İçim çok dolu

benim oğlumda da bir şeylerden şüpheleniyorum ama kimse net bir şey demedi, asla tutturması yok, 2-3 dk ağlar susar, kendini yere atmaz, bağırmaz, çağırmaz. ara sıra saçma sapan davranışları var nerdeyse 3.5 yaşında, hiç tutturan bir çocuk olmadı, gözümün içine bakar birşey yaparken kızacak mıyım diye. kokuya hassasiyeti var bir de asansörleri ve düğmelere takık ama basma desem basmaz, binmeyelim desem binmez. başkası adını çağırırsa 5. çağırışında ancak döner, karşılıklı konuşma çok fazla yok ama soru sorsam cevap verir, kasları çok zayıf geliyor bana , bir de ses tonu bebek gibi daha duyu bütünleme ve oyun terapisi alıyor psikolog tavsiyesiyle. kimse birşey diyemiyor çünkü göz teması var, konuşması var, bizimle yetişkinlerle hep oyun oynamak istiyor, aksine yanlız oynamayı sevmiyor, komut alması da iyi fena değil. ama birşeyler eksik. bazı günler beni çok az duyuyor gibi davranıyor bazı günler canavar gibi ağzımdan çıkan herşeyi hemen yapıyor. uyaran eksikliği de dediler, sosyal iletişim bozukluğu da. bilemiyorum.

Oğluma teşhis konulalı hemen hemen 2 yıl oldu. Özel eğitim bitti, haftada 1 ergoterapi alıyoruz artık. (Birkaç ay içinde tamamen bitirmiş olacağız). Bu süreçte bir çok benzer durum yaşadık, ne kadar hırpalayıcı olduğunu anlıyorum. Zamanla hepsi birer birer yoluna girecek, sadece biraz daha sabır...
Kaç yaşında tanı aldınız

Oğluma teşhis konulalı hemen hemen 2 yıl oldu. Özel eğitim bitti, haftada 1 ergoterapi alıyoruz artık. (Birkaç ay içinde tamamen bitirmiş olacağız). Bu süreçte bir çok benzer durum yaşadık, ne kadar hırpalayıcı olduğunu anlıyorum. Zamanla hepsi birer birer yoluna girecek, sadece biraz daha sabır...
Hangi şehirdesiniz peki?

benim oğlumda da bir şeylerden şüpheleniyorum ama kimse net bir şey demedi, asla tutturması yok, 2-3 dk ağlar susar, kendini yere atmaz, bağırmaz, çağırmaz. ara sıra saçma sapan davranışları var nerdeyse 3.5 yaşında, hiç tutturan bir çocuk olmadı, gözümün içine bakar birşey yaparken kızacak mıyım diye. kokuya hassasiyeti var bir de asansörleri ve düğmelere takık ama basma desem basmaz, binmeyelim desem binmez. başkası adını çağırırsa 5. çağırışında ancak döner, karşılıklı konuşma çok fazla yok ama soru sorsam cevap verir, kasları çok zayıf geliyor bana , bir de ses tonu bebek gibi daha duyu bütünleme ve oyun terapisi alıyor psikolog tavsiyesiyle. kimse birşey diyemiyor çünkü göz teması var, konuşması var, bizimle yetişkinlerle hep oyun oynamak istiyor, aksine yanlız oynamayı sevmiyor, komut alması da iyi fena değil. ama birşeyler eksik. bazı günler beni çok az duyuyor gibi davranıyor bazı günler canavar gibi ağzımdan çıkan herşeyi hemen yapıyor. uyaran eksikliği de dediler, sosyal iletişim bozukluğu da. bilemiyorum.
Cok az duydugu gunler daha fazla paketli gida tukettigi gunler mi acaba? Surekli tekrarlayan hareketleri var mi? Baskalariyla goz temasi nasil? Kaslari gelissin diye bazi sporlara yonelndirin ya da ozel egitim yerlerinin bazilari spora oncelik veriyor oralara goturun.

Ah canim yavrum , hiç gitmedi için birden gorunce belki böyle oldu daha mı sık gitseniz bilmedim ki , :KK43: her çocuk da oluyor aslın da böyle şeyler tutura biliyolar , herseyi güzel diyorsun , sıkma canını güzel Anne büyüdükçe daha daha güzel olucak her şey:KK43:

Ah canim yavrum , hiç gitmedi için birden gorunce belki böyle oldu daha mı sık gitseniz bilmedim ki , :KK43: her çocuk da oluyor aslın da böyle şeyler tutura biliyolar , herseyi güzel diyorsun , sıkma canını güzel Anne büyüdükçe daha daha güzel olucak her şey:KK43:
İnşallah olucak 🙏🥰 şuan daha yaşı küçük daha bilincli olucak büyüdüğünde ben inanıyorum 🙏 teşekkür ederim

Oyy kızlar oyy öyle içim dolu ki saatlerce aglamak istiyorum anca öyle rahatlarim ama oda olmuyor buzdolabi gibiyim sürekli dik durucam güçlü olucam diye diye gece uykuda dişimin gicirti sesine uyanıyorum ve çenem ağrıyor artik bi disimi kaybettim hatta kırıldı 😕

konu ne ?? Konu oğlum herşey güzel görünüyor herşey cok iyi görünüyor hatta oğlum konusmaua başladı buraya kadar hersey yolunda şükür 🙏 gelişmeler var seviniyorum herşey yoluna girecek diye takiii bugün avm ye gidene kadar.iste ozman anlıyorum hala birseyler eksik oglum otizmli.

Uzun zaman sonra onu avmye goturelim dedik.cunku cinnet geçirdiğini bildigim için gitmiyorduk artik. Bi sansimizi deneyelim belki bukez o hale girmez diye düşündük...

Amannn ki amannn oyun alanina koyduk 1 saatlik, cocuklarla biarada olsun sosyallessin nebilim oyun oynasin bizde köşede onu izleyelim dedik durmadi yine araba gördü oyun alaninin dışında ve cikmak istedi.bem girdim oyun alanina babası girdi dikkatini dagitirsak belki oynar diye.

En fazla 10 dkkanin uzerine 5 dakkasini benle geçirdi çikmak istedi.. neyse dedik olmuyor cikaralim. Çıktık ee tamma ozaman biraz binsin arabalara belki hevesini alır birakir.yok yani arabayı görünce onu ordan uzaklastirmak demek onun cinnet geçirmesi demek. Yaklasik 3 saat oyun alaninda kaldik.ve cok aciktik. Hadi oglum gel sana hamburger alayim hadi gel pizza yiyelim yani sevdiği şeyleri söylüyorum belki ikna olur gelir diye... Duymuyor bile beni. babasi getirdi yemeği uzaktan isaret ediyor hadi gelin yiyelim diye.. ben ony kucakladim ofkeden cildirmis şekilde kendini hi oraya bi buraya savuruyot ve sacimi çekti en son. İndirdim kucaktan elinu tuttum cigluk cigliga ağlıyor. Avmdekiler bize bakiyor ben bi yandan oğlumla cebellesirken bi yandan da insanlarin bakişlari beni benden alıyor. Herneyse öyle böyle yemegi yedik.artik saatler oldu.uzaklasmamiz gerek ama nasil ben eşime soruyorum esim bana. Hatta en son gittimizde avmye acil kapilari oluyor ya ordan inmeye calistik.son kapının kilitli olucagi aklimiza gelmedi tabi... Biz onu avmden çıkarana kadar kan ter icinde kaldik oda arabaaaa diye aglamaktan kan ter içinde kaldi.

Eve geldik annecimmm kapiyi acalimmiii diyor ve okadar naifki okadar sesi pamuk gibikii dersin az once avmde cinnet geciren o değildi..

Onu öyle görünce çok üzülüyorum. oglum için iyi dileklerinize cok ihtiyacim var.. biz çünkü birtek hastane AVM düğün bunlari asamadik gerisi tamam 🙏

İcim cok dolmustu yazip rahatlamak istedim. Yorum yapanlara teşekkür ederim.
Özel bir çocuğun özel annesisiniz. Naçizane size bir tavsiyem olacak. Daha ince otistik birkaç çocukta çok olumlu geri dönüşler aldığım için, size de faydalı olacagini dusundugum için söylemek istedim. Omega 3 ve kalsiyum magnezyum takviyesi kullanin. Bir de multivitamin . Tecrübeyle sabit

Özel bir çocuğun özel annesisiniz. Naçizane size bir tavsiyem olacak. Daha ince otistik birkaç çocukta çok olumlu geri dönüşler aldığım için, size de faydalı olacagini dusundugum için söylemek istedim. Omega 3 ve kalsiyum magnezyum takviyesi kullanin. Bir de multivitamin . Tecrübeyle sabit
Balık yağı doktorumuzda kullanin dedi onu kullaniyoruz sadece kalsiyum ve multivitamin kullanmiyorduk 😊 arastiririm teşekkür ederim 🙏

X