İnsulin direnci

Mihmandar_34

Rabbime şükür 🤲
Kayıtlı Üye
30 Aralık 2012
5.762
5.077
34
Kizlar merhaba.. İnsulin direncim oldugundan suphe ediyorum bugun kan sekerimi olcturdum 88 cikti ama dr onemsemedi, insulin direncim olsaydi eger tekrar baska olcum yapip direncimi olcer miydi? Cok cabuk acikiyorum ve aclik hissederken basim donuyor, size soracagim sey; insulin direnci testlerde seker yuksek cikinca mi yapiliyor? Dr niye ustunde durmadi anlayamadim. Yardimci olur musunuz? Tesekkurler.

İnsülin direncini kendinizde hesaplayabilirsiniz
Aynı gün açken verilen açlık kan şekeri sonucunuz ve insülin sonucunuzla .
Yani açlık kan şekeriyle insülini çarpın çıkan sonucu 405e bölün . Çıkan sonuç 2,5tan fazlaysa insülin direnci vardır .

İnsülin direncini kendinizde hesaplayabilirsiniz
Aynı gün açken verilen açlık kan şekeri sonucunuz ve insülin sonucunuzla .
Yani açlık kan şekeriyle insülini çarpın çıkan sonucu 405e bölün . Çıkan sonuç 2,5tan fazlaysa insülin direnci vardır .
Ama verdigim testlerde yalnizca aks (Seker) testimin sonucu var. İnsulin sonucu yazmiyor.. Seker 88 cikti sabah verdigim tahlilde..

Ama verdigim testlerde yalnizca aks (Seker) testimin sonucu var. İnsulin sonucu yazmiyor.. Seker 88 cikti sabah verdigim tahlilde..

Sadece açlık şekeriyle anlaşılmaz ki bu .
Yarın sabah tekrar git anlat şikayetlerini hem açlık şekeri hem insülini yaptırmak istiyorum de .
Dr bunu hesaplamazsa sen kendin hesaplarsın

Tesekkur ederim, evet ustunde durmadi zaten.. Ordan anlamaliydim.. Aile hekimine gittim bu arada.

Rica ederim geçmiş olsun ama aile hekimide hesaplıyo bunu . Siz şikayetlerinizi belirttiniz mi belki söylemediyseniz sadece genel test yapmıştır kan sayımı şeker tiroid gibi
Yarın gitmeyi unutmayın .
Şeker normal seviyede olsa bile insülin önemli burada insülin direncide tedavi edilmezse şekere çevirebiliyo .

Çabuk acıkma, bir şey yenmezse konsantrasyon bozulması, az ya da şiddetli el ayak titremesi vs insülin direnci belirtileridir.
Karatay beslenmesine uygun bir düzen oturtun, insülin direnci kırılır. (kendimden biliyorum)

Rica ederim geçmiş olsun ama aile hekimide hesaplıyo bunu . Siz şikayetlerinizi belirttiniz mi belki söylemediyseniz sadece genel test yapmıştır kan sayımı şeker tiroid gibi
Şeker normal seviyede olsa bile insülin önemli burada insülin direncide tedavi edilmezse şekere çevirebiliyo .
Cok tesekkurler yarin tekrar gidip olcturecegim cunku tum belirtiler direncimin yuksek oldugunu gosteriyor...

Çabuk acıkma, bir şey yenmezse konsantrasyon bozulması, az ya da şiddetli el ayak titremesi vs insülin direnci belirtileridir.
Karatay beslenmesine uygun bir düzen oturtun, insülin direnci kırılır. (kendimden biliyorum)
El ayak titremesi veya konsanterasyon bozuklugu yok da cabuk acikma var maalesef... Ve acikinca basim donuyor, sekerime de normal dedi dr, ama insulin ayri bir deger.. Onu olcturmem gerekiyor..
Cok tesekkurler..

Bence dahiliye den randevu alın. Belki insülin direnci değilde hipoglisemi vardır. Yani şeker yüklemesi yapalım diyebilirler. İnsülin direnciniz varsa da onu da hesaplamış olurlar.

İnsülin direnci polikistikovera, polikistikover da insülin direncine neden oluyormuş. Döngü şeklinde yani. Benim arkadaşım adet düzensizliği şikayeti ile gitti, insülin direnci oldugunu ve x ayına kadar y kadar kilo vermezse şeker hastası olacagini soylediler. Ki arkadaşım öyle kilolu biri de değildi. Diyete başladı. Sıkı bir diyet..
Senin kilon nasıl? Adetlerin düzenli mi?

İnsülin direnci hastasıyım. Yemekten sonra bayılır gibi olurdum, komada gibi uyurdum... Önemli bir belirtisi de bu hastalığın. Teşhis konursa dikkat etmek, ilaçları yan etki yaptı vs diye bırakmamak çok önemli. Hemen alışıyor bünye, vakit tanımalı. Sonra güzel bir diyet ve sporla kilo verilmeli...

İnsülin direnci polikistikovera, polikistikover da insülin direncine neden oluyormuş. Döngü şeklinde yani. Benim arkadaşım adet düzensizliği şikayeti ile gitti, insülin direnci oldugunu ve x ayına kadar y kadar kilo vermezse şeker hastası olacagini soylediler. Ki arkadaşım öyle kilolu biri de değildi. Diyete başladı. Sıkı bir diyet..
Senin kilon nasıl? Adetlerin düzenli mi?
Himmm simdi bu onemli bir nokta.. Kistim yok ancak adetlerim sasarsa bazi aylar 5-6 gun kadar gecikebiliyor, mevsim degisikligine yorarim hep. Kilom 70, boyum da 1.67.. Acikcasi pek ic acici degil bunyem..:) Tesekkurler.

İnsülin direnci hastasıyım. Yemekten sonra bayılır gibi olurdum, komada gibi uyurdum... Önemli bir belirtisi de bu hastalığın. Teşhis konursa dikkat etmek, ilaçları yan etki yaptı vs diye bırakmamak çok önemli. Hemen alışıyor bünye, vakit tanımalı. Sonra güzel bir diyet ve sporla kilo verilmeli...
Uykum gelmez benim yani hatta daha dinc oldugumu hissederim hep yedikten sonra.. Ama acikinca basim donuyor ve uzun sure acliga dayanamiyorum.. Sebepleri nedir bilgim yok ancak bu yuzden supheliyim bu rahatsizliktan.. Seker sizce yuksek mi yasima gore? 27 yasindayim.

Bence dahiliye den randevu alın. Belki insülin direnci değilde hipoglisemi vardır. Yani şeker yüklemesi yapalım diyebilirler. İnsülin direnciniz varsa da onu da hesaplamış olurlar.
Evet yarin sabah tekrar dr a gidecegim, cok tesekkurler.

Himmm simdi bu onemli bir nokta.. Kistim yok ancak adetlerim sasarsa bazi aylar 5-6 gun kadar gecikebiliyor, mevsim degisikligine yorarim hep. Kilom 70, boyum da 1.67.. Acikcasi pek ic acici degil bunyem..:) Tesekkurler.

Tatlı çok yiyorsaniz ondan olabilir. Ben çok yiyince dengem şaşıyor. Tatlı yiyince kan sekeri birden yükseliyor, acikinca birden düşüyor. Acikinca el ayak titremesi bu yüzden. Bana da oluyordu. Acikinca sinirleniyordum elim ayagim titriyordu. Tatliyi kestim hic yemiyorum, daha iyiyim.
Biraz kilo vermeniz de gerek. 60 ideal sizin icin.
Geçmiş olsun.

Şekerin normal, açlık şekeri zaten 90dır. 88gayet normal. Gidebiliyorsanız endokrinolojiye, yoksa dahiliyeye gidin derim. Yemekten sonra hızla çıkıp, hızla geri düştüğü insülin direnci hastalarında, ilacımı içmezdem hala yemekten sonra uykum gelir...

Aile hekimi insüline bakamıyor bizim burada. Kan tahlilinde insülin ve d vitamini de baktırmak istemiştim, bu ikisine bakamıyoruz demişti... sonra hastanede baktırdık.

İnsülin direnciniz varsa asla ilaç talep etmeyin. Düzenli beslenme ile kırmanız gerekli, ilaç sakın kullanmayın

Neden ilaca sakın dediniz?

X