Iki dilde çocuk yetiştirmek

Nosking

Twin mom
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
2 Şubat 2020
12.655
28.886
Hep hayalimdi çocuğumu 'bilingual' yetiştirmek. Malum araştırmalara göre de 7 yaşına kadar çocuklar çok hızlı bir şekilde öğreniyorlar. Ileride ingilizce onlar için sorun olmasın, anadil seviyesinde öğrenmeseler de en azından yatkın olsunlar istiyorum. Iki hatta üç dille büyüyen çok fazla insan var, ütopik bir sey istediğimi de düşünmüyorum.
Özellikle yurtdışında yaşayan annelere sormak istiyorum, çocuklarınız hem anadilini hem yaşadığınız ülkenin dilini öğrenirken nasıl bir yol izlediniz?
Ya da çocuğuyla doğumdan itibaren ikinci bir dille iletişim kuran anne var mı aramızda?

Benim çocuğum yok ama akrabalarımda var siz dediğiniz tip aileler. Kadın çocukluktan Rusça konuşuyor hep her zaman, eşi de İspanyolca. Okula gitmeden önce de evde bile Rus harfleri öğretmiş, ödevler yaptırıyordu. Ben de çocukluktan beynine kazınmasını isterim. Daha araştırmadım ama bebem olursa ilk aylarından her gün 10-15 dk bir şeyler dinletmeyi düşünüyorum. Çizgi film izleyecek yaşa gelince de gene de herşeyi yabancı dilde izleteceğim.

Benim çocuğum yok ama akrabalarımda var siz dediğiniz tip aileler. Kadın çocukluktan Rusça konuşuyor hep her zaman, eşi de İspanyolca. Okula gitmeden önce de evde bile Rus harfleri öğretmiş, ödevler yaptırıyordu. Ben de çocukluktan beynine kazınmasını isterim. Daha araştırmadım ama bebem olursa ilk aylarından her gün 10-15 dk bir şeyler dinletmeyi düşünüyorum. Çizgi film izleyecek yaşa gelince de gene de herşeyi yabancı dilde izleteceğim.
Basit düzeyde hiç olmazsa. Aa bak kedi demek yerine look there's a cat desem ben eksilmem de. Çocuklara faydası olur mu, anadil gelişimini olumsuz etkiler miyim diye de tedirgin olmuyor değilim. Sizin akrabalar cesaretlendirdi açıkçası

Basit düzeyde hiç olmazsa. Aa bak kedi demek yerine look there's a cat desem ben eksilmem de. Çocuklara faydası olur mu, anadil gelişimini olumsuz etkiler miyim diye de tedirgin olmuyor değilim. Sizin akrabalar cesaretlendirdi açıkçası
Elifsaresmom’a bakabilirsiniz Instagram’dan. Kızı günlük konuşma diline çok hakim, Türkçesi de bir o kadar güzel

Kesinlikle etkilemez. Tabi Türkiye'de yaşayıp burda okula gidecekse gene de hepsinden iyi Türkçe bilmiş olacak.

Instagramda çok güzel hesaplar var çocuklarını iki (hatta daha fazla) dile yetiştiren annelerin olduğu. Birkaç tanesini linkleyeceğim aşağıya. Ben de sizin gibi iki dilli yetiştirmek istiyorum. Hatta bebeğime kitap alırken birkaç tane de İngilizce kitap aldım, çevrilmiş olanların da YouTube’da falan asıl halleri var onları dinleyip o şekilde okumayı planlıyorum. Dil meselesi biraz çaba gerektiriyor. Özellikle anne baba aynı dili konuşuyor, bebek de kendi ülkesinde büyüyorsa sizin mesela ya tamamen öğretmek istediğiniz dille konuşmanız lazım ona, bu mümkün değilse (ki çok zor yapması gerçekten) belli saatler ve durumlarda mesela hep o hedef dille konuşmanız lazım.

Ben bu hesapları takip ediyorum, böyle başkaları da var. Hem iki dilli çocuk yetiştirmek üzere hem de çocukla konuşabilecek, etkinlik yapabilecek konular bulmak için iyi oluyor.

X