Ihtarname- Telefon Abonelerinden Aylik Sabit ücret Alinmasina Ilişkin Bu Uygulamanin

suavea

Guru
Kayıtlı Üye
22 Ocak 2007
689
5
İHTARNAME

İhtar Edenin

Adı Soyadı: …………………………….

Sabit Abone Tel No : ( ) …………………………….

Adresi: ...……………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………

Muhatap: 1- TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş.

Turgut Özal Bulvarı Samsun Yolu Kavşağı 06103 Aydınlıkevler /ANKARA

Tarih : ……./..…/2007

Şirketinizin yukarıda belirttiğim telefon numaralı sabit telefon abonesiyim. Danıştay 10. Dairesi 2000/1522 sayılı kararında; "Yapılan iş ve hizmetler karşılığı belirlenip alınacak ücretlerin dışında, belirlenen tarifede değişiklik yapılmaksızın ilgililerden ayrıca, karşılığında konuşma hakkı da tanınmadan ayrı bir ücret istenilmesine yasal olanak bulunmamaktadır. Bu nedenle TELEFON ABONELERİNDEN AYLIK SABİT ÜCRET ALINMASINA İLİŞKİN BU UYGULAMANIN İPTALİNE" karar vermiş olmasına rağmen şirketinizde hiçbir hizmet ve karşılığında ve tam karşılığı olarak şartsız indirim uygulanmadığı halde aylık sabit ücret almaktadır. Yüksek Yargı kararına rağmen hukuksuz bir şekilde 1 Mart 2007 tarihinden bu yana uygulanan tüm sabit ücretlerin şirketinizce geciken faturalar için uygulananı gecikme cezası oranında gecikme cezası da eklenerek tarafıma yedi gün içerisinde iade edilmesi aksi halde hakkınızda hukuk süreci başlatacağımı doğacak hukuk masraflarından da tarafınızın sorumlu olacağını ihtar ederim.

İsim İmza

(1- Bu dilekçeyi abonesi olduğunuz il veya ilçedeki Telefon Müdürlüğü yahut Türk Telekom adresine PTT APS ile yahut kurye, kargo ile yakut Telekom tarafından elden alındığına dair yazı alınmak şartı ile elden verilmesi gerekmeketdir)

İLÇE HAKEM HEYETİ ÖRNEĞİ'NE

…………..…. KAYMAKAMLIĞI TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI'NA(2)

Türk Telekom'un sabit telefon abonesiyim. Danıştay 10. Dairesi 2000/1522 sayılı kararında; "Yapılan iş ve hizmetler karşılığı belirlenip alınacak ücretlerin dışında, belirlenen tarifede değişiklik yapılmaksızın ilgililerden ayrıca, karşılığında konuşma hakkı da tanınmadan ayrı bir ücret istenilmesine yasal olanak bulunmamaktadır. Bu nedenle TELEFON ABONELERİNDEN AYLIK SABİT ÜCRET ALINMASINA İLİŞKİN BU UYGULAMANIN İPTALİNE" karar vermiş olmasına rağmen Türk Telekom her ay sabit ücret adı adlında …………………..-YTL ücret almaktadır. Yüksek Yargı kararında de ifade dildiği üzere alınan bu ücret karşılığında herhangi bir hizmette verilmemektedir. Bu durum Türk Telekom'dan mecburen hizmet almaya çalışan abonelerin mecburiyetinin kötüye kullanılmasıdır. Ayrıca dürüstlük kuralının gereklerine aykırı olarak ölçüsüz şekilde aboneyi mağdur eden bir uygulamadır ve haksız şart içerir. Dolayısı ile 4077 sayılı Tüketicinin Korunmasına Hakkında Kanunu'na açıkça aykırıdır. Uygulamanın Tüketici kanununa aykırı olduğuna dair birçok Hakem Heyeti Kararı da mevcuttur.

Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin …….. nolu sabit hatlarımdan hiçbir hizmet karşılığı olmadan 1 Mart 2007 tarihinden bu yana uygulanan tüm sabit ücretlerin ilgili şirketin geciken faturalar için uyguladığı gecikme cezası da eklenerek tarafıma iade edilmesi ve bundan sonra alınamayacağı hususunda karar verilmesini arz ve talep ederim.

Ekleri:

- Telefon faturası sureti

- Tür Telekom'a gönderilen ihbarnamenin bir sureti ile gönderi belgesinin fotokopisi

Adresim:
Ad-Soyad İmza

(2- Bu ikamet ettiğini ilçenin Kaymakamlığı'na veya Büyükşehir olmayan illerdeki Sanayi ve Ticaret İl Müdürlükleri'ne verilmesi gerekmektedir)

İL HAKEM HEYETİ ÖRNEĞİ'NE

…………..…. SANAYİ VE TİCARET MÜDÜRLÜĞÜ

İL TÜKETİCİ SORUNLARI HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI'NA(2)

Türk Telekom'un sabit telefon abonesiyim. Danıştay 10. Dairesi 2000/1522 sayılı kararında; "Yapılan iş ve hizmetler karşılığı belirlenip alınacak ücretlerin dışında, belirlenen tarifede değişiklik yapılmaksızın ilgililerden ayrıca, karşılığında konuşma hakkı da tanınmadan ayrı bir ücret istenilmesine yasal olanak bulunmamaktadır. Bu nedenle TELEFON ABONELERİNDEN AYLIK SABİT ÜCRET ALINMASINA İLİŞKİN BU UYGULAMANIN İPTALİNE" karar vermiş olmasına rağmen Türk Telekom her ay sabit ücret adı adlında …………………..-YTL ücret almaktadır. Yüksek Yargı kararında de ifade dildiği üzere alınan bu ücret karşılığında herhangi bir hizmette verilmemektedir. Bu durum Türk Telekom'dan mecburen hizmet almaya çalışan abonelerin mecburiyetinin kötüye kullanılmasıdır. Ayrıca dürüstlük kuralının gereklerine aykırı olarak ölçüsüz şekilde aboneyi mağdur eden bir uygulamadır ve haksız şart içerir. Dolayısı ile 4077 sayılı Tüketicinin Korunmasına Hakkında Kanunu'na açıkça aykırıdır. Uygulamanın Tüketici kanununa aykırı olduğuna dair birçok Hakem Heyeti Kararı da mevcuttur.

Türk Telekomünikasyon A.Ş.'nin …….. nolu sabit hatlarımdan hiçbir hizmet karşılığı olmadan 1 Mart 2007 tarihinden bu yana uygulanan tüm sabit ücretlerin ilgili şirketin geciken faturalar için uyguladığı gecikme cezası da eklenerek tarafıma iade edilmesi ve bundan sonra alınamayacağı hususunda karar verilmesini arz ve talep ederim.

Ekleri:

- Telefon faturası sureti

- Tür Telekom'a gönderilen ihbarnamenin bir sureti ile gönderi belgesinin fotokopisi

Adresim:
Ad-Soyad İmza

(2- Bu ikamet ettiğini ilçenin Kaymakamlığı'na veya Büyükşehir olmayan illerdeki Sanayi ve Ticaret İl Müdürlükleri'ne verilmesi gerekmektedir.

suaveciğim bu konuda açıklamalarınıda eklersen daha iyi olur ... bu dilekçelerdeki asıl amacı nerelere ne için verilmesi gerektiğine dair açıklamalarınıda ilave edebilirmisin..

canım bu ihtarname bana mail olarak geldi daha araştıramadım ama bilgisi olan arkadaşlar yazar diye paylaştım bu sabit ücret yüzünden evime telefon bağlatmadım adsl için de telefon şart dedikleri için babamın adına kayıtlı telefona adsl bağlattım bu adsl ile ilgilide paylaşım var buket araştırıyordu bilgi edinirse bizlere de haber verecek bu da olsun bilgisi olan paylaşsın boşa para vermeyelim

canım bu ihtarname bana mail olarak geldi daha araştıramadım ama bilgisi olan arkadaşlar yazar diye paylaştım bu sabit ücret yüzünden evime telefon bağlatmadım adsl için de telefon şart dedikleri için babamın adına kayıtlı telefona adsl bağlattım bu adsl ile ilgilide paylaşım var buket araştırıyordu bilgi edinirse bizlere de haber verecek bu da olsun bilgisi olan paylaşsın boşa para vermeyelim
ADSL için olan paylaşımı dört gözle bekliyorum gerçekten faydalı bir paylaşım olmuş gerekli açıklamalar için teşekkür ederima.s...

paylaşım için tşk ederim arkadasım konuyu biraz daha acarsanız bende uygulamayı düşünüyorum sesimiz cıkmazsa hakkımızı cok yerler :eek::eek:

paylaşım için tşk ederim arkadasım konuyu biraz daha acarsanız bende uygulamayı düşünüyorum sesimiz cıkmazsa hakkımızı cok yerler :eek::eek:

sevgili Aleyna keşke daha fazla bilgim olsa paylaşsam:çok üzgünüm:
ben de daha fazla bilgisi olan arkadaşlardan bilgi bekliyorum:eek:

arkadaşlar bu dilekçeden bana da geldi hemen doldurdum eşim telekoma götürdü oradan böyle bişey yok demişler artık bilemicem bide siz doldurup götürün ne kaybedeceksiniz

X