Hemşirelik & mühendislik

ruhkatun

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
11 Ağustos 2016
2
0
30
Merhaba hanımlar ☺️
Bu sene son sınıf Harita tapu kadastro öğrencisiyim. 2017 de sınava gireceğim üniversite için . Ama hangi mesleği yapacağıma karar veremedim. Maddi durumumuz kötü maalesef bu yaşa kadar hep kıt kanaat geçindim. İlerki yaşamımda iyi bir kazanç istiyorum. Ama aynı Zaman'da ailemle de Mutlu yaşamak istiyorum . İki meslek arasında gidip geliyorum. Mühendislik te inşaat veya Haritacılık bölümlerini yazacağım.
Sağlık seçersem hemşirelik olmazsa paramedik istiyorum. Bu bölümler hakkında bilgi verirmisiniz

iyi bir kazanç yeterli değil malesef.
sen hangisine yatkınsın mesela?
hemşirelik-paramedik vicdani yönü daha ağırdır mesela.
mühendislikle sağlığı hiç bağdaştıramadım amaç para ise olmamalı. amaç para ise sağlık bölümü de olmamalı.

Okuduğum bölüm mühendislik üzerine Oyüzden mühendislik aklımın bir köşesinde. Hemşireliği istememdeki amaç hem soğuk kanlı hemde insanlarla ilişkilerim kuvvetli uykusuzluk gibi sorunlarım yok iyi yapacağımı düşünüyorum . İleride ailem olduğunda da çocuklarımla ilgilenmek istiyorum 1 gün çalışıp 2 gün izin oldugunu duymuştum Oyüzden bilgi istiyorum

1 gün çalışıp 2 gün izin hâla devam ediyor mu bilmiyorum. En son kaldırılacak deniyordu. Ambulansda çalışmak daha iyi yalnız hastanede kalırsan her işe koşarsın. Ambulansta çalışmak da insani ilişkiler konusu olsun göreceğin vakalar olsun zor. Yakını rahatsız olan bir hasta yakınını sakinleştirip olaydan uzak tutmak zor, darp bile söz konusu. Kolu bacağı kopmuş, trafik kazası geçirmiş çok daha kötü vakalarla karşılaşmak sağlam bir bünye istiyor. Zor meslek.
Neden diyorum iyi bir kazanç istiyorum dedin diye diyorum. Mesleğin zorluklarına göre heleki maaşları iyi değil. Hemşirelik keza öyle. Olur da atanamayıp özelde çalışırsan ailenle vakit geçirme kısmı zor. Nerden biliyorum sağlığın başka alanındayım her bölümden arkadaşım var.

İyi bir kazanç için bence mühendislik daha uygun. Kendini geliştirdiğin sürece maaşında gelişir tabi iyi üni şart

ders durumun iyiyse iyi bir üniversitenin mühendislik bölümü işine yarayabilir öte yandan evet hemşirelik zor ortamı da pek iç açıcı değil uzun vadeli düşündüğünde ileride eşin ve çocuguna pek vakit ayıramayabilirsin. kötü vakalar görebilirsin kısacası; eğer hemşirelikte gönlün yoksa yazma canım cok cabuk yıpranırsın.

Merhaba hanımlar ☺️
Bu sene son sınıf Harita tapu kadastro öğrencisiyim. 2017 de sınava gireceğim üniversite için . Ama hangi mesleği yapacağıma karar veremedim. Maddi durumumuz kötü maalesef bu yaşa kadar hep kıt kanaat geçindim. İlerki yaşamımda iyi bir kazanç istiyorum. Ama aynı Zaman'da ailemle de Mutlu yaşamak istiyorum . İki meslek arasında gidip geliyorum. Mühendislik te inşaat veya Haritacılık bölümlerini yazacağım.
Sağlık seçersem hemşirelik olmazsa paramedik istiyorum. Bu bölümler hakkında bilgi verirmisiniz
ikisi de zıt meslekler. biri fizik matematik ister diğeri biyoloji. gerçi mühendislik ile hemşirelik karşılaştırılamaz çok da biyoloji görmüyorlar staj ağırlıklı zaten şuan çoğu kişinin tercih ettiği bir meslektir.

maddi yönden sorarsan baaşrılı olduğun takdirde mühendislikte çok para kazanabilirsin hemşirelikte standarttır memur olacaksın sonuçta aynı işi yapacaksın ama atanma oranı daha yüksek olabilir mühendislikten. dediğim gibi başarı olursa mühendislikte yükselirsin.

tabi okurken mühendislik daha çok maddi sıkıntı verebilir kitap vs ama iyi iş çıkarırsan hemşirelikten fazla kazanırsın.

ailemle ilgileneyim dersen ben pek fark olacağını sanmam mühendissin diye gecelere sabahlara kadar çalışmana gerek yok ki, bence tam tersi hemşirelikte nöbet olayı falan var gece aciller için çağrılabilirsin

X