Hocam sperm testimizi yorumlayabilir misiniz?

Unicorn uterus

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Şubat 2016
124
74
Görünüm : normal opak, kirli beyaz-sarı
Koku : normal kendine has
Likefaksiyon süresi : 15 ≤ 30 dak.
Viskozite(akışkanlık) : normal normal
Reaksiyon (pH) : 7,2 7,2-7,8

Hacim (ml) : 4,0 ≥ 1,5 ml.
Sperm sayısı (konsantr.) : 100.000 ≥ 15 milyon /ml
Total sperm sayısı : 400.000 ≥ 39 milyon
Motilite oranı (a+b) : % 24 ≥ % 32
a) hızlı progresyon : % 4
b) yavaş progresyon : % 20
c) progresif değil : % 16
d) hareketsiz % 60
Total fonks.sperm (TPMSS) : 96.000
Normal morfoloji (Kruger) : % 0 > %4 normal

Vitalite (vital boyama) : bakılmadı ≥ % 58 canlı
Aglutinasyon : yok yok
Round cell : <1 < 1 milyon/ml.
Lokosit (peroksidaz positif) : <1 < 1 milyon/ml.

Hazırlık Sonrası Sperm Analizi
Hazırlama yöntemi : gradient
Hacim (ml) : 0,5
Sperm sayısı (konsantr.) : 80.000
Total sperm sayısı : 40.000
Motilite oranı (a+b) % 40
a) hızlı progresyon : % 20
c) progresif değil : % 15
d) hareketsiz % 45
Total fonks.sperm (TPMSS) : 16.000
Rölatif kazanım : % 17

Morfolojik Değerlendirme*
normal morfoloji : % 0
baş anomalisi : % 55
ara parça anomalisi : % 21
kuyruk anomalisi : % 24
sitoplazmik droplet : % 6
Teratozoospermi indeksi-TZI: 1,06

*Kruger kriterlerine göre morfolojik inceleme yapılmıştır.

3 ay önce sperm sayisi 2 milyondu 3ay proxeed plus kullandık. Sizce neden bu kadar düşmüş olabilir?

Son düzenleme:
Canım şimdi bende konu açtım. .
Sonuçlarımız nasıl acaba?

Morfoloji %50
Baş anomalisi %16
Akrozom anomalisi %16
Orta kısım anomalisi %12
Kuyruk kısım anomalisi %10
İmmatür morfolojide sperm sayısı %8

Hacim 3CC
Sperm sayısı 40 milyon
Phss% %69
Ph 8,0
Sıvılaşma zamanı ; >60
Lökosit / ml ; 0,6 milyon
Renk; Opak beyaz
Hareketlilik %69
Hızlı lıneer hareket (+4) %17
Yavaş lineer hareket (+3) %47
Lokalize (+2) %5
Hareketsiz (+1) %31
Aglütisyon yok

Sperm sonucumuzdan anlayan varmı?

Morfoloji %50
Baş anomalisi %16
Akrozom anomalisi %16
Orta kısım anomalisi %12

Hacim 3CC
Sperm sayısı 40 milyon
Phss% %69
Ph 8,0
Sıvılaşma zamanı ; >60
Renk; Opak beyaz
Hareketlilik %69
Lokalize (+2) %5
Hareketsiz (+1) %31
Aglütisyon yok

Canim bizim sonuc bizi yıktı. Yükseliş yerine düşüş var. Yarın doktora gideceğiz bakalim ne diyecek..

Yani yonlendirmeyeyim uzmanlarla gorus tabi ama sonuclarin kotu degil umut var yani tabi allahin isi yinede

Görünüm : normal opak, kirli beyaz-sarı
Koku : normal kendine has
Likefaksiyon süresi : 15 ≤ 30 dak.
Viskozite(akışkanlık) : normal normal
Reaksiyon (pH) : 7,2 7,2-7,8

Hacim (ml) : 4,0 ≥ 1,5 ml.
Sperm sayısı (konsantr.) : 100.000 ≥ 15 milyon /ml
Total sperm sayısı : 400.000 ≥ 39 milyon
Motilite oranı (a+b) : % 24 ≥ % 32
a) hızlı progresyon : % 4
c) progresif değil : % 16
d) hareketsiz % 60
Total fonks.sperm (TPMSS) : 96.000
Normal morfoloji (Kruger) : % 0 > %4 normal

Vitalite (vital boyama) : bakılmadı ≥ % 58 canlı
Aglutinasyon : yok yok
Round cell : <1 < 1 milyon/ml.
Lokosit (peroksidaz positif) : <1 < 1 milyon/ml.

Hazırlık Sonrası Sperm Analizi
Hazırlama yöntemi : gradient
Hacim (ml) : 0,5
Sperm sayısı (konsantr.) : 80.000
Total sperm sayısı : 40.000
Motilite oranı (a+b) % 40
a) hızlı progresyon : % 20
c) progresif değil : % 15
d) hareketsiz % 45
Total fonks.sperm (TPMSS) : 16.000
Rölatif kazanım : % 17

Morfolojik Değerlendirme*
normal morfoloji : % 0
baş anomalisi : % 55
ara parça anomalisi : % 21
kuyruk anomalisi : % 24
sitoplazmik droplet : % 6
Teratozoospermi indeksi-TZI: 1,06

*Kruger kriterlerine göre morfolojik inceleme yapılmıştır.

3 ay önce sperm sayisi 2 milyondu 3ay proxeed plus kullandık. Sizce neden bu kadar düşmüş olabilir?
meraba canım
ilk testinde eşinin hareketlilik ve morfolojik sorunu var .... ilk test ileri hareketlilik zayıf ama sonra ilaç işe yaramış ve düzelmiş
ama morfolojik sorunu devam ediyor.... spermın yumurtayı dölleyebilmesi için şekli çok önemli morfolojide bize spermin şeklini ve bozuklukları hakkında bilgi veriyor....
morfolojik sorun için doktorun ne diyor peki tedavisi varmı canım ?

Morfoloji %50
Baş anomalisi %16
Akrozom anomalisi %16
Orta kısım anomalisi %12

Hacim 3CC
Sperm sayısı 40 milyon
Phss% %69
Ph 8,0
Sıvılaşma zamanı ; >60
Renk; Opak beyaz
Hareketlilik %69
Lokalize (+2) %5
Hareketsiz (+1) %31
Aglütisyon yok

meraba cnm senın değerlerin normal gibi .... hareketlilik ve morfolojikte bir sıkıntı yok sadece sperm sayısı biraz sınırda... tedavisi kolay bol bol eşine keçi boynuzu yedir... taze sıkılmış havuç suyuda çok iyi geliyor... aynı zamanda arı polenıde sperm sayısını artırıyor...

meraba canım
ilk testinde eşinin hareketlilik ve morfolojik sorunu var .... ilk test ileri hareketlilik zayıf ama sonra ilaç işe yaramış ve düzelmiş
ama morfolojik sorunu devam ediyor.... spermın yumurtayı dölleyebilmesi için şekli çok önemli morfolojide bize spermin şeklini ve bozuklukları hakkında bilgi veriyor....
morfolojik sorun için doktorun ne diyor peki tedavisi varmı canım ?
Teşekkür ederim yorumun için.. dün doktora gittik bizi bir tüp bebek merkezine yönlendirdi. Normal yolla çok zor dedi çok sabır ve beklemeniz gerekir bu da sizi çok yorar dedi. Bir an önce tüp bebeğe başlayın tutma şansı çok yüksek bu değerlerle dedi. Motilite yeterli morfolojinin 0 olduğuna bakmayın tüp bebek laboratuarlarında illaki kaliteli spermler buluyorlar birkac tane yetiyor zaten dedi. biz de randevu aldık haftaya bakalim.

Proxeed ve yaptığımız kürlere yaklaşık 2bin lira harcadık onları kaynatmasi hazırlaması da beni çok yordu. 3 aydir yapmadigimiz sey kalmadi.. herşeyine dikkat ettik.. ama sonuc bir yıkım oldu.. hepsini ayni anda kullandığımız için oldu bence.. tek tek denemek lazımdı. Şimdiki aklım olsa tüp bebeğe ayirirdim o parayı ama ışte insan tecrübe etmeden anlayamıyor. :KK43:

Teşekkür ederim yorumun için.. dün doktora gittik bizi bir tüp bebek merkezine yönlendirdi. Normal yolla çok zor dedi çok sabır ve beklemeniz gerekir bu da sizi çok yorar dedi. Bir an önce tüp bebeğe başlayın tutma şansı çok yüksek bu değerlerle dedi. Motilite yeterli morfolojinin 0 olduğuna bakmayın tüp bebek laboratuarlarında illaki kaliteli spermler buluyorlar birkac tane yetiyor zaten dedi. biz de randevu aldık haftaya bakalim.
cnm ne güzel tedavi göreceksin .... morfolojik sorunun tedavisi yada ilacı yok sadece çaresi tüp bebek seni üzmemek için ilk mesajımda yazmamıştım ama sende tüp bebek için randevu almışsın zaten .... mikroenjessiyon sayesinde morfolojisi çok düşük olnalar için bile muhakkak bir iki tanede olsa sağlıklı spermler bulabiliyorlar .... sen rahat ol canım muhakkak Rabbimin izniyle emeğinin karşılığını alacaksın anne olacaksın
bak ben 19 aydan beri sebebsiz inferlite yaşıyorum
benım hormanlarımda çok düzenli bir sıkıntı yok
hsg temiz
eşimin sperm testide çok iyi
totalde sperm 414.000.000
ml de düsen sperm sayısı 144.000.000
ileri kareketlilil %42
normal hareketlilik %20
yavaş hareketlilik ise %12
hareketsiz ise %26 ....
morfoloji ise %19 normal yolla olması için morfolojinin %4 olması bile yeterliymiş
doktor eşinin sperm testi ortalamanın çok üzerinde gayet iyi dedi
senınde hiçbir problemın yok dedi
ama 19 aydan beri olmuyor...
3 ay ilaç tedavisi gördüm bir kezde çatlatma iğnesi ama yinede sonuç hüsran
bazen sorunum olsada tedavi olsam diyorum bu belirsizlik benı daha çok rahatız ediyor
umarım biran önce muradımıza ereriz :KK43:

cnm ne güzel tedavi göreceksin .... morfolojik sorunun tedavisi yada ilacı yok sadece çaresi tüp bebek seni üzmemek için ilk mesajımda yazmamıştım ama sende tüp bebek için randevu almışsın zaten .... mikroenjessiyon sayesinde morfolojisi çok düşük olnalar için bile muhakkak bir iki tanede olsa sağlıklı spermler bulabiliyorlar .... sen rahat ol canım muhakkak Rabbimin izniyle emeğinin karşılığını alacaksın anne olacaksın
bak ben 19 aydan beri sebebsiz inferlite yaşıyorum
benım hormanlarımda çok düzenli bir sıkıntı yok
hsg temiz
eşimin sperm testide çok iyi
totalde sperm 414.000.000
ml de düsen sperm sayısı 144.000.000
ileri kareketlilil %42
normal hareketlilik %20
yavaş hareketlilik ise %12
hareketsiz ise %26 ....
morfoloji ise %19 normal yolla olması için morfolojinin %4 olması bile yeterliymiş
doktor eşinin sperm testi ortalamanın çok üzerinde gayet iyi dedi
senınde hiçbir problemın yok dedi
ama 19 aydan beri olmuyor...
3 ay ilaç tedavisi gördüm bir kezde çatlatma iğnesi ama yinede sonuç hüsran
bazen sorunum olsada tedavi olsam diyorum bu belirsizlik benı daha çok rahatız ediyor
umarım biran önce muradımıza ereriz :KK43:
Amin canım inşallah Rabbim her isteyene nasip etsin inşallah.. çok zor bir süreç. Allah sabır versin, hepimizin yardimcisi olsun inşallah. .

meraba cnm senın değerlerin normal gibi .... hareketlilik ve morfolojikte bir sıkıntı yok sadece sperm sayısı biraz sınırda... tedavisi kolay bol bol eşine keçi boynuzu yedir... taze sıkılmış havuç suyuda çok iyi geliyor... aynı zamanda arı polenıde sperm sayısını artırıyor...
Teşekkür ederim

merhaba arkadaslar...bizim de morfoloji sorunumuz vardı..ben 2 normal 2 tüp bebekle hamıle kaldım ve hepsını de kaybettım maalesef...en son tüp bebek dr u bana git bana yumurta al sperm al sizin sağlıklı çocuğunuz olmuyor dedi ve aylarca agladım..hem de bır haftalık kürtajlıydım..ne kadar vicdansız bi konusma demı...Rabbime sığındım eşim Prof kaan aydos da tedavı oldu..ve kaan beyın dediği morfoloji önemli değil..önemli olan sperm dna hasarı..eşimin sperm dna hasarı %31 cıktı ve en yuksek %13 olması gerekmıs...kaan bey ilaç tedavisi uyguladı eşime..ilk ay korunun dna duzelsın..2.ay denemelere baslarsınız..eşinde problem yoksa tüp bebeğe gerek kalmaz normal olur dedi..veeee ben tedavının 2.ayında normal yoldan hamıle kaldım..Rabbim ol dedi ve oldu..kızlar bir araştırn kaan aydos u..ankarada kendısı..çok iyi bir prof..belki sizlerden en az birinin çaresi ondadır..duamdasınız..

merhaba arkadaslar...bizim de morfoloji sorunumuz vardı..ben 2 normal 2 tüp bebekle hamıle kaldım ve hepsını de kaybettım maalesef...en son tüp bebek dr u bana git bana yumurta al sperm al sizin sağlıklı çocuğunuz olmuyor dedi ve aylarca agladım..hem de bır haftalık kürtajlıydım..ne kadar vicdansız bi konusma demı...Rabbime sığındım eşim Prof kaan aydos da tedavı oldu..ve kaan beyın dediği morfoloji önemli değil..önemli olan sperm dna hasarı..eşimin sperm dna hasarı %31 cıktı ve en yuksek %13 olması gerekmıs...kaan bey ilaç tedavisi uyguladı eşime..ilk ay korunun dna duzelsın..2.ay denemelere baslarsınız..eşinde problem yoksa tüp bebeğe gerek kalmaz normal olur dedi..veeee ben tedavının 2.ayında normal yoldan hamıle kaldım..Rabbim ol dedi ve oldu..kızlar bir araştırn kaan aydos u..ankarada kendısı..çok iyi bir prof..belki sizlerden en az birinin çaresi ondadır..duamdasınız..
Allah sağlıkla doğurmayı nasip etsin canim.. Allah duygusuz doktorların eline düşürmesin kimseyi.. keşke kaan aydos istanbul da olsaydı esim ankara ya gitmez artık doktora bile gitmek istemiyor.. 3ay uğraştık olmuyor diyor direk tüp bebek tedavisine baslayalim diyor cok sabirsiz..
kaan bey hangi ilaçları verdi size canim neler kullandınız dna hasarını düşürmek için?

X