HPV teşhisi konulan gebeler bu virüsü taşımıyor olabilir

sobutay44

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
20 Ocak 2023
3
2
28
Merhaba,başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum. Biraz uzun bir yazı olacak ama aylarca Hpv olduğu iddia edilen ve hatta bu yüzden sezeryan ile doğum yaptırılan ama öyle olmadığı doğumdan sonra anlaşılan bir gebelik tanısından bahsedeceğim.

Şuan 22 haftalık gebeyim. Gebeliğimin 1.haftasında yani ben henüz gebe olduğumu bile bilmiyorken daha önce yaşamadığım üreme yolları ile ilgili bir sorun yaşamaya başladım. Yanma ,batma,kaşıntı ve iç dudaklar ile varken girişi arasında yarık gibi görüntü oluşturan bir yapı gördüm aynada . Onun siğil görüntüsü olduğunu çok sonradan öğrenecektim tabi.. Zaman kaybetmeden özel bir hastanede kadın Doğumdan randevu aldım . Doktor vajinal mantar teşhisi koydu ,kültür aldı ve aynı zamanda emzirme döneminde olduğum için gyno-lomexin fitil verdi. Ultrasonda bebeğin kesesi dahi gözükmediği için gebelik ihtimalini o anlık elemiştik . Yine de emzirme dönemine uygun ilaçlar verildi . Ben eve döndüm kültür sonuçlarım temiz çıktı ama fitil içerden etki etse de dışarıdan kullandığım travazol merhem olayı daha da alevlendirdi. 2.kullanımdan sonra dayanamayıp kremi bıraktım. Doktorla konuştum fitili kullanmaya devam etmemi söyledi . Kullandım .3 kutu bittikten sonra hala bir iyileşme yoktu. O süre zarfında gecem gündüzüm birbirine girmişti. Adım dahi atamayacak vaziyetteydim. Oturup kalkamıyordum bile . Tekrar doktora gittim ve dıl bölgedeki durumjn dermatolojik olabileceği söylendi ve dermatolog inceledi. Sonra bana funit hap verildi gyno lomexin e devam ettim. 1 haftadan kısa sürede şikayetlerim geçmişti. O süre zarfında bulantım olunca testle hamile olduğumu öğrendim . Tekrar kadın doğum doktoruna gittim. Kanamamda olduğu için progestan başlandı . Bu fitili kullandığım süreçte bu şikayetlerim tekrar alevlendi . Düzelmeyince ve gebelik riskli olunca yaşadığım doğu ilinden Ankara’ya geldim. Daha iyi bir sağlık hizmeti alma umudu ile. Envai çeşit doktora gittim. Her gittiğim doktor farklı birşey söyleyip yolluyordu. Kesin olan tek şey mantar enfeksiyonuydu ama yaşadığım dermatik durum için ne bir çözüm nede bir sebep bulabiliyorlardı. Sonra bir perinatologa gittim m nidazol ile 14 günlük bir tedavi ile mantar enfeksiyonunu minimum seviyeye indirdik ,bu süre zarfında bahsettiğim dermatik durumdan ara ara şikayetlerim oluyordu ama Hindistan cevizi yağı ile geçiştiriyordum ve bağışıklığımı güçlendirmeye çalıştım sürekli. 1.haftadan 20.haftaya gelmiştim artık ama bu şikayetlerim tekrar başladı. Kadın doğum doktoru dermatolojiye gönderdi tekrar ve burada ki doçent bana bunların siğil olduğunu ,Hpv yada hiv olabileceğimi söyledi. Test yapmaya bile gerek yok kriyoskopi ile hallederiz diyordu. Ama bana bunun kökten bir çözüm olup olmadığının hiçbirşeyin bilgisini vermedi. Sonrasında kendim konuyu araştırmaya başladım bu araştırma süreci 2 hafta sürdü . Başka bir doktora gittim o da siğil olabileceğini ama kültür smear almadan birşey demek doğru olmaz dedi. Örnek aldı . Sonuçlarım temiz çıktı ama bana sürekli normal doğum olursa şu olursa bu olursa bebeğe bulaşır diye taşıyıcı muamelesi yapıyorlar bu süreçte. Kısa süre önce smear vermiştim ve temiz çıkmıştı ona rağmen böyle demeleri beni çok yıpratmıştı . Eşim gidip kendine test yaptırdı ve herşeyi temiz çıktı,o temiz çıkınca bana ısrarla Hpv demeleri beni zan altında bıraktı sanki. Psikolojik olarak çok kötü bir sürece girdim. Sonunda beni ilk muayene eden dermatolog sayesinde anladıkki bu Vestibüler Papillamatozis denilen doğal bir yapı imiş. Herhangi bir hastalık belirtisi değilmiş ve gebelerin %1lik bir kısmında görülüyormuş. Bazı gebelerde hiç bir olumsuz etki olmazken bazısında yanma batma kaşıntı olabiliyormuş. Sorun şu ki Hpv ile benzer görünüm sergilediği için karıştırılıyor . Benim yaşadığım durumda tam olarak buymuş . Benim gibi boş yere 23 hafta boyunca strese girmesin canım gebelerimiz ,bu süreçte bende,bebeğimde ,eşim de çok yıprandı. Belki birilerine konmuş yanlış teşhis benim ki gibi çözülür . Buraya bu konu ile ilgili bir araştırma raporunu da atıyorum

Eklentiler

• IMG_4877.png
    IMG_4877.png
    310,3 KB · Görüntüleme: 111
Merhaba vestibular papilla olduğunu öğrendikten sonra herhangi bir tedavi yapıldı mı? Artıyor mu yoksa öylece kalmış mı ? Bulaşıcı mı ?

X