Hocam sperm testimizi yorumlayabilir misiniz?

Allah sağlıkla doğurmayı nasip etsin canim.. Allah duygusuz doktorların eline düşürmesin kimseyi.. keşke kaan aydos istanbul da olsaydı esim ankara ya gitmez artık doktora bile gitmek istemiyor.. 3ay uğraştık olmuyor diyor direk tüp bebek tedavisine baslayalim diyor cok sabirsiz..
kaan bey hangi ilaçları verdi size canim neler kullandınız dna hasarını düşürmek için?

Aminnn canım darısı sizlere en hayırlı zamanlarda inşaallah..Canım bizde istanbuldayiz..çare için emre bakirciogluna gittik burda..iki ay ilaç kullandırdı hasar düşmedi..çünkü hormonları düzeltmeye bakmadı..sadece vitamin vermişti.sonra sadece %3 bi gerileme olunca tüp bebek yapacaksınız ve sizden ameliyatla sperm alınacak dedi..ben çok yıprandık dedim eşime ameliyat olmanı istemiyorum başka dr a gidelim dedim ve ankaraya gittik birlikte..kaan bey fsh i düşürmeye yönelik haplar verdi.yani klomen kullandı..tabi vitamin de kullandı..siz hasar testi yaptirsaniz ve kaan bey e mail atarsanız cevap veriyor sanirsam..bizim morfolojiniz de %1 %2 gibi biseydi canım..yani çok düşüktü...

Allah sağlıkla doğurmayı nasip etsin canim.. Allah duygusuz doktorların eline düşürmesin kimseyi.. keşke kaan aydos istanbul da olsaydı esim ankara ya gitmez artık doktora bile gitmek istemiyor.. 3ay uğraştık olmuyor diyor direk tüp bebek tedavisine baslayalim diyor cok sabirsiz..
kaan bey hangi ilaçları verdi size canim neler kullandınız dna hasarını düşürmek için?

Canım ben 4 yildir eşime icirmedigim yedirmedigim kalmadı..ne macunlara ne otlara ne paralar verdik bi bilsen..esim varikosel ameliyati oldu..Rabbim çareyi arayın diyor..ne yapalım elimiZden geleni yapıcaz sonra dua edicez..eşine bizim yaşadıklarımızı yazsam inan çarenin tüp bebek olmadığını anlar..kaç yıllık evlisiniz bilmiyorum ama biraz daha farklı yolları deneyin inşaallah.

Görünüm : normal opak, kirli beyaz-sarı
Koku : normal kendine has
Likefaksiyon süresi : 15 ≤ 30 dak.
Viskozite(akışkanlık) : normal normal
Reaksiyon (pH) : 7,2 7,2-7,8

Hacim (ml) : 4,0 ≥ 1,5 ml.
Sperm sayısı (konsantr.) : 100.000 ≥ 15 milyon /ml
Total sperm sayısı : 400.000 ≥ 39 milyon
Motilite oranı (a+b) : % 24 ≥ % 32
a) hızlı progresyon : % 4
b) yavaş progresyon : % 20
c) progresif değil : % 16
d) hareketsiz % 60
Total fonks.sperm (TPMSS) : 96.000
Normal morfoloji (Kruger) : % 0 > %4 normal

Vitalite (vital boyama) : bakılmadı ≥ % 58 canlı
Aglutinasyon : yok yok
Round cell : <1 < 1 milyon/ml.
Lokosit (peroksidaz positif) : <1 < 1 milyon/ml.

Hazırlık Sonrası Sperm Analizi
Hazırlama yöntemi : gradient
Hacim (ml) : 0,5
Sperm sayısı (konsantr.) : 80.000
Total sperm sayısı : 40.000
Motilite oranı (a+b) % 40
a) hızlı progresyon : % 20
b) yavaş progresyon : % 20
c) progresif değil : % 15
d) hareketsiz % 45
Total fonks.sperm (TPMSS) : 16.000
Rölatif kazanım : % 17

Morfolojik Değerlendirme*
normal morfoloji : % 0
baş anomalisi : % 55
ara parça anomalisi : % 21
kuyruk anomalisi : % 24
sitoplazmik droplet : % 6
Teratozoospermi indeksi-TZI: 1,06

*Kruger kriterlerine göre morfolojik inceleme yapılmıştır.

3 ay önce sperm sayisi 2 milyondu 3ay proxeed plus kullandık. Sizce neden bu kadar düşmüş olabilir?
merhabalar: deneyımlı bır androlog tarafından yeni bır sperm değerlendırmesı ( kruger morfolojı krıterlerıne göre)yapılması yararlı olucaktır.Benzer sonuclar cıkar ise tüp bebek tedavısı ıle özel sperm secme teknıklerı uygulanması yararlı olucaktır.
Anormal sperm şeklinin ( veya morfolojinin) olduğu çoğu durumlarda bozulmuş veya parçalanmış DNA bulunmaktadır ve bu da gebelikle sonuçlanabilir ama embriyonun anormal gelişimi veya düşükle sonuçlanabilir. Buna ilaveten oksidatif hasar yüzünden sperm başının maruz kaldığı stres de kötü döllenmeye neden olabilir.Tüp bebekte Mikro-chip metodu ıle sperm sayı ve kalıtesı cok düşük numunelerde morfolojık ve genetık bakımından en iyi durumda olan spermlerı ayırarak secmeye imkan yakalamaktayız.Döllenme problemlerınde Ca iyonofor denılen bazı kimyasallar ıle sperm aktivasyonu yapılabılmekte ve döllenme oranı artırılabılmekte .Bol sans dilerım.

X