İçim çok dolu

Oğlunun durumunu kabul et istemediği ortama sokma ve bir an önce özel eğitim aldır yaşı küçük ilerleme kaydeder . Paketli gıdalar Çubuk kraker vs tetikliyor onları da araştır. Anne yüreği herşey onlar için

benim oglumada 5 yasinda otizm tanisi kondu suan 8 yasinda inanin cok faydasi var sizde goreceksiniz. Sabir dualarim sizinle. Kalabalik ortam onlari cok etkiliyor ve sevdikleri seylerden ayrilmak istemiyorlar aslinda her cocuk oyle degilmi zaten. Iyki varlar siz cok guzel ve ozel annesiniz. Dualarim sizinle
Çok özür dileyerek soruyorum, 5 yaşına kadar fark edilmedi mi otizm? Başka bir üye 2 yaşında teşhis kondu yazmış. Tahminim bile yetersiz kalıyor ne kadar zor bir durum olduğuna. Benim de tüm dualarım ve iyi dileklerim sizlerle.

Çok özür dileyerek soruyorum, 5 yaşına kadar fark edilmedi mi otizm? Başka bir üye 2 yaşında teşhis kondu yazmış. Tahminim bile yetersiz kalıyor ne kadar zor bir durum olduğuna. Benim de tüm dualarım ve iyi dileklerim sizlerle.
Aslinda benim mücadelemde 2yasinda basladi ben supelendim bir anne olarak ama kimse bana oglunuzda su var bu var demedi nedeni ise oglum atipik ve gercekten cok cok hafif belirti gosteriyordu ogrenmeye acikti. En son gittigim bana bu raporu veren doktor oglunuz bazi yerlerde kendini belli ediyor bazi yerlerde gercekten "normal" bir cocuk gibi davraniyor dedi hic sevmem su "normal" kelimesini ama dogru ifade edebilmek icin yazdim. O yüzden anlasilamamis dedi bunun icin sevinin dedi. Tesekkur ederim ♥️

Bence bu yaşadığınız normal. İnsanların bakışlarını umursamayın. Geçen çocukları bir oyun alanına götürdük. Kızım sekiz girdi keyifle oynuyor, ikizlerden biri girdi oynuyor, benim inatçı miniğim içeri girince " ben burayı istemiyorum o arabaya ( başka bir oyuncak gördü) binicem diye kıyamet kopardı. Sabah erken olduğu için bizden başka kimse yoktu. Ama yarın saat boyunca sadece ağladı. Hiç bir şeyle oynamadı. Sonra çıkma vakti gelince "ben oynamadım" diye ağladı. Yaş dört bucuk. ağlarken anlatmaya çalıştım ama nafile.bboule böyle toplum içinde durmaya alışacaklar.

Eskiden markette oyuncak diye ağlarlardı.bizde almazdik..simdi ağlamadan çıkmayı öğrendiler. Ama ciddi bir zaman aldı. Markette alışveriş yapmadan çıktığımız bile oldu.

Bnum de oğlum otizmli değil

Benimde çocuğum otizmli. Değil AVM normal bir eve bile girmiyor düğün bim şok bakkal hiç ir kapalı alana girmez parka çok nadir sadece otoparkta araba tır kamyonlqrla oynamak ister arabalara dokunmak özel eğitime başladık oraya bile sokamiyorum sonra beraber oturup ağlıyoruz 😪 ısrar etmeyin evet dışarı çıkarıp sosyelesstirin sevdiği insanlara bulussun ama lütfen istemediği yerlere sokmayın onların beyni bizimkinden çok farklı kalabalık yüksek ses resmen işkence . Oğlum daha 2 yaşında ama biz 20 sene yaşlandık canım. Her günüm aglamkla geçiyor o sosyelesmedikce kimseye yanasmadikca kimsenin kucağına gitmiyor
Otizimli tanisi koyulmasi için yaşi çok küçük değilmi?
En az 3 yaşinda olmali.
Bazi çocuklar yapi olarak zor oluyorlar,benim oğlumda büyütene kadar ne cektim.
Ne tehlike bilirdi ne dur ,yollarda lamba beklemeden trafiği beklemek istemezdi direkt koşadi.
6 yaşinda psikatriye yatili girdi tehşiz koyulmasi için ,yalan yok ben birşey ciksin ,yolum belli olsun istiyordum .
Doktorlar dikkat eksikliği var dediler,ama ilaca değil .Terapiyle sabirla sevgiyle hafifler dedi.Eşim biraz cahil davraniyor böyle konularda ,o yaşdaki çocuğa ne terapisi diye birde sürekli onunla kavga ettik.
Tabi çocuk bunun farkinda dahada öfleniyordu ,öfke patlamalirini çok yaşardi.
Konuyu dağitmak istemiyorum ama ben burda çok fazla otizimli çocuğum var diyen üyeler görüyorum .
Bir yaşa gelene kadar bekleyin .
Oğlum büyüdü evlenecek yaşa geldi ama halen biz çok dikkatli ve temkinliyiz .
Gecti bitti diyoruz ama bizden birseyler gecmiş
Öfke patlamasi oldumu bazen ya kendine yada eve zarar veriyor.Kirik kapilar,fayanslar,masanin üstünde acik kiriklar ,tabak bardak,telefon ...

Sizde kendinizi okadar yipratmayin .
Daha 2 yaşinda her çocuk bu yaşta zor olabilir .Takinti yapmayin benim çocuğum otizimli diye.
Siz ağladikca daha kötü olacak ,birak olani oldurun.

Patates yasak paketli ürünler yasak yağ ilarak tereyağı ve zeytinyağı kullanmalısın a demeyen çocuğun bak Allah'ın izniyle nasıl iyi oluyor ben tam tersi yaptım hep üstüne gittim sosyallestirmek için göz kontaginda gözümün kenarına LEGO koydum göz bakmasını osekilde ilerletirsin eğer varsa birde konuş konuş konuş tuvalete kumanda işte ama yine konuş hikaye okumak çok etkili emin ol bir kaç gün sonra soru sormalar baslar
Soru soruyor zaten cok şükür 🙏 biz asama kaydettik konusma konusunda

Oyy kızlar oyy öyle içim dolu ki saatlerce aglamak istiyorum anca öyle rahatlarim ama oda olmuyor buzdolabi gibiyim sürekli dik durucam güçlü olucam diye diye gece uykuda dişimin gicirti sesine uyanıyorum ve çenem ağrıyor artik bi disimi kaybettim hatta kırıldı 😕

konu ne ?? Konu oğlum herşey güzel görünüyor herşey cok iyi görünüyor hatta oğlum konusmaua başladı buraya kadar hersey yolunda şükür 🙏 gelişmeler var seviniyorum herşey yoluna girecek diye takiii bugün avm ye gidene kadar.iste ozman anlıyorum hala birseyler eksik oglum otizmli.

Uzun zaman sonra onu avmye goturelim dedik.cunku cinnet geçirdiğini bildigim için gitmiyorduk artik. Bi sansimizi deneyelim belki bukez o hale girmez diye düşündük...

Amannn ki amannn oyun alanina koyduk 1 saatlik, cocuklarla biarada olsun sosyallessin nebilim oyun oynasin bizde köşede onu izleyelim dedik durmadi yine araba gördü oyun alaninin dışında ve cikmak istedi.bem girdim oyun alanina babası girdi dikkatini dagitirsak belki oynar diye.

En fazla 10 dkkanin uzerine 5 dakkasini benle geçirdi çikmak istedi.. neyse dedik olmuyor cikaralim. Çıktık ee tamma ozaman biraz binsin arabalara belki hevesini alır birakir.yok yani arabayı görünce onu ordan uzaklastirmak demek onun cinnet geçirmesi demek. Yaklasik 3 saat oyun alaninda kaldik.ve cok aciktik. Hadi oglum gel sana hamburger alayim hadi gel pizza yiyelim yani sevdiği şeyleri söylüyorum belki ikna olur gelir diye... Duymuyor bile beni. babasi getirdi yemeği uzaktan isaret ediyor hadi gelin yiyelim diye.. ben ony kucakladim ofkeden cildirmis şekilde kendini hi oraya bi buraya savuruyot ve sacimi çekti en son. İndirdim kucaktan elinu tuttum cigluk cigliga ağlıyor. Avmdekiler bize bakiyor ben bi yandan oğlumla cebellesirken bi yandan da insanlarin bakişlari beni benden alıyor. Herneyse öyle böyle yemegi yedik.artik saatler oldu.uzaklasmamiz gerek ama nasil ben eşime soruyorum esim bana. Hatta en son gittimizde avmye acil kapilari oluyor ya ordan inmeye calistik.son kapının kilitli olucagi aklimiza gelmedi tabi... Biz onu avmden çıkarana kadar kan ter icinde kaldik oda arabaaaa diye aglamaktan kan ter içinde kaldi.

Eve geldik annecimmm kapiyi acalimmiii diyor ve okadar naifki okadar sesi pamuk gibikii dersin az once avmde cinnet geciren o değildi..

Onu öyle görünce çok üzülüyorum. oglum için iyi dileklerinize cok ihtiyacim var.. biz çünkü birtek hastane AVM düğün bunlari asamadik gerisi tamam 🙏

İcim cok dolmustu yazip rahatlamak istedim. Yorum yapanlara teşekkür ederim.
Annesi ne kadar güzel pamuksu bir annelik yapıyorsun evladına, size hayran kaldım beyefendi eşinizide tebrik etmek isterim. Çabanızı evladınıza çok güzel aktarıyorsunuz. Zamanla tüm taşlar yerine oturacak inşallah ne sonsuza dek dalgalı deniz kalmış ki:KK200::KK200::KK200::nazar:

Bizde biraz gec kaldik tani için 4 yasina iki uc ay kala konuldu tanisi ama ondan oncede goturmustum psikiyatriye ozaman doktor bana atipik otizmden hic supelendinizmi dedi bende hayir dedim.kres anaokulu önerdi. Oradada uyum sağlayamadı.sonra tekrar gittim rapor çıkaracağız ama istediginiz hastaneden cikarabilirsiniz burda randevu bulmakta zorlanabilirsiniz dedi.farkli hastanenin psikiyatri bölümüne gittim.iste o doktor otizm dedi ve rapor işlemlerini bastlatti. Suanki doktorumuzda demişti tanı icin neden gec kaldiniz durumu anlattim böyle böyle bizim onceki doktoru taniyo sanırım ahhh xcim yaaa strateji uygulamis dedi ... Sanırım doktorlarin bi kismi supelense bile hemen taniyi koymuyorlar anaokul kresle toparlarmi ona bakiyorlar

Bence bu yaşadığınız normal. İnsanların bakışlarını umursamayın. Geçen çocukları bir oyun alanına götürdük. Kızım sekiz girdi keyifle oynuyor, ikizlerden biri girdi oynuyor, benim inatçı miniğim içeri girince " ben burayı istemiyorum o arabaya ( başka bir oyuncak gördü) binicem diye kıyamet kopardı. Sabah erken olduğu için bizden başka kimse yoktu. Ama yarın saat boyunca sadece ağladı. Hiç bir şeyle oynamadı. Sonra çıkma vakti gelince "ben oynamadım" diye ağladı. Yaş dört bucuk. ağlarken anlatmaya çalıştım ama nafile.bboule böyle toplum içinde durmaya alışacaklar.

Eskiden markette oyuncak diye ağlarlardı.bizde almazdik..simdi ağlamadan çıkmayı öğrendiler. Ama ciddi bir zaman aldı. Markette alışveriş yapmadan çıktığımız bile oldu.
Darisi bizim başımıza 🥰 bizimkide markette araba gördümu kendini yerlere atar ağlar araba icin daha asamadik malesef inşallah asariz

Darisi bizim başımıza 🥰 bizimkide markette araba gördümu kendini yerlere atar ağlar araba icin daha asamadik malesef inşallah asariz

Aşılır zamanla ve sevgiyle emin olun. Yaşadıklarınız sadece otizimle alakalı değil. Bütün çocuklar aynı. Size o tuhaf tuhaf bakan insanlar dönüp kendilerine baksınlar.

Benim arkadaşlarımın çocukları da aynı. Sokakta, parkta ağlamaktan helak olurlar. Hele bir tanesi o kadar çok ağlıyor ki yüzü morarıyor. Bir gün kendini bayıltacak deli 😆😆

Ben ne laflar duydum. Kızım meraklı ve hareketli bir çocuk kaç kişiden " ay ne biçim çocuk, nasıl baş ediyorsun" lafını duydum. Artık çok samimi olduğum insanlar hariç kimse ile görüşmüyoruz. Çocuklarımın kalbini kırıyorlar.

Çocuk büyütmek uzun ve zahmetli bir yol. Siz kendinizi hiç kötü hissetmeyin. Çocuk bu yaşaya yaşaya öğrenecek.

Aşılır zamanla ve sevgiyle emin olun. Yaşadıklarınız sadece otizimle alakalı değil. Bütün çocuklar aynı. Size o tuhaf tuhaf bakan insanlar dönüp kendilerine baksınlar.

Benim arkadaşlarımın çocukları da aynı. Sokakta, parkta ağlamaktan helak olurlar. Hele bir tanesi o kadar çok ağlıyor ki yüzü morarıyor. Bir gün kendini bayıltacak deli 😆😆

Ben ne laflar duydum. Kızım meraklı ve hareketli bir çocuk kaç kişiden " ay ne biçim çocuk, nasıl baş ediyorsun" lafını duydum. Artık çok samimi olduğum insanlar hariç kimse ile görüşmüyoruz. Çocuklarımın kalbini kırıyorlar.

Çocuk büyütmek uzun ve zahmetli bir yol. Siz kendinizi hiç kötü hissetmeyin. Çocuk bu yaşaya yaşaya öğrenecek.
Hakket yaa benim yeğenim de oyle bi agladimi abooo saatlerce susmazz 😂 zmaanla onlarda asilir umarim.

Oyy kızlar oyy öyle içim dolu ki saatlerce aglamak istiyorum anca öyle rahatlarim ama oda olmuyor buzdolabi gibiyim sürekli dik durucam güçlü olucam diye diye gece uykuda dişimin gicirti sesine uyanıyorum ve çenem ağrıyor artik bi disimi kaybettim hatta kırıldı 😕

konu ne ?? Konu oğlum herşey güzel görünüyor herşey cok iyi görünüyor hatta oğlum konusmaua başladı buraya kadar hersey yolunda şükür 🙏 gelişmeler var seviniyorum herşey yoluna girecek diye takiii bugün avm ye gidene kadar.iste ozman anlıyorum hala birseyler eksik oglum otizmli.

Uzun zaman sonra onu avmye goturelim dedik.cunku cinnet geçirdiğini bildigim için gitmiyorduk artik. Bi sansimizi deneyelim belki bukez o hale girmez diye düşündük...

Amannn ki amannn oyun alanina koyduk 1 saatlik, cocuklarla biarada olsun sosyallessin nebilim oyun oynasin bizde köşede onu izleyelim dedik durmadi yine araba gördü oyun alaninin dışında ve cikmak istedi.bem girdim oyun alanina babası girdi dikkatini dagitirsak belki oynar diye.

En fazla 10 dkkanin uzerine 5 dakkasini benle geçirdi çikmak istedi.. neyse dedik olmuyor cikaralim. Çıktık ee tamma ozaman biraz binsin arabalara belki hevesini alır birakir.yok yani arabayı görünce onu ordan uzaklastirmak demek onun cinnet geçirmesi demek. Yaklasik 3 saat oyun alaninda kaldik.ve cok aciktik. Hadi oglum gel sana hamburger alayim hadi gel pizza yiyelim yani sevdiği şeyleri söylüyorum belki ikna olur gelir diye... Duymuyor bile beni. babasi getirdi yemeği uzaktan isaret ediyor hadi gelin yiyelim diye.. ben ony kucakladim ofkeden cildirmis şekilde kendini hi oraya bi buraya savuruyot ve sacimi çekti en son. İndirdim kucaktan elinu tuttum cigluk cigliga ağlıyor. Avmdekiler bize bakiyor ben bi yandan oğlumla cebellesirken bi yandan da insanlarin bakişlari beni benden alıyor. Herneyse öyle böyle yemegi yedik.artik saatler oldu.uzaklasmamiz gerek ama nasil ben eşime soruyorum esim bana. Hatta en son gittimizde avmye acil kapilari oluyor ya ordan inmeye calistik.son kapının kilitli olucagi aklimiza gelmedi tabi... Biz onu avmden çıkarana kadar kan ter icinde kaldik oda arabaaaa diye aglamaktan kan ter içinde kaldi.

Eve geldik annecimmm kapiyi acalimmiii diyor ve okadar naifki okadar sesi pamuk gibikii dersin az once avmde cinnet geciren o değildi..

Onu öyle görünce çok üzülüyorum. oglum için iyi dileklerinize cok ihtiyacim var.. biz çünkü birtek hastane AVM düğün bunlari asamadik gerisi tamam 🙏

İcim cok dolmustu yazip rahatlamak istedim. Yorum yapanlara teşekkür ederim.
Allah kolaylık versin, inşallah çok çok güzel günler görün miniğinizle. Ama şöyle düşünün bütün çocuklar AVM, düğün salonu gibi ortamlarda uyumsuz oluyorlar. Çünkü çok fazla uyaran, gürültü oluyorlar bu ortamlarda, rahatsız oluyorlar genellikle çocuklar. Allah'ın izniyle huzurla ana oğul takılacağınız günler de gelecek, üzmeyin kendinizi.

Allah kolaylık versin, inşallah çok çok güzel günler görün miniğinizle. Ama şöyle düşünün bütün çocuklar AVM, düğün salonu gibi ortamlarda uyumsuz oluyorlar. Çünkü çok fazla uyaran, gürültü oluyorlar bu ortamlarda, rahatsız oluyorlar genellikle çocuklar. Allah'ın izniyle huzurla ana oğul takılacağınız günler de gelecek, üzmeyin kendinizi.
:KK200: :dua:

Anlamadım bu AVM'de olan olaydan dolayı mı hemen oglun otizmli demeye basladınız yoksa öncesinde otizmli tanısı mı kondu ? Ya eger bu olayla hemen otizmli yaptıysanız kızıyorum bu ara anneler cocugun en ufak eksignde eyvah cocugum otzmli diyor.yani normal bişey bu 3-4 yasına kadar gordukleri seyi elde edene kadar prtalıgı ayaga kaldırıyorlar ne AVM ne hastane ne bilsinler yeterki o seyi elde etsinler. Normal bir olay yani ama otizmki oldugu için oyle yapıyorsa oda normal bir durum degıl mi? Onunla bolca iletişim kurun karsınuza oturtun ben kızımda birsey ılmadıgı halde mutfakta kalhavltı hazırlarken tezgaha oturtup karısısna dandalye koyar otururum uzunca bir sohbet etmeye calısırımgoz teması kuurp ona sorular sorup cevaplar alırım , o bir hareket ypaınca aynusunı yaparım bakıyor onu taklit ediyorum devam ediyor ne yapsa aynısını yaparım hosuna gider. Biraz o oyunu oynarız.birşeyi anne bu ne demeye kalmadan kendim anlatırım onla ilgili soru cevap yaparım. Tvyi hiç acmayız zaten genelde mutfakta ya da odasında takılırız yajında telefon kullanmam gunde bir saat egitici bir video izlerim oda dikkatini cekerse ceket cekmezse videodaki setleri ben ona yaparım. Cok erken konusmaya basladı cunku asırı sohbet ediyorum onla özellikle sabah uyandıkları ve gece yatmadan önceki yatak sohbeti gelişimlerinde cok etkili. Okudugunuz masalvuzerinden sohbet edebilirsiniz.ben tuvaletide oyle alıstırdım mesela kitap çirkin ordej yavrusu ben konuyu deigşitrip AA baj bu ordek kakasını cimlere yapmış hemen tuvalete yapması gerek annesi ğzülebilir vs diye kitaptan gostere gostere baktım tuvaleti gelince anne tuvalete yapmamız gerek demeye başladı ve ogrendi. Yani her saniye iletişim sart. İletişim en büyük ilgi. Umarım herşey yoluna girer sadece ona tepkiler vermeyin olur mu.her cocuk avmyi hastaneyi katıyor benim kızımla AVM hastane neyse komsuda bile olaysız bir günümüz gecmiyor🤦🏼‍♀️ parkta bile beni perişan ettigii oluyor her gittiğimde bir daha cıkarmıcam diyorum bu sefer kıyamıyorum evde sıkılmasına

X