HAYAL GÜCÜ YÜKSEK ÖĞRETMEN ARANIYOR !!!

Mysterywoman

Üye
Kayıtlı Üye
23 Nisan 2016
55
10
Merhabalar. Ben üniversite öğrencisiyim. Bir deneme yazmam gerekiyor ve aklıma hiçbir şey gelmiyor. Bu yüzden sizden fikir almak istedim.
Etrafımıza baktığımızda erkek egemenliğini görüyoruz. İlk yazılan kitaplardaki karakterlerden tutun da yunan mitolojisindeki üstün karakterlerin hepsi erkek. Aynı şekilde 17.yüzyıl sonrasına kadar bütün yazarlar, şairler erkek. Peygamberler erkek. Peki bunun tam tersi olsaydı ne olurdu ? Bütün süper kahramanlar kadın olsaydı ? İlk yazarlar, peygamberler kadın olsaydı ? Kadın ile erkek yer değiştirseydi ne olurdu ?

Guzel konuymus:) cok dogru genel olarak güç, zeka ya da kahramanlık gibi durumlarda erkek karakterler on planda..mesela peygamberlik (islam dini icin düşünecek olursak) kadınlara özgü olsaydi bana göre namaz ya da oruç givi durumlar degisebilirdi.yani kadının regl olmasi belkide o gunlerin ibadet edilmeyen ya da yam tersi kutsal sayılan bir gun olmasini saglayabilirdi.yalnizca kadına ozgu bir durum olduğundan dolayı bir peygamberin regl olabilmesi kadinlarin daha kutsal olarak gorulmesini saglayabilirdi. Yani ataerkilligin hakim olduğu dünyada regl olmak saklanan bir durumken kadının bu ozellginin kutsal ya da önemli görülmesi kadının bunu saklamak yerine cok daha rahat bir sekilde yasamasina hatta. Sirf bu nedenle bile deger gormesini saglayabilirdi :))

Antik yunani düşündüğümüzde mitolojik karakterlerin daha cok erkek cinsiyeti secilmesi aslında kadin bedeninin kusurly görülmesinden kaynaklanıyor.kadinda göğüs ya da kalcasi vücut dengesini bozan bir çıkıntı gibi algılanıyor.oysa guzel bedenin simgesi bunlardan uzak olan erkek bedeni olarak algılanıyor.. Fakat eger kadın bedeni "cirkin" olarak gorulmeyip matematiksel ölçülere uygun algılasaydı daha cok kadın heykelleri olurdu.kadinin bedeni kutsal ve degerli göründüğünden dolayi saklanmasi gereken "ayip" algısı da yikilabilirdi.

Emin ol dünya daha yaşanılır bir yer olurdu. Ütopik ama eğlenceli bir konu olmuş. Mizahi bir dille ele alabilirsin

Dini açıdan olayı mizahi ve ironik olarak birkaç örnekle ele almak isterdim bu aeçtiğin konu üzerine ama malesef yasak sitede. Tek ve çok tanrılı dinler de kadın üzerine inceleme yaparsan sana birçok malzeme çıkacaktır.

X