İş arkadaşımla yaşadığım problem

Alicja

Popüler Üye
Pro Üye
26 Kasım 2019
4.812
16.918
Merhabalar. Umarım çok uzun olmaz ama fikirlerinizi almaya ihtiyacım var. Ben 4 senedir aynı birimde çalışıyorum. Yaklaşık 1 yıl önce yeni bir iş arkadaşımız başladı yanımda, benden 3 - 4 yaş küçük ve mesleği de yeni öğreniyor. Çalıştığımız kurumda bir eğitim departmanı yok. Yani işe yeni başlayanlar kendi birimindeki diğer çalışanlardan işi öğrenmek durumundalar. Ben de hem fazladan bir personele ihtiyacımız olduğu için, hem birimdeki işlerin doğru dürüst yürümesi için elimden gelen, bildiğim herşeyi öğretmeye çalışıyorum bu arkadaşa işe başladığından beri. Şimdiye kadar sorduğu hiçbir soruyu boş çevirmedim, gerekirse kendi işimi bırakıp bilmediğim konuları da araştırıp yardımcı oldum.

Ancak görmeye başladım ki bu arkadaş her hatasını karşısındaki insana yüklemeye çalışıyor, üstelik yalan söyleme huyu da var ki buna hiç katlanamıyorum. Bu tip bir kaç davranışına sessiz kalıp "peki ben yanlış anladım demek ki" diye geçiştirdim ama dün yaşanan olay beni çok kızdırdı.

Birimde çalışan herkesin yapması gereken bir iş var, bu işi yaparken belli miktarda para kullanmamız gerekiyor. Bu ücret ben izindeyken değiştiği için "en son ne kadar oldu acaba?" diye bahsettiğim arkadaşa sordum ama o da hatırlamadığı için sistemden araştırıp bulup o fiyat üzerinden yaptım. Aynı gün bu işlemi bahsettiğim arkadaş da yapmış. Sonra bir şekilde bu arkadaşın yaptığı iş hatalı olduğu için geri döndü. Örneğin ücret 40 TL olması gerekirken arkadaş 44 TL olarak hatırlamış ve o fiyat üzerinden yapmış. Düzelmeyecek bir hata değil, sadece biraz zaman harcayarak fazladan çektiği ücretleri yatırması gerekiyor çektiği yerlere.
Ben kendisine hatasını gösterip böyle böyle yapman gerekiyor diye anlattım ve ne olsa beğenirsiniz?
"Eeee sen bana 44 TL dedin ya" cevabını aldım. 😂

"Ben sistemden bakarak 40 TL üzerinden yapmışım, sana 44 TL dedim öyle mi?" diye sorunca da "ben sistemden de baktım 44 TL gördüm yanlış görmüşüm demek ki" diye çark etti. Üstelik ben kesinlikle ona bu konuda herhangi bir fiyat söylemediğime çok eminim. O sırada odada başka arkadaşlar da vardı ve rencide etmemek için sessiz kaldım. Daha sonra yalnız kalınca ve müdürümüz de gelince onun yanında "Müdüre hanımın yanında söylüyorum, bana bir daha hiçbir konuyla ilgili hiçbir şey sorma, asla cevap alamayacaksın. Senin yaptığın şey hem yalan söylemek hem iftira atmak, böyle basit bir konuda bile suçunu hemen karşısındaki insana yükleyebilen biriyle yardımlaşmak istemiyorum." dedim. Müdüre hanıma da x size anlatır dedim ve çıktım o odadan.

Geri döndüğümde ağlıyordu, " ben sana saygı duyuyorum, neden kötü niyetli davranayım vs. " diye kendini açıklamaya çalıştı ama ben kendisinden saygı beklemediğimi, yaşa saygı göstermek yerine emeğe saygı göstermesi gerektiğini ve yalan söylememesi gerektiğini söyledim ve muhatap olmayı kestim.

Bu konu ilk değildi, daha işe ilk başladığı hafta metroda arkam dönüktü, beni görmedi ve yanındaki arkadaşa benim hakkımda dedikodu yapmaya başladı.

Yöneticilerimizin kendisine iletmemi istediği her konuda "biliyorum, evet, öyle yapıyorum zaten" gibi ukala çıkışları oldu bunları da ilk iş deneyimi olmasına bağladım ve sineye çektim.

Ama bu son hareketi bana çok kötü niyetli geldi ve şimdi olayın üstünden biraz zaman geçince acaba fazla mı üstüne gittim, fazla mı büyüttüm diye düşünüyorum dünden bu yana. Haksız yere kimseyi kırmak da istemiyorum. O yüzden size danışmak istedim, sizce bu arkadaş kötü niyetli mi? Ben bu arkadaşla iletişimimde nelere dikkat etmeliyim?

Hayır gayet yerinde bir tavır göstermişsiniz. Maalesef bu tiplerden çok türedi. Ben hatırlıyorum ilk işe başladığım zamanı gık demez minnet rica iş öğrenirdim. Şimdikilerde bir ukala bir ukala hepsi değil ama ukala olanlarda hayli fazla. Ben hatırlıyorum müdüre hanım uyarırda bazen ben biliyorum vs falan bağırıp çağırmalar varoş varoş hareketler

Alicjacım, bir insanın niyeti hakkında şüpheye düşüyorsan, genelde o kişinin niyeti pek iyi çıkmıyor çünkü iyi niyetli, paylaşımcı ve ince insanlar, karşılarındaki kişi tarafından yanlış anlaşılmamak için genellikle sorun çıkan bir ortamda kendilerini açıklama/sorgulama eğiliminde oluyorlar. Kendinden pay biç; sen nasıl davranıyorsun? Davranışlar insanları gayet ele veriyor. İyi niyetli bile olsa, diğer özellikleriyle zaten kendisine mesafeli kalmanı gerektirecek türden biri. Baştan kestirip atman iyi olmuş.

Sınır çizmek her zaman iyidir. Gayet profesyonel davranmışsınız. Hiç takmayın kafaya. Maalesef bazı insanlar anca bu şekilde saygı duymayı öğreniyorlar.
Umarım öğrenir.

Konuşmalarınızı herkesin yanında profesyonelce yapın arkanızdan iftira atmasın

Çalıştığımız yer zaten açık ofis ortamı, toplam 4 kişiyiz. Ama o kadar sinirlendim ki biraz sakinleşmek için uzaklaştım yoksa çok kırıcı olacaktım.

Hayır gayet yerinde bir tavır göstermişsiniz. Maalesef bu tiplerden çok türedi. Ben hatırlıyorum ilk işe başladığım zamanı gık demez minnet rica iş öğrenirdim. Şimdikilerde bir ukala bir ukala hepsi değil ama ukala olanlarda hayli fazla. Ben hatırlıyorum müdüre hanım uyarırda bazen ben biliyorum vs falan bağırıp çağırmalar varoş varoş hareketler

Evet müdüre hanım da bir kaç kez uyardı benzer tavırları için ama ben gerçekten saygı beklemiyorum sırf iş öğrettim diye. İnsani müşterekte buluşsak yeterdi 🤷🏻‍♀️

Alicjacım, bir insanın niyeti hakkında şüpheye düşüyorsan, genelde o kişinin niyeti pek iyi çıkmıyor çünkü iyi niyetli, paylaşımcı ve ince insanlar, karşılarındaki kişi tarafından yanlış anlaşılmamak için genellikle sorun çıkan bir ortamda kendilerini açıklama/sorgulama eğiliminde oluyorlar. Kendinden pay biç; sen nasıl davranıyorsun? Davranışlar insanları gayet ele veriyor. İyi niyetli bile olsa, diğer özellikleriyle zaten kendisine mesafeli kalmanı gerektirecek türden biri. Baştan kestirip atman iyi olmuş.

Haklısın artık sınırlarımı daha net çizmem gerekiyor galiba.

Çok resmi ve profesyonel davranmışsınız hayran kaldım:KK51:
Ben de acaba daha profesyonel mi davranmalıydım diye düşünüyorum ama çok öyle bir ortam da yok aile gibiydik bu vatandaş böyle davranana kadar 🤷🏻‍♀️

Benim eski iş yerimde de bir kız vardı. İstenen evraklarla o ilgileniyor, bana söylüyor ,ben de o işi yapacak arkadaşlara atıp takibini sağlıyorum,böyle bir işti. Ne zaman bir olay patlasa, evrak eksik olsa anında 'aaa ben yengence soyledim' derdi. Ama bir değil iki değil, bunu hep yapardı. 'Molaya çıkıyordun söylemiştim,hatırladın mi? Hani Ayşe gelmişti o gün söylemistim' falan Derdi üstelik. Daha kendini akla , aklayabilirsen 😅
Ben de kızla başka bir sebepten aram bozulunca onla konuşmayı kesip tamamen Skype üzerinden iletişim kurdum . Asla bana sözel olarak bir şey söylemesine izin vermedim, söylediğinde 'tabii ki yaparım, skypedan yazar misin?' dedim, evrakım gelince ilk mesajına ⭐ koyup x y geldi yazdım falan. Daha da bana bok atamadı. Ne zaman 'yengencten istedim' dediyse iki saniyede skypta arama yapıp 'hayir istememissin' , 'evet ama 25 Mayıs'ta sana o evrak için kişiyi xyz'ye göndermen gerektiğini yazmisim' diye yapıştırdım cevabı.
Genclestim resmen, bu kadar mı farkeder :)

O yüzden sana da önerim ne yaparsan yap, yazılı şekilde yap bu kızla. Evet ofisiniz küçük ama olsun. Bizimki de küçüktü ve yan yana oturuyorduk:)

Benim eski iş yerimde de bir kız vardı. İstenen evraklarla o ilgileniyor, bana söylüyor ,ben de o işi yapacak arkadaşlara atıp takibini sağlıyorum,böyle bir işti. Ne zaman bir olay patlasa, evrak eksik olsa anında 'aaa ben yengence soyledim' derdi. Ama bir değil iki değil, bunu hep yapardı. 'Molaya çıkıyordun söylemiştim,hatırladın mi? Hani Ayşe gelmişti o gün söylemistim' falan Derdi üstelik. Daha kendini akla , aklayabilirsen 😅
Ben de kızla başka bir sebepten aram bozulunca onla konuşmayı kesip tamamen Skype üzerinden iletişim kurdum . Asla bana sözel olarak bir şey söylemesine izin vermedim, söylediğinde 'tabii ki yaparım, skypedan yazar misin?' dedim, evrakım gelince ilk mesajına ⭐ koyup x y geldi yazdım falan. Daha da bana bok atamadı. Ne zaman 'yengencten istedim' dediyse iki saniyede skypta arama yapıp 'hayir istememissin' , 'evet ama 25 Mayıs'ta sana o evrak için kişiyi xyz'ye göndermen gerektiğini yazmisim' diye yapıştırdım cevabı.
Genclestim resmen, bu kadar mı farkeder :)

O yüzden sana da önerim ne yaparsan yap, yazılı şekilde yap bu kızla. Evet ofisiniz küçük ama olsun. Bizimki de küçüktü ve yan yana oturuyorduk:)

Aynen anlattığın gibi, bu arkadaş da sürekli enteresan detaylar veriyor her olayla ilgili. Ben oraya tıkladım, bu oldu, şu oldu, hatta sana da söyledim yanımızda x kişi de vardı gibi gibi gibi...

Bizim zaten ortak yaptığımız hiçbir iş yok normal şartlarda. İş bölümümüz var, ikimizin de yaptığı işler aynı fakat farklı dosyalarla ilgili. Ortak yapmak zorunda olduğumuz hiçbir iş yok. 1 senedir sadece o sonradan geldi diye, her gün her konuda birşeyler soruyor ve ben de yardımcı oluyorum diye iletişimimiz vardı. Eğer istemezsem kesinlikle yok sayabileceğim biri, muhatap olmak zorunda değilim. Kendi yapması gereken işle ilgili bir de bana iftira atıyor. 😂

Zabıt katibi misiniz, son 1.5 senedir alınan personellerin çoğunun iş ahlakı zayıf, kapasiteleri düşük ya da kapasitelerini yeterince kullanmak istemiyorlar. Benzer olayları malesef ben de gözlemliyorum. Bir yıldır aynı birimde çalışıyorsa zaten öğrenmiş olması lazım çoğu şeyi. Yardımcı olmayın artık kendi kanatlarıyla uçsun. Yanında tecrübeli personel olunca rahata alışıyorlar. Her dakika yardım edecek birini bulamaz, bilmiyorsa sistemden bakıp yapsın.

Zabıt katibi misiniz, son 1.5 senedir alınan personellerin çoğunun iş ahlakı zayıf, kapasiteleri düşük ya da kapasitelerini yeterince kullanmak istemiyorlar. Benzer olayları malesef ben de gözlemliyorum. Bir yıldır aynı birimde çalışıyorsa zaten öğrenmiş olması lazım çoğu şeyi. Yardımcı olmayın artık kendi kanatlarıyla uçsun. Yanında tecrübeli personel olunca rahata alışıyorlar. Her dakika yardım edecek birini bulamaz, bilmiyorsa sistemden bakıp yapsın.

Evet, katılmamak elde değil maalesef. Gayet çabuk iş öğrenen biri aslında bana göre ama o kadar emek verip bir de böyle hatasını bana yüklemeye çalışınca çok kızdım. Artık tek başına 👍

Fazlaca iyi niyet bile göstermişsiniz. Ben olsam kendi işimi bırakıp onunkiyle uğraşmazdım. Kendisi koşacak peşinizden ağzınızın içine bakıp öğrenecek gerekirse. Hele geldiği hafta dedikoduma başlayabildiğine göre enerjisi vardır diye düşünürüm. Zaten neredeyse 1 yıl olmuş, yeter artık düşsün yakanızdan. Kartları açık oynamak, yüzüne yüzüne senin ne mal olduğunu biliyorum demek en güzeli, o yüzden hiç de abartmamışsınız. Kimseyi aptal yerine koymaya çalışmaz artık =)

Fazlaca iyi niyet bile göstermişsiniz. Ben olsam kendi işimi bırakıp onunkiyle uğraşmazdım. Kendisi koşacak peşinizden ağzınızın içine bakıp öğrenecek gerekirse. Hele geldiği hafta dedikoduma başlayabildiğine göre enerjisi vardır diye düşünürüm. Zaten neredeyse 1 yıl olmuş, yeter artık düşsün yakanızdan. Kartları açık oynamak, yüzüne yüzüne senin ne mal olduğunu biliyorum demek en güzeli, o yüzden hiç de abartmamışsınız. Kimseyi aptal yerine koymaya çalışmaz artık =)

Yakın bir arkadaşıma bahsettim konudan da belki kötü niyetli değildir filan diyerek kafamı karıştırdı. Ama kafam netleşti artık yeterince müsamaha gösterdim. :)

Yakın bir arkadaşıma bahsettim konudan da belki kötü niyetli değildir filan diyerek kafamı karıştırdı. Ama kafam netleşti artık yeterince müsamaha gösterdim. :)

eyvah eyvah.. siz o yakın arkadaşınıza sahip çıkın, vallahi çok üzerler onu bu iyi niyetiyle =)
şaka bi yana, velev ki kasıtlı yapmadı (o ağlamalar sızlamalar histerik histerik abartılı tepkiler bile yeterince niyetini gösteriyor da neyse) gerçekten 1 yıl olacakmış, yeter artık düşsün yakanızdan. Neden 1,5 kişilik iş yapacakmışsınız canım, ne münasebet. Büyüsün artık.

Yakın arkadaşınız çok iyi niyetli.Çok üzerler onu.Bence siz onu uyarın bu kadar iyi niyetli olma pembe bir dünyada yaşamıyoruz diye.Onun iyiliği için.🙂Bu arada tepkine hayran kaldım.Umarım bende senin gibi davranıyorumdur.

Yakın arkadaşınız çok iyi niyetli.Çok üzerler onu.Bence siz onu uyarın bu kadar iyi niyetli olma pembe bir dünyada yaşamıyoruz diye.Onun iyiliği için.🙂Bu arada tepkine hayran kaldım.Umarım bende senin gibi davranıyorumdur.

Evet sık sık sarsıp kendine getirmek zoruna kalıyorum 😂 teşekkür ederim

Fazlasını bile hak etmiş, rahat olun ve mümkünse yazılı iletişim kurun bundan sonra.

X