İş arkadaşının yerli yersiz kaprisi.

lavinharper

dünya ne taraftan dönüyor?
Pro Üye
25 Mart 2022
359
825
Bir fabrikada ön muhasebe işlerine bakıyorum 3 aydır.Çok büyük ölçekli çok kurumsal bir firma değil öncelikle bunu söyleyeyim. Çok tecrübeli olarak girmedim lakin 3 ayda büyük yol katettim programı öğrendim bana verilen işleri hızlıca,zamanında ve nispeten hatasız teslim edebiliyorum.

Muhasebe departmanında iki kişiyiz diğer kız arkadaşım daha kapsamlı işlerle birlikte genel muhasebeye bakıyor,işverenin diğer işlerini de yapıyor yoğun biri. Kendisininde yanlışları oluyor lakin bir dosya bulamıyor sen bunu sildin mi sen bunu şuraya mı kaldırdın sonra bir bakıyoruz kendi bambaşka bir yere koymuş,buluyor. Çok acı ama ezildiğimi düşünüyorum açıkçası ben yumuşak yüzlü biriyim ve kızın karşısında iyice sesim düşüyor ciddi ciddi gerçek manada kısık tonda konuşuyorum,gerginlikten huzursuzluktan. İyiyken iyi kötüyken kötü benimde çalışma motivasyonumu inanılmaz aşağı çekiyor. Çekip gidesim var. Pes edip koşarak kaçasım. Ne yapmalıyım inanın bilemiyorum öyle tıkandım ki artık. Kötü biri değil kesinlikle ama mizacı ve tavrı bana yamağıymışım gibi stajyeriymişim gibi hissettiriyor.

Bir fabrikada ön muhasebe işlerine bakıyorum 3 aydır.Çok büyük ölçekli çok kurumsal bir firma değil öncelikle bunu söyleyeyim. Çok tecrübeli olarak girmedim lakin 3 ayda büyük yol katettim programı öğrendim bana verilen işleri hızlıca,zamanında ve nispeten hatasız teslim edebiliyorum.

Muhasebe departmanında iki kişiyiz diğer kız arkadaşım daha kapsamlı işlerle birlikte genel muhasebeye bakıyor,işverenin diğer işlerini de yapıyor yoğun biri. Kendisininde yanlışları oluyor lakin bir dosya bulamıyor sen bunu sildin mi sen bunu şuraya mı kaldırdın sonra bir bakıyoruz kendi bambaşka bir yere koymuş,buluyor. Çok acı ama ezildiğimi düşünüyorum açıkçası ben yumuşak yüzlü biriyim ve kızın karşısında iyice sesim düşüyor ciddi ciddi gerçek manada kısık tonda konuşuyorum,gerginlikten huzursuzluktan. İyiyken iyi kötüyken kötü benimde çalışma motivasyonumu inanılmaz aşağı çekiyor. Çekip gidesim var. Pes edip koşarak kaçasım. Ne yapmalıyım inanın bilemiyorum öyle tıkandım ki artık. Kötü biri değil kesinlikle ama mizacı ve tavrı bana yamağıymışım gibi stajyeriymişim gibi hissettiriyor.
Boyle insanlar cok var malesef isi ogretmesi gerekse yanlis ogreten bile var. Sizi anliyorum gergin ortam olusunca boyle olmanizi ama pes etmeyin sakin. Alttan almayin emin oldugunuz konuda kararli durun.

Çalışmaya gebe oluşum pskilolojik olarak belimi büküyor sanırım. Hayatı boyunca uber özgüvenli biri olmayışım da bunun üstüne eklenince un ufak kalıyorum sanki. Sus lavinharper daha 3 ay oldu başlayalı diklenir tavrın yersiz olur ama bir yandan da bu şekilde alışınca bu tren böyle geldi böyle gelecek hep susmak zorunda kalacağım diyorum.

Boyle insanlar cok var malesef isi ogretmesi gerekse yanlis ogreten bile var. Sizi anliyorum gergin ortam olusunca boyle olmanizi ama pes etmeyin sakin. Alttan almayin emin oldugunuz konuda kararli durun.
Haklısınız asla kötü,fitne fesat biri değil lakin fazla asabi ve bu benim için yıpratıcı oluyor.Kabuğumu kırıp ilerleyemeyecekmişim gibi hissediyorum.

Çalışmaya gebe oluşum pskilolojik olarak belimi büküyor sanırım. Hayatı boyunca uber özgüvenli biri olmayışım da bunun üstüne eklenince un ufak kalıyorum sanki. Sus lavinharper daha 3 ay oldu başlayalı diklenir tavrın yersiz olur ama bir yandan da bu şekilde alışınca bu tren böyle geldi böyle gelecek hep susmak zorunda kalacağım diyorum.
Ozguven icin kitaplar okuyun. Illa kavga cikartmaniza gerek yok ben yapmadim bilmiyorum diyeceksiniz dik duracaksiniz.

İş konusunda ki yeni yetmeliğim dik durmaya yetmiyor sanırım.

27. yıldan bildiriyorum nasıl alışırsan öyle gidersin
Bu tipleri bilirim ortada bir hata olduğunda aslında kendisinin böyle bir şeyi yapmayacağını, sorunun kaynağının senden olduğunu işaret ediyor. Bu durumlarda özgüvenli olman gerek, x dosyayı sen mi sildin ? Hayır silmedim, o dosyayla çalışmadım, net ve hafif sert bir ses tonuyla ve kalanıyla ilgilenme arasın dursun, sen işine dön. Asabilik kabullenebilecek bir durum değil iş hayatında, o asabidir mizacı böyleyi kabul etmiyorum ben, patrona da asabi mi mesela, çemkirebiliyor mu canının istediği gibi tabi ki hayır o zaman sana da asabi olmayacak. Ses yükseltme, azar gibi tavırlar varsa buna karşı koyacaksın. Hata yapmış olsan da kimsenin sana bağırmaya hakkı ve yetkisi yok, kararlı bir şekilde sesinin tonuna dikkat et diyeceksin. Bir iki sefer sonra işler yoluna girer, asla sinme.

Bazı insanlar hatalarını kapatmak için daha zayıf olanları kullanırlar. Bu insan hep ben olmuşumdur. İşi kuran, büyüten kişi olarak, ortak olduğum kişiden senelerce patronluk çekmiştim. Sonra arkadaşlığımız sürse de ortaklığımız bitti ve “beni bu kadar terörize eden neydi?” diye çok düşündüm. Nezakete aşırı düşkünlük, cevap verememe, hayır diyememe. Çok çektim, bazen hala çekiyorum bu özelliklerimden. Neye ne cevap vereceğimi asla bulamadığım oluyor. Kendimi yönetmeye çalışıyorum bu konuda. Çok tavsiye verebilecek biri değilim aslında. Ama aşama kaydettim de diyebilirim. Kimseye ezdirmem kendimi artık, çok kritik bir durumda kalmadıkça.
Ben olsam her bu suçlama girişimini “neden benim yaptığımı düşündün?” sorusuyla karşılardım. Karşı tarafta benden bilmesinin sebebini sorgulama isteği uyandırırdım bu şekilde. Üç, dört defa aynı şeyi sorduktan sonra artık herhalde anlar sizden bilmemesi gerektiğini. Cevap veremez hale geldiğiniz o donup kalma anlarında aklınızdan şunu geçirin; “şimdi kendimi korusam ne kaybederim?”
Tabi ki saygısızlaşmadan..

ben de böyleydim şimdiki işimden önceki yerde. 1,5 ay sonra istifa etmiştim ama benim çalıştığım kişiler kaba ve kibirli insanlardı, kendi işlerini yarım yapan ve hep bir suçlu arayan. o nedenle umut göremediğim için bıraktım.

kendinizden eminseniz sesiniz hiç kısılmasın bir kere.
o da sizin gibi bir insan ve o da bu yollardan geçti diye bakarsanız karşısında ezilme hissine girmezsiniz.

İnsanların bazıları yetişme tarzı gereği bir iş esnasında olumsuz bir durumla karşılaştığında hemen karşısındaki insana soru sorar, aslında aklındaki dosya nerde gördün mü? Sana sorarken ağzından çıkan bu dosyayı sildin mi? Ailevi aldığı terbiye ve bakış açısı böyle. Ezik hissetmeyin. Kendinizi geliştirin sonra zaten kendinize güven gelince bu histen kurtulursunuz, sorumluluk artar ve giderek iyi oldunuz ona rağmen devam ederse hafifçe bilmemne hanım veya ismi ile -gülümseyerek- bilmiyorum, neden silebileceğimi düşündün onu da bilmiyorum ama ben genelmolarak söyleyeyim senin dosyalarınla ilgilenmedim, ne yaptın bilmiyorum . Şu şu bendeydi onun haricinde ne oldu bitti sen anlatmadıktan sonra haberim yok.

Herkes işe ilk başladığında işi bilse bile yeni iş yerinde biraz tedirgin olur. O tedirginliğin üstüne bir de bunları takmayın.

Geçen de böyle dedin, ben yapmadım gibi değil de. Tartışmaya hiç girmeyin.

Ne yazık ki bu bende de var özgüven eksikliği olarak düşünüyorum ve tamamen çocukluğa yoruyorum . Bazı insanlar dişli dediğim dedik güçlü mizaçlı olabiliyor

Bana cumleleri normal geldi. Eger sert bir sekilde soylemiyorsa ya da direkt suclamiyorsa 'Bu dosyayi sen silmissin' gibi, gercekten bulamadigi icin soruyor olabilir. Ben de iste dumduz bir iletisim kurarim, direkt sorarim ama duz ve yumusak uslup kullanirim.

Ve bence hislerinizin asil sebebi bu yukarida yazdiklariniz. Insanlar bize hep bir seyler soyler, ama biz icimizde konusan asil seslerle duyariz. Okumadiysaniz 'Hayati Yeniden Kesfedin' isimli kitabi okuyup, semalarinizi kesfetmenizi ve uzerinde calismanizi tavsiye ederim. Ornekler mevcut kitapta.

Ve kacmak cozum degil. Cunku nereye giderseniz gidin icinizdeki asil sesler sizinle gelecek. O yuzden sorununun kaynagini cozmek en iyisi. Bunu ben de kendim icin zor yollardan ogrendim 😊

Biraz dik durmak, kendi sözünüzü geçirmek en azından onu takmamak gerekiyor. Geçtiğimiz ay yeni bir yönetici geldi enerjimiz asla tutmadı. Beni başarısızlıkla, otorite kurmamakla suçladı. İlk eziklendim. Uzun zamandır iş hayatımda değildim kendime suç buldum. Sonra eşim uyardı sen bu işi biliyorsun vs. biraz gazladı. 2.kez uyarmaya kalktığında buna fırsat bile vermedim. Şimdi sadece birbirimize gülümseyerek iletişime geçiyoruz. Eminim hala o da beni sevmiyor 😅

Sert olman lazım. Zamanla öğreneceksin. Genelde naif olan biri için sert olmak zor bir geçiş aşaması, farkındayım ama üstün değil amirin değil. Senin sesinin kısılması bile ona psikolojik olarak bir üstünlük veriyor. İnsanlara şöyle "eyvallahı olmayan, gerektiğinde afedersin skerim işini" modunda biriymişsin gibi bir izlenim vermek lazım. Öyle olmasan da öyle bir izlenim vermelisin. Ben ilk iş yerimde üstüm tarafından 8 ay mobbing gördüm. Adama 2. Ay resti çektim. Işle alakasız saçma bir konudan bana bağırmasına gelene kadar ben de hep sessiz kalırdım. En son bu saçmalığa ve haksızlığa dayanamadığım için bi sağlam tartıştım. Hatta beni kovmaya kalktı. Sizin beni kovma yetkiniz yok, patron karar verir dedim şoka girdi. Bu tartışma sonrasında mobbingi devam etse de benimle daha az uğraşır oldu. Şimdiki iş yerimde de asla üst ast ilişkim olmayan bir arkadaşla bundan birkaç ay önce tartıştık. İnanılmaz sert yaptım hatta gittim üstüme şikayet ettim. Normalde kalp kırmamaya çok dikkat ederim ama Allah ne verdiyse saydırmıştım kıza. Biz bunu yaşadıktan sonra kız bana karşı kuzu gibi oldu. Şu an benim en çok huyuma giden, en iyi anlaştığım insan oldu. Birbirimizi çok güzel idare ediyoruz mesela şimdi. Ki bu kız da fırsatını bulduğu an karşıdakini ezmeye çalışan bi tip. Bunu bana yapamayacağını hatta aşırı ters teptiğini anladığı an geri çekildi. İkimiz de senelerdir çalışıyoruz burada ama yeni de olsam aynı tepkiyi verirdim. Kesinlikle sinme, geri çekilme derim ben sana.

Benzer bir kızla 2.5 sene aynı odada çalıştım üstümdü ve 2.5 sene burnumdan geldi resmen. Şu an olsa çekmezdim diyorum

X