Hediye meselesi…Ben mi dert ediyorum fikirlerinize ihtiyacım var

Beybilibili

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
22 Aralık 2019
342
335
Merhabalar, konuyu neredeyse 1 haftadır kendime dert ediyorum 30 küsür yaşında kendi ayakları üstünde durabilen biriyim. Kazancım da Türkiye şartlarına bakılarak ortalamanın üstünde sayılır. Bunlardan bahsetmemin sebebi kimseden bir beklentimin olmadığı ve ihtiyacım olan ya da istediğim her şeyi kendim alabilecek durumdayım.

Çocukluğumda annem hiç bir zaman doğum günümüzü kutlamadı. Her konuda baskı içinde büyüdüm. Arkadaşlarıma hep özendim. Belki çocukluktan gelen bir şeydi bilmiyorum doğum günü meselesine evliliğim boyunca taktım. Sevgililikten nişanlılığa devamında evliliğe kadar eşim de bu konuda hiç bir zaman özenli davranmadı. Senelerce unuttuğunu söyledi. Daha sonraki senelerde böyle şeylere önem vermediğini söyledi. En son yaşanan bir olaydan sonra aslında bunun böyle olmadığını, kardeşinin doğum günü için hatırlatıcı kurduğunu gördüğümde ipler koptu. O günden sonra hiç unutmadı ya da unutmuş gibi yapmadı. Bilmiyorum belki de unutmuş gibi yapıyordu..

Geçen hafta ise doğum günümdü yine. Haftalar önceden benle konuşmaya başladı. Ne almamı istersin istediğin bişey var mı gibi. Hiç bir şeye gerek olmadığını söyledim her defasında. O da bir şeyler alacağını ve Tekliflerle geldi sürekli ünlü bir markanın parfümünden bahsetti, yine ünlü bir markanın saç düzleştiricisinden bahsetti telefonumu yenileyebileceğini söyledi. Bir kaç mücevher gösterdi. Yine ünlü bir markanın çantasından bahsetti. En son doğum günümden önceki gece hadi tahmin et ne almış olabilirim sana diye konuştuk. Ben de haliyle yukarıdakileri sıraladım hatır hiç biri değil çok şaşıracaksın dedi. Merak da ettim doğrusu. Ertesi gün hediyemi verdi. Pijama takımı almış. Sarıldım öptüm teşekkür ettim. Kahvaltıya oturduğumuzda bana “nasıl ters köşe yaptım ama” dedi ardından da “beklentini çok mu yükseltmiştin “ diyip güldü. Ben de hayır bitti beklentim yoktu dedim ve konuyu kapadım.

Şimdi size sormak istediğim şey şu: ne yapmaya çalıştı? Ben hiç bir anlam veremedim. Ne tepki vermeliydim. Aslında kahvaltı sırasındaki konuşma olmasa bir sorun yoktu ben pijamayı da severim yani, hatta ilk gördüğümde gerçekten sevmiştim ancak söylediklerinden sonra bir haftadır içim içimi yiyor. Ben mi abartıyorum kızlar? Ben mi takılıyorum ? Ne yapmaya çalıştı siz olsanız ne tepki verirdiniz ?

Merhabalar, konuyu neredeyse 1 haftadır kendime dert ediyorum 30 küsür yaşında kendi ayakları üstünde durabilen biriyim. Kazancım da Türkiye şartlarına bakılarak ortalamanın üstünde sayılır. Bunlardan bahsetmemin sebebi kimseden bir beklentimin olmadığı ve ihtiyacım olan ya da istediğim her şeyi kendim alabilecek durumdayım.

Çocukluğumda annem hiç bir zaman doğum günümüzü kutlamadı. Her konuda baskı içinde büyüdüm. Arkadaşlarıma hep özendim. Belki çocukluktan gelen bir şeydi bilmiyorum doğum günü meselesine evliliğim boyunca taktım. Sevgililikten nişanlılığa devamında evliliğe kadar eşim de bu konuda hiç bir zaman özenli davranmadı. Senelerce unuttuğunu söyledi. Daha sonraki senelerde böyle şeylere önem vermediğini söyledi. En son yaşanan bir olaydan sonra aslında bunun böyle olmadığını, kardeşinin doğum günü için hatırlatıcı kurduğunu gördüğümde ipler koptu. O günden sonra hiç unutmadı ya da unutmuş gibi yapmadı. Bilmiyorum belki de unutmuş gibi yapıyordu..

Geçen hafta ise doğum günümdü yine. Haftalar önceden benle konuşmaya başladı. Ne almamı istersin istediğin bişey var mı gibi. Hiç bir şeye gerek olmadığını söyledim her defasında. O da bir şeyler alacağını ve Tekliflerle geldi sürekli ünlü bir markanın parfümünden bahsetti, yine ünlü bir markanın saç düzleştiricisinden bahsetti telefonumu yenileyebileceğini söyledi. Bir kaç mücevher gösterdi. Yine ünlü bir markanın çantasından bahsetti. En son doğum günümden önceki gece hadi tahmin et ne almış olabilirim sana diye konuştuk. Ben de haliyle yukarıdakileri sıraladım hatır hiç biri değil çok şaşıracaksın dedi. Merak da ettim doğrusu. Ertesi gün hediyemi verdi. Pijama takımı almış. Sarıldım öptüm teşekkür ettim. Kahvaltıya oturduğumuzda bana “nasıl ters köşe yaptım ama” dedi ardından da “beklentini çok mu yükseltmiştin “ diyip güldü. Ben de hayır bitti beklentim yoktu dedim ve konuyu kapadım.

Şimdi size sormak istediğim şey şu: ne yapmaya çalıştı? Ben hiç bir anlam veremedim. Ne tepki vermeliydim. Aslında kahvaltı sırasındaki konuşma olmasa bir sorun yoktu ben pijamayı da severim yani, hatta ilk gördüğümde gerçekten sevmiştim ancak söylediklerinden sonra bir haftadır içim içimi yiyor. Ben mi abartıyorum kızlar? Ben mi takılıyorum ? Ne yapmaya çalıştı siz olsanız ne tepki verirdiniz ?

Açıkçası adam taa sevgililik döneminden beri aynıymış. Hatta unuttum gibi saçma sapan şeyler söylemiş. Böyle biriyle bile bile evlenerek ne olmasını beklediniz? Sihirli bi dokunuşla aşırı özenli birine dönüşmesinimi?
Mevzu hediye felan değil odunluğu.
Bile bile dalga geçer gibi konuşuyor.
Sizde bile bile ilişkiye devam etmişsiniz.

Açıkçası adam taa sevgililik döneminden beri aynıymış. Hatta unuttum gibi saçma sapan şeyler söylemiş. Böyle biriyle bile bile evlenerek ne olmasını beklediniz? Sihirli bi dokunuşla aşırı özenli birine dönüşmesinimi?
Mevzu hediye felan değil odunluğu.
Bile bile dalga geçer gibi konuşuyor.
Sizde bile bile ilişkiye devam etmişsiniz.
Gerçekten onun için bir anlam ifade etmiyor olabilir diye düşündüm. Olabilir neden olmasın burada benim takıldığım nokta o değil. Hediye sembolik birşeydir zaten. Arkasından söylediklerine takıldım

Zaten önem veriyormussunuz neden gerek yok dediniz ki? Atıyorum üç beş seçenek sunduysa ikiye indirseydiniz yine sen seç deseydiniz. Ya da direkt istediğiniz bişey soyleseydiniz. Erkeklerin çoğu hediye konusunda zaten aşırı beceriksiz, en azından kutlayıp hediye alacağı farkındalık seviyesine gelmiş adama gerek yok demeyin artık direkt söyleyin 😂

İki ihtimal var. Birisi bosver sen bilirsin falan diye diye hevesini kaçırdınız. Alası varsa da almamış. Diğer ihtimal bilerek yapmış olması. 2.ihtimal ise şu an doğduğu güne pişman etmiştim bile.
Açıkçası maddi açıdan zorlanabilir ihtimalini De düşündüğüm için öyle söyledim. Hem insan alacaksa alır yani bunu sormaz ki öyle değil mi ? Ama merakta da kaldım yani tekliflerini düşününce bir yandan da.

Resmen sizinle dalga geçiyor,küçümsüyor üzgünüm ama size değer vermiyor ve sizi sevmiyor

Gerçekten onun için bir anlam ifade etmiyor olabilir diye düşündüm. Olabilir neden olmasın burada benim takıldığım nokta o değil. Hediye sembolik birşeydir zaten. Arkasından söylediklerine takıldım

Sizi anlıyorum ama söylememesi lazım işte.
Eğer sizi gerçekten sevip tanıyorsa ihtiyaçlarınızda önemser (duygusal)
Eşiniz apaçık duygularınızı önemsemiyor.
Oturun konuşun açık açık sorun bunu konuşun.
Onun için hassas olan konularda siz böyle gereksiz tavırlar yapsanız o ne düşünür?

Zaten önem veriyormussunuz neden gerek yok dediniz ki? Atıyorum üç beş seçenek sunduysa ikiye indirseydiniz yine sen seç deseydiniz. Ya da direkt istediğiniz bişey soyleseydiniz. Erkeklerin çoğu hediye konusunda zaten aşırı beceriksiz, en azından kutlayıp hediye alacağı farkındalık seviyesine gelmiş adama gerek yok demeyin artık direkt söyleyin 😂
Alacağım birşeyler diyince üstelemedim .Aslında konu şurdan açıldı ne aldın resmini göster gibi bişey söyledim eğer istemediğim bişeyse değiştirelim diye düşünmüştüm. Tüm detayları yapıp boğmak istemedim.

sizin doğum gününüz etmiyor ama kardeşininki ediyor. Açık değil mi

Sizi anlıyorum ama söylememesi lazım işte.
Eğer sizi gerçekten sevip tanıyorsa ihtiyaçlarınızda önemser (duygusal)
Eşiniz apaçık duygularınızı önemsemiyor.
Oturun konuşun açık açık sorun bunu konuşun.
Onun için hassas olan konularda siz böyle gereksiz tavırlar yapsanız o ne düşünür?
Haklıyım değil mi bozulmakta? Oturup konuştuğumda şunun olmasından korkuyorum sürekli pahalı hediye beklentisi olan biriymiş gibi görünmek istemiyorum

Açıkçası maddi açıdan zorlanabilir ihtimalini De düşündüğüm için öyle söyledim. Hem insan alacaksa alır yani bunu sormaz ki öyle değil mi ? Ama merakta da kaldım yani tekliflerini düşününce bir yandan da.
Bilmem benim eşim de sorar çünkü ben çok çok zor beğenirim. Ama tabi çaktırmadan sorar genelde 🙄 hediyeyi açınca aa derim ondan sormuş demek ki. Ama kimisi hediye almayı vermeyi sevmez. Karşıdaki çok istiyorsa onu mutlu etmek için yapabilir, yapmayan zaten pek de aşık değildir. Diğer yandan da siz de baştan beri böyle olan birini kabul ettiyseniz değiştirme çabasına girmemeliydiniz. Ama totalde bakarsak şöyle bir şey için çaba harcamayan birisi öyle çok da ölüp bitmiyordur.

Alacağım birşeyler diyince üstelemedim .Aslında konu şurdan açıldı ne aldın resmini göster gibi bişey söyledim eğer istemediğim bişeyse değiştirelim diye düşünmüştüm. Tüm detayları yapıp boğmak istemedim.
Valla en azından senede bir (yıldönümü ya da doğum günümde) fiyatına çok bakmadan istediğim hediye varsa direkt söylerim. Yani bütçeye göre o da tabi atıyorum maaşının dörtte biri beste birine kadar okey benim için.
Çünkü benim eşim de hediye konusunda beceriksizdir bilirim gelir sorar ne istersin diye.
Ay küçük bişey olsun ay zorlanmasın ne gerek var diye çok düşününce sağa sola yaptığı harcamalar aldığı hediyeler insanın gözüne batıyor. O yüzden en azından senede bir gözünüz maddiyat görmesin bosverin isteyin😂

Adam bildiğin odun. Siz kırılmışsınız ve bunun farkında bile değil. Kırıldığını söyleseniz umrunda olur mu onu bilmiyorum, bir noktada paraya bağlayabilir yine. Şuanda eşime de sinirliyim belki ondan ama çok sinirlendim eşinize.

Haklıyım değil mi bozulmakta? Oturup konuştuğumda şunun olmasından korkuyorum sürekli pahalı hediye beklentisi olan biriymiş gibi görünmek istemiyorum

Canım benim öncelikle hislerinden asla şüphe etme. Sen sensin ve hissetiklerinde senin bi parçan.
Herkes haksızsın dese bile eğer senin için o önemliyse konu kapanmıştır.
Sen küçüklüğünden beri o tarz günlerde yok sayıldığın için o günlerde ekstra ilgi istiyorsun sevdiğin adamdan ve bu senin hakkın.
Mesela hediye değil mesele yaptığı yorum ve dengesizlik.
İki şey var ya eşin gerçekten biraz dengesiz ve seni nekadar üzdüğünün ve bu konunun senin için olan öneminin farkında değil (senelerdir bunu anlamamasıda ayrı bi tuhaf)
Yada eşin gerçekten umursamıyor.
Eşinle kavga etmene gerek yok ama karşına al ve duygularını ona açıkça söyle.
Meselenin hediye olmadığını , geçmişten gelen birşey olduğunu vs vs.
Ondan sonra eğer seni tersler veya maddiyatla alakalı bi yorum yaparsa demekki eşin gerçekten tam bi odun. Ama belki yaptığı şeyin farkına varır ve tekrarlamaz.

Adam günlerce sormuş gerek yok, istemem, ihtiyacım yok vırt zırt demişsiniz. Haliyle ya sinir olup uyuzluğuna yapmıştır ya da üzerine çok düşünmeyip kafasına göre takılmıştır. İstiyorsanız istiyorum deyin, gerek yok derseniz insanlar gerek olmadığını düşünür doğal olarak. En uyuz olduğum tavır bu benim hem beklentiye girip hem beklentisi yokmuş gibi davranmak. Bariz beklemişsiniz ve bozulmuşsunuz. Bozulmanızın ana nedeni eşinizin söyledikleri değil.

X