İlköğretim Yorum ve Soruları İlkokul destek eğitimi için fikir

Açıkçası bana biraz fazla geldi. Kızınız daha okul hayatına başlayalı bir hafta olmuşken morpakampüs üstüne yardımcı kitap... Öğretmeniniz zaten ek kitaba yönlendirecektir. Önce bi okul hayatı devam etsin hangi dersi eksik kalıyor hangisinde daha iyi ona göre bi yönlendirme yaparsanız daha iyi olur bence. Şu an madem yaşıtlarından ileri diyorsunuz yerinizde olsam ders odaklı olmak yerine spor/müzik gibi alanlara yönlendirmeye çalışırım.
Herkes aynı şeyi yazmış. Arkadaşlar bu ne şiddet bu celal. Biraz sakin lütfen 😊 spor müzik değil arayışım. Onlar mevcut zaten. Öğretmenimiz önerdi. Vardır bir bildiği değil mi?

Robotik kodlama yüzme vs gidiyor zaten. Drama var okulda seçeceğiz. Bunlar sorun değil hep böyle büyüdü. Ben ders başarısı istiyorum elbette. Farklı fikirlerim var. Yurt dışına yerleşeceğiz. Bunun içinde bir şeyler okuması lazım.
Benim oğlum da 1.sınıfa başladı ve okuma yazmayı bilerek başladı,günde 9 saat ders görüyorlar içinde robotik de var drama da native dersleri de. Bana bunlar fazla geliyor mesela. Spor yapsın istiyorum sadece. 6 yaş öğrencisine fazla yüklenmemek gerek. Ben lise öğretmeniyim ve küçükken derse boğulan çocukların lise başarısı düşüyor benden söylemesi

Benim oğlum da 1.sınıfa başladı ve okuma yazmayı bilerek başladı,günde 9 saat ders görüyorlar içinde robotik de var drama da native dersleri de. Bana bunlar fazla geliyor mesela. Spor yapsın istiyorum sadece. 6 yaş öğrencisine fazla yüklenmemek gerek. Ben lise öğretmeniyim ve küçükken derse boğulan çocukların lise başarısı düşüyor benden söylemesi
Bana da fazla geliyor bazılarını bırakacağız bu sebeple. Ders takibi yapmayacak mısınız evde?

Yani çocuk daha 1. sınıfta, okumayı yazmayı öğreniyorsun 1. sınıfta nasıl destek olmak istiyorsunuz ki :KK51: Okulda öğreniliyor zaten, bence bırakın normal akışıyla öğrensin. Bir de çocuk sadece 6 yaşında zaten uzun saatler çalışması hem çok zor, hem de yanlış. O yaşta bir çocuğun beyni uzun saatler konstantrr olmayı kaldırmaz.Uzun saat konstrasyon için beyni eğitmek gerekiyor, zaten yaşı da çok küçük.

Eğitim konularına hep yazıyorum, peşinen söyleyeyim PhDyim ABD şirketinde çalışıyorum, kafam da çalşır, ben her şeyi normal zamanında öğrendim beynim yanmadan. Eğitim dediğiniz bir maraton, her şey zamanında olmalı ısınma yapmadan sırıkla atlamaya kalkışırsanız menisküs olur olduğunuz yerde kalırsınız.

Bana sorarsanız beyinsel gelişimini desteklemek istiyorsanız gece kitap okuyun, dili anlama ve kullanma yeteneği gelişsin. Okumaya başlayınca güzel, renkli kitaplar alın okusun. Onun dışında sayısal puzzlellar var oyun şeklinde, soyut düşünme yeteneğini destekler. Bunların dışında ne yaparsanız yapın çocuğunuzun yeteneği neyse o oluyor. Bizim şirketteki proje yöneticisi çocuğumun developer olmasını istiyorum, bildiğim iş olsun ama çocuğumun hiç yeteneği yok dedi. ben de zorlamayın dedim , neyi seviyorsa onu yapsın. İterek, kakarak olmuyor. Bilinçli veli olmak tabi ki güzel ama bir noktadan sonra su akıp yollunu buluyor. Miniğe eğitim hayatında bol şans dilerim, umarım mutlu ve uzun bir kariyeri olur.

Son düzenleme:
Benim büyük oğlum da üstün yetenekli Bilsemi ilk girdiği sene kazandı . Deneyap atölyelerine de gidiyor .
küçük oğlum da 1. Sınıfa başladı . Bence TÜBİTAK yayınları güzel ayrıca meraklı minik dergisine üye olabilirsiniz , ama bana deseniz ki 1. Sınıf çocuğuna gerek var mı ?? Yok bence . Ben İngilizce öğretmeniyim ayrıca , geçen yıl çok başarılı bir oğlumuz ( kendisi proje çocuktu ) kaygı yüksekliği nedeniyle LGS’de çok kötü bir sonuç aldı .
Eve gelince dışarı çıkın , liderlik , empati vs gibi yeteneklerini geliştirin .
Gelecekte bilgi makinelerin , bilgiyi kullanma insanların olacak . Bizim zamanımız gibi bilmem ne savaşı şu tarihte filancalar arasında oldu , şu antlaşma imzalandı vs önemli olmayacak .
21. YY becerileri bunlar değil . Morpayı da biliyorum, okulistiği de biliyorum diğerlerini de biliyorum . Bence gerek yok . Bol bol kitap okuyup yorumlasın yeter

Bana da fazla geliyor bazılarını bırakacağız bu sebeple. Ders takibi yapmayacak mısınız evde?
Gerek var mı ? Ders takibini özellikle 1.ve 2.sinif öğrencilerinde okulda öğretmen yapar eksik görürse bize haber verir destekleriz.
Evde oyun oynasın koşsun eğlensin lego yapsın bahçeye çıkıp arkadaşlarıyla vakit gecirsin. Şu an bunlara ihtiyacı var. Ben 9 saat okul ardından oğluma evde ders dayatirsam kendimi affedemem sanirim

Kaldı ki çocuğunuz okumayı biliyormuş bence zaten yeterince iyi.
Daha iyi,iyinin düşmanıdır derler. İvmesi güzelken sıkılacağı bir aksiyon yaratmak sizi de üzer

Benim çocuğum üstün zekalı bir çocuk. Hiç bir uğraşımız olmadığı halde kendi kendine okuma yazmayı öğrendi. Geçen sene 1.sınıfa başladı. İyi bir öğretmen bulup devlet okuluna gönderdim. Öğretmeni hemen farketti onu. Bilsem sınavı için kayıt yaptırdı. Bu arada bilsem tabletle değil optik okuyuculu klasik sınav sistemi gibi oluyor ilk aşaması. İkinci aşaması zaten ıq için test yapıyorlar bire bir görüşerek.

Neyse ben öğretmene benim için önemli olan mutlu olması daha 1.sınıfta yarış atı gibi olsun istemiyorum dedim. O da eğer sınıfla beraber ilerlerse mutsuz olur dedi. Bizim için ayrı kaynak kitabı önerdi. Öğretmen kontrolünde onunla ilerledik. Tabi ben öğretmenimize çok güveniyorum.

Bu yaz bilsemi kazandı. Bu hafta okulla beraber başladı. Daha bugün veliler için bir psikolog eğitim verdi ve şöyle söyledi:

'Sakın çocuklarınızın üstüne gitmeyin. Kurstan kursa gezdirip bıktırmayın. Türkiyede üstün zekalı çocukların eğitim görebileceği tek kurum bilsemdir.'

Yani eğer çocuğunuz gerçekten üstün zekalıysa bilsemi kazanır ve ona göre şekillenir bir şeyler. Ama zoraki ilerleyerek bir yerde tıkanırsınız.

Çok teşekkür ediyorum. Hepimiz için umarım değerli bir yıl olur. 💓 zihinden matematik öğretiyorum tam üstüne bastınız. Bu fikri değerlendireceğim 🧡🤩
Kızımda çok başarılı oldu bu kitap sayesinde matematikte sınıf birincisiydi ilkokulda👏👏😇pişman olmazsınız.Eğlenerek başlayın isteği artar ilk başta🥰

Robotik kodlama yüzme vs gidiyor zaten. Drama var okulda seçeceğiz. Bunlar sorun değil hep böyle büyüdü. Ben ders başarısı istiyorum elbette. Farklı fikirlerim var. Yurt dışına yerleşeceğiz. Bunun içinde bir şeyler okuması lazım.
Bağlantıyı kuramadım😂
Yurtdışı eğitim sistemlerinin çoğu bizden farklıdır. Bizdeki müfredatlar orada üniye denk şekildedir.
Gerçi ülkesine göre değişkenlik gösterse de herhalde iyi bir yere gitmeyi istiyorsunuz ki doldurma çabasındasınız çocuğu.
Gittiğiniz evladınızın bildiği hiçbir şeyi onların bilmemesine şaşmayın ama olur mu, mantıkları ve gelecek nesilden beklentileri farklı olduğu için doldurmaları da farklı.

Kızımda çok başarılı oldu bu kitap sayesinde matematikte sınıf birincisiydi ilkokulda👏👏😇pişman olmazsınız.Eğlenerek başlayın isteği artar ilk başta🥰
Yaaa ne güzel, ne mutlu size. Benim de iş bulma ihtiyacından fazla ona yardım etmek var içimde sonuna kadar. Nasıl anlatsam gerçekten zevk alıyorum ona bir şeyler katmaktan. Başarılı olması elbette umudum ama ola ki olamazsa bile çalışmayı sevdiririm en azından. Hiçbirşey yapmamaktan çok daha iyidir diye düşünüyorum. Benimle aynı fikirde olduğunuza sevindim 💓

Bağlantıyı kuramadım😂
Yurtdışı eğitim sistemlerinin çoğu bizden farklıdır. Bizdeki müfredatlar orada üniye denk şekildedir.
Gerçi ülkesine göre değişkenlik gösterse de herhalde iyi bir yere gitmeyi istiyorsunuz ki doldurma çabasındasınız çocuğu.
Gittiğiniz evladınızın bildiği hiçbir şeyi onların bilmemesine şaşmayın ama olur mu, mantıkları ve gelecek nesilden beklentileri farklı olduğu için doldurmaları da farklı.
Evet biraz farklı bir durum var. Abim yurt dışında. Biz yerleşmesek bile onu bu iğrenç ortamdan göndermek istiyorum. Amacım sadece ders delisi olmak değil. Ona birşeyler öğretmeyi de çok seviyorum. Doğduğundan beri kendi bilgi birikimimizle istediğimiz hale getirdik onu, farkedilir olması bile bize yetiyor. Bazı fikirleri var abimin, geleceği için bizi yönlendiriyor. Çok harika mesleği olamasa bile (bu ona bağlı, bizden alırsa çoğu şey olur) bazı dallar okuduğunda elimizde orada iş fırsatı bile geçecek durum var. Aynı zamanda dediğiniz gibi dolu olmasını istiyorum. Mutlu oluyorum ona katkı sağladıkça, o da cevap veriyor bu duruma. Cevap vermezse kendi istediği yönde ilerler. Sonu malum.

Ayrıca öğretmenimiz de morpa kampüs ile yardımcı kaynak önerdiği için biz jimnastik yapıyoruz ama diyemedim 😊

Evet biraz farklı bir durum var. Abim yurt dışında. Biz yerleşmesek bile onu bu iğrenç ortamdan göndermek istiyorum. Amacım sadece ders delisi olmak değil. Ona birşeyler öğretmeyi de çok seviyorum. Doğduğundan beri kendi bilgi birikimimizle istediğimiz hale getirdik onu, farkedilir olması bile bize yetiyor. Bazı fikirleri var abimin, geleceği için bizi yönlendiriyor. Çok harika mesleği olamasa bile (bu ona bağlı, bizden alırsa çoğu şey olur) bazı dallar okuduğunda elimizde orada iş fırsatı bile geçecek durum var. Aynı zamanda dediğiniz gibi dolu olmasını istiyorum. Mutlu oluyorum ona katkı sağladıkça, o da cevap veriyor bu duruma. Cevap vermezse kendi istediği yönde ilerler. Sonu malum.

Ayrıca öğretmenimiz de morpa kampüs ile yardımcı kaynak önerdiği için biz jimnastik yapıyoruz ama diyemedim 😊
Değişik, ne diyeyim en azından benim tam zıttım bir yol bu hatta şiddetle karşı çıktığım.
Herkes evladı için en iyisini ister elbette, size göre iyisi o dur ki yapıyorsunuz.
İstediğiniz hale getirmek, farkedilebilir olması falan, bu tanımlar bana biraz proje çocukları anımsattı.
Büyüdükçe ne olmak istediğinden çok ne olması gerektiği öğretildiğinden bocalaması muhtemeldir.

İyi şanslar, başarılar, mutluluklar diliyorum.

Benim çocuğum üstün zekalı bir çocuk. Hiç bir uğraşımız olmadığı halde kendi kendine okuma yazmayı öğrendi. Geçen sene 1.sınıfa başladı. İyi bir öğretmen bulup devlet okuluna gönderdim. Öğretmeni hemen farketti onu. Bilsem sınavı için kayıt yaptırdı. Bu arada bilsem tabletle değil optik okuyuculu klasik sınav sistemi gibi oluyor ilk aşaması. İkinci aşaması zaten ıq için test yapıyorlar bire bir görüşerek.

Neyse ben öğretmene benim için önemli olan mutlu olması daha 1.sınıfta yarış atı gibi olsun istemiyorum dedim. O da eğer sınıfla beraber ilerlerse mutsuz olur dedi. Bizim için ayrı kaynak kitabı önerdi. Öğretmen kontrolünde onunla ilerledik. Tabi ben öğretmenimize çok güveniyorum.

Bu yaz bilsemi kazandı. Bu hafta okulla beraber başladı. Daha bugün veliler için bir psikolog eğitim verdi ve şöyle söyledi:

'Sakın çocuklarınızın üstüne gitmeyin. Kurstan kursa gezdirip bıktırmayın. Türkiyede üstün zekalı çocukların eğitim görebileceği tek kurum bilsemdir.'

Yani eğer çocuğunuz gerçekten üstün zekalıysa bilsemi kazanır ve ona göre şekillenir bir şeyler. Ama zoraki ilerleyerek bir yerde tıkanırsınız.
Ne kadar güzel. Umarım sağlıkla ilerler durumu.

Zoraki bir durum yok kızımda da. Öğrenmeye açık. Anaokulunda hep fark ediliyordu. Bizde mutlu oluyorduk tabi. Birşeyler katmayı, ona öğretmeyi severek büyüttük. O da başarıyı seviyor. Öğrenmeye hevesli. Şu an için sürekli gittiği spor var sadece. Diğer saydıklarıma dönem dönem gitti. Öğretmeni de farkettiği için öneride bulundu. Yardımcı kaynaklar için. Değerli bir öğretmen. Güveniyorum. Üstün zekalı mıdır bilmiyorum, bilsemi de illa kazanacak diye bir hedefim yok. Benim farklı hedeflerim var zaten. Benim merak ettiğim okuma yazma bilen çocuk için morpa kampüs gerekli mi 1. Sınıfta? Yoksa çok sıkıcı mı olur?

Herkes aynı şeyi yazmış. Arkadaşlar bu ne şiddet bu celal. Biraz sakin lütfen 😊 spor müzik değil arayışım. Onlar mevcut zaten. Öğretmenimiz önerdi. Vardır bir bildiği değil mi?

Beni alıntılamışsınız ama celallendiğimi düşünmüyorum. Biz de veliyiz vardır bir bildiğimiz değil mi? Madem bizim bildiğimizin sizin nazarınızda hükmü yok neden konu açtınız? Öğretmeniniz yanlış yapmış diyen yok zaten.

Son düzenleme:
Lise öğretmenleri aynı düşünüyor. Ben de aynısını demiştim 😊

Yaaa ne güzel, ne mutlu size. Benim de iş bulma ihtiyacından fazla ona yardım etmek var içimde sonuna kadar. Nasıl anlatsam gerçekten zevk alıyorum ona bir şeyler katmaktan. Başarılı olması elbette umudum ama ola ki olamazsa bile çalışmayı sevdiririm en azından. Hiçbirşey yapmamaktan çok daha iyidir diye düşünüyorum. Benimle aynı fikirde olduğunuza sevindim 💓
Onlar bizim gözbebeğimiz,önce sağlıklı olsunlar,başarmak içinde varsa yapar zaten rahat olun👏👏🥰

Değişik, ne diyeyim en azından benim tam zıttım bir yol bu hatta şiddetle karşı çıktığım.
Herkes evladı için en iyisini ister elbette, size göre iyisi o dur ki yapıyorsunuz.
İstediğiniz hale getirmek, farkedilebilir olması falan, bu tanımlar bana biraz proje çocukları anımsattı.
Büyüdükçe ne olmak istediğinden çok ne olması gerektiği öğretildiğinden bocalaması muhtemeldir.

İyi şanslar, başarılar, mutluluklar diliyorum.
Yok ya ne proje çocuğu, filmlerden mi etkilendiniz yok 🤣
Konu tamamen farklı. Kızım zaten fark ediliyordu. Bizde destek olmayı seviyoruz. Yurt dışı ihtimali de olunca her yönden destek olmak amacımız. Öğretmeni de fark ettiği için kaynak kitap ve morpa kampüsü önerdi bize. Bende okuma yazma bilen çocuk için hangi yardımcı kaynak iyi olur, morpa kampüs sıkıcı olur mu? Gerek var mıdır diye arayışa girdim. Ama değişik yorumlarla karşılaştım. Öğretmenimiz de değerli biri, anlattıklarını önemsiyor ve paralel gitmek istiyorum.

Arkadaşlar lütfen morpa kampüsü kullanan, öneren önermeyen birileri yazsın lütfen. Çocuk mutsuz, yazık falan spor drama yaptırın klişeleri ile gelen yazmasın. Dediğim gibi zaten mutlu bir hayatı var.

Yok ya ne proje çocuğu, filmlerden mi etkilendiniz yok 🤣
Konu tamamen farklı. Kızım zaten fark ediliyordu. Bizde destek olmayı seviyoruz. Yurt dışı ihtimali de olunca her yönden destek olmak amacımız. Öğretmeni de fark ettiği için kaynak kitap ve morpa kampüsü önerdi bize. Bende okuma yazma bilen çocuk için hangi yardımcı kaynak iyi olur, morpa kampüs sıkıcı olur mu? Gerek var mıdır diye arayışa girdim. Ama değişik yorumlarla karşılaştım. Öğretmenimiz de değerli biri, anlattıklarını önemsiyor ve paralel gitmek istiyorum.

Arkadaşlar lütfen morpa kampüsü kullanan, öneren önermeyen birileri yazsın lütfen. Çocuk mutsuz, yazık falan spor drama yaptırın klişeleri ile gelen yazmasın. Dediğim gibi zaten mutlu bir hayatı var.
Proje çocuk diye gözünüzde ne canlandı bilmem ama kastettiğiniz şeye denmiyor, tam da sizin seçtiğiniz yolu izleyen ebeveynlerin yaptığına deniyor ama neyse.

X