Ilaçsız Adet Olamamak

Herkese merhaba kizlar.
Bu durum beni çok yordu. Eğer aynı sorunu yaşayıp çözüm bulabilen varsa lütfen bana da yardım etsin :KK43:

Durumumdan bahsedecek olursam;
14 yaşında adet olmaya başladım. Asla düzenli olmuyordu ama zamanla oturur ilk aylar düzensizlik normal dedim.
Sonra 1 yil adet olmadim. 1 yil sonra 1 kez adet oldum ve yine 3 ay olmayınca doktora gittik. Lisedeydim. Doktor 3 ay dogum kontrol hapi verdi ve sonra kontrol etmemi söyledi. Hapi kullanirken 28.gunde tikir tikir adet oldum. Birakinca yine eskiye döndüm. Aylarca olmuyordum.

Neyse 20 yasinda evlendim hem korunmak hem adet olabilmek icin ilac kullandim yine. 27 yasinda artik cocuk istiyorum diye bıraktım ve klomen kullanimi ile hamile kaldim.

Dogum sonrası 48.gunde adet oldum. Kendi kendine olmaz sanıyordum ve 3 4 kez zamanında adet olup yine gecikmeye basladi.
Doktoruma gittim tekrar hap basladi. Ama artik cok fazla yan etki görüyordum ilactan.

Bu arada bütün hormonlarim normal, rahim ve yumurtaliklar da temiz. Sadece hipotiroidi hastasiyim 10 yildir ilac kullanıyorum.

2020 yili sonunda yan etkilere daha fazla tahammül edemeyip ani bir kararla ilaci bıraktım. Nasil olduysa 2021 yılında 2 ileri 1 geri şekilde olsa da adet gördüm. O kadar rahatlattı ki bu beni...
Yine 2021in sonuna dogru yine duzen bozulmaya basladi. Rahatlığım tam 1 sene surdu. 2021 aralikta adet olmadim. Gecikmeli sekilde ocak ayinin ortasinda olup bittikten sonra covid oldum ama diger adetimden 7 gun sonra covidle beraber tekrar adet oldum. Ve bu sondu...
Yine aylarca olmayip yine ilac aldim. Yine yan etki yine biraktim.

Suan adetim 7 gun gecmis durumda yine. Dokrora göre adet olmamam için bir sebep yok. Sebep yoksa neden ben 18 senedir hic duzenli ve ilacsiz adet olmuyorum?

Ne olur bir şeyler deyin. Ben bu durumdan artik cok yoruldum.

IIlac kullansam olmuyor, kullanmasam yine olmuyor... Daha ileri bir yasta olsam menopoz deyip bu konuyu unutucam ama daha 33 yasindayim ve hormonlarim normal.

Böyle bir sorun yaşayıp herhangi bir care bulabilen var mi?

@Kazen konumu bildirim atabilir misiniz? Gerçekten bu konudan cok muzdarip ve cok yorgunum. Bir careye cok ihtiyacım var :KK43:
Bende olmuyordum prolaktinim yuksek cikti hipofiz bezimde tumordan dolayiymis misal ablamda olmuyordu troidi varmis ve birazda kilo verdi duzeldi

kemik erimesi tanısı nasıl konuldu? belirtileri neydi
Aslında herhangi bir belirtisi yoktu ama doktorum hem kalp, hem kemik hem de memeye bakılmalı dendi. Adet olmamak sadece adet olmamak olmuyor işte. Getirdiği avantajlarından yararlanamıyoruz. Başta kemikleri korumak gibi. Yani kısacası doktorumun isteği üzerine ortaya çıktı

Ben de yıllardır böyleyim asla adet olmuyorum 3 yıldır da düzenli ilaç kullanıyorum ilaçsız adet olmam imkansız. Doktor bana 5 yıl düzenli kullanmadan gelme dedi. Ama bir çözümü olduğunu sanmıyorum bakalım burada kalayım da bir çözümü varsa ben de göreyim.
Size de çok geçmiş olsun
Yaşınız kaç acaba

Herkese merhaba kizlar.
Bu durum beni çok yordu. Eğer aynı sorunu yaşayıp çözüm bulabilen varsa lütfen bana da yardım etsin :KK43:

Durumumdan bahsedecek olursam;
14 yaşında adet olmaya başladım. Asla düzenli olmuyordu ama zamanla oturur ilk aylar düzensizlik normal dedim.
Sonra 1 yil adet olmadim. 1 yil sonra 1 kez adet oldum ve yine 3 ay olmayınca doktora gittik. Lisedeydim. Doktor 3 ay dogum kontrol hapi verdi ve sonra kontrol etmemi söyledi. Hapi kullanirken 28.gunde tikir tikir adet oldum. Birakinca yine eskiye döndüm. Aylarca olmuyordum.

Neyse 20 yasinda evlendim hem korunmak hem adet olabilmek icin ilac kullandim yine. 27 yasinda artik cocuk istiyorum diye bıraktım ve klomen kullanimi ile hamile kaldim.

Dogum sonrası 48.gunde adet oldum. Kendi kendine olmaz sanıyordum ve 3 4 kez zamanında adet olup yine gecikmeye basladi.
Doktoruma gittim tekrar hap basladi. Ama artik cok fazla yan etki görüyordum ilactan.

Bu arada bütün hormonlarim normal, rahim ve yumurtaliklar da temiz. Sadece hipotiroidi hastasiyim 10 yildir ilac kullanıyorum.

2020 yili sonunda yan etkilere daha fazla tahammül edemeyip ani bir kararla ilaci bıraktım. Nasil olduysa 2021 yılında 2 ileri 1 geri şekilde olsa da adet gördüm. O kadar rahatlattı ki bu beni...
Yine 2021in sonuna dogru yine duzen bozulmaya basladi. Rahatlığım tam 1 sene surdu. 2021 aralikta adet olmadim. Gecikmeli sekilde ocak ayinin ortasinda olup bittikten sonra covid oldum ama diger adetimden 7 gun sonra covidle beraber tekrar adet oldum. Ve bu sondu...
Yine aylarca olmayip yine ilac aldim. Yine yan etki yine biraktim.

Suan adetim 7 gun gecmis durumda yine. Dokrora göre adet olmamam için bir sebep yok. Sebep yoksa neden ben 18 senedir hic duzenli ve ilacsiz adet olmuyorum?

Ne olur bir şeyler deyin. Ben bu durumdan artik cok yoruldum.

IIlac kullansam olmuyor, kullanmasam yine olmuyor... Daha ileri bir yasta olsam menopoz deyip bu konuyu unutucam ama daha 33 yasindayim ve hormonlarim normal.

Böyle bir sorun yaşayıp herhangi bir care bulabilen var mi?

@Kazen konumu bildirim atabilir misiniz? Gerçekten bu konudan cok muzdarip ve cok yorgunum. Bir careye cok ihtiyacım var :KK43:
Benim hormonlarım da nırmal değil. Haşimato var 100 mg kullanıyorum. 1 ay once çölyak teşhisi kondu.

5 senedir düzensiz adet ve 2 yumurta dondurma durumum oldu. Birinde yumurta çıkmadı.

Glutensiz diyete başladım bakalım adet olabilcek miyim, düzensiz adet demişken 1 sene hiç adet olmadım ve ilaçla oldum 1-2 kez. Sonra bıraktım. Ve bana erken menapoz teshisi kondu. Yalım 27 iken, suan 32yim.

Benim hormonlarım da nırmal değil. Haşimato var 100 mg kullanıyorum. 1 ay once çölyak teşhisi kondu.

5 senedir düzensiz adet ve 2 yumurta dondurma durumum oldu. Birinde yumurta çıkmadı.

Glutensiz diyete başladım bakalım adet olabilcek miyim, düzensiz adet demişken 1 sene hiç adet olmadım ve ilaçla oldum 1-2 kez. Sonra bıraktım. Ve bana erken menapoz teshisi kondu. Yalım 27 iken, suan 32yim.

Merhaba şu anda bebek düşünüyormusunuz evlimiziniz bilmiyorum ama fsh kaçtı sizin acaba? Bende 31 yaşındayım 1 senedir ikinci gebelik için uğraşıyoruz olmadı olmayınca doktora gittim hormon testime bakıp tüp bebeğe yönlendirdi
Teşhis konulmadi bana ama

4 ay önce fsh 34 cıktı lh 27 doktor tüp bebeğe gönderdi ama gitmedik eşim istemedi normal yolla çabalıyorum ama olmuyor olacağını da pek sanmıyorum ihtimal çok çok düşüktür ama tüp bebekte yapılmıyor şu an çünkü fsh yüksek eşim zaten istemiyor şaştım kaldım aklım sürekli hala bu durumda.

Ben fsh düşürmek için hayıt macunu kullandım 35 gün ama o bende daha da kötü etki yaptı

Geçen ay yeniden olcturdum

Fsh 50
Lh 19
Estradiol 46
Prolaktin 16
Tsh 2,8 çikti
Amh hiç ölçülmedi henüz

Yani değerlerim çok kötü fsh ve lh diğer 3 değerim şu an için iyi sonradan değişirse tabi bilemem. Çok korkuyorum fsh daha da yükselir düşüremem diye. Ne zaman bebek düşünmeye başladık korunmayı bıraktık benk maraton duzensizlesti ama yine de her ay oldum sadece 1 senede 3 gün 68 günde oldum. Şimdi de kesilecek diye çok korkuyorum geçen ay kahverengi tarzda geldi adetim kan neredeysw hiç göremedim hayıt mi bozdu daha da yoksa kesiliyorum öyle mi denk geldi bilmiyorum. Çok zor. Şimdi 39.güne giricem hala tık yok adet olmadım. Ovulasyonda ben yumurtlama görüyorum ama 3 aydir takip yapiyorum henüz ultrasonda kaç adet var veya var mı ne durumda öğrenemedim yumurta sayımı.
Şu an da aslan pençesi çayı içmeye başladım siz neler yapıyorsunuz acaba ?

Ah kızlar ah bu ben. Üstelik primer amenoreyim. Yani ilk adetim bile anca ilaçlarla oldu. 25 yaşındayım toplasan 6 kez olmuşumdur o da tabiki ilaçlarla. Doktorların hasta paikolojisinden anlamaması üzerine ve ergen kafasıyla “yeter ya” diyip ilacı bıraktım. Ama unuttuğum bir şey vardı. Adet olmak sadece kanamayla alakalı bir şey değildi. Kemikleri de koruyordu. Bilin bakalım 25 yaşında kimde kemik erimesi var? Bu arada vücutta bir sorun varsa altında mutlaka bir cevap vardır ama bulunması meşakkatli zaten. Ben öyle kürler falan denemedim ne yalan söyleyeyim çünkü bana yasaktı karaciğer probleminden dolayı. 24 yaşında hipo hipo tanısı aldım ve bunun sebebi de gen testimin normal kadınlardaki gibi 44+xx olmaması. Ay bir de diyemeden geçemeyeceğim hani bir laf varya komşunun tavuğu komşuya kaz görünür diye. Bu da ben. Çünkü adet sancılarını, sivilce olaylarını kıskanırdım. Çünkü bu belirtiler normal insanların belirtisi…
Aynı şekilde benim de ilk adetim 18 yaşında tarlusal ile oldu kiloyla ilgisi olanlar olabilir ama ergenlik dönemimde zayıftım şimdi kilo aldım yine olmuyorum. Doğum kontrol haplarıyla düzenli oluyorum değerlerim normal ultrason normal bir yerden sonra can sıkıcı oluyor ve dediğiniz gibi regl olan arkadaşlarımı görünce kendimi sorguluyordum ergenken aha bu hafta bu ay olucam derken şu an saldım. 23 yaşımdayım ne zaman doktora gitsem aynı tahliler yapılıyor hiçbir şey demeden primer amonre yazısını görüp hapa başlıyorum ve devamı ilacı bırakınca yine olmuyorum..

Aynı şekilde benim de ilk adetim 18 yaşında tarlusal ile oldu kiloyla ilgisi olanlar olabilir ama ergenlik dönemimde zayıftım şimdi kilo aldım yine olmuyorum. Doğum kontrol haplarıyla düzenli oluyorum değerlerim normal ultrason normal bir yerden sonra can sıkıcı oluyor ve dediğiniz gibi regl olan arkadaşlarımı görünce kendimi sorguluyordum ergenken aha bu hafta bu ay olucam derken şu an saldım. 23 yaşımdayım ne zaman doktora gitsem aynı tahliler yapılıyor hiçbir şey demeden primer amonre yazısını görüp hapa başlıyorum ve devamı ilacı bırakınca yine olmuyor

Dediğim gibi adet olmamak sadece adet olmamak olmuyor. Mesela ben de kemik erimesi var. Lütfen ilacınıza devam edin. Hatta kemik ölçümü yapıp kalsiyum ve d vitamini takviyesi almalısınız

Ben de yıllardır böyleyim asla adet olmuyorum 3 yıldır da düzenli ilaç kullanıyorum ilaçsız adet olmam imkansız. Doktor bana 5 yıl düzenli kullanmadan gelme dedi. Ama bir çözümü olduğunu sanmıyorum bakalım burada kalayım da bir çözümü varsa ben de göreyim.
Size de çok geçmiş olsun

Size de çok geçmiş olsun
Merhaba bende aynı sorunu yaşıyorum ilaçsız asla adet olamıyorum senin durumun düzeldi mi sorun neyden kaynaklı bulabildin mi

X