İkili test!

Benim gittiğim perinatolog direk yaptırmana gerek yok diyince üstüne düşmedim ama burda nerdeyse herkesin yaptırdığını okuyunca acaba yaptırsamıydım diye düşünüyorum sürekli.Bir de şöyle birşey söylemişti: fetal DNA sonucu riskli çıkan bir hasta geldi baktık hiçbir sorun yoktu dedi. Ayrıntılı ultrasonun önemini vurguladı aslında ben de çok rahatlamıştım o zaman. Ama işte buraları okudukça içim daralıyor tekrar yaptırsaydım diye ki maddi olarak karşılayabilirdim sadece o an güvendim ve üstelemedim. Ben de sağlıklı olacaklarına inanıyorum Allah ın izniyle ama yine de tam rahat olamıyorum.
Hiç takma kafana, gerçekten bir sorun olsa doktorlar görüp söylüyor, iç organlarda parlaklık, parmak kemiklerinde anormallik, ense kalınlığı vs vs bir sürü belirteç var, bunlardan biri bile yoksa bebeğinizde artık düşünmeyin. Bu tarama testi bende büyük bir farkındalık oluştu, down sendromlu bebeklerin ultrason görüntülerine falan bakıyorum, ultrason görüntülerinde bile o kadar belli oluyor ki burun basıklığı, göz çekikliği. Perinatoloğunuzun söylediğine güvenin.

Hiç takma kafana, gerçekten bir sorun olsa doktorlar görüp söylüyor, iç organlarda parlaklık, parmak kemiklerinde anormallik, ense kalınlığı vs vs bir sürü belirteç var, bunlardan biri bile yoksa bebeğinizde artık düşünmeyin. Bu tarama testi bende büyük bir farkındalık oluştu, down sendromlu bebeklerin ultrason görüntülerine falan bakıyorum, ultrason görüntülerinde bile o kadar belli oluyor ki burun basıklığı, göz çekikliği. Perinatoloğunuzun söylediğine güvenin.
Teşekkürler . Aslında ben de farkındayım yani perinatolog anlatırken bile şu parmağı kısa olurdu kalbi böyle olurdu falan gibi 1 saate yakın herşey anlattı ama hormonlar mantığı bastırıyor ve sağlıklı düşünemiyorum bazen. Desteğiniz için tekrar teşekkürler. Rabbim tüm bebekleri çocukları korusun inşallah.

Cevabınız için teşekkür ederim, takibimi yapan doktorun takıldığı kısım ikili test yazan kısım. 1:113.
Bazı yerlerde normal değer 1:2000 kabul edilir seninki çok yüksek bir risk diyor ama internette yaptığım araştırmaya göre 1:250 normal değer üzerinden sayılıyor. Aklım aşırı karışık.
Canim en baslarda benim actigim 3 lu test le ilgili bir konu var epey detayli konustuk orayi incelrrsen icin rahatlayacaktir benim durumum cok daha vahimdi

Bebeğim sağlıklı doğdu, hiçbir problemi yok çok şükür. Bir daha hamile kalacak olursam asla ikili test yaptırmayacağım.
Hayırlı olsun konuyu bastan okudum cok sevindim bnce takılmamak lazım zehir oluyo hamilelik down da olsa bizim cocugumuz bilsek ne bilmesek ne işte Allah ne verdiyse kabul edeceğiz 🙏😘

Bebeğim sağlıklı doğdu, hiçbir problemi yok çok şükür. Bir daha hamile kalacak olursam asla ikili test yaptırmayacağım.
Gözünüz aydın, sağlıkla büyütün bebeğinizi..
Bende cuma günü ikili teste gideceğim konulara bakıyordum.. tam 12. Hafta olmayacağım 11+ 4 oluyor sorun olurmu

Merhaba; ikili tarama belasına bulaştım. İçimde sürekli bir endişe var. Doktorlar risk yüksek diyor, perinatologa yönlendirdiler, 14. hafta detaylı ultrasonla baktırdık down sendromu belirtisi yok, yüzde 96 sağlıklı dedi fakat takibimizi yapan doktor detaylı ultrasonda her şey normal görünse bile risk var, amniyosentez ya da fetal dna yaptırmalısın dedi, bense hem alacağım sonuçtan korkuyorum hem de yüzde 100 sendromlu çıksa ne yapacağımı bilmiyorum. 3 hafta sonra detaylı ultrasonumuz var, biraz daha aydınlatıcı olur diye düşünüyorum. Aşağıda sonuçlarımı paylaşıyorum, belki daha tecrübeli arkadaşlarım yardımcı olmak ister.

Papp-A-0,56 Düzeltilmiş MoM: 0,24
Bhcg: 30,8 Düzeltilmiş MoM: 0,87
Ense Kalınlığı: 1,32 mm 0,89 MoM
Kombine Risk: 1:722
İkili Test: 1:113
Yaş Riski: 1:592
Trisomy 13/18+NT: 1:2543
Gercekten bebegin o kadar kusursuz dogacak ki bu cektigin cileye bin pisman olacaksın. Bana dr um acık acık soyledi bu testlerde yanılma payı yuksek arkadas! Kaç akrabamda ne sorunlar cıktı da dogurdular nur gibi sorunsuz cocuklar. Testinizde yine bi yanılma cıkmıs bence hic irdelemeyin dua edin hamileliginiz zehir olmasın:KK43:

Merhaba, keşke bu testlere bulaşmasaydınız, boşu boşuna stres yüklenmeseydiniz.
Çünkü sağlıklı dense sağlıklı bebek olduğuna dair kesinliği olmayan, sağlıksız dense sağlıksız olduğuna dair kesinliği olmayan testler bunlar.
Ben de yaptırdım, benim tablom daha korkunçtu, 1/75. Kendimi helak ettiğim günler, sonrasında genetik teste verilen binlerce lira, günlerce sonucunu beklemek..Testim sağlıklı çıktı çok şükür, sonrasında da çok çok çok iyi bir perinotoloğa gittim. Ha olan helak olarak geçen günlerimize ve paramıza oldu. Bie daha hamile kalsam direkt genetik test yaptırırım ya da hiçbirşey yaptırmam. Ama 2li test belasına kendimi asla bulaştırmam.. sen de üzülme lütfen. Çok büyük bir ihtimal sağlıklı yavrun.
Merhaba perinatolog olarak kime gittiniz acaba?

X