Ilgi delisi olmakla suçlanıyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bunun sebebi ne olabilir bilmiyorum en doğruyu terapist söyler... bende trip atma bir şeyi kendime hak görme huyu yoktur ama kendimi genel olarak o kadar boş hissederim ki bazen biri benimle sürekli konuşsun teselli etsin bebek gibi rahatlatsin pohpohlasin isterim. İçsel gücüm eksik olduğundan diye düşünüyorum. Grup b kişilik bozukluklarında bu nasıl işliyor bilmiyorum o içsel gücü yalnızlıkta guclulugu öğrenmek lazım olabilir. Biraz da ilginizi kendinizden çıkarıp karşınızdaki insanın da sizin gibi ilgiye muhtaç ve zayıf yanları olduğunu hatırlayın. Hepimizin ilgiye ihtiyacı var. Empati yapmaya çalışırsanız olaylara karşınızdakinin gözünden bakarsanız, iki taraflı dağa gerçek daha tatmin edici iliskileriniz olabilir. Herkes güçlü siz güçsüz böyle bisey yok ki herkes güçsüz herkesin desteğe ihtiyacı var zaman zaman. Onların da size ihtiyaç olabilir.

Psikologunuz zaten teshis koymus size.
Bu arada yengeç burcu musunuz? hic oylesine ..
Aslan burcuyun
Bunun sebebi ne olabilir bilmiyorum en doğruyu terapist söyler... bende trip atma bir şeyi kendime hak görme huyu yoktur ama kendimi genel olarak o kadar boş hissederim ki bazen biri benimle sürekli konuşsun teselli etsin bebek gibi rahatlatsin pohpohlasin isterim. İçsel gücüm eksik olduğundan diye düşünüyorum. Grup b kişilik bozukluklarında bu nasıl işliyor bilmiyorum o içsel gücü yalnızlıkta guclulugu öğrenmek lazım olabilir. Biraz da ilginizi kendinizden çıkarıp karşınızdaki insanın da sizin gibi ilgiye muhtaç ve zayıf yanları olduğunu hatırlayın. Hepimizin ilgiye ihtiyacı var. Empati yapmaya çalışırsanız olaylara karşınızdakinin gözünden bakarsanız, iki taraflı dağa gerçek daha tatmin edici iliskileriniz olabilir. Herkes güçlü siz güçsüz böyle bisey yok ki herkes güçsüz herkesin desteğe ihtiyacı var zaman zaman. Onların da size ihtiyaç olabilir.

Sizi forumda ilgiyle takip ediyorum. Sizinle çok ortak yönüm olduğunu düşünüyorum aslında. Yorum yaptığınızı görünce mutlu oldum. Benim aslında en temel sorunum yalnız kalmaya ve boşluğa tahammülsüzlük ve kendimi telkin edememe. Kendimi düzeltmeye çalışıyorum her geçen gün. Baya yol katettim ama yol katettikçe de eksiklerim daha da belirginleşiyor.

Yazdiklariniz konusunda çok haklısınız. Karşımdaki insanların da zayıf noktaları olduğunu düşünebilmek onların da ilgiye sevgiye ihtiyaçları olabileceğini idrak edebilmek lazım. Bu da bir farkındalık.

Çok kolay manipüle ediliyorum bu ilgi açlığım yüzünden. Sonra da mutlu olamiyorum hiç.

Umarım bir gün " ben oldum " demeyi başarabilirim.

Aslan burcuyun

Sizi forumda ilgiyle takip ediyorum. Sizinle çok ortak yönüm olduğunu düşünüyorum aslında. Yorum yaptığınızı görünce mutlu oldum. Benim aslında en temel sorunum yalnız kalmaya ve boşluğa tahammülsüzlük ve kendimi telkin edememe. Kendimi düzeltmeye çalışıyorum her geçen gün. Baya yol katettim ama yol katettikçe de eksiklerim daha da belirginleşiyor.

Yazdiklariniz konusunda çok haklısınız. Karşımdaki insanların da zayıf noktaları olduğunu düşünebilmek onların da ilgiye sevgiye ihtiyaçları olabileceğini idrak edebilmek lazım. Bu da bir farkındalık.

Çok kolay manipüle ediliyorum bu ilgi açlığım yüzünden. Sonra da mutlu olamiyorum hiç.

Umarım bir gün " ben oldum " demeyi başarabilirim.

Bence de çok ortak noktamız var, bu empati olayı şundan aklıma geldi. Şu aralar yeni bir işte yönetici olarak başladım, genel olarak insanlar benden memnun yani kötü bir şey demediler ama ben her gün tekrar tekrar yönettiğim insanlar dahil kendi yöneticim dahil onay almaya benden nefret etmediklerini beni sevdiklerini iyi olduğumu teyit ettirmeye çalışıyorum. Ve her gün "harikasin sana bayılıyoruz" da deseler doymam biliyor musunuz? Altı boş bir bardak gibi o ilgi ve sevgi ve onay akar gider boşalır ben yine onay isterim parlamak isterim.

Şimdi bunun sebebi elbette ozguvensizlik boşluk sevgisizlik okey. Ama sonucu ne mesela? Sonucu dışarıdan benmerkezci görünmek malesef. Ben yönetici olarak yol göstermem yardım etmem dinlemem gereken insanlara odaklanamıyorum çünkü içimde biseyler çığlık çığlığa bağırıyor ben ben ben ne olacağım diye. Çocuk gibi yani biraz. Tabi bizi başta severler çünkü sevilmeye çalışan insanlarız. Bu çabanın bi getirisi olması lazım. Bana herkes canım der mesela, ne tatlısın derler, sevimli bulurlar. Ama yorgun hissederim sahte hissederim. O yüzden sizi de başta sevdiklerine eminim.

Benim buna çözümlerimden biri bu onay isteme krizine girdiğim anlarda kendime "kimse su an seni takmıyor kimsenin umurunda değil rahat ol" demek. Sonra cidden biraz dikkatimi dışarıya veriyorum. Ne diyor karşımdaki mesela şu an gündemi ne? Çoğu zaman gündem ben olmuyorum tabi ki. Karşımdaki beni düşünmüyor bile. Kendi gündemi var onu anlamaya çalışıyorum. Yapabilirsem yardım ediyorum ama her şey de benimle ilgili diil, bazen edemiyorum. Ondan dolayı çok da şey etmiyorum yani. Ve çok rahatlatıcı bisey bu. Mesela baklava getirmemesine tepkinizin nedeni "beni umursamıyor artık sevmiyor Ondan getirmedi" öyle bisey yok. Unuttu çünkü yorgundu mesela. Veya ne biliyim bu isteği saçma buldu o da olabilir. Veya arkadaşiniz bekletiyor çünkü uyanamıyor mesela. Ve de ne kadar beklettiginin farkında diil. Çoğu şey bizimle alakalı diil yani kanımca. Bu düşünceyi icsellestirirseniz bence rahat edersiniz. Ama biz ne dersek diyelim terapistten yararlı olmaz muhtemelen. Sevgiler

Bence de çok ortak noktamız var, bu empati olayı şundan aklıma geldi. Şu aralar yeni bir işte yönetici olarak başladım, genel olarak insanlar benden memnun yani kötü bir şey demediler ama ben her gün tekrar tekrar yönettiğim insanlar dahil kendi yöneticim dahil onay almaya benden nefret etmediklerini beni sevdiklerini iyi olduğumu teyit ettirmeye çalışıyorum. Ve her gün "harikasin sana bayılıyoruz" da deseler doymam biliyor musunuz? Altı boş bir bardak gibi o ilgi ve sevgi ve onay akar gider boşalır ben yine onay isterim parlamak isterim.

Şimdi bunun sebebi elbette ozguvensizlik boşluk sevgisizlik okey. Ama sonucu ne mesela? Sonucu dışarıdan benmerkezci görünmek malesef. Ben yönetici olarak yol göstermem yardım etmem dinlemem gereken insanlara odaklanamıyorum çünkü içimde biseyler çığlık çığlığa bağırıyor ben ben ben ne olacağım diye. Çocuk gibi yani biraz. Tabi bizi başta severler çünkü sevilmeye çalışan insanlarız. Bu çabanın bi getirisi olması lazım. Bana herkes canım der mesela, ne tatlısın derler, sevimli bulurlar. Ama yorgun hissederim sahte hissederim. O yüzden sizi de başta sevdiklerine eminim.

Benim buna çözümlerimden biri bu onay isteme krizine girdiğim anlarda kendime "kimse su an seni takmıyor kimsenin umurunda değil rahat ol" demek. Sonra cidden biraz dikkatimi dışarıya veriyorum. Ne diyor karşımdaki mesela şu an gündemi ne? Çoğu zaman gündem ben olmuyorum tabi ki. Karşımdaki beni düşünmüyor bile. Kendi gündemi var onu anlamaya çalışıyorum. Yapabilirsem yardım ediyorum ama her şey de benimle ilgili diil, bazen edemiyorum. Ondan dolayı çok da şey etmiyorum yani. Ve çok rahatlatıcı bisey bu. Mesela baklava getirmemesine tepkinizin nedeni "beni umursamıyor artık sevmiyor Ondan getirmedi" öyle bisey yok. Unuttu çünkü yorgundu mesela. Veya ne biliyim bu isteği saçma buldu o da olabilir. Veya arkadaşiniz bekletiyor çünkü uyanamıyor mesela. Ve de ne kadar beklettiginin farkında diil. Çoğu şey bizimle alakalı diil yani kanımca. Bu düşünceyi icsellestirirseniz bence rahat edersiniz. Ama biz ne dersek diyelim terapistten yararlı olmaz muhtemelen. Sevgiler

Evet içimizdeki boşluk o kadar büyük ki kim ne kadar çok sevgi de verse yetmiyor dolmuyor o boşluk. Akıp gidiyor işte dediginiz gibi altı boş bardak misali.

En sevdiklerimizi en yakınlarımızı yoruyoruz bu sebepten. Yalniz kalmaya da tahammül edemiyoruz. Yukarda o kadar çok elestirmisler ki beni iticisin vb. Diye. Içimde yalnız kaldığımda hissettiğim cehennemin nasıl karanlık olduğunu bilseler eminim üzülürler halime. Işık tutmaya çalışırlar.

Bir o kadar da naif ruhluyuz işte. Sevilmedigimiz istismar edildigimiz zamanlarda da suçu kendimizde arıyoruz. Karşı tarafın art niyetinden bihaberiz. Yıpranıyoruz. Yalniz kalmaktan korktuğumuz için de hemen bağlanıp zor ayrılıyoruz.

Valla bu dünyanın kahrını çekmeye gelmişim ben bu dünyaya diye düşünüyorum bazen. Mutlu olmak için başkasının onayına sevgisine ilgisine yardımına desteğine ihtiyacı duymak çok kötü:KK43:

Evet içimizdeki boşluk o kadar büyük ki kim ne kadar çok sevgi de verse yetmiyor dolmuyor o boşluk. Akıp gidiyor işte dediginiz gibi altı boş bardak misali.

En sevdiklerimizi en yakınlarımızı yoruyoruz bu sebepten. Yalniz kalmaya da tahammül edemiyoruz. Yukarda o kadar çok elestirmisler ki beni iticisin vb. Diye. Içimde yalnız kaldığımda hissettiğim cehennemin nasıl karanlık olduğunu bilseler eminim üzülürler halime. Işık tutmaya çalışırlar.

Bir o kadar da naif ruhluyuz işte. Sevilmedigimiz istismar edildigimiz zamanlarda da suçu kendimizde arıyoruz. Karşı tarafın art niyetinden bihaberiz. Yıpranıyoruz. Yalniz kalmaktan korktuğumuz için de hemen bağlanıp zor ayrılıyoruz.

Valla bu dünyanın kahrını çekmeye gelmişim ben bu dünyaya diye düşünüyorum bazen. Mutlu olmak için başkasının onayına sevgisine ilgisine yardımına desteğine ihtiyacı duymak çok kötü:KK43:

Asarız ya. Ya hep ya hiç kafasina girmeyin ben berbat biriyim filan diye düşünmeyin. Herkesin iyi yani da var kötü yanı da. Torpulenir bu yonlerimiz. Takmayın çok. Psikoterapiye devam edelim. Üzülmeyin. Daha ne sayko insanlar var şu djnyada. Trip attık ilgi istedik yok onay istedik diye de çok sorunlu olmuyoruz bence üzülmeyin 😁😁😁😇🥰

Asarız ya. Ya hep ya hiç kafasina girmeyin ben berbat biriyim filan diye düşünmeyin. Herkesin iyi yani da var kötü yanı da. Torpulenir bu yonlerimiz. Takmayın çok. Psikoterapiye devam edelim. Üzülmeyin. Daha ne sayko insanlar var şu djnyada. Trip attık ilgi istedik yok onay istedik diye de çok sorunlu olmuyoruz bence üzülmeyin 😁😁😁😇🥰
'di mi :)))))

Gidiyorum üzerine elbette. Ama sorun ne biliyor musunuz ? Normalin ne olduğunu bilmediğim için ben bana normal geliyorum.
Bende şunu merak ettim.sizin beklentileriniz var ya ;karşı tarafında bu tarz beklentileri olabilir..siz olanların beklentilerini karşılıyormusunuz?mesela erkek arkadaşınız, sıcak damağa yapışan baklava istese ne yapar eder bulup getirir misiniz?😆ailenizle görüştüğümüzde onları mutlu etmek için siz havai fişek atar mısınız?ilişkide emekten bahsetmişsiniz.siz ne kadar emek harcadınız?
Ben sizi çok yorucu buldum.bu beklentilerinizi siz karşı tarafa yapabilecek misiniz?

Kendinizi eleştirebiliyorsunuz evet bu güzel.Herkesin kendini mükemmel sandığı ama hiç kimsenin öyle olmadığı bu dünyada bunu fark etmek iyi bir adım.Tebrik ediyorum.
Ama bunu aşmak istiyorsanız psikolog psikiyatrist desteğinin yanında siz de çabalamalısınız.Kendi iç dünyanızı keşfetmeniz lazım.Kendi kendinizi mutlu edebilmeyi,hayata bakış açınızı değiştirebilmeyi öğrenmeniz lazım.Bu da sizin dönüşümü ne kadar istediğinize bağlı.
Sağlıklı huzurlu günler diliyorum.Umarım sorunlarınızı aşarsınız.

ben de üzüntümü mutluluğumu abartılı yaşayabiliyorum ama bana bunula ilgili toplumun yaptığı yorum ilgi delisi şeklinde olmuyor. ikisi farklı şeyler. aileme o an neler yaptığımla ilgili fotoğrafları "bazen" yollarım birbirimize sohbet için yollarız ama standart arkadaş ortamımın bunu önemsemiyceğini hatta bunu farklı göreceğini bildiğim için yollamam. keza başkalarının da yediği içntiğini okuduğu kitabı kucağında fotoğrafını çekip paylaşmasını komik bulurum ve evet ilgi bekleyen kişi davranışı olarak görürüm. toplum içinde iltifat aldığımda da mahcup olup aynı iltifatı ona iletmeye çalışırım kendime karşı özgüvenim zaten olduğu için birinden iltifat alıp almamak günümü etkilemez. sosyal ilişkilerde kusurlar tek taraflı değildir ama verdiğimiz tepkiler bizi suçlu konumuna düşürüyor. çalıştığım işyerinde hep gergin hareketleri olan ama özünde iyi biri olarak gördüğüm bir kadın haklı olmasına rağmen başka bir arkadaşı azarladı. şuan herkesin üzerinde durduğu konu kadının çocuğu azarlaması mesela. öz eleştiri yapmanız güzel. birine kızdığınızda açık açık söyleyin küsmek gibi huylarınız olmasın bazı huylar zamanla düzelir.

Aradan zaman geçmiş biraz.
Konunuzu başkası yazmış gibi okuyun ve ne hissettiğinizi düşünün. Yorucu bir insansınız.
Sizin gibi arkadaşım yok,tabiatimiz taban tabana zıt. Çevremde sizin gibi biri olsa sessizce uzaklasirdim

Baklava almayı unutması benim içinde sağlam trip sebebi. Unutmayı geçtim,istediğim gibi almazsada trip atarım ben. Evet,karşı taraf için yorucu belki ama tanıdıktan ve çözdükten sonra sorun olmuyor bence ilişkide. Biraz fazla mükemmelliyetçi birazda şımarığım sanırım

Sosyal çevremde çok sevilen çok değer gören biriyim. Sevilmeseydim durumum nasıl olurdu kestiremiyorum ama normal olup olmadığımı anlamak için size kendimden bahsetmek istiyorum.

Yakın çevrem bazen benim çok bunaltıcı olduğumu söylüyor. Son 1 senede bu yönüm azaldı ama hala var bu durumlarım.

1. . Bu zamana kadar 7 farklı yerde çalıştım. . Norm fazlalığı, , tayin vb. Sebeplerden. Her başladığım ve ayrıldığım okulda inanılmaz mutluydum. Övgü aldığım zaman çok mutlu oluyorum ve bu bütün günümün güzel ve keyifli geçmesine sebep oluyor. Bu durum benim için ihtiyaç gibi bir şey. Ancak övgü almak için bir şeyler yapıyor muyum abartılı davranislarim oluyor mu bilmiyorum. Hep mutlu ve pozitif biri olarak hatirlandim. 8 sene önce çalıştığım kurumdan bile arkadaşlarımla hala görüşüyorum.

2. Ilişkilerimin bitme sebebi hep hayal kırıklığına uğramam. Çok değer vererek başlıyorum ilişkiye ama karşımdaki kişi istismar edince resmen yıkık biri gibi dolanıp günlerce gözyaşı döküyorum. Ornek vermem gerekirse, benim arabamla okula birlikte gittiğimiz bir arkadaşım her sabah evinin önünde beni 6 dakika beklettiği için gergin bir şekilde tepkimi gösterdim ve mesafe koydum. Ama anlamadı bile beni. Sonra bir daha onu almaya gitmedim evinin önüne. Sorunları çözmek için üslubum çok heyecanlı ve hadsiz oluyor. Mantıklı ve olgun davranamıyorum. Hakli bile olsam rahatsizim demek yerine trip atarak anlamasını istiyorum. Bu yönümü çözemedim.

3. Sevgililerimle ilişkilerimin bitme sebepleri hakettigim değeri alamamak. Çok mu abartıyorum bilmiyorum ama sıcak ve damağıma yapışan taze baklava getir gelirken dediğim erkek arkadaşım bunu unuttuğu için bana değer vermediğini düşünüp, sürekli bunu test etmek için şansımı zorlamaya başladım. Zaten 3 ilişkim oldu birinde terkedildim birinde aldatildim sonuncuyu da ben terk ettim bencil olduğunu düşündüğüm için. Hayatıma alacağım kisinin bana çok emek vermesi gibi beklentilerim var. Bazen cidden b.kunu çıkarıyorum. Uyuyamazsam o da uyuyamasın falan istemek gibi.

4. Ailemle de sorunlar çok yaşadım. Ama bu konularda da her zaman ki gibi çok haklıydım. Son 10 senedir onlardan uzak şehirlerde yaşıyorum. Ve ben her memlekete gittiğimde bir araya gelelim birlikte vakit geçirelim istiyorum ama onlar hep yorgun oluyorlar. Çok trip attim zamanında ama artık tek tek görüşüyorum onlarla. Istiyorum ki ben geldim diye havai fişek patlasalar da mutlu olsam falan. Abartıyorum tabii ki. Abartmayi da çok seviyorum Her konuda.

5. Arkadaşlarımla sorun yaşarsam, en ufak sorunda kendimi çok değersiz hissedip iletişimi kesmek istiyorum. Bazen kırıcı konuşuyorum, sonra geriye dönüp haklı olduğum konularda bile kalp kırdığım için özür dilemek zorunda kalıyorum.

6. Yalniz yasayan bir kadınım. Ve evde çok canım sıkılıyor. Yaptığım değişik yemekleri, ekmek yaparsam mesela kabarmasını, kendime güzel bir sofra kurarsam onun fotosunu, ya da yeni bir kıyafet alırsam eşya alırsam onu mutlaka birileriyle paylaşmak istiyorum. Bazen kitap okurken resmimi çekip tek tek arkadaşlarıma kuzenlerime gönderiyorum. Napiyorsunuz yazıyorum.

7. Insanlara hemen ısınıp hemen bağ kuruyorum. Tehlike algılayacak antenlerim bozuk galiba. Sorulan her soruya cevap verme gibi bir özrüm var. Konuşmak istemedigim zaman geçiştiremiyorum kimseyi. Parkta mesela otururken yaşlı bir teyze bana evli misin dese, bir kaç zorlasa aldatildim diye anlatırım yani. Böyle olmak istemiyorum gerçekten.

8. Ben sosyallikten çok beslenen biriyim. Genelde hayran olduğum özellikler soğuk mesafeli herkesle bağ kurmayan ketum insanlar. O tiplere hayranlık duyuyorum onlar gibi olmak istiyorum.

Sizce ben çok mu anormalim? Eve kedi almayı düşünüyorum. Yalnizliģimla mutlu olmaya çalışıyorum. Biraz kendimi yalnız hissetsem hemen telefona sarılıp benimle uzun uzun konuşacak zamanı olan arkadaşlarımı arıyorum.

9. Aşırı samimiyetten de hoşlanmıyorum ayrıca. Samimî davranıyorum sonra sınırlarımı çizmekte zorlaniyorum.

Benim gibi olan var mi ? Histriyonik kişilik olduğumu söyledi psikoloğum.

Dipnot= zayıf noktalarımı paylaştım diye linç etmek isteyenler olabilir ama önemli olan işte kendi karanlık yanlarımızla yüzleşebilmek ve itiraf edebilmektir diye düşünüyorum. O yüzden önce aynada kendinize bakın.
Yalniz kalirsin bu hikayenin sonunda hayatta en nefret ettiğim tanisip huyunu anlayip hayatimdan hizli ve sessizce cikardigim insan tipisiniz. Sorry ama bu bir gercek sıcak damaga yapisan baklavayla değer biciyorsunuz saka gibi gerçi eşimde salca almayi unutmustu bir keresinde sen beni kicinlami dinliyon beni ciddiye almiyonla bende bir afallamistim ahaha .degistirin kendinizi.

Farkına varmaniz iyi birsey ama birseyleri degistirin mesela sizde sıradan bir insansiniz hiç bir ozelliginiz fazla değil bu huylarinizdan başka .... insanlara tepeden bakarak sayginlik değil nefret bir sürü düşman kazanirsiniz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X