İlişkiniz için tehlike çanları mı çalıyor?

Zepp

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2006
9.314
20
43
Erkek arkadaşınla son günlerde yaşadıklarınız seni öyle bunaltıyor ki! Tehlike çanlarının çaldığını, ilişkinizin sallandığını hissediyorsun, peki şimdi ne yapacaksın?


KIRMIZI ALARM:
SÜREKLİ EX AŞKINDAN BAHSEDİYOR
Erkek arkadaşının son günlerde kurduğu her on cümleden biri eski kız arkadaşıyla ilgili. Seni onunla kıyaslıyor, onunla gittiği yerleri anlatıyor, vb... Bu duruma fena halde bozuluyorsun.
Neden böyle yapıyor olabilir?
Bunun birkaç sebebi olabilir. Belki onu kıskanmanı ve ona değer verdiğini daha çok göstermeni istiyor, belki eski kız arkadaşını tamamen unuttuğunu ve onunda sıradan biri olduğunu, onunla ilgili konuşmanın iliştinizi yıpratmayacağını ispatlamaya çalışıyor, belki de bunu bir soğutma taktiği olarak kullanıyor, senden ayrılmak istediğini söyleyemediği için böyle bir yol deniyor.
Ne yapmalısın?
Erkek arkadaşına kendi duyugularından bahset ve ne hissettiğini ona anlat. Konuşarak neden böyle yaptığını öğrenebilir ve ona göre tedbirini alabilirsin.


KIRMIZI ALARM:
SÜREKLİ SENİ ELEŞTİRİYOR
Sana hiç güzel şeyler söylemiyor. Üstüne üstlük sürekli seni eleştiriyor. Ona göre kıyafetlerinde, makyaj stilinde, davranışlarında, konuşmalarında mutlaka bir kusur var! Öyle ki bazen ``Neden hala benimle birlikte?'' diye merak ediyorsun?
Neden böyle yapıyor olabilir?
Öncelikle şuna dikkat et, herşeyi eleştiren bir yapısı mı var, yoksa eleştirileri sürekli seni mi hedef alıyor? Eğer eleştiri konusu olan sadece sensen, bu durumda olaya el koyman gerekiyor. Ama nasıl?
Ne yapmalısın?
Önce şu yolu dene; eleştirileri karşısında sinirlenme ve olayı şakaya vur. Belki böylece bu davranışından vazgeçer. Eğer hala aynı tavırları sürdürüyor ve eleştiri boyutlarını aşarak seni rencide ediyorsa, onunla konuş, bu durumun seni üzdüğünü anlat. Eğer bu da işe yaramazsa, ilişkinize nokta koy. Bu ilişkiyi seni üzmesi ve yıpratması için değil, mutlu etmesi için yaşıyorsun değil mi?


KIRMIZI ALARM:
SENİNLE ESKİSİ KADAR VAKİT GEÇİRMİYOR
Son günlerde arkadaşlarıyla, ailesiyle, hatta köpeğiyle bile seninle geçirdiğinden çok daha fazla vakit geçiriyor. Plan yapmaya hiç yanaşmıyor, hep evde oturmak istiyor.
Neden böyle yapıyor olabilir?
Yalnız kalmaya ihtiyacı olduğundan ya da gerçekten seni eskisi kadar sık görmekten hoşlanmadığından böyle yapıyor olabilir.
Ne yapmalısın?
Öncelikle iyimser ol ve yalnız kalmaya ihtiyacı olduğu ihtimalini göz önüne al. Çok fazla üstüne gitme ve ona zaman tanı. Süreki şikay etmen ters tepki yapabilir. Eğer bu süreç gereğinden fazla uzamaya başladıysa, onu karşına al ve konuş, seninle bir problemi olmadığını söylerse, ilişkinize biraz renk vermeye çalışabilir, onu mutlu edecek sürprizler hazırlayabilirsin.


KIRMIZI ALARM:
HEP TARTIŞIYORSUNUZ
Her konuda tartışır hale geldiniz. İki zıt kutup gibisiniz. Olur olmaz şeyler yüzünden bile ağız dalaşı yapıyorsunuz ve tüm bunlar ilişkinizi yıpratıyor.
Neden böyle yapıyor olabilir?
Bu sadece onun yaptığı bir şey değil belli. İkiniz de birbirinizin üstüne gidiyor, kasıtlı olarak zıtlaşıyor gibisiniz. Bunun sebebi belki aranızda geçen küçük ve anlamsız bir tartışma, belki de artık birbirinizi eski kadar sevmeyişiniz, hatta itici buluşunuz.
Ne yapmalısın?
Önce kendine ona karşı ne hissediğini sor ve bu soruyu dürüstçe yanıtla. Sonra aynı soruyu ona sorabilir ve ilişkiniz hakkında konuşmak istediğini, onunla sürekli tartışmaktan hiç hoşlanmandığını söyleyebilirsin. Çünkü bu ancak birlikte çözümleyebileceğiniz bir sorun.


KIRMIZI ALARM:
GÜNLERDİR SENİ ARAMIYOR
Günlerdir ondan haber alamadın. Ne bir e-mail, ne bir sms, ne de telefon gürüşmesi.
Neden böyle yapıyor olabilir?
Eğer çok büyük bir sorunu yoksa, muhtemelen ilişkiyi bitirmeyi düşünüyor... Hatta belki de bunu sana söylemeden yaptı bile!
Ne yapmalısın?
Onu ara ve açıkça konuş. Eğer telefonuna çıkmıyorsa, onu görme ihtimalin olan bir yere git. Mesela arkadaşlarıyla buluştuğu kafeye veya okul çıkışına. Ne yapmaya çalıştığını öğren ve eğer ``Başka birinden hoşlanıyorum'', ``Bir süre görüşmeyelim'', ``Bence arkadaş kalmalıyız'' gibi şeyler söylerse, bunun çok doğal olduğunu ama insanların konuşarak anlaştığını ve sana daha önce söylebileceğini anlat, duyduğun rahatsızlığı öğrenmesini sağla. Böylece hiç olmazsa ona bir ders vermiş olursun.
 
X