İngilizce öğrenmek önemli midir? Önemli ise ne gibi çabalarınız oldu?

Illume

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Sahte Profil
Kayıtlı Üye
15 Ocak 2021
13
32
46
Merhabalar,
Türkiye’de, uluslararası firmalarda çalışanlar hariç ingilizce bilen veya aktif olarak kullanan çok kişi olmadığını gördüm. Aslında ingilizce sadece işiniz için önemli değil vizyonunuzun ve hayata bakışınızı da genişletiyor.
Siz bu konu da iyi veya kötü neler yaşadınız, öğrenme çabalarınız olduysa neler yaptınız, ne kadar maliyetli oldu ve şu an ne durumdasınız.
Bu platformda sizlere kendi tecrübelerimi de aktarcağım.

Öncelikle keyif almak lazım bir dili öğrenirken zorla illa lazım deyince olmuyor öğrenilmiyor. Ben alakasız bir bölümde okuyordum sonra Farklı bir alanda ek eğitim almaya başladım derken biraz şurdan biraz burdan hop e ihracat içinde buldum kendimi. İngilizcem okuldan iyiydi şirketimizde yabancı çalışanlar falan vardı tea diyemeyen insanlar yabancılarla anlaşırken ben nasıl utanıp sıkışıyordum. Ay cümleyi yanlış kurarsam, ay telafuzum komik olursa diye çekine çekine konuşuyordum. Sonra bi saldım aman dedim onlar da Türkiye’de yaşıyor iki kelime de onlar çabalasın sonra konuşa konuşa attım çekingenliği . Dedikodu falan yapıyorduk artık. Yazışarak müşterilerle konuşuyordum ama yavaş yavaş yüz yüze gelmeye başladık fuarlarda falan böyle böyle gelişti İngilizcem mecbur kalınca aslında çok daha gelişti. Okulda kağıt üstündekiyle günlük hayatta bambaşka oluyor. Yabancı arkadaş edinmek de bunun için bir yöntem. Bence konuştukça açılıyor dilimiz ayrıca kullanmadıkça da unutup gidiyoruz.

Öncelikle keyif almak lazım bir dili öğrenirken zorla illa lazım deyince olmuyor öğrenilmiyor. Ben alakasız bir bölümde okuyordum sonra Farklı bir alanda ek eğitim almaya başladım derken biraz şurdan biraz burdan hop e ihracat içinde buldum kendimi. İngilizcem okuldan iyiydi şirketimizde yabancı çalışanlar falan vardı tea diyemeyen insanlar yabancılarla anlaşırken ben nasıl utanıp sıkışıyordum. Ay cümleyi yanlış kurarsam, ay telafuzum komik olursa diye çekine çekine konuşuyordum. Sonra bi saldım aman dedim onlar da Türkiye’de yaşıyor iki kelime de onlar çabalasın sonra konuşa konuşa attım çekingenliği . Dedikodu falan yapıyorduk artık. Yazışarak müşterilerle konuşuyordum ama yavaş yavaş yüz yüze gelmeye başladık fuarlarda falan böyle böyle gelişti İngilizcem mecbur kalınca aslında çok daha gelişti. Okulda kağıt üstündekiyle günlük hayatta bambaşka oluyor. Yabancı arkadaş edinmek de bunun için bir yöntem. Bence konuştukça açılıyor dilimiz ayrıca kullanmadıkça da unutup gidiyoruz.
Valla bravo. Aynen öyle; özgüven önemli ve utanmamak💪

ben önce almanca öğrendiğim için sonra ingilizce öğrenmem kolay oldu açıkçası. iki dili de öğrenirken bol bol o dillerde filmler izledim, benim öğrendiğim dönemlerde forumlar modaydı tabi, oralarda sürekli yazıştım.
iş hayatında tabi ingilizce daha ön planda oldu, konuşmakla ilgili sıkıntım olduğunu gördüm. zaten bunu çoğu türk yaşıyor.
ancak yurtdışından gelen has be has ingilizlerin bile mükemmel konuşmadığını farkedince çekingenliği attım.
elimden geldiğinde konuştum, arkadaş oldum hatta çoğuyla telefonlaşmaya da başladım.
öyle öyle ilerledi.
işin özü çekinmemek bence.
biz ne yazık ki türkiyede gramere çok odaklı yabancı dil eğitimi alıyoruz. o yüzden çekimser kalıyoruz.

Yabancılar anladığı sürece nasıl konuşulduğuna takılmıyor bile. Maşallah bizim millet en ufak bir harfi yanlış yaz günlerce dalga geçiyor. İnstagramda görüyorum owww yanlış yazmış diye yoruma tutuyorlar. Kendi kendimizi dibe çekiyoruz. Dubaili bir müşterimiz vardı jumeriah otelin satın alma müdürüydü. Hintçe İngilizce karışımı tuhaf bir şey konuşuyordu dünyanın en tanınmış 5 otelinden birinde müdür adam İngilizcesi anlaşılmıyordu bile Türkiye’de olsa aç kalır 😂

Üniversitede bölümüm %100 ingilizceydi. Mecburen dersleri anlayacak, sınavları yapabilecek kadar okulda öğrendim. İşe başladım her gün 3-4 ingilizce makale okumam gerekiyordu. İşle ilgili bi sorun için kaynaklar hep ingilizceydi. Birazda bu şekilde kendimi geliştirdim. Sonra yüksek lisansa başladım. Dersler projeler sunumlar lisansa göre daha ağır bi ingilizceyle geçiyordu. Dersler için yardımcı video izlerken bile hep ingilizce izlemeye başlamıştım. Şu an ingilizce dizi, film, youtube videoları izliyorum. Böyle böyle insan ingilizceye alışıyor

Yabancılar anladığı sürece nasıl konuşulduğuna takılmıyor bile. Maşallah bizim millet en ufak bir harfi yanlış yaz günlerce dalga geçiyor. İnstagramda görüyorum owww yanlış yazmış diye yoruma tutuyorlar. Kendi kendimizi dibe çekiyoruz. Dubaili bir müşterimiz vardı jumeriah otelin satın alma müdürüydü. Hintçe İngilizce karışımı tuhaf bir şey konuşuyordu dünyanın en tanınmış 5 otelinden birinde müdür adam İngilizcesi anlaşılmıyordu bile Türkiye’de olsa aç kalır 😂
Maalesef, biz yapıcı eleştiri ne demek bilmiyoruz. Ben uluslararası firmadayım ve öyle üst düzey yöneticiler var ki çok basit konuşuyorlar. İtalyanlar kelimeyi hatırlamayınca italyanca serpiştiriyor araya 🤣

Ben Almancayi cok iyi derecede biliyorum. Ancak nedense ingilizce o kadar kolay olmadi. Ve fark ediyorum ki Ingilizce olmadan olmuyor. Ben cok cekingenim yanliz telafuz edecegim icin. Yakin cevremde ingilizce konusabilinecek bir ortam da yok. Cok istiyorum gelistirmeyi, nasil olacak bilmiyorum. sular seller gibi ingiizce Kitap okuyabilmek istiyorum sürekli her kelimenin cevirisine bakmadan.

Merhabalar,
Türkiye’de, uluslararası firmalarda çalışanlar hariç ingilizce bilen veya aktif olarak kullanan çok kişi olmadığını gördüm. Aslında ingilizce sadece işiniz için önemli değil vizyonunuzun ve hayata bakışınızı da genişletiyor.
Siz bu konu da iyi veya kötü neler yaşadınız, öğrenme çabalarınız olduysa neler yaptınız, ne kadar maliyetli oldu ve şu an ne durumdasınız.
Bu platformda sizlere kendi tecrübelerimi de aktarcağım.
ingilizce nasil ögrenilir o konuda birsey diyemem, cünkü amerikada büydüm icin ana dilim, baska diler ögrendim en faydali yöntem konusmak konusmak, tandem uygulmasila dene

X