Kekler - Pastalar Içi rulolu katli pasta;çok değişik:)

binbirçexsxni

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Temmuz 2008
16
0
ÇOK ŞIK ,LEZZETLİ BİR PASTA..REWSİM EKLEYEMEDIM AMA RESİMLERİNE BLOGUMDAN ULAŞABİLİRSİNİZ;

http://binbircesni.blogspot.com/

MALZEMELER;

· 4 yumurta
· 200 gr şeker
· 3-4 yemek kaşığı kaynar su
· 200 gr un
· 3 yemek kaşığı mısır nişastası
· 1 paket muzlu puding
· 1 paket kabartma tozu

Kreması;

· 2 paket Crem ole ve 5 bardak soğuk süt

YAPILIŞI;

1. Fırını 180 – 200 derecede ısıtın.
2. Yumurta ve şekeri mikserle yüksek devirde çırpmaya başlayın.
3. Kaynar suyu mikser çırparken azar azar ekleyin ve çırpmaya devam edin.
4. Çırpma işlemi 5-6 dakika sürecek, karışım köpük köpük ve hacminin 2-3 katı olmuş olmalı.
5. Bir kasede un, toz puding ,nişasta ve k.tozunu karıştırın ve 2 kere eleyin.
6. Yumurtalı karışıma azar azar ekleyip, spatula ile ‘’alttan yukarı şeklinde hareketlerle’’ yumurtayı söndürmeden homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın.
7. Yağlı pişirme kağıdı serilmiş fırın tepsisine karışımı dökün ve fırına verin.
8. Yaklaşık 10 -12 dakika sonra kekinizi fırından alın ve tezgaha serdiğiniz temiz bir beze veya pişirme kağıdına ters çevirip, üzerini nemli bir bezle örtün ve soğumaya bırakın.
9. 1 paket krem ole’yi 2,5 bardak soğuk sütle hazırlayıp pandispanyaya sürün.
10. Pastayı yapabilmek için ya çembere ya da kelepçeli kalıba ihiyacımız var. Bu pandispanyadan 20 cm'lik kalıp kullanarak pasta yapabilirsiniz.
11. Pandispanyadan hazırlayacağınız kelepçeli kalıbın yüksekliğine göre 2-3 parmak eninde şeritler kesin.
12. Ortadan başlayarak kendi etrafında sarmaya başlayın.kalıbınızın içine oturtup şeritler bittikçe bittikleri yerden başlayıp sarmaya devam edin. Tek parça iç çevresini kaplamaya yetmiyorsa uygun büyüklükte bir başkası ile devam edin.
13. Sarma işlemini kalıbın içi bu şekilde dolana dek devam edin. Kalıp tamamen krema ve kek ile dolunca en üste kalan kremadan dökün ve bir spatula yardımıyla düzgünce sıvayın.
14. Pastanızı dolapta 2-3 saat dinlendirin.
15. Diğer crem ole’yi sütle hazırlayıp üzerini ve etrafını sıvayın ve pastanın üzerine ve yanlarına hindistan cevizi serpin.

ΩΩ pandispanya’nın pudingi istediğiniz çeşitle yapabilirsiniz.çilek,h.cevizli,vanilyalı,çikolatalı.İbrahim Ethem çikolata’yı sevmediği için ben muzlu yaptım.

ΩΩ kekin pişme süresi fırınınıza göre değişir dikkat edin.10 dk’dan sonra kontrol edin,elinizle kekin ortasına batırın tekrar kek düzeliyorsa pişmiş demektir.

ΩΩ tarifteki pandispanyadan 20 cm’lik pasta çıkıyor.ben pastayı 22 cm.’e büyüttüm.Artan kekleri,pastanın altına ve üzerine koydum.

ΩΩ pastayı kelepçeli kalıpta yapıp dolapta dinlendirmelisiniz.

X