infertilite günlükleri

avokadoananas

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
15 Mart 2017
384
285
5 Yıllık evliyim çocuk sahibi olamadığım için ilk doktora gidişim 2020 yılı ortalarıydı. İlk gittiğimde korunmasız şekilde 6 aydır deniyorduk ve çocuk sahibi olamamıştık. Bir doktordan yardım almam gerektiğini düşünerek kadın doğuma gittim. Doktorun söylediği ilk şey bir yıl denemeden çocuk sahibi olamıyorum diyemezsin. 1 yıl boyunda çocuğun olmadığı taktirde artık bir problem olabilir diyoruz git sonra gel demişti. Öncelikle bilmeniz gereken ilk şey
1- İnfertiliteye başvurmak için 1 yıldır korunmasız deniyor olmanız gerekiyor veya bu konuda yalan söylemeniz gerekiyor :)
2- Bu gibi konulara her kadın doğum bakamıyor çünkü bir takım testler yapılması gerekiyor ve eğitim araştırma hastaneleri dışındaki hastaneler bu konularla ilgilenmiyor. Başvurmanız gereken kadın doğum infertilite bölümü.

Zeynep kamile giden biri olarak nelerle karşılaştım neler istediler. Tekrar tekrar git gel yapmamak adına;
1- İlk gidişinizi regl zamanınızın 3-4.gününe denk getirmeye çalışın. Amh ve hormon gibi değerlere kandan bakılacak.
2- Regl 3-4 günü ek olarak alttan ultrasonla yumurtalarınıza vb şeylere bakılarak bir kağıt verilecek. (ultrasondaki bilgi dökümü vs) olan bunu aslan kaybetmeyin. Zaten yapacaklarınızla alakalı maddeler halinde bir kagıt verilecek elinize.
3- regl bitiminde en az 7 gün sonra jinekolojiden randevu alınarak smear ve servikal kültür testi verilecek. Eşinizle 3 gün beraber olunmadan gidilecek. Raporlar tahmini 1 ay sürüyor devlette belki daha fazla. Özelde kültür 3, Smear 10 günde çıkar.
4- İlaçlı rahim filmi çekilecek. Hsg olarak geçiyor. Devlette ücretsiz. Özelde anestezili ve anestezisiz seçenekleri mevcut ve fiyatlar değişiyor. Şayet devlette çektirecekseniz. Mutlaka randevu almak için verilen saatten 1 dakika önce aramaya başlayın ve randevular dolmuştur dese dahi aramaya devam edin ard arda. Çünkü iki kez bu randevuyu alabilmiş biri olarak başta dolmadığı halde bazen yarım saat bile sistemi açmayabiliyorlar. Haliyle insanlar mücadeleyi doldu diye düşünerek bırakıyorlar ve mesela yarım saat sonra birden hat düşüyor ve kaydınız alınıyor bilgilerinize.
5- 40 yaş altı meme ultrasonu 40 yas ve üzerine memografi ve ultrasonda var sanırım. Devlette çok ama çok zor deneyebilirsiniz tabi aylar sonrasına verebiliyorlarmış alabilenede. Özelde ise fiyatlar çok değişken 150 tlye bile yerler var. Ultrasonu bazen genel cerrahada göstermenizi isteyebiliyorlar. Eğer tanıdık doktor varsa rapora tedavi görmesinde sakınca yoktur yazdırın. Git gel olmasın.
6- Erkek için sperm testi ve kan testi. 4 gün civarıydı galiba eşle birlikte olunmayacak.

Amh'ı 1'in altında olanlar için direk tüp bebek tedavisine başlanıyormuş. Diğerleri için ilk aşılama ile başlanıyormuş ilerleyen günlerde başladığımda göreceğiz.

Aşılama için adetin 2.3 ü günlerinde yumurta büyütmek için ilaç başlanıyor. Yumurta takibi yapılıyor. Yumurtalar belirli bir büyüklüğe gelince şu gün su saatte göbekten çatlatma iğnesi yap diyor İğneden 36 saat sonra eşin merkezde sperm veriyor ve orada sana enjekte ediliyor. 12 gün sonra test veriyorsun pozitif negatif sonucu geliyor😊 aslında yumurta büyütüp çatlayıp eşinle verilen o saatte birlikte olmakla aynı şey. Benim negatif olmuştu. Tüp bebekte şans daha yüksek olduğu için aşılama tekrar istemedim.
Hayırla sağlıkla tüm evlat isteyenlerin kucakladı dolsun. Amin 😊

Aşılama için adetin 2.3 ü günlerinde yumurta büyütmek için ilaç başlanıyor. Yumurta takibi yapılıyor. Yumurtalar belirli bir büyüklüğe gelince şu gün su saatte göbekten çatlatma iğnesi yap diyor İğneden 36 saat sonra eşin merkezde sperm veriyor ve orada sana enjekte ediliyor. 12 gün sonra test veriyorsun pozitif negatif sonucu geliyor😊 aslında yumurta büyütüp çatlayıp eşinle verilen o saatte birlikte olmakla aynı şey. Benim negatif olmuştu. Tüp bebekte şans daha yüksek olduğu için aşılama tekrar istemedim.
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Bende çok tecrübesizdim. İlk alttan ultrasonumda regl olmamın da etkisiyle yolda sinir boşalması yaşayarak ağlamaya başlamıştım. Daha önce hiç yaşamamışım ultrasonu karından zannediyorum tabi kendimi hazırlamamışımda biraz utanma biraz gerginlik derken artık öğreniyorsun tabi. Benim gibi tecrübesizlere ışık olması için yazmak istedim. Bilgiler kolay bulunmuyor. Aşılama için bu süreçte doktora sürekli gitmem mi gerekecek? İş yerim sorun edebilir mi diye endişem oluştu. Yumurta takibi ne kadar sürüyor mesela? Bilgi verebilir misiniz?

Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Bende çok tecrübesizdim. İlk alttan ultrasonumda regl olmamın da etkisiyle yolda sinir boşalması yaşayarak ağlamaya başlamıştım. Daha önce hiç yaşamamışım ultrasonu karından zannediyorum tabi kendimi hazırlamamışımda biraz utanma biraz gerginlik derken artık öğreniyorsun tabi. Benim gibi tecrübesizlere ışık olması için yazmak istedim. Bilgiler kolay bulunmuyor. Aşılama için bu süreçte doktora sürekli gitmem mi gerekecek? İş yerim sorun edebilir mi diye endişem oluştu. Yumurta takibi ne kadar sürüyor mesela? Bilgi verebilir misiniz?
Ben özel muayenehane sine gitmiştim. Saatini iş yerimdeki boş aralığa göre ayarlamaya çalıştım. Adetli iken ve sonrasında hep alttan bakıldı. İlk gittiğimde ben de bilmiyordum şok oldum. Ve ilk defa alttan bakıldı. Utanmayın rahat olun. Bunun başka yolu yokmuş anladım. Yumurta ölçümünü 3 kere yaptı. 1. Adetli iken. Diğeri 1 hafta sonra. Biri de çatlatma iğnesinden 2 gün önce. Yeterince büyümüş ise çatlatma iğnesi için saat veriyor. Fazla yumurta büyümesi de olabilir. Çoğul gebelik olabilir emin misin diye sormuştu evet demiştim. Ama tutmadı. İnşallah sizinki sağlıkla tutar.

Ben özel muayenehane sine gitmiştim. Saatini iş yerimdeki boş aralığa göre ayarlamaya çalıştım. Adetli iken ve sonrasında hep alttan bakıldı. İlk gittiğimde ben de bilmiyordum şok oldum. Ve ilk defa alttan bakıldı. Utanmayın rahat olun. Bunun başka yolu yokmuş anladım. Yumurta ölçümünü 3 kere yaptı. 1. Adetli iken. Diğeri 1 hafta sonra. Biri de çatlatma iğnesinden 2 gün önce. Yeterince büyümüş ise çatlatma iğnesi için saat veriyor. Fazla yumurta büyümesi de olabilir. Çoğul gebelik olabilir emin misin diye sormuştu evet demiştim. Ama tutmadı. İnşallah sizinki sağlıkla tutar.

Sanırım siz de tüp bebek sürecine başladınız. Allah size de hayırlısıyla nasip etsin inşallah.

Sanırım siz de tüp bebek sürecine başladınız. Allah size de hayırlısıyla nasip etsin inşallah.
Aşılamayı 2021 yılında yaptırmıştım. Tüp bebeğe 2022 de başladım. 3 hafta önce pozitif haberi aldım şükür. Hayırla sağlıkla devam eder inşallah. Aşılama ile siz de mutlu haberleri alırsınız inşallah

4 yıldır bebek istiyoruz ama sebepsiz bir şekilde olmuyor, bir dizi doktor değiştirdik ilaçlar tedaviler, son olarak birkaç ay daha ilaç tedavisi ve sonrasında tüp bebek önerildi, kendimi hazırlamaya çalışıyorum... Hayırlısı ne ise öyle olsun yapacak birşey yok, ilaç kullanmaktan yumurta takibi yaptırmaktan sürekli doktor randevusu alıp hastaneye gitmekten çok yoruldum.

4 yıldır bebek istiyoruz ama sebepsiz bir şekilde olmuyor, bir dizi doktor değiştirdik ilaçlar tedaviler, son olarak birkaç ay daha ilaç tedavisi ve sonrasında tüp bebek önerildi, kendimi hazırlamaya çalışıyorum... Hayırlısı ne ise öyle olsun yapacak birşey yok, ilaç kullanmaktan yumurta takibi yaptırmaktan sürekli doktor randevusu alıp hastaneye gitmekten çok yoruldum.
Ben de çok yoruldum. Ben bir de dış gebelik geçirdim daha önce ve bir tüpüm alındı. Sonrasında Rahim ağzı yarası çıktı. enfeksiyon belası dondurma işlemleri derken sürekli bu nedenlerden dolayı hastanelerdeyim :olamaz:

Hayirli olsun insallah saglikla kucağınıza alirsiniz🤲 ben de özelde asilama yaptırdım 1 kez tutmadı tüp bebeğe baslicaz ama eğitim araştırma hastanesinde. Devlette en az 2 kez asilama şartı istiyorlarmış dediler siz 1 kez yaptırdıktan sonra tip bebek diyince hemen geçtiler mi?

Amin. Allah razı olsun. Ben özel tüp bebek merkezine gittim. Özelde istersen hemen başlayabilirsiniz. Devlet desteği almak için 2 aşılama gerekli. Devlet destekte 4bin kadar bir parayı karşılıyor. Merkez önce aşılama tavsiye etti. Aşılamada hem ilaç hem dr parası verecektim. Hem de tutma oranı çok düşük. Zaman geçtikçe hormon ilaçları alarak yıpranacaktım. Zaten 1 kere denedim. Desteği istemedim. Direk tüp bebek başladım. Özelde 2 aşılama zorunluluğu yok. İyi ki başlamışım. Şu an ilaç, dr fiyatları arttı. Fiyatı geçtim ilaç bulmak da zorlaştı. Rabbim kısmet eder de hayırla büyütürüm inşallah. Darısı tüm isteyenlere. Elini açmış dua eden, bekleyen herkese versin Rabbim. Citemik Citemik

Amin. Allah razı olsun. Ben özel tüp bebek merkezine gittim. Özelde istersen hemen başlayabilirsiniz. Devlet desteği almak için 2 aşılama gerekli. Devlet destekte 4bin kadar bir parayı karşılıyor. Merkez önce aşılama tavsiye etti. Aşılamada hem ilaç hem dr parası verecektim. Hem de tutma oranı çok düşük. Zaman geçtikçe hormon ilaçları alarak yıpranacaktım. Zaten 1 kere denedim. Desteği istemedim. Direk tüp bebek başladım. Özelde 2 aşılama zorunluluğu yok. İyi ki başlamışım. Şu an ilaç, dr fiyatları arttı. Fiyatı geçtim ilaç bulmak da zorlaştı. Rabbim kısmet eder de hayırla büyütürüm inşallah. Darısı tüm isteyenlere. Elini açmış dua eden, bekleyen herkese versin Rabbim. Citemik Citemik
Ne kadar tuttu tüp bebek için işlemleriniz? Yer öneriniz var mı? Bir de devlette yapılan testler geçerli oldu mu yeniden mi istendi?

Ne kadar tuttu tüp bebek için işlemleriniz? Yer öneriniz var mı? Bir de devlette yapılan testler geçerli oldu mu yeniden mi istendi?
Ben şubatta başladım, 15 18 arası yumurta toplama transfer dondurma işlemime gitti. Millet bu paraya burun, göğüs yaptırıyor, cocuk sahibi olmak için yapılır dedik, kredi kartı vs bi adım attık. Dr muayene ücreti ayrı ödeniyor. Ama mart ayında hepsine yüzde 40 zam geldi. Yumurta toplamada Gonal-f iğne kullanılıyor. Her kutusu 800 dü şimdi 1300 diyorlar. Ben 4 kutu almıştım. Ayrıca alınan diğer ilaç iğneler de var. Transfer öncesi başka iğneler başlıyor, progestanlar. Prolutex 280 TL içinde 7 tane var. Yani Transfer e kadar aklaşık 25 bin tuttu. Transfer sonrasında prolutex hergün 2 e çıktı. Pozitif çıkınca da 10 haftalık olana kadar ilaçlar devam ediyor. Sonra azalıyormuş.12 haftada hepsi bitecekmiş inşallah. Yani 30 bin gözden çıkarmalısın. Ben başlarken hiç bilgim yoktu. Hemşire kağıda yazıp ilacı söylüyor fiyat bilgisi olmadan zorda kalıyordum. O yüzden ayrıntılı yazmaya çalıştım. İnşallah katkısı olur. Rabbim hayırla sağlıkla isteyen herkese nasip etsin inşallah.
Devlette yapılan kan testleri geçerli oluyor. Ama hormonlar değişkenlik gösterdiği için merkez kendi laboratuvarında tekrar sonuç görmek istiyor. Zaten dr muayene parası ödeniyor kan testi için ekstra para almıyorlar.
Dr iyi olmalı evet ama laboratuvar çok önemli. Dr yumurta büyütür evet ama toplanıp embriyo saklaması takibi çok önemli. Laboratuvar ı iyi bir yer seçmeniz öneririm.

Sadece ilaçlar mı o kadar tuttu😳
Yumurta toplama zamanında kullanılan Gonal-f (1355)pahalı, bir de transfer zamanı prolutex( 280 tl)
Gonal-f paket sayısı kişiye göre değişir. Bana 4 tane gerekliydi.
Prolutex de günlük kullanım sayısı kişiye göre değişir. Benim günde 2 olduğu için ve 10 hafta kullanıldığı için pahalı oldu.

Yumurta toplama zamanında kullanılan Gonal-f (1355)pahalı, bir de transfer zamanı prolutex( 280 tl)
Gonal-f paket sayısı kişiye göre değişir. Bana 4 tane gerekliydi.
Prolutex de günlük kullanım sayısı kişiye göre değişir. Benim günde 2 olduğu için ve 10 hafta kullanıldığı için pahalı oldu.
Merhaba bende klomenle aşılama oldum malesef kiste dönüştü bu ay beklemedeyiz eğer kistler giderse bide gonalf ile aşılama isticem olmazsa tüp bebek istiyorum bizde nerede ve hangi hocaya yaptırdınız acaba çok araştırmak gerekiyor ve hiç bir bilgim yok bu konuda

Merhaba bende klomenle aşılama oldum malesef kiste dönüştü bu ay beklemedeyiz eğer kistler giderse bide gonalf ile aşılama isticem olmazsa tüp bebek istiyorum bizde nerede ve hangi hocaya yaptırdınız acaba çok araştırmak gerekiyor ve hiç bir bilgim yok bu konuda
Merhaba. Geçmiş olsun. Adana Yüreğirde başkent tüp bebek merkezinde Dr Erhan Şimşek. Çok açık sözlü, gerçekleri konuşan bir dr. Bana aşılama da tavsiye etti. 1 kez denediğimi 2. Olarak istemediğimi direk tüp bebeğe geçmek istediğimi belirttim. Kendini hiç övmedi,başarılarından bahsetmedi. Sadece laboratuvar a çok güvendiğini söyledi. Görüştüğüm ilk gün direk tedaviye başladık. Dondurulmuş embriyo tedavisi gördüm. Arada rahim dinlensin vücut toplasın diye sonraki adeti bekledi. Bir an önce deneyelim olsun demek yerine takip ederek karar verdi. Ben şehir dışından git gel yaptım. 3 dr arkadaşımın tavsiyesi üzerine gittim. Tabiki kısmet işi. Şükür tuttu doğum yaptım 3.5 aylık olduk. Diğer embriyolar dondurulmuş halde hala merkezde duruyor.. Allahım hayırla sağlıkla sana da nasip etsin. Zaman geçmeden maddi durumun yerinde ise başlamanı tavsiye ederim. Allah kolaylık versin

Merhaba. Geçmiş olsun. Adana Yüreğirde başkent tüp bebek merkezinde Dr Erhan Şimşek. Çok açık sözlü, gerçekleri konuşan bir dr. Bana aşılama da tavsiye etti. 1 kez denediğimi 2. Olarak istemediğimi direk tüp bebeğe geçmek istediğimi belirttim. Kendini hiç övmedi,başarılarından bahsetmedi. Sadece laboratuvar a çok güvendiğini söyledi. Görüştüğüm ilk gün direk tedaviye başladık. Dondurulmuş embriyo tedavisi gördüm. Arada rahim dinlensin vücut toplasın diye sonraki adeti bekledi. Bir an önce deneyelim olsun demek yerine takip ederek karar verdi. Ben şehir dışından git gel yaptım. 3 dr arkadaşımın tavsiyesi üzerine gittim. Tabiki kısmet işi. Şükür tuttu doğum yaptım 3.5 aylık olduk. Diğer embriyolar dondurulmuş halde hala merkezde duruyor.. Allahım hayırla sağlıkla sana da nasip etsin. Zaman geçmeden maddi durumun yerinde ise başlamanı tavsiye ederim. Allah kolaylık versin
çok teşekkür ederim umut oldun bana bende 2. aşılamamıda yaptırıp hemen tüp bebek istiyorum neden bilmiyorum ama gonal f denemek istiyorum olmazsa direk başlarız inş bizde isteyen herkese nasip olsun çok bir süreç çoğu kişşi sonrasında kendi hamile kaldı inş seninde öyle olur

kizlarr bu gece onikide catlatma ignesi yapicam pazartesi sabahta asilama yapilcak. biz asilamadan once perhiz yapilcagibi dusunurken bize catltma ignesi yapildigi gun iliski oneririz dendi. son kntrolde odadan cikarken israrla sordum catlatma ignesinden oncemi sonrami iliski olmali diye oncede olur sonrada dendi bizde kesin biseye karar veremedik netten biraz arastirirken artik aksam 7de iliskiye girdik biz. pazartesi esim sperm vericek ya onu etkilermi cok stres yaptim inanin kafam o kdar daginikki ne yaptigimi ve yapcaagimida bilmiyorum lutfen fikir verin😒😒😒😒

kizlarr bu gece onikide catlatma ignesi yapicam pazartesi sabahta asilama yapilcak. biz asilamadan once perhiz yapilcagibi dusunurken bize catltma ignesi yapildigi gun iliski oneririz dendi. son kntrolde odadan cikarken israrla sordum catlatma ignesinden oncemi sonrami iliski olmali diye oncede olur sonrada dendi bizde kesin biseye karar veremedik netten biraz arastirirken artik aksam 7de iliskiye girdik biz. pazartesi esim sperm vericek ya onu etkilermi cok stres yaptim inanin kafam o kdar daginikki ne yaptigimi ve yapcaagimida bilmiyorum lutfen fikir verin😒😒😒😒
Sorun olmaz bize akşam 11 gibi çatlatma yapın demişlerdi. Eşimle öyle birlikte olmuştuk. Min 2-5 gün perhiz oluyor işte sende çatlatma iğneni iki gün öncesinde yapıyor üçüncü gün gidiyorsun aşılamaya.

X