Herhangi Diyet Programına Uymadan Kilo Verme Deneyimlerimiz

maximaculpa

minik 'biz'
Kayıtlı Üye
8 Nisan 2011
6.716
141
Eveet sevgili hanımlar..
Sürekli diyet yapıyoruz ama konsantre olamayıp yarım bırakıyoruz..
Onu yeme, bunu yeme diyorlar, usanıp diyeti bırakıyoruz.

Öncelikle diyet kelimesini lügatınızdan silin.
Klasik bir biçimde, diyete değil; sağlıklı beslenmeye odaklanın.

Benim bilinçlenmem bu yola çıkmakla başladı..
Şimdi yazacaklarım biraz uzun olacak, ama sabırla okumanızı diliyorum.

Evlendiğimde 52-53 civarı iken 10 ay içerisinde 64e doğru yol almışım..
Pantolonlarım olmadığında tartılmak aklıma geldi ve şoklarımı yaşadım

Lojmanlarda kaldığımız için, (lojmanlar kışlanın etrafındaydı) dışarı pek çıkamıyordum, her yerden asker çıkıyordu.
Sürekli evde dur dur, bi de yeni evlisin, yap pastaları börekleri kocaya beğendirmeye çalış..Sonuç; bir adet 64 kiloluk duba oldu

Duuur! dedim ve eski düzenimi elimin tersiyle ittim.

Peki ne yaptım?

Hemen bir koşu bandı aldırdım, ama koşmadım, yürüdüm:) Ara ara koştuğum da oldu tabi..
Eşime kahvaltı hazırladıktan sonra gidip öğlene kadar yatardım.Bazen de kahvaltı yapıp yatardım..

Öğle yemeğinden sonra ara yapardım 3-4 dilim kek, pasta ve kola ile
Akşam yemeğinden sonra da eşimle yerdim bi de..

Tüm bunları kestim.

Evde olan hatunlar; öncelikle erken kalkmalısınız. Burası çok önemli.
Kahvaltınızı yoğun yapın.
Korkmayın kahvaltıdan.
Aman peynir varsa yumurta yemeyim, zeytin ödem yapar zeytini yemeyim demek yok.

Her şeyden yiyeceksiniz.
Peynir, yumurta, veya peynirli yumurta:)
Peynir çeşitiniz bol olsun
Domates,salatalık,biber,yeşillik..Sebze adına ne varsa, ne seviyosanız yiyebilirsiniz..
Zeytini bol bol yiyin.En az 10 tane olacak şekilde. Korkmayın.
Biraz fındık, ceviz mutlaka olmalı.Bunlar çok önemli.
Bir de en önemli sorun olan ekmek.Ben oldum olası ekmek yemem ama ekmekten vazgeçemeyenler ekmeği azaltacak ve tam buğdaylı olacak.
Ve ekmek için önemli bir noktaya değineceğim burda; yapabiliyorsanız ekmeğinizi evde yapın.. Dışardan aldığınız her ekmeğin içinde koruyucu maddelerin olduğunu unutmayın.
Siyah çay değil, yeşilçay içiyoruz.
2 fincan yeşilçay.
Günün ilk saatlerinde bağırsaklarımıza iyilik yapıyoruz ki, o da bize iyilik yapsın..Gün içinde siyah çay içmek istiyorsanız için..ama kahvaltı yeşilçayla başlayacak..
Bir de kahvaltıdan önce, sabah kalkar kalkmaz sirkeli su içenler var; sirke yerine limon koyun içine.
Çünkü %90ımız marketlerde satılan sirkeyi alıyoruz ve içinde koruyucu maddeler var.
Bir bardak ılık suya yarım limon sıkın, o şekilde için.

Gelelim öğlen yemeğine..
Çorbalar, sebze-baklagil yemekleri, etler, salatalar, yoğurt en iyi menülerdir.

Ne yaparsanız yapın, sebze-baklagil yemeği, et,balık veya tavuk, salata ve çorbanız olsun menüde.
Doyana kadar yiyin.
Kendinizi kısıtlamayın.
Ekmek yememeye gayret edin, yemeden yapamıyorsanız 1-2 dilime indirin.
Zeytinyağından korkmayın.
2-3 kaşık zeytinyağı mutlaka koyun yemeklerinizi yaparken.Bir kaç damla ile yapmayın sakın.
Vücudun yağa ihtiyacı var, karbonhidrata değil..

Şimdi burda önemli bir nokta vurgulayım:
Hep mi böyle beslenicez?Elbette hayır.
Tatlı, börek-çörek severler vardır illaki aramızda.Ben de dahil..

Bu tür yiyecekleri mümkün olduğunca erken yemeliyiz ki akşama kadar eritelim.
Hiç yemeyelim yok, az yiyelim, erken yiyelim var.Öğle yemeğinden önce veya sonra kaçamak yapabilirsiniz.

Gel geleliim akşam yemeğinee..
Kilo vermede en önemli noktalardan biri de akşam yemeğidir.
Akşam yemeğini ne kadar erken ve hafif yersek o kadar çabuk kilo veririz.

Ben evde olduğum için en geç 19.00 da akşam yemeğini bitirmiş oluyorum.
Ama hızlı kilo vermek isteyenler bunu 17.30, 18.00, 18.30 olarak tercih edebilirler.

Akşam yemeğinde de öğlen olduğu gibi sebze, et, salata, yoğurt şeklinde beslenebiliriz.

Ancak; akşam yemeğinden sonra asla hiç bir şey yemek yok.
Sadece su ve bitki çayı.

Ben dayanamıyorum diyenler bir porsiyon meyve yesinler, ama bunu zamanla kessinler.
İlk başlar için akşam yemeğinden sonra meyve yiyebilirsiniz, ama sonrası için meyveyi de yemeyin.

Şimdi püf noktalarımıza gelelim.
1.Günde en az yarım saat yürüyüş, yüzme, herhangi bir spor ya da egzersiz yapmalısınız.Kendinize bir zaman belirleyin.O zamanda sporunuzu yapın.
2.Aralara karşıyım.Her ara yaptığınızda insülini gereksiz yere çalıştırdığınızı unutmayın.Gereksiz yere çalışan insülin gereksiz yere depo yapar.Bu da artı olarak döner size.
Ancak, ara yapmadan duramam, acıkırım diyorsanız; aralarınızı salatalık, domates, marul gibi sebzelerle yapmalısınız.
3.Tekrarlıyorum; akşam yemeğinden sonra sadece su.Ve olabildiğince en erken saatte bitmeli yemek faslı.
4.Su..suyu asla ihmal etmeyin..Gün içinde 1.5 lt su tüketin mutlaka..Akşam yemeğinden sonra da bol bol vaktiniz olacak nasılsa su içmek için.En az 1. lt su tüketseniz -ki ben 1,5 lt olsun diyorum-
gün içinde 2 lt su içmiş olursunuz.Ne ödem kalır ne başka bişey.

Abur-cubur, hazır gıda, kola, gazoz, icetea tarzı her türlü hazır gıdaya ara veriyoruz bu süreçte.
Çoook seviyorum yapamıyorum derseniz hiç bu işe girişmeyin.
Zaten kötü bir şey.
Ben bıraktım bu tarz yiyecekleri, siz de bırakın.

Ben bu şekilde 3 ayda 64ten tekrar 52ye indim..
İlk 2 ay vücudum çok direndi.Çok acıktım, midem kazındı ama yemedim.Sadece su içtim.
Sonraki ayda ise hızla vermeye başladım.
Haftada 3 kilo verdiğim bile oldu bu şekilde.

İzin döneminde (1 aylık gibi bir süreç) 4 kilo alıp 56 olmuşum..
Ama 3 gündür 6dan sonra yemedim hemen 55.3e inmişim.
Dün de 17.30da bıraktım yemeyi, bu sabah 54,9 olmuşum.

Bu süreçte birbirimize destek olalım ve bunu yaşam biçimi haline getirelim..

İnce olmak, deneme kabininde ''bunun bi küçüğü var mı, bu büyük geldi'' demek çok güzel şey.

ayy pusuda kurmuş bekliyordum gereksiz bi işim çıktı geç kaldım

bende burdayım 10 kilo verdim havamıda atayım

bundan sonra sizle beraber 5 kilo verme çabasındayım

Gereken,uyulması gereken her şeyi sen yazmışın maximacım...Birbirimize destek vererek istediğimiz kiloya ineriz inşallah hepimiz

Hemen kilo çizelgemi yapayım hırs olsun bana

Son düzenleme:
ayy pusuda kurmuş bekliyordum gereksiz bi işim çıktı geç kaldım

bende burdayım 10 kilo verdim havamıda atayım

bundan sonra sizle beraber 5 kilo verme çabasındayım

verirsin verirsin
10 kiloyu vermişsin 5 kilo mu veremicen

Gereken,uyulması gereken her şeyi sen yazmışın maximacım...Birbirimize destek vererek istediğimiz kiloya ineriz inşallah hepimiz

Hemen kilo çizelgemi yapayım hırs olsun bana

yap yap mutlucum
sen kaç kilo vermek istiyodun

Fıstığımmm hayırlı uğurlu olsunn topikçiğinnn

İnan kaç gündür zayıflama topiklerin de geziyorum,bazılarına bikaç yorum yapıp çıkıyorum bidaha da uğramıyorum bi türlü kendime göre bi topik bulamadım bu topik inşallah hepimize hayırlı olur

Şimdi ben napıorum biliomusun (en büyük hatayı da burda yapıorum anlıorum ki ) sabah kahvaltıyı ve öğleni çok az yiyerek geçiştiriorum saat 4 gibi 3-4 galeta yiyorum daha sonra akşam yemeğin de pilav varsa yiyorum,sulu yemekse 2 dilim illa ekmek yiyorum yani doyuruorum karnımı ve ben en büyük hatayı bunda yapıorum galba

heheh, benim topiğime uğrayıp çıkamazsın, burda durucan!

sabah kahvaltıyı doyana kadar ye, akşama anca yer kalıyo zaten..

ben bazen 2 öğün bile yapıyorum..
10 gibi kalkıyorum bazen, bi de 5-6 gibi yiyyorum yetiyo bana..

yap yap mutlucum
sen kaç kilo vermek istiyodun

20 kilo kadar...Aslında benim derdim kilo vermek değilde senin de dediğin gibi sağlıklı beslenmeyi benimsemek...Daha önce diyet yaptım 13 kilo verdim 8 ini geri aldım... :26::26: Diyetten öte hayatım boyunca uyacağım bir beslenmeyi öğrenmek istiyorum ben...

Psikolata ben 20 kilo verince atarım havamı görürsün

slmlarrrr bende bir 10 kilo vermek istiyorum:18::18::18: Haftaya koşu bandı alıcam nasip olursa ondan sonra hem spor hem de yediklerime dikkat ederek 3 ayda sağlıklı bir kilo vermek istiyorum hep birlikte birbirimize destek vererek yapabilirizzz inanırsak olurr bence

Durucam burdan kaçmıcam

Akşam yemeyi bi azaltsam ben ne güzel olcak yaa ama 7 de yemek yiyorum ben az yiyince de sonra 11 gibi çok acıkıyorum onu napcaz be kuzum ben geç yattığım için acıkıorum yatana kadar

Bir söz vardır 'Sabah kahvaltısını kendin için,öğle yemeğini dostun için,akşam yemeğini de düşmanın için ye' Aslında akşam yemekleri çok gereksiz gerçekten...

Bence de olur neden olmasın

bende 1 temmuzda başladım 65,5 la bugun tartıldım 55,8

tam bi ekmek bağımlısıydım çok zor oldu bırakmam

hiç su içmiyordum içmeye başladım ama hala öyle 2 lt ulaşamadım

bu aralar kahvaltı yapamıyorum ama öğlen yemeğimi evden getiriyorum işyeri yemek parası verdiği için

akşamda ne yemeği varsa 5 kaşık salata yoğurt ekmeği hepten kestim pilav makarna yememeğe özen gösterdim

sonuç şimdilik bu

verirsin canım.
bu tipte beslenmek inan çok kolay ve rahat oluyo.

kilo vermek kolay, yeter ki vücudun istediği şekilde beslenelim
kilolar akıyo gidiyo kızlaar doğru beslendiğiniz zaman

Bir söz vardır 'Sabah kahvaltısını kendin için,öğle yemeğini dostun için,akşam yemeğini de düşmanın için ye' Aslında akşam yemekleri çok gereksiz gerçekten...

Ben bu sözü görebilceğim biyere yazmalıyım o zamansaaaa

Ben her konuda ters olduğum gibi diyeti de tersten yapıorum,kahvaltı da yarım dilim ekmek 3 zeytin ve azcık peynir yiyorum ama akşam yemeğine hücuuuzzz

yaa ben veremiyorum vucudumdireniyor kilo vermeye ondan dedim bari en azından çalışan biri olarak eve alayım kondisyon bisikleti evde tv karşısında ikicik pedal çevirerek zayıflayım

Ben de tam ekmek bağımlısıyım...Canan Karatayın kitabını okumuştum...Kitabında evinin civarındaki fırınları gezdiğini çoğu fırıncının ekmek yaparken kürekle tuz kullandığını yazmıştı...Unu bırak içindeki tuz bile kilo aldırmaya yeter diye düşünmüştüm... İlk etapta tam tahıllı ekmek ya da tam buğday ekmeği tüketmeyi düşünüyorum bende...Zamanla tamamen keserim

hııı, biliyorum senin geç yatmalarını
yemicen şekrim.
yeme, yatağa aç gir bak nasıl eriyosun ertesi güne.

akşam yemeğinden sonra su iç bol bol
karnını oyalar

bencede, akşam yemeği çok hafif geçmeli.

niye kahvaltı yapamıyon kız

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…