Hipervijilans nedir?

Caddy

Guru
Pro Üye
28 Mart 2012
8.170
2.001
Hipervijilans, kişinin çevresine aşırı dikkatli bir şekilde odaklanarak, tehditlerin varlığını sürekli olarak arama ve bu tehditlerle ilgili sürekli endişe duyma durumudur. Bu durumda kişi, normalden çok daha fazla tetikte olur ve herhangi bir küçük uyarana bile aşırı tepki verir. Hipervijilans, genellikle travmatik bir olayın ardından ortaya çıkar ve post travmatik stres bozukluğu (PTSD) gibi durumlarla ilişkilendirilir.

Hipervijilans, kişinin sürekli olarak kendini ve çevresini tehdit altında hissetmesine neden olur ve bu da günlük işlevselliği etkileyebilir. Kişi, normal aktiviteleri yapmakta zorlanır, odaklanma ve konsantrasyon sorunları yaşar ve uykusuzluk gibi diğer uyku bozukluklarına da yol açabilir.

Hipervijilans, ayrıca kaygı bozuklukları, panik ataklar, obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) ve diğer psikiyatrik bozukluklarla da ilişkilendirilir. Kişiler genellikle tedavi için psikoterapi, ilaç tedavisi ve rahatlama teknikleri gibi çeşitli tedavi yöntemlerinden yararlanabilirler.

ben böyleydim panik atak geçirdiğim zamanlarda :KK43: kabus gibi günlerdi. neyse ki aşabildim. Çok güzel bilgilendirme tam yaşadığım şeyi yazmışsınız👏

X