İlle de bebeği tuzlayacağım diyen kayinvalidenin annesi

Çocuğumu ben de tuzlatırım, ne bileyim mantıklı geliyor.😀 Bir de ileriye dönük tüylenme daha az oluyormuş çocukta.
Burada bir konuda çocuğumu tuzladıktan sonra tüyler belirdi demişti biri hiç unutmam. Sonra da dökülüyormuş.
Beni de tuzlamislar ama lazere dunya para doktum sonra 🙈

Küçükken alışmaya bakıyor galiba sonradan zor oluyor bizde tatile gittik otelin kapalı havuzu isitilamamis buyrun dediler açık havuz Nisan ayının başları ama soğuk yani baktım küçücük bebeler pıt pıt atlıyor ya dedim bunlar bile giriyor sonra böyle 70 yaşlarında bir kadın hop atladı dedimki ne var canim kaldirdim attım kendimi 😂😂sonrası bir şok sonra dedim alışırım ama kollar kalkmıyor benim imdat da diyemedim utandım 😂😂eşim atladi çıkardı beni valla buz kalibina dönmeden sonra benim dişler tüm iskelet sistemi tıkır tıkır ses çıkardı onu hiç unutmam.....Küçükken alışmak lazım yoksa zor bence

Kesinlikle öyle.
Alişinca soğuk gelmiyor.
Benim bebe iki hafta önce kuşadasinda denizde baya oynadi. Zor cikardim. Biraksaydim kesin 2-3 saat oynardi.
Iki aylikdi ilk havuza soktuğumda.Şimdide duş aldiktan sonra soğuk suyla duruluyorum.

Beni tuzlamamışlar. Ter kokmuyorum çünkü sık sık duş alıyorum. Giydiğim kıyafeti sepete atıyorum. Aşırı yağlı baharatlı şeyler yemiyorum. Hormon sıkıntısı yok.
Mesele tuzsa babane para çıksın, tatil ayarlayın hava ısınınca bebeği denize sokun. Orda en doğalından ailecek tuzlanırsınız.

Kizlar biraz tuhaf gelecek ama ortada fol yok yumurta yok henüz gebe bile değilim ama bu duyduklarım beni aşırı tedirgin ediyor kvnin annesi tutturdu her çocuk lafı acildiginda sizin cocugunuz olsun ben evinizden gitmem çocuk doğsun ben tuzlarım sen bile gormezsin diyip duruyor bugün en son kafam attı bebek benim bebeğim olacak annesinin yanından ayrilmayacak ben nasıl gormicem acaba dedim sen hastanede doğum yap doğar doğmaz ben lavaboda hallederim o işi diyor aklımı kaciracagim şaka gibisine soylese anlarım da şaka da değil olmayan çocuğa kız olirsa kvnin ismini koy diyo bunu detaylı da açıkladım ben istemiyorum öyle şeyler diye siz tabi istemezsiniz anca doktor bilirsiniz bizim zamanımizda doktor mu vardi ben 5 tane doğurdum hiç biri de doktor yüzü görmedi falan yani anlicaniz sinir oluyorum bu konu açılınca hele tuzlama konusu beni deli ediyo bide sözde bebeğim doğar dogmaz ona maden suyu ile zemzemi karıştırıp icirecekmis işin kötüsü kv de aynı fikirde tuzlayalim tuzlayalim dogmamis çocuğa don biçiyorlar sinirim bozuluyo artik
Turşumu doğacak ayol filan diye tiye alın bence yaa.
Daha ortada çocuk yokken takılmayın bu kadar. Hamile kalıp çocuk doğasıya tabiri caizse kim öle kim kala.

Çocuğumu ben de tuzlatırım, ne bileyim mantıklı geliyor.😀 Bir de ileriye dönük tüylenme daha az oluyormuş çocukta.
Burada bir konuda çocuğumu tuzladıktan sonra tüyler belirdi demişti biri hiç unutmam. Sonra da dökülüyormuş.
Gerçekten merak ettiğim için soruyorum. Neden mantıklı geliyor? Tuz ve terleme ilişkisinin bilimsel bir açıklaması mı var?

Riskleri bilimsel olarak açıklanabilir mesela.

Kizlar biraz tuhaf gelecek ama ortada fol yok yumurta yok henüz gebe bile değilim ama bu duyduklarım beni aşırı tedirgin ediyor kvnin annesi tutturdu her çocuk lafı acildiginda sizin cocugunuz olsun ben evinizden gitmem çocuk doğsun ben tuzlarım sen bile gormezsin diyip duruyor bugün en son kafam attı bebek benim bebeğim olacak annesinin yanından ayrilmayacak ben nasıl gormicem acaba dedim sen hastanede doğum yap doğar doğmaz ben lavaboda hallederim o işi diyor aklımı kaciracagim şaka gibisine soylese anlarım da şaka da değil olmayan çocuğa kız olirsa kvnin ismini koy diyo bunu detaylı da açıkladım ben istemiyorum öyle şeyler diye siz tabi istemezsiniz anca doktor bilirsiniz bizim zamanımizda doktor mu vardi ben 5 tane doğurdum hiç biri de doktor yüzü görmedi falan yani anlicaniz sinir oluyorum bu konu açılınca hele tuzlama konusu beni deli ediyo bide sözde bebeğim doğar dogmaz ona maden suyu ile zemzemi karıştırıp icirecekmis işin kötüsü kv de aynı fikirde tuzlayalim tuzlayalim dogmamis çocuğa don biçiyorlar sinirim bozuluyo artik
kendi diliyle kendinden tiksindirmis sonrada neden gelinim bana soguk davraniyor gelmemi istemiyor gelmiyorda diye dert yanarlar cahil kafali kv ler takma ben annesiyim ve ben asla izin vermem bunuda o cahil kafana sok diye söyle madem haddini bilmiyor belkim ögrenir nerede duracagini

kendi diliyle kendinden tiksindirmis sonrada neden gelinim bana soguk davraniyor gelmemi istemiyor gelmiyorda diye dert yanarlar cahil kafali kv ler takma ben annesiyim ve ben asla izin vermem bunuda o cahil kafana sok diye söyle madem haddini bilmiyor belkim ögrenir nerede duracagini
Evet geçende bana laf carpiyodu kv ben 3 gün onlarda 3 gün annemlerde kalmisim neden onlarda daha fazla kalmamisim artık onların geliniymisim onlarda daha fazla kalmaliymisim

Evet geçende bana laf carpiyodu kv ben 3 gün onlarda 3 gün annemlerde kalmisim neden onlarda daha fazla kalmamisim artık onların geliniymisim onlarda daha fazla kalmaliymisim
gercekten bu kadin insanin ömrünü yer bitirir hesapmi vereceksin annende kaldigin icin annenin yerini hic kimse dolduramaz bunu bilmiyorsa bosuna yasamis evlendin onun gelini oldun diye anneni unutacaginimi sanmis zir cahil hadsiz kadin buna cevap vermek bile nefes enerji kaybi isiniz zor ama kaale alma bence o kv denen kadinlada cok vakit gecirme bosa gecen zaman kaybi

Allah Allah, kendi bu yaşta ne diye anasının eteğinde geziyormuş? O da az görüşsün anasıyla. Bana bir kaynana yeter artar deyin.

Valla bebeginiz olsun ben gitmem sizin evden diyo napcam bilmiyorum ben bakarim siz naparsaniz yapın diyo ben bakmayacak olsam sana verecek olsam neden çocuk dogurayim sana mı doguracagim yani isim konusunda bile kaynanan kayin babanin ismini koyarsınız diyo deli deli isler yani
ben cocugumu rahat rahat kendim bakmak istiyorum kalabalik kendime güvenmesem de dogurmam birakda anneligimin tadini cikarayim sende ara sira gelir seversin isminide biz koyariz istedigimizi bu kadar hayatimiza karisma hakkini sana vermiyorum biraz sert cik darilan darilsin kirilan kirilsin senden daha önemli degil ya mademki senin ne düsünecegini önemsemiyor sende önemseme pat pat söyle icinden geleni fazlada asiriya gitmeden hakaret etmeden

Gördüğüm kadarıyla cehalet kuşaklar arası devam ediyor... Uzmanlik alanım olarak herkesi aydinlatayim. Bebek doğduğu ilk 10 günde vücut verniks kazeoza salgılar. Bu bebeğin vücudunun dış ortama uyum sağlamasını kolaylaştırır. Ve salgının ortadan kalkmamasi için bebeğin 10 gün yikanmasi önerilmez. Ama halk arasında maalesef ki yikanir ballanir tuzlanir. Nasil bir cehalet tatli olsun diye bal, teri kokmasin diye tuz, yumuşak ciltli olsun diye zeytinyağ sürülüyor. Kesinlikle yapılmaması gereken şeyler bunlar. Yetiskin cildine bile sürülünce tepkime veren maddeler bebeklerin cildinde bıraktığı hasar düşünülmeli.

Şimdi beni linçleyebilirsiniz ama ben biraz eskiler yapıyorsa bir bildiği vardır kafasındayım, anneme de ananeme de hiç karışmadım, iki bebeğimi de annem tuzladı:) ama kırkı çıktıktan sonra yaptı ve ikisini de o büyüttü şükürler olsun hiç bir rahatsızlıkları olmadan büyüdüler yani biraz doğru bulurum bu tarz şeyleri, isim konusunda haklısınız ama siz ne isterseniz onu koyarsınız, sevgiler

Gerçekten merak ettiğim için soruyorum. Neden mantıklı geliyor? Tuz ve terleme ilişkisinin bilimsel bir açıklaması mı var?

Riskleri bilimsel olarak açıklanabilir mesela.
Turşu yapar gibi tuz koyulmaz tabi, el kadar bebek. Birazcık tuz koyup yıkamak hem ter kokma, hem de tüylenme meselesinde bana olabilir gibi geliyor.

Tuzlu su neticede faydalı bir şey, özellikle deniz suyunun ben çok faydasını gördüm.
Denize sık gittiğim zamanlar cildim, saçlarım ve vücut enerjim daha iyiydi.
Çok tuz koyup yıkanırsa küçücük bebek, tabi ki zarar verecektir.

Eskiden büyüklerimizin yaptığı bazı şeylerin faydalı olduğunu da düşünüyorum. Bilimsel bir neden aramadım bu konuda, çünkü bilim daha matematiksel hesaplar yapar.

Batıl inanç yada değil bilemiyorum ben sadece eski insanların bildiği vardır diye sarı çember örttüm, banyodayken de ıslatıp üstüne örtüyordum, bilemiyorum ama sarılık olmadı. Yıkarken de bir pinçik tuz attım çünkü arkadaşımın abisinin ayakları kokuyordu ve kaya tuzlu sıcak suya sokuyordu ayaklarını. Soda vermedim ama ona da eskiden mineralli su deniyordu abartılmadığı sürece bir sakınca görmüyorum. Ben çay kaşığı ile arada su verdim.
Yenidoğana anne sütünden başka bir şey verilmez. Doktorlar bas bas bağırıyorlar. Bari insanları yanlış yönlendirmeyin. Benim bebeğim de sarılık olmadı, sarı hiçbir şey de yoktu. Vücuttaki bir maddenin seviyesini sarı örtüyle değiştirebileceğinizi düşünüyorsunuz.

X