilk günden 2 tanesi hemen elendi maalesef

eluard eluard sizde genetik yada kromozom sorunu varmıydı? Neden hem PGT hem de NGS yaptırdınız çok merak ettim açıkçası, bizde genetik sorun olduğu için PGT yaptırıyoruz.
Bizde de tek gen hastaligi oldugu icin PGT yaptirdik. Ben daha once hamilelik yasamadim zaten bu sekilde hamile kalmayo tercih ettigim icin hep korunmustuk. Zamani gelince de PGT ile sansimizi denedik. Acikcasi yasim 32ydi yumurtalarim toplaninca, ngs ye gerek yoktu diyebiliriz yas itibariyle ama Memorialdeki Semra hocamiz, bu kiymetli embriyolari transfer ettirmeden mutlaka ngs de yapalim demisti cunku merkezde daha once pgt si temiz cikan bir embriyodan down sendromlu bir bebek dunyaya gelmis. Acikcasi ben de bu kadar ugrasmisken tum olasiliklari yok etmek istedim. Nitekim PGT tek genden 4 adet saglikli embriyom geldi, ngs den de bu 4 embriyodan 3 u saglikli cikti 🙏

MERHABA
PGT YAPTIRMADIM AMA HAVUZ YONTEMI YAPTIRDIM.
HAVUZ YAPMAMIZIN AMACI AZ YUMURTA OLMASIYDI.
YANI HAVUZ DAHA COK YUMURTA SAYISI AZ OLAN HASTALARA UYGULENEN BIR YONTEM.
BIR TOPLADAM 2 EMRBIYO OLUSUYORSA BIR TOPLAMADA BELKI BIR TOPLAMA GEREKEBILIR VE ICLERINDEN EN IYI KALITE BULUNANA KADAR VE SENIN ISTEGINE GORE BU BOYLE DEVAM EDER.
4 TOPLAMA OLDU
AMA SADECE 3 ÜNDE EMBRIYO KALDI ELIMIZDE.
VE SONRASINDA İKİŞER ŞEKİLDE TRANSFER GERCEKLEŞTİ.
ALLAH KOLAYLIK VERSIN MADDİ MANEVII . TEZ ZAMANDA KAVUSUN BEBEGINIZE :dua:

MERHABA
PGT YAPTIRMADIM AMA HAVUZ YONTEMI YAPTIRDIM.
HAVUZ YAPMAMIZIN AMACI AZ YUMURTA OLMASIYDI.
YANI HAVUZ DAHA COK YUMURTA SAYISI AZ OLAN HASTALARA UYGULENEN BIR YONTEM.
BIR TOPLADAM 2 EMRBIYO OLUSUYORSA BIR TOPLAMADA BELKI BIR TOPLAMA GEREKEBILIR VE ICLERINDEN EN IYI KALITE BULUNANA KADAR VE SENIN ISTEGINE GORE BU BOYLE DEVAM EDER.
4 TOPLAMA OLDU
AMA SADECE 3 ÜNDE EMBRIYO KALDI ELIMIZDE.
VE SONRASINDA İKİŞER ŞEKİLDE TRANSFER GERCEKLEŞTİ.
ALLAH KOLAYLIK VERSIN MADDİ MANEVII . TEZ ZAMANDA KAVUSUN BEBEGINIZE :dua:
Merhabalar Cevap için Çok teşekkür ederim. Yukarıda belirttiğim gibi 6 tane iyi kalite olmasına rağmen 5. Güne 1 tane geldi 6. Gün 2 tanesi daha ilerlemişti toplam 3 embriyo donduruldu.

Bizde de tek gen hastaligi oldugu icin PGT yaptirdik. Ben daha once hamilelik yasamadim zaten bu sekilde hamile kalmayo tercih ettigim icin hep korunmustuk. Zamani gelince de PGT ile sansimizi denedik. Acikcasi yasim 32ydi yumurtalarim toplaninca, ngs ye gerek yoktu diyebiliriz yas itibariyle ama Memorialdeki Semra hocamiz, bu kiymetli embriyolari transfer ettirmeden mutlaka ngs de yapalim demisti cunku merkezde daha once pgt si temiz cikan bir embriyodan down sendromlu bir bebek dunyaya gelmis. Acikcasi ben de bu kadar ugrasmisken tum olasiliklari yok etmek istedim. Nitekim PGT tek genden 4 adet saglikli embriyom geldi, ngs den de bu 4 embriyodan 3 u saglikli cikti 🙏
Pgtye 10 embriyo mu gitti ve transfer oldunuz mu?

Sizden bir toplamada kaç yumurta toplanmıştı.

Maşallah Allah bağışlasın ❤️ darısı başıma inşallah
İnsallah darisi basiniza, ilk tedavinizde bebeginize kavusmanizi diliyorum 🙏 bu esnada iyi beslenip stresten uzak kalin, huzurlu ve kendinize onem verdiginiz bir donem gecirin. Sonrasinda insallah buyuk bir mutlulukla sonuclanacak ❣️

İnsallah darisi basiniza, ilk tedavinizde bebeginize kavusmanizi diliyorum 🙏 bu esnada iyi beslenip stresten uzak kalin, huzurlu ve kendinize onem verdiginiz bir donem gecirin. Sonrasinda insallah buyuk bir mutlulukla sonuclanacak ❣️
Amin çok teşekkür ederim

4 embriyom da PGS testine gitti ( 5. gun embriyo) hicbirisi transfere uygun donmedi..
4 tane daha dondurmustum ( toplam 8 adet olusmustu) reglmin ilk gunu haber verip rahim duvarı kalınlasınca onları da teste yollayacagım. Benim duz mantıgımla 4 unun de basarısız donmesi ikinci dortluden de umutlanmama engel oluyor.. AYNI yumurta toplamada hem transfere uygun hem de uygunsuz bulguları olan oldu mu? fikri olan var mı?

4 embriyom da PGS testine gitti ( 5. gun embriyo) hicbirisi transfere uygun donmedi..
4 tane daha dondurmustum ( toplam 8 adet olusmustu) reglmin ilk gunu haber verip rahim duvarı kalınlasınca onları da teste yollayacagım. Benim duz mantıgımla 4 unun de basarısız donmesi ikinci dortluden de umutlanmama engel oluyor.. AYNI yumurta toplamada hem transfere uygun hem de uygunsuz bulguları olan oldu mu? fikri olan var mı?
Benim de öyle bugune kadar 7 adet 5.gün embriyo transfer edildi hem de hepsi AA-AB kalite, biri kimyasal oldu digerleri hic tutmadi, sona kalan 2 embriyoyu genetige yollamaya karar verdik onlarda da kromozon bozuklugu cikti. Ayni toplama isleminden hem transfere uygun hem de uygun olmayan cikabiliyormus biraz önce doktorla konustuk, her biri ayri bi organizma hatta insan gibi düşünün dedi :)

Benim de öyle bugune kadar 7 adet 5.gün embriyo transfer edildi hem de hepsi AA-AB kalite, biri kimyasal oldu digerleri hic tutmadi, sona kalan 2 embriyoyu genetige yollamaya karar verdik onlarda da kromozon bozuklugu cikti. Ayni toplama isleminden hem transfere uygun hem de uygun olmayan cikabiliyormus biraz önce doktorla konustuk, her biri ayri bi organizma hatta insan gibi düşünün dedi :)
kromozom bozuk olmayan "ya cıkarsa" diye 8 kere genetige 4 er 5 er embriyo mu ( ki her seferinde o kadar embriyo olusur mu) yollayacagız, cok zor bir yol bu. bu testi yapmayanların mutlaka embriyoları " tutunmadı veya hastalıklı mı dogdu?" bunun da cevabını alamıyorum. Test sonucunda " transfer edilmesi uygun gorulmedi satır satır her embriyonun yanına yazıyorlar peki ya transfer edilseydi bu illa mi düşük veya hastalıklı cocuk olacaktı? gercekten bu yolun bu kadar bilinmez olması sinirleri ayrı yıpratıyor. eve transfer yapılıp donecegim diye hastaneye gidip, doktorun odasında " bugun transfer olmayacak" ı duymak ve hatta bundan daha fazlası" ikinci dortlude de cıkabilir cıkmayada bilir" cümleleri. hep belirsizlik. arastırdıgım kadarıyla tum anneler PGS yaptırmıyor, hamile kalanlar o zaman sorunlu mu hamilelik oluyor?

X