Hollanda'da cemaat olmadığı için kiliseler satılıyor

kadınların yüksek mevkide çalışmama durumu
kadınların yüksek mevkide çalışmama durumu kadınların yüksek mevkide çalışmama durumu kadınların yüksek mevkide çalışmama durumu kadınların yüksek mevkide çalışmama durumu kadınların yüksek mevkide çalışmama durumu kadınların yüksek mevkide çalışmama durumu kadınların yüksek mevkide çalışmama durumu kadınların yüksek mevkide çalışmama durumu kadınların yüksek mevkide çalışmama durumu kadınların yüksek mevkide çalışmama durumu kadınların yüksek mevkide çalışmama durumu kadınların yüksek mevkide çalışmama durumu kadınların yüksek mevkide çalışmama durumu kadınların yüksek mevkide çalışmama durumu

Dunyanin her yeri boyle, kadinlara gecit yok, her yer cam tavan birak cami granit tavan kizlar.
Bunu soylerken ne kadar ofkeli oldugumu tahmin edersiniz.

Şu yurt dışında yaşayıp da mutlu olmayanlar dönseler biz gitsek keşke.

Yakın bir arkadaşım ev arkadaşı olarak arap asıllı hollandalı bir erasmus öğrencisi aldı bir süreliğine. Kız gayet mutlu, anlata anlata bitiremiyor ülkesini, insanlarını. Bir kişiyle ölçülür mü diyeceksin, bence ölçülür. Bir kişinin bile o ülkede yaşamaktan keyif aldığını sebepleriyle anlatması yeterlidir. Duble yollardan falan bahsetmedi mesela hiç.

Konuya yorum: bizim her köşe başındaki camiler yarın öbür gün ne olacak acaba?

Ben o zaman sormak istiyorum işte, madem mutlu değilsin niye oradasın diye? Benim de giden birçok arkadaşım çok mutlu, ha mutssuz olanlar oluyor tabii ki havasına kültürüne alışamıyor ülkesini özlüyor ama bu kişisel bir şey zaten onlar da geri dönüyor..

Vay be... Hollanda da çocuk büyütesim geldi...............

Ben o zaman sormak istiyorum işte, madem mutlu değilsin niye oradasın diye? Benim de giden birçok arkadaşım çok mutlu, ha mutssuz olanlar oluyor tabii ki havasına kültürüne alışamıyor ülkesini özlüyor ama bu kişisel bir şey zaten onlar da geri dönüyor..
Bu cok gereksiz bir soru. cunku bu durumda olan kisinin hayatini ve yapmakta zorunda oldugu secimleri siz bilmiyorsunuz. boyle koseye sikisip kalmadinizsa bu sorunu bir gitme/kalma kararina indirgeyemezsiniz. Sorun, "acaba nelerden feragat etmeliyim ki burada kalabileyim" ve "tahammul cizgilerim nerede" gibi cok daha karisik ve karar alinmasi zor sorunlardir.
Eger kararinizi hemen verebiliyorsaniz o zaman ya cok basit ve sig dusunuyorsunuz ya da mukemmel bir lider ve yetiskinsiniz demektir. Hangisi daha buyuk bir ihtimal?

Vay be... Hollanda da çocuk büyütesim geldi...............
Hollanda'da buyuyuen cocuk Hollandali tarafindan kabullenilmemis Hollandali olur. Donseniz bile asla Turkiye'ye de adapte olamaz unutmayin.
Ama,,,,eger buyume caginda devamli iki kultur arasinda gidilip geliyorsa bilingual bir kimlik edinebilir. Ne yazik ki Hollanda'da gordugu baski onu bunalima itecektir. AB'de yasayan Turklerden biliyorum. Bu konu uzerinde arastirma yapmayan tembel 78 milyonluk milletimizden utanmaliyiz.

Hollanda'da buyuyuen cocuk Hollandali tarafindan kabullenilmemis Hollandali olur. Donseniz bile asla Turkiye'ye de adapte olamaz unutmayin.
Ama,,,,eger buyume caginda devamli iki kultur arasinda gidilip geliyorsa bilingual bir kimlik edinebilir. Ne yazik ki Hollanda'da gordugu baski onu bunalima itecektir. AB'de yasayan Turklerden biliyorum. Bu konu uzerinde arastirma yapmayan tembel 78 milyonluk milletimizden utanmaliyiz.
Mutlu olur mu?

Yurtdışında yaşayıp çocuk yapan arkadaşlarım da çocukları da mutlu valla (birkaç tane de kuzenim var yurtdışında büyüyen).
Arkadaşlarım zorlandı mı evet, en azından başlarda; ama "çok mutsuzum" diye bir şey duymadım. O kadar mutsuzsan dön denir insana eğer buradan kaçmasını gerektirecek bir nedeni yoksa.

ABde benim gordugum bir tane mutlu aile yok. mutlu olduklarini iddia edenler ya daha once cok mutsuz olmuslar ya da beklentileri yasadiklari toplumun beklentilerinin altinda. bakin ornek vereyim, ingiltere'de yasayan gocmen Turk erkeklerin cok buyuk bir kismi intihara tesebbus etmis veya meyilli. sizce bu adamlar mutlu bir aile sahibi olurlar mi?

Yurtdışında yaşayıp çocuk yapan arkadaşlarım da çocukları da mutlu valla (birkaç tane de kuzenim var yurtdışında büyüyen).
Arkadaşlarım zorlandı mı evet, en azından başlarda; ama "çok mutsuzum" diye bir şey duymadım. O kadar mutsuzsan dön denir insana eğer buradan kaçmasını gerektirecek bir nedeni yoksa.
kolay kolay donemezler.

O zaman sızlanıp durmasınlar bir zahmet.

Mutsuzum mutsuzum deyip "ay yok dönmem ben" demek saçma.
O sizin duyarsizliginiz. Siz onlarin yerinde olsaydiniz ayni seyi soylemezdiniz eminim.
Herkesin tecrubesi kendine.

O sizin duyarsizliginiz. Siz onlarin yerinde olsaydiniz ayni seyi soylemezdiniz eminim.
Herkesin tecrubesi kendine.
Peki.
"Burada mutsuzuz burada mutsuzuz" dedikçe "o kadar mutsuzsanız dönün o zaman" diyenlere "ay yok dönmeyiz biz ama mutsuzuz burada, yine de dönmeyiz" diyenleri eleştirmek duyarsızlıksa peki, sizin fikrinizdir :)

"Ay Hollanda'da çok mutsuzum ama yine de dönmem, ama sızlanmaya devam ederim". Oldu, bana ne zaten :)

Hersey siyah beyaz degil. Karmasik problemler git-kal seviyesine indirgenemiyor ne yazik ki.

ABde benim gordugum bir tane mutlu aile yok. mutlu olduklarini iddia edenler ya daha once cok mutsuz olmuslar ya da beklentileri yasadiklari toplumun beklentilerinin altinda. bakin ornek vereyim, ingiltere'de yasayan gocmen Turk erkeklerin cok buyuk bir kismi intihara tesebbus etmis veya meyilli. sizce bu adamlar mutlu bir aile sahibi olurlar mi?

Ayak uyduramayacak insanlar vasıfsız işçi, ikinci sınıf insan olmak üzere gidiyorlar avrupa ülkelerine. Kendi çevrelerinde yaşayıp, o ülkenin insanlarıyla kaynaşamıyorlar. Benim de var böyle tanıdıklarım, hep mutsuzlar. Ama oranın imkanlarından da vazgeçip geri dönmüyorlar. Üzülmemiz mi lazım şimdi bunlara?

Bir kesim daha var ki avrupa ya da başka ülkelerde belli standardın üstünde yaşayan, ülke vatandaşından farkı olmayan, sosyalleşebilen. İşte onlar gayet mutlular gördüğüm kadarıyla.

Ayak uyduramayacak insanlar vasıfsız işçi, ikinci sınıf insan olmak üzere gidiyorlar avrupa ülkelerine. Kendi çevrelerinde yaşayıp, o ülkenin insanlarıyla kaynaşamıyorlar. Benim de var böyle tanıdıklarım, hep mutsuzlar. Ama oranın imkanlarından da vazgeçip geri dönmüyorlar. Üzülmemiz mi lazım şimdi bunlara?

Bir kesim daha var ki avrupa ya da başka ülkelerde belli standardın üstünde yaşayan, ülke vatandaşından farkı olmayan, sosyalleşebilen. İşte onlar gayet mutlular gördüğüm kadarıyla.
Bu dedikleriniz dogru ama eksik. Cevrem orta sinif vasifli, akademisyen ve endustriyel blue chip firmalarda calisanlardan olusuyor. Onlain yasadiklarini ciltlerce yazsam bitmez. Her ailenin cografi ve kulturel bolunmeye mahsus cozemedikleri sorunlar oldu. Onlar da son derece buyuk fedakarlik isteyen cozumler urettiler ama... bedeli ailleerin ortadan ikiye bolunmelerinden (iki ulkede ayri yasamak) tut bosanmalara, kimlik bunalimina girip intiharlik olanlardan tutup hepsini birakip gidene kadar genis bir spektrumda uzaniyor.
Yani siz gurbetci psikoljisini pek anlamiyorsunuz kizlar bundan eminim.

konuya istinaden ise, direk aklıma Türkiyedeki arz fazlası camiler geldi.

onlar için böyle teklif yapsam dinsizlik yaftasından kendi annem babam yargılar en başında herhalde.

Ama kullanılmıyorsa ve turistik değeri de yoksa başka alanlarda değerlendirilmeleri çok uygun bir seçenek.

bence her mahallede referandum yapilip nasil ir sekilde kullanilacagi belirlenebilir.
Ne yazik ki mimarisi insan barinmasina musaade edemeyecek kadar kullanissiz oldugu icin, benim onerim muze ve kutuphanelere donusturulmesidir. Ancak %99 u son derece cirkin mimariden olusmus (yani Selcuklu veya OSmanli mimarisiyle karsilastirilabilir mi bu ucubeler askolsun) bu beton yiginlarinin goze ve dogaya verdigi zarar kalici olacaktir.

bence her mahallede referandum yapilip nasil ir sekilde kullanilacagi belirlenebilir.
Ne yazik ki mimarisi insan barinmasina musaade edemeyecek kadar kullanissiz oldugu icin, benim onerim muze ve kutuphanelere donusturulmesidir. Ancak %99 u son derece cirkin mimariden olusmus (yani Selcuklu veya OSmanli mimarisiyle karsilastirilabilir mi bu ucubeler askolsun) bu beton yiginlarinin goze ve dogaya verdigi zarar kalici olacaktir.

tiyatro salonu veya kültür merkezi tarzında da olabilir.

onun dışında yine diyanete bağlı kalıp, daha sosyal alanlar haline getirilebilir.

diyanetin bu yönde çalışmaları var, bazen afişlerine denk geliyorum ama çok başarılı değil.
gerçi kadınların camileri daha kolay kullanımı için Cami ve Kadın yılı ilan ettiler geçen yıl ya da bir önceki yıl. Benim gerçekten desteklediğim bir projesiydi diyanetin, ama çıktıları hiç beklediğim gibi olmadı. Hatta hiç bu konuda bir gelişim yaşanmadı.

X