İflah olmaz ezikliğimin kariyerime yansıyışı

Papatya129

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Temmuz 2014
2.034
2.465
Kızlar selam
Bilenler bilir binbir emeklerle Avrupaya taşınalı uzun süre oldu ve ben sonunda çook uzun süren bir arayışın ardından 6 aylık sözleşmeli bir iş bulmuştum kendi alanımda.
Ben bu 6 aylık işe başlarken bana açık bir şekilde sözleşmemin 6 aydan sonra uzamayacağı söylenmişti. Yani yaptığım proje bitince totoma tekmeyi yiyeceğimi biliyordum. İşe başlayalı 2 ay oldu ve ben yeni iş başvurularına çoktan başladım zira "zaten hemen istediğim gibi bir şey bulamam" diye düşünüyordum. Ama evren yine her zamanki gibi sen bakmıyorken soyunabiliyorum dedi ve ben bildiğiniz hayalimdeki pozisyon ve hayalimdeki şirketten iş teklifi aldım. Maaş şuankinden daha az ama en azından kalıcı bir iş ve tam istediğim pozisyon. Asla kaçırmak istemeyeceğim bir fırsat. Mülakat süreci düşündüğümden çok daha kısa sürdü ve ben bile şokum şu anda.
Şimdi geldik zurnanın öttüğü yere. Şu an çalıştığım yerdeki patronumla nasıl konuşacağımı bilmiyorum ve resmen ezik hissediyorum.
Daha başlayalı 2 ay olmuşken ve başladığım projenin daha yarısına bile gelmemişken kusura bakmayın ben çıkıyorum nasıl diyeceğim? Daha bugün takımımdan biri "iş yüküm çok fazla sen gelmene rağmen iş yüküm azalmadı" diye sinir krizi geçirmişken :KK70:
Bir de şu anki yöneticimden referans almam gerekirse ilerde, bu kadın bana referans verir mi? Inanılmaz kotu bir intiba bırakacağım kızlar karnım ağrıyor uyuyamıyorum.
Eziklikten ihbar süremi veremedim şaka gibi lütfen yardım edin bana :KK43:

Gerçekten ezik bir hikaye bekledim.

Yurt dışında hukuk alanında gayet iyi pozisyonlarda iki iş bulmuşsun. İki taraf da seni istiyor, ne güzel. Demek ki başarılısın.

Sadece insanları kırmaktan korkuyor olabilirsin ki bu da seni ezik değil iyi niyetli bir insan yapar. Ama profesyonel ol, bu işte geleceğim olmadığını siz kendiniz söylediğiniz için, benim de bu ülkede uzun vadeli kalma planlarım olduğu için kendi geleceğimi düşünmek zorundayım diyeceksin.

Keşke sizinle farklı olsaydı diye de ekleyebilirsin. :KK53: Ertelemeden bir an önce konuşmalısın, başarılar. 🍀

Not: Beni de al çalıştığın yere. o_O

Gerçekten ezik bir hikaye bekledim.

Yurt dışında hukuk alanında gayet iyi pozisyonlarda iki iş bulmuşsun. İki taraf da seni istiyor, ne güzel. Demek ki başarılısın.

Sadece insanları kırmaktan korkuyor olabilirsin ki bu da seni ezik değil iyi niyetli bir insan yapar. Ama profesyonel ol, bu işte geleceğim olmadığını siz kendiniz söylediğiniz için, benim de bu ülkede uzun vadeli kalma planlarım olduğu için kendi geleceğimi düşünmek zorundayım diyeceksin.

Keşke sizinle farklı olsaydı diye de ekleyebilirsin. :KK53: Ertelemeden bir an önce konuşmalısın, başarılar. 🍀

Not: Beni de al çalıştığın yere. o_O

Ya teşekkür ederim ama ben gerçekten yöneticilerle konuşurken o kadar eziğim ki anlatamam
Bunun için terapi alıyorum yani öyle söyleyeyim :KK70:

Ben bunu diyince diyecek ki biz sana en başından söyledik 6 aylık olduğunu kabul etmeseydin o zaman..

Ya teşekkür ederim ama ben gerçekten yöneticilerle konuşurken o kadar eziğim ki anlatamam

Ben bunu diyince diyecek ki biz sana en başından söyledik 6 aylık olduğunu kabul etmeseydin o zaman..
Kimse vazgeçilmez değil inan, arkandan hemen birini bulurlar. Sen gene de ipleri koparma referans olarak lazım olur. :KK51:

Ay emin ol işveren de ne kafasına takar ne takar. Adamın böyle olaylar günde 10 kere başına geliyor merak etme. Ayrıca hiçbir işveren de daha iyi çalışan buldum ama ayıp olur şu memnun olmadığımı cikarmayayim onun da borcu harcı var söz verdik demezdi. Sen de demiceksin zamanla. Bunlar ilk yılların dertleri, sonra geçiyor. Ver istifanın çık. Ha en fazla yapacağın şey, yeni işverene baslama tarihini ileri almasını rica etmek o arada da biraz işleri toparlayıp öyle çıkmak olur. Zaten burda ihbar süresi 3 ay olduğu için çoğu yer de bunu kabul ediyor aşırı acelesi yoksa.

Evet 6 aylık olduğunu biliyordum ve bende 6 ay sonrası için başvurular yapmıştım.
Karşıma fırsatın bu kadar çabuk çıkacağını bilemezdim ve kaçırmak istemiyorum gibi cümleler kurabilirsiniz.
Bence konuşmakta sıkıntı yaşayan biriyseniz bir yere not alın diyeceklerini ve size en kötü ne söyleyebilir düşünün.
Ona göre de cevaplar yazın.
Elinizde o kağıtla gidin konuşmaya daha rahat geçecektir.
Ve zaman onların aleyhine soylememeniz kötülük olur hemen söyleyin ki birini bulsunlar.

Ay emin ol işveren de ne kafasına takar ne takar. Adamın böyle olaylar günde 10 kere başına geliyor merak etme. Ayrıca hiçbir işveren de daha iyi çalışan buldum ama ayıp olur şu memnun olmadığımı cikarmayayim onun da borcu harcı var söz verdik demezdi. Sen de demiceksin zamanla. Bunlar ilk yılların dertleri, sonra geçiyor. Ver istifanın çık. Ha en fazla yapacağın şey, yeni işverene baslama tarihini ileri almasını rica etmek o arada da biraz işleri toparlayıp öyle çıkmak olur. Zaten burda ihbar süresi 3 ay olduğu için çoğu yer de bunu kabul ediyor aşırı acelesi yoksa.

İhbar sürem 2 hafta 3 ay değil ki. Kısa süreli sözleşme olunca 3 ay olmuyor.
Haklısınız olağandan fazla gerildiğimin farkındayım.
Bu salaklığım hep aynı en son ücretsiz staj yaptığım bi yrden çıkarken de ezilip bükülerek özür dileyerek çıkmıştım adam bundan faydalanıp bana iş kitlemişti. :KK70:
Pzt yeni işe başlayacakken pazar günü hala onların işlerini yapıyordum
O yüzden iflah olmaz ezikliğim diyorum

İhbar sürem 2 hafta 3 ay değil ki. Kısa süreli sözleşme olunca 3 ay olmuyor.
Haklısınız olağandan fazla gerildiğimin farkındayım.
Bu salaklığım hep aynı en son ücretsiz staj yaptığım bi yrden çıkarken de ezilip bükülerek özür dileyerek çıkmıştım adam bundan faydalanıp bana iş kitlemişti. :KK70:
Pzt yeni işe başlayacakken pazar günü hala onların işlerini yapıyordum
O yüzden iflah olmaz ezikliğim diyorum
Sizin ihbar surenizden bahsetmedim, normal ihbar süresi 3 ay olduğu için tüm firmalar ise baslamak tarihini 3 ay sonrasına vermeye alışık dedim. Söylemeniz yeterli

Bir tarafta 6 aylık kısa süreli bir iş, diger tarafta uzun sürecek ve hedefine ulaşmak istediğin kariyerli bir iş var.Tabi ki de profesyonel düşüneceksin Sen ordan 6 ay sonra gittiğinde iş arkadaşın yine sinir krizi geçirmeye devam edecek.Sen kendini düşün çünkü çalıştığın şirket kendisi kazanmaya devam edecek.Önemli olan senin geleceğin ve su anki şirket nasıl ki kısa sureli istemeye hak ediniyor ise sen de uzun süreli istemeye hakkın var.Ben uzun süreli istediğim işi buldum ve bunu kaçırmak istemiyorum deyip karşılıklı konuşup ileriye bakacaksın.

Sizin önceliğiniz kendi çıkarlarınız. Açık açık, güzel yumuşak bir dille anlatın bize anlattığınız gibi. Sizi yarı yolda bırakmayı hiç istemezdim ama geleceğim konusunda kendimi garantiye almak istiyorum diye de ekleyin. Kırılacak, üzülecek bir şey yok bunda. İş hayatı bu, daha iyi şartları bulursan tabiki ayrılmak en doğal hakkın.

Bir tarafta 6 aylık kısa süreli bir iş, diger tarafta uzun sürecek ve hedefine ulaşmak istediğin kariyerli bir iş var.Tabi ki de profesyonel düşüneceksin Sen ordan 6 ay sonra gittiğinde iş arkadaşın yine sinir krizi geçirmeye devam edecek.Sen kendini düşün çünkü çalıştığın şirket kendisi kazanmaya devam edecek.Önemli olan senin geleceğin ve su anki şirket nasıl ki kısa sureli istemeye hak ediniyor ise sen de uzun süreli istemeye hakkın var.Ben uzun süreli istediğim işi buldum ve bunu kaçırmak istemiyorum deyip karşılıklı konuşup ileriye bakacaksın.

Çok teşekkür ederim <3 Çok haklısınız
Peki sizce iyi referans vermeye ikna edebilir miyim kendisini:

Hangi ulkedesiniz bilmiyorum ama yaşadığım yerde tamamen bilgilere dayalı referanslar veriliyor - işe başlangıç tarihi, çıkış tarihi, titri vb gibi. Ne işe başvuran olarak, ne de işe alan olarak "x çok iyi bir calisandir, işini zamanında yapar" vb gibi yoruma dayalı hiçbir şey görmedim hiçbir zaman, en azından kurumsal yerlerde (hukuk alanında). En fazla bu kişiyle tekrar çalışır miydiniz diye soranlar var ki, bunun cevabı bile bir davaya sebep verebileceği için tercih edilmiyor.

Zaten çok yüksek ihtimal kötü referans ver(e)mezler, o yüzden bunu dert etmeyin. Sonuçta baştan böyle olsun diye planlamamissiniz, ve onlara ihbar süresini geç verme borcunuz da yok. Yeni işinizde başarılar dilerim, her şey gönlünüzce olur umarım.

Neden olmasın,çünkü kısa süreli bir anlaşma var ortada ve karşılıklı konusup sebeplerini anlattığınız surece referans durumu istediğiniz gibi olur.Gecerli bir sebebiniz bunun için.

Hayırlı olsun.

Kontratlı işlerde zaten başlar başlamaz iş aramaya başlar insanlar, normali bu, iş veren de bilir zaten. İlk haftalarda ayrılanlar falan olur hatta. Kolay kovabilmek için böyle kontratlı alıyorlar, neyin mahcubiyetini yaşıyorsun ki?

Referans olayı da bizdeki tanırım iyi çocukturdan ziyade bu kişi burada X pozisyonda şu kadar süre çalıştı diye verdikleri standart bir yazı ve vermek zorunda gibi bişeyler. İK'ya mail atarsan direkt gönderirler. GDPR yani bizdeki KVKK bunlarda ciddiye alınan bişey, o yüzden senin hakkında subjektif veya özel bilgileri kolay kolay hele de yazılı şekilde vermezler. En fazla basma kalıp profesyonel lafları yazarlar, takım oyuncusu vs.

Bence tam da özgüven patlaması yaşsyacsğınız bir zaman. İş teklifi 😃 bence konuşup uygun gündr çıkın. İnanın işverenlerin o kadarvumru değiliz ki... Onlar için sadecr maaşlı sigortalı personelleriz. İki günde sizi unuturlar

ver istifanı çık geç neden bu kadar düşünüyorsun
nasıl bir yerse artık takım arkadaşın sinir krizi geçiriyor
zaten gelen de pek durmuyordur bence orda hep böyleyse durumlar
makul yumuşak bir konuşma yaparak ayrılabilirsin kötü bişi derlerse bile cevap verme hiç
bozulsalarda umursama yani benim eski iş yerim insanlara çıkışını
mesainin bitmesine son 1 saat kala verirdi
düşünsene sen yarın işe gelicem diye düşünürken ofisten çıkmana 1 saat kala
artık bizimle değilsin diyen bi yerdi
ben orayı gördükten sonra kimseye acımaz oldum valla hele ki patron tayfasına asla

X