İmdat Kedim Delirmek Üzereyim

Uzaktan sormakla olmaz kontrol etmesi lazım veterinerin iki kedim var ben zorlasam onlar yapmazlar sağa sola ama ev değiştirmiştik dişi kedim hem stresten hem de rahatsızlanması sebebiyle bir dönem yere göğe yaptı bulduğu yumuşak her şeyin üzerine, yatağımıza, dolaplara girip kıyafetlerimizin üzerlerine tedaviden sonra bir daha asla yapmadı. Mutlaka veterinere götürün

Biri arkadasimin arkadasiydi uzaktan sordum ama digerketine kedimi goturdum zaten biri kedimi rutin goturdugum veterinrr hekim kendisi kedimin aksi oldugunu ondan kaynakli yapiyor olabilecegini söyledi

Sağlık problemi olduğunu düşünmeme nedenim öncelikle plastik naylon tarzı seylere yapiyor
Simdide çisini daha toplu dağınık seylerin üstüne yapıyor olusu kaka icin kumu kesinlikle kullanmiyor diyebilirim elimden geleni yapiyorun gece cocugunu tuvalete kaldiran anneler gibi sık sık tuvaletinin yanina götürüyorum annemle çok büyük tartismalarimiz oldu bundan dolayı

Benzer problemler yasamis olaar olanlar belki fikir verir diye burda paylasma ihtiyaci hissettim

Ucaklarda bile oksijen.maskesi once anneye iniyor, önce takiyor sonra cocuguna maakeaini takiyor. Çünkü anne bayilir giderse, cocugunun hicbir şansi kalmaz.

Sokaktaki iki kediyi alip tedavi ettirmissiniz, iyi güzel. Ama evde yasamaya alisik degiller, birlikte bir mekanı paylaşmaya belli ki istekli degiller, kendiniz astim hastasisiniz, anneniz perisan olmus, kedilerin dilinden anlamıyorsunuz, neyi neden yaptiklarini bilmiyorsunuz. Yine de " onlarin yasam alanlarini isgal ettik" filan gibi bazi sacma popüler dusuncelerin etkisiyle, evinizi hepiniz icin yasanamaz bir yere cevirmissiniz. Simdi bence tek careniz kedilerin bir tanesini sahiplendirerek yükünüzü azaltmak, hepiniz icin evde asgari koşullari saglamak.
Sanirim yanlis yere yorum yapmissiniz astim hastasi olan ben değilim

Kedi beslemedim ama evde köpeğimiz var. Köpekler sirke kokusunu sevmezler tuvalet eğitiminde yapmasını istemediğimiz yerlere sıkıyorduk. Kediler içinde öylemidir bilmem ama bir deneyin derim.
Fısfıs özelliği olan bir şişeye yarı yarıya su ve sirke karışımı yapardım ben.
Eğer stresten yapıyor dendiyse hayvan terapistleri var. Veterinerlikten sonra ayrı bir uzmanlık yaparak bu ünvanı alıyorlar.
Tuvalet eğitiminde problem yaşayınca veterinerimiz tavsiye etmişti.
Sosyal medyada tavsiye üzerine takip ettiğim biri var. Dilerseniz özelden ismini paylaşabilirim.

Kızlar nolursunuz bilen eden cevresinden arkadaşindan duyan herkes konuma bakıp imdadıma yetişsin yalvarırım.

Kızlar ben ailemle yaşıyorum 4 yaşinda sarman bir kedim var kedim erkek ve kısır
Küçükken hiç kum kabınıın dışına hayatta yapmayan kedim büyüdükçe başı is açtı naylon poset plastik tarzi gibi seyler gördüğünde bir bakıyoruz ki üstüne isemis yerde poset naylon torba gibi seyler birakmamaya unutmamaya dikkat ediyoruz çünkü görünce iki arada bi derede isiyor.simside çamaşır yigini toplanmus yatak örtüsu vs görünce gidip üstüne işiyor catı katına gidip kakasini yapıyor.

Gecen gun cati karina çıktım esyalarin uzerine ortulen naylonlara isemis burnumun diregi kırıldı kac kere yikanmama ragmen sanki üstüm cis kokuyormus gibi geliyordu saga sola bir suru yere kaka yapmış. Cati kapisi bozuk binadaki cocuklar gidip gelince acik birakiyorlar kacip yapiyor.

Serbest bi kedi evimiz alt kat istedigi zaman disarita gidip geliyor yani istese disardada yapabilir gece dışarıyı istese kalkip gece disariya cikariyorum kum kabıni cok sık temizliyorum tani sorunu ne bilmiyorum demin uzanmistim bi baktim topladigim yatak ortusunun ustune gitmis anladim ben kosuncaya kadar yapmış normalde kizmam ama dayanamadim bagirip cagirdim sinirlendigimi fark ediyor hatta sinirletime hakim olmayip bagirdim oda kizip bana çakiyor sinirlendim banyoya kapattim normalde kapali kalsa bir yerde aglar bagirir cagirir cikmak ister ama suan kizgin olduğumu bildigi icin sesi bile cikmiyor ne yapacagimi sasirdim yemin ederim ailemle yasamasam yine uzulur gerilirim ama siler gecerim ailemle olunca her kafadan bi ses bi ofke patlamasi herkese aciklama yapmak zorundayim ne yapacagimi insnin bilmiyorum

Bir suru video falan izledim ama ordaki hicbirseyle ilgisi yok benzer durumlar yasayip atlatan var mi yoksa devam mi ediyorlar

Inanin eve kimse gelsin istemiyorum musafir cagirmiyorum biri gelmek istefiginde elimde kolanya oda kokusuyla dolaşıyorum kokuyor mu kokmuyor mu diye panik haliyle yasiyorum

Kizlar lutfen nolursunuz bi el atin
Kediye ceza vermeyin anlamaz. İdrar yollarında sıkıntı olabilir size göstermeye çalışıyor olabilir. Benim rahmetli kedim banyodaki küvete işeyerek bana kanlı çişi olduğunu göstermişti. Ama ondan önce bikaç yere işemişti. Bir de eğer sağlıkla alakalı değilse, kumlarının altına konulan kum poşeti gibi bişey kullanıyorsanız/poşete işeme olayı ordan da kaynaklanıyor olabilir.

Kedi beslemedim ama evde köpeğimiz var. Köpekler sirke kokusunu sevmezler tuvalet eğitiminde yapmasını istemediğimiz yerlere sıkıyorduk. Kediler içinde öylemidir bilmem ama bir deneyin derim.
Fısfıs özelliği olan bir şişeye yarı yarıya su ve sirke karışımı yapardım ben.
Eğer stresten yapıyor dendiyse hayvan terapistleri var. Veterinerlikten sonra ayrı bir uzmanlık yaparak bu ünvanı alıyorlar.
Tuvalet eğitiminde problem yaşayınca veterinerimiz tavsiye etmişti.
Sosyal medyada tavsiye üzerine takip ettiğim biri var. Dilerseniz özelden ismini paylaşabilirim.

Yaptigi yerler sabit oksa sirkeyi denerdim cunku benimki turunç tarzi kokulatida sevmiyor o tarz seylerde kullanabilirim ama iste sabit degil yaptigi yerler

Eskiden bende saglik problemi olarak dusunyordum ama oyle birsey degil gibi cunku veteriner hekimede 3 kere götürdüm

Bu arada ismi paylasirsaniz cok mutlu olurum cunku cidfi manada zorlaniyorum belki destekle çozebiliriz

Kediye ceza vermeyin anlamaz. İdrar yollarında sıkıntı olabilir size göstermeye çalışıyor olabilir. Benim rahmetli kedim banyodaki küvete işeyerek bana kanlı çişi olduğunu göstermişti. Ama ondan önce bikaç yere işemişti. Bir de eğer sağlıkla alakalı değilse, kumlarının altına konulan kum poşeti gibi bişey kullanıyorsanız/poşete işeme olayı ordan da kaynaklanıyor olabilir.
Anlattigim bir cok nedenden saglik problemi okdugunu düşünmüyorum artik kum kabinada hic poset gecirmedim

Bir suru video izledim yorun vs okudum ama hicbirinde tariflenen sey kedimin durumundaki gibi degil

Kızlar nolursunuz bilen eden cevresinden arkadaşindan duyan herkes konuma bakıp imdadıma yetişsin yalvarırım.

Kızlar ben ailemle yaşıyorum 4 yaşinda sarman bir kedim var kedim erkek ve kısır
Küçükken hiç kum kabınıın dışına hayatta yapmayan kedim büyüdükçe başı is açtı naylon poset plastik tarzi gibi seyler gördüğünde bir bakıyoruz ki üstüne isemis yerde poset naylon torba gibi seyler birakmamaya unutmamaya dikkat ediyoruz çünkü görünce iki arada bi derede isiyor.simside çamaşır yigini toplanmus yatak örtüsu vs görünce gidip üstüne işiyor catı katına gidip kakasini yapıyor.

Gecen gun cati karina çıktım esyalarin uzerine ortulen naylonlara isemis burnumun diregi kırıldı kac kere yikanmama ragmen sanki üstüm cis kokuyormus gibi geliyordu saga sola bir suru yere kaka yapmış. Cati kapisi bozuk binadaki cocuklar gidip gelince acik birakiyorlar kacip yapiyor.

Serbest bi kedi evimiz alt kat istedigi zaman disarita gidip geliyor yani istese disardada yapabilir gece dışarıyı istese kalkip gece disariya cikariyorum kum kabıni cok sık temizliyorum tani sorunu ne bilmiyorum demin uzanmistim bi baktim topladigim yatak ortusunun ustune gitmis anladim ben kosuncaya kadar yapmış normalde kizmam ama dayanamadim bagirip cagirdim sinirlendigimi fark ediyor hatta sinirletime hakim olmayip bagirdim oda kizip bana çakiyor sinirlendim banyoya kapattim normalde kapali kalsa bir yerde aglar bagirir cagirir cikmak ister ama suan kizgin olduğumu bildigi icin sesi bile cikmiyor ne yapacagimi sasirdim yemin ederim ailemle yasamasam yine uzulur gerilirim ama siler gecerim ailemle olunca her kafadan bi ses bi ofke patlamasi herkese aciklama yapmak zorundayim ne yapacagimi insnin bilmiyorum

Bir suru video falan izledim ama ordaki hicbirseyle ilgisi yok benzer durumlar yasayip atlatan var mi yoksa devam mi ediyorlar

Inanin eve kimse gelsin istemiyorum musafir cagirmiyorum biri gelmek istefiginde elimde kolanya oda kokusuyla dolaşıyorum kokuyor mu kokmuyor mu diye panik haliyle yasiyorum

Asla asla düzelmez 6 yaşında britis bi kedim var 2 yaşından beri bu sorunla boğuşuyoruz. İlk önce sinirlenince yapıyordu sonra keyfiye döndü her gün en az bir kere bulduğu plastik poşetlere, kalorifer peteklerine, halı olmayan fayanslara tam bir kabus.
Kısırlaştırdık çözüm olmadı, inanın kilosu 200 liralık mama yiyordu yine yapıyordu. En sonunda catgenia aldık kendini yıkayan tuvaletlerden yine hüsran. Yaşamayan bilemez her umutla denediğin şey işe yaramıyorken bi de evde o lanet koku, insanın sinirleri ne kadar yıpranıyor.
Neyse sonra sırf bu kedi için güzel sıfır evi bırakıp 20 yıllık bahçeli bi eve taşındık. Sabah çıkarıp akşam alıyorduk ilk bi kaç hafta rüya gibiydi sıfır çiş, sonra eskisinden daha da beter oldu dışarı çıkmak istiyor atıyorum gece 3 de gidiyor kapıya işiyor, halılara kaka yapıyor.
En son bahçeyi ona uygun hale getirdik ve artık dışarda yaşıyor bahçede sabit 5 kedim daha var zaten 2 si evde doğdu bu büyüttü sayılır şimdi pskolojisi iyi tabi kış geliyor garajı ona uygun yaptık girip çıkıyor ama bilmiyorum ne yaparız.
Bu arada evde bi kedim daha var resmen melek asla dışarı yapmaz asla. Bu kedi işi şans işi.
Dipnot bi sürü veterinere gitti psikolojik dediler antidepresan varmış Amerika’da kediler için ama burda maalesef çözümsüz.

Yaptigi yerler sabit oksa sirkeyi denerdim cunku benimki turunç tarzi kokulatida sevmiyor o tarz seylerde kullanabilirim ama iste sabit degil yaptigi yerler

Eskiden bende saglik problemi olarak dusunyordum ama oyle birsey degil gibi cunku veteriner hekimede 3 kere götürdüm

Bu arada ismi paylasirsaniz cok mutlu olurum cunku cidfi manada zorlaniyorum belki destekle çozebiliriz
Size yazdıktan sonra profiline baktım. Daha geçen ay kumu dışında ki yerlere çiş yapan kedilerle ilgili bir eğitim semineri düzenlemiş. Özelinize atıyorum bilgilerini.

Asla asla düzelmez 6 yaşında britis bi kedim var 2 yaşından beri bu sorunla boğuşuyoruz. İlk önce sinirlenince yapıyordu sonra keyfiye döndü her gün en az bir kere bulduğu plastik poşetlere, kalorifer peteklerine, halı olmayan fayanslara tam bir kabus.
Kısırlaştırdık çözüm olmadı, inanın kilosu 200 liralık mama yiyordu yine yapıyordu. En sonunda catgenia aldık kendini yıkayan tuvaletlerden yine hüsran. Yaşamayan bilemez her umutla denediğin şey işe yaramıyorken bi de evde o lanet koku, insanın sinirleri ne kadar yıpranıyor.
Neyse sonra sırf bu kedi için güzel sıfır evi bırakıp 20 yıllık bahçeli bi eve taşındık. Sabah çıkarıp akşam alıyorduk ilk bi kaç hafta rüya gibiydi sıfır çiş, sonra eskisinden daha da beter oldu dışarı çıkmak istiyor atıyorum gece 3 de gidiyor kapıya işiyor, halılara kaka yapıyor.
En son bahçeyi ona uygun hale getirdik ve artık dışarda yaşıyor bahçede sabit 5 kedim daha var zaten 2 si evde doğdu bu büyüttü sayılır şimdi pskolojisi iyi tabi kış geliyor garajı ona uygun yaptık girip çıkıyor ama bilmiyorum ne yaparız.
Bu arada evde bi kedim daha var resmen melek asla dışarı yapmaz asla. Bu kedi işi şans işi.
Dipnot bi sürü veterinere gitti psikolojik dediler antidepresan varmış Amerika’da kediler için ama burda maalesef çözümsüz.
Sanırım bütün umudum bu mesajla tukendi bilmiyorum bir gun duzelir mi yada ben bu durumla nasil bas edebilirim 3.5 yıldir bu sorun vaf ve elimden ne geliyorda yapiyorum

4 yaşında erkek ve kısırsa ya strese girmiştir ya da böbrekleri hastadır, size derdini anlatmaya çalışıyor. Doktora götürün idrar ve kan tahlili alsınlar, genel kontrollerini yapsınlar, kum döküyor olabilir. Evdeki her hangi bir durumdan dolayı strese girmişse hafif doz antidepresan başlayabilir doktor. Mutlaka kontrol ettirin, kısır erkek kedilerde böbrek ve buna bağlı karaciğer yetmezliği çok çabuk gelişebiliyor, bekletmeyin hemen tahlil yapabilecek bir hayvan hastanesine götürün ve kolonya,oda kokusu gibi şeyler kullanmayın, kediler bu keskin ve kimyasal kokulardan nefret ederler.

İlaveten bir içeri bir dışarı beslemek onun dengesini daha bozar, dışarıdaki kısır olmayan erkek kedilerin tacizine uğraması çok olası, erkek kokusu olmadığı için saldırırlar, e gariban bir bölge de işaretleyemiyor strese girer. Bununla birlikte fip çok yaygın iki senedir, dışarıdan rahatlıkla kapabilir, içeri dışarı dolaşmasına izin vermeyin

4 yaşında erkek ve kısırsa ya strese girmiştir ya da böbrekleri hastadır, size derdini anlatmaya çalışıyor. Doktora götürün idrar ve kan tahlili alsınlar, genel kontrollerini yapsınlar, kum döküyor olabilir. Evdeki her hangi bir durumdan dolayı strese girmişse hafif doz antidepresan başlayabilir doktor. Mutlaka kontrol ettirin, kısır erkek kedilerde böbrek ve buna bağlı karaciğer yetmezliği çok çabuk gelişebiliyor, bekletmeyin hemen tahlil yapabilecek bir hayvan hastanesine götürün ve kolonya,oda kokusu gibi şeyler kullanmayın, kediler bu keskin ve kimyasal kokulardan nefret ederler.

İlaveten bir içeri bir dışarı beslemek onun dengesini daha bozar, dışarıdaki kısır olmayan erkek kedilerin tacizine uğraması çok olası, erkek kokusu olmadığı için saldırırlar, e gariban bir bölge de işaretleyemiyor strese girer. Bununla birlikte fip çok yaygın iki senedir, dışarıdan rahatlıkla kapabilir, içeri dışarı dolaşmasına izin vermeyin
Simdi tabidigim baska bir veteriner hekimi aradim kedimi goturmek icin konustuk anlattiginizdan cikardigim kadariyla bir saglik problemi olmadigi icin ben birşey yapamam dedi hayvanpsikolojidi alaninda uzman bir veteriner hekimin numarasini verdi onunla iletisime gectim bu veterinef hekimde bu hafta yurt fisinda olacskmis gdldigimde goruselim online terapi icin dedi umarım cozum olur

Yalnızdır belki depresyondadır başka bir kedi daha alın. Hayvan zaten strese girmiş deneyin
Baska bir kedi görmeye tahammülu yok zaten ilk yapmaya badladiginda eve gunu birlik bakima ihtiyaci olan yada arkadadlarimim sdhir disina giderken birakriklari kediler yuzunden badlamisti yaomadi zaten gun içinde disariya çıkıyor

QueenGenepil QueenGenepil ATTRAENTE ATTRAENTE H3RA_ H3RA_ S suuuuuuu gibigibiyim gibigibiyim 1dissarimsak 1dissarimsak zeynones zeynones Orangegreysky Orangegreysky pamuk musun nesin pamuk musun nesin M -Murphy berlin8982 berlin8982 Reinaa Reinaa Look Up Look Up minezmn41 minezmn41 Incirella06 Incirella06 Littlefinger Littlefinger

Kizlar size ve adını paylasmayi unuttuklarim varsa herkesd tesekkur ederim bilgileriniz icin

Ozet geceyim ben 3 kere 3 ayri daha oncesinden veteriner hekimle görüştum bugun yine sizin fikirletinizden sonra baska bir veteriner hekimi aradim detayli anlattim bi saglik priblemi olabilir mi getireyim mi diye anlattiklatinizdan herhangi hir saglik problemi var gibi gorunmuyor psikolojik gibi gorunuyor dedi disariya gidip geldigini biliyor acabs 3-4 gun eve slmasaniz cezali oldugunu mu anlasa dedi dvet bunu bir vetetiner hekim dedi onuda yadirgamiyorum cunku denedigim tum yontdmleri anlattim bir hayvan psikolojisi uzmsni olan beteriner hekimin numarasini verdi once asistaniyla sonra kendidiyle gorustum yurtdidina konferansa gidecegini gitneden onceki butun seanslarinib dolu oldugunu soyledi

Burdan baska bir uye arkadasin onerdigi bir veteriner hekimle psikolojidiyle ilgili görüştüm oda sanirim yakin vade icin tarih veremeyecek burinin seansi 600 tl digerinin 1000 tl

Eve geldim disardan gelur gelmez yatagin ustundeki hirkama taoti uyudu uyandi yerde irganizer bi sepet vardi icine yapti artik adami arayip rica ettim oncesinden seans alamazmiyim diye cok yogunum dedi.

Normalde yapsa bile bu kadar sık yapmiyordu gun icinde 3 kere çisini yapti

Denedigim yonteeri soyleyeyim tekrar

3 kere 3 farkli veteriner hekime götürdüm
Kum kabini daha buyuguyle degistirdim
Kum kabini rahat ulasabilwcwgi yere koydum
Sık sik kabini temizliyorum kumunuda degistirdim farkli markalarla ara ara ben kuma goturuyorum aklina gelir belki yapar diye bugun oturup aglamamak icin kendimi zor tutuyorum

QueenGenepil QueenGenepil ATTRAENTE ATTRAENTE H3RA_ H3RA_ S suuuuuuu gibigibiyim gibigibiyim 1dissarimsak 1dissarimsak zeynones zeynones Orangegreysky Orangegreysky pamuk musun nesin pamuk musun nesin M -Murphy berlin8982 berlin8982 Reinaa Reinaa Look Up Look Up minezmn41 minezmn41 Incirella06 Incirella06 Littlefinger Littlefinger

Kizlar size ve adını paylasmayi unuttuklarim varsa herkesd tesekkur ederim bilgileriniz icin

Ozet geceyim ben 3 kere 3 ayri daha oncesinden veteriner hekimle görüştum bugun yine sizin fikirletinizden sonra baska bir veteriner hekimi aradim detayli anlattim bi saglik priblemi olabilir mi getireyim mi diye anlattiklatinizdan herhangi hir saglik problemi var gibi gorunmuyor psikolojik gibi gorunuyor dedi disariya gidip geldigini biliyor acabs 3-4 gun eve slmasaniz cezali oldugunu mu anlasa dedi dvet bunu bir vetetiner hekim dedi onuda yadirgamiyorum cunku denedigim tum yontdmleri anlattim bir hayvan psikolojisi uzmsni olan beteriner hekimin numarasini verdi once asistaniyla sonra kendidiyle gorustum yurtdidina konferansa gidecegini gitneden onceki butun seanslarinib dolu oldugunu soyledi

Burdan baska bir uye arkadasin onerdigi bir veteriner hekimle psikolojidiyle ilgili görüştüm oda sanirim yakin vade icin tarih veremeyecek burinin seansi 600 tl digerinin 1000 tl

Eve geldim disardan gelur gelmez yatagin ustundeki hirkama taoti uyudu uyandi yerde irganizer bi sepet vardi icine yapti artik adami arayip rica ettim oncesinden seans alamazmiyim diye cok yogunum dedi.

Normalde yapsa bile bu kadar sık yapmiyordu gun icinde 3 kere çisini yapti

Denedigim yonteeri soyleyeyim tekrar

3 kere 3 farkli veteriner hekime götürdüm
Kum kabini daha buyuguyle degistirdim
Kum kabini rahat ulasabilwcwgi yere koydum
Sık sik kabini temizliyorum kumunuda degistirdim farkli markalarla ara ara ben kuma goturuyorum aklina gelir belki yapar diye bugun oturup aglamamak icin kendimi zor tutuyorum
Hayvan eğitiminde ödül/ceza yöntemi kullanılır. Çünkü onlar kelimelerden değil ses tonundan ve bir kaç ezberlediği komuttan anlar. O ses tonuda severken farklı, yaptığının yanlış olduğunu anlatırken farklı olmalıdır. Yada her zaman elinin altında olan bir şeyden mahrum bırakırsanız, o hareketi yaptığında sevdiği bir şeyden mahrum kalacağını anlar. Evet hayvanlar zekidir evet Allahın sessiz kullarıdır. Ama insani iletişim özelliklerine sahip değildir.
Golden ve yorkshire cinsi iki köpeğimiz var. Onları eğitmek için bir sürü veteriner ve eğitmenle konuştum. Söylenen yöntemler hep benzerdi.
Bir hayvana bir kere su vermemiş ama iş linçlemeye gelince aslan kesilenlerin yorumlarını takmayın. Kaç defa veterinerede götürmüşsünüz ilgisiz bir hayvansever değilsiniz ki. Bırakın kendinizi dövmeyi.
Gerekirse ceza vereceksiniz tabiki de. Baktınız hiç bir yol fayda etmiyor bahçenizde, apartmanımızda uygun şartları hazırlayıp orada bakacaksınız. Evin her yerinden yıllarca çiş kaka temizlemek her insanı delirtir. Koltuğuna siner, yatağına siner kabul edilebilecek bir şey değil normal olarak.

Kedi cezalandırılmaz, cezaya her canlıda karşıyım ama kediler istisnadır. Köpek veya insan ceza karşısında davranışı korkusundan durdurur, kedi ise ceza ile davranış arasında bağ kuramaz stres olur ve sahibinden uzaklaşıp yanlış davranışları gerçekleştirmeye daha eğilimli olur. Kediler bu davranışı genelde stresliyken yapar, antistres macunu biraz etki eder, en çok etki edeni kediler için mutluluk hormonu veren pirize takılan eklentilerdir ancak onların da fiyatı biraz pahalı malesef. Ev dışında stresli bir durum yaşıyor olabilir diğer kedilerle vs. bu yüzden belki bir süre evde tutabilirsin.
Ayrıca yanlış davranışı görünce her seferinde aynı tepkiyi vermeli ve iletişimi en az 15 dk kesmelisin. Mesela her yanlış davranışta elini havaya kaldırıp sertçe korkutmadan hayır demeli ardından 15 dk kediye bakmamalı dokunmamalısın. O zaman kedi yaptığının yanlış davranış olduğunu anlayabilir. Ancak bağırıp kızarsan sadece korkar, sebep sonuç ilişkisi de kuramaz.
Son olarak cat form the hell izleyebilirsin, orada davranış problemi olan kedilerin sorunlarını çözüyorlar.
Bunlar sorun psikolojikse etkili tabi, fizyolojikse ancak veteriner çözer ancak tek veteriner değil. Benim kedim de tüylerini yoluyordu, psikolojik diye 4 veteriner binbir tedavi yaptı. 6. Veteriner sonunda mantar olduğunu keşfetti ve 1 haftada sonu çözdük.

Kedim kısır
Daha once 3 ayri veteriner hekime sordum 3 ude alışkanlık haline getirdiğini soyledi
Bende bazi mamalar idrarda kristallssme tarzi seyler yapiyor diye duyup mama kalitesini arttirdim

Aklima gelebilecek herseyi demiyotum video ustune video izliyorum okuyorum ama benimkine benzer birsey söyleyen olmuyor

O yuzden cok caresiz kaldim

Bizim bir yakınımızın kedisi benzer şeyleri yapıyor. O da kısır ancak çok yaşlandı. Anal kesesinden enfeksiyon oluşuyor ara ara ona bir işlem yapılması gerekiyor ara ara. O olduğu sürece tutamıyor her yere yapıyor. İşlem sonrasında düzeliyor.

Bir de yine aynı kediden örnek vereyim.
Davranış haline getirmesi yine evdeki bir duruma bir kişiye tepki olabilir.
Bahsettiğim eve senede bir 10 günlüğüne misafir gelir. O gelen kadın da aşırı titiz kediden nefret eder. Her yeri çamaşır suyuyla aşırı derecede temizler. O geldiğinde evin kokusu değiştiği için hariçten daha fazla yapar 😅

X