İş için yurtdışına gitmek\gitmemek?

FrKafka

Okuyun.Mürekkebin akmadığı yerden kan akıyor!
Kayıtlı Üye
24 Eylül 2014
4.217
8.682

Kızlar kararsız kaldığım bir konu için fikirlerinizi bekliyorum.
Yazı biraz uzun olmuş kusura bakmayın :oops:

Eşimin yurtdışında bir iş konusu var. Eğer kesinlik kazanırsa Fas/Kazablanka’ya gidicez.

İlk başlarda çok sıcak bakmıyordum ama şimdi daha ılımlıyım ve istiyorum gibi.

İstemememin nedeni, 3 yıl kadar uzun bir sürenin olması ve daha yeni evli olmamız. İşe başlayamamıştım zaten. Eylül’de belki iş kadını olabilirdim :süslü:
Buraya yeni alışmıştım, kendi başıma bir yerlere gitmeyi gelmeyi, hangi otobüs nereye gider vs yeni öğrenmiştim, şimdi dilini de bilmediğim bir yere ne kadar sürede alışırım belli değil :işsiz:

Bir de 1 yıllık spora yazıldım daha yeni, eğer kendi işim olmasa belki çocukta yapardık diye düşünüyordum. Hem zayıflayacaktım hem çocuk yapacaktım, iş konusu da çocuğu büyütüp kreş yaşına getirene kadar askıda kalacaktı (tabi nasip bunlar). Ayrıca annem ve babam ne kadar uzakta olsa yurtiçi bir uçakla geliyorlar veya gidiyor görüyordum, eğer yurtdışına gidersek onlarla da çok sık görüşmeyeceğim. Bu gibi nedenlerden dolayı istemiyordum.

Şuan daha ılımlı bakmamın nedeni, yaşımız daha küçük ( oraya gidersek çocuk düşünmüyorum, tek başına çevremde hiç kimse olmadan hamilelik geçirmek beni korkutuyor ve tatlı canlıyımdır, nazlıyımdır bu nedenle tek başıma yapamam diye istemiyorum,3 sene sonra 28 yaşında olacağım ve çocuk için geç olmaz sanırım’ eşim benden 1 yaş büyük) gideriz ve geldiğimizde elimizde burada senelerce çalışsakta kazanamayacağımız birikimimiz olacak.

Evlendiğimizde borçlarımız vardı, borçların üzerine yurtdışı tatili ‘pasaportuydu, uçak biletiydi, gezmesiydi’ eklendi ve borçlarımız bitemedi :eek: Pek bitecek gibi de değil malum ramazan bayramı yaklaşıyor, ailemin yanına gideceğiz ve uçak biletleri uçmuş durumda, geldikten sonra da kurban bayramı var ve bayramın bitimine yine tatil düşünüyoruz.:KK55: Borçlar bitmeden bir şekilde tekrar borç oluyor, sıkıntı çekmiyoruz ama birikim için elimizde para kalmıyor. 3 sene içinde de biz ancak bu şekilde kenara ya 5 bin ya 10 bin anca atarız :ukala:

Bu şekilde baktığımızda sizce mantıklı olan gitmek mi kalmak mı?

Birde eğer gidersek burada ki ev boş boş duracak. Bütün eşyalarımı odanın birine kapatıp, güvenilir birine 1+1 şeklinde 3 senelik kiraya versek diyorum. :KK64: Eşime dedim, kirayı annemler alır o zaman dedi( onların alması gerek diye kesin konuşmadı) Çok saçma geldi. Sonuçta biz oturuyoruz bu evde, kiraya gitmezse hiç para gelmeyecek kiraya verirsekte ben kendi eşyalarım içinde olarak vereceğim ve kira bizim hakkımız olmuyor mu? Evimin her şeyi yeni, benim dolaplarımı kullanacak gelen kişi neden kira parasını onlara verelim. Bu konuyu kendi aramızda çok fazla konuşmadık. Böyle demesinin sebebi büyük ihtimal annesi. Çünkü biz gidersek ve ev kiraya verilecek olsa kv kirayı ister diye düşünüyor ve sorun çıkmaması adına ilk cevabı kirayı onların alması oldu. Neyse bu henüz konuşulmadı sadece sizce kiraya vermek mantıklı mı? Daha önce eşya içinde evi kiraya vereniniz oldu mu ya da bir tanıdığınız?

Heyecanla bekliyom :KK58:

Bu arada @__BADE__ 3,25,26 şu iş konusuna bir baksana sana zahmet :)

Ben olsam giderdim. Böyle fırsatlar kaçmaz. Evi kiraya verme olayında ise; buraya dönünce aynı eve döneceksiniz eşyalarınızı başkası kullanmış olacak ben bundan huylanırdım.
Ya eşyalarınızı kaldırıp muhafaza edebileceğiniz deponuz varsa evi boşaltın yok ise evi kiraya vermem öyle kalır.

Ordan ne kadar parayla doneceginize bagli cevabim aslinda ama guzel bir gelirse kiraya vermeden evinizi gidin.

eşinizin geliri nasıl değişecek?
fas'a giderseniz?

Şuan aldığı maaşın 2.5 katını alacak.
Sene geçtikçe maaşı da artacak.

Ben olsam giderdim. Böyle fırsatlar kaçmaz. Evi kiraya verme olayında ise; buraya dönünce aynı eve döneceksiniz eşyalarınızı başkası kullanmış olacak ben bundan huylanırdım.
Ya eşyalarınızı kaldırıp muhafaza edebileceğiniz deponuz varsa evi boşaltın yok ise evi kiraya vermem öyle kalır.

Eşyalarımı değil sadece dolapları kullanacak. Mutfak ve banyo dolabı gibi.
Depomuz yok maalesef

ev annesinin ise kirayı onlar almalı sizin size tabiki siz alın.

yurtdışında yaşamak konusunda da zor bi karar ben olsam giderdim eşimle güzel bi tecrübe olurdu sonuçta temelli değil ya

sanırım annesinin fakat içini siz yaptırdınız.
bu durumda sizde alabilirsiniz sonuçta masraf ettiniz o kadar fakat eğer iki tafında ihtiyacı yoksa bence bozmayın arada bi gelirsiniz kendi evinizde kalırsınız.

Bence gitmelisiniz . Sonuçta 3 yilmis bi şekilde geçer hem değişik yerler görürsün ne güzel :)) yaslariniz da daha ufak bebek için zaman var .
Kirayi niye ailesi alıyor ki ? Evi ailesi mi aldı?
Ben olsam koşa kosa giderdim :süslü:

Uff hem Fransızca pratik hem Arapça öğrenmek için bir imkan. Ben hiç düşünmezdim. Bir de yanında eşin olacak.

Uçak ha TR içi, ha Fas'tan. 2-3 saate yine memlekettesin, Ankara, Istanbul hangisi işine geliyorsa.

Kızlar kararsız kaldığım bir konu için fikirlerinizi bekliyorum.
Yazı biraz uzun olmuş kusura bakmayın :oops:

Eşimin yurtdışında bir iş konusu var. Eğer kesinlik kazanırsa Fas/Kazablanka’ya gidicez.

İlk başlarda çok sıcak bakmıyordum ama şimdi daha ılımlıyım ve istiyorum gibi.

İstemememin nedeni, 3 yıl kadar uzun bir sürenin olması ve daha yeni evli olmamız. İşe başlayamamıştım zaten. Eylül’de belki iş kadını olabilirdim :süslü:
Buraya yeni alışmıştım, kendi başıma bir yerlere gitmeyi gelmeyi, hangi otobüs nereye gider vs yeni öğrenmiştim, şimdi dilini de bilmediğim bir yere ne kadar sürede alışırım belli değil :işsiz:

Bir de 1 yıllık spora yazıldım daha yeni, eğer kendi işim olmasa belki çocukta yapardık diye düşünüyordum. Hem zayıflayacaktım hem çocuk yapacaktım, iş konusu da çocuğu büyütüp kreş yaşına getirene kadar askıda kalacaktı (tabi nasip bunlar). Ayrıca annem ve babam ne kadar uzakta olsa yurtiçi bir uçakla geliyorlar veya gidiyor görüyordum, eğer yurtdışına gidersek onlarla da çok sık görüşmeyeceğim. Bu gibi nedenlerden dolayı istemiyordum.

Şuan daha ılımlı bakmamın nedeni, yaşımız daha küçük ( oraya gidersek çocuk düşünmüyorum, tek başına çevremde hiç kimse olmadan hamilelik geçirmek beni korkutuyor ve tatlı canlıyımdır, nazlıyımdır bu nedenle tek başıma yapamam diye istemiyorum,3 sene sonra 28 yaşında olacağım ve çocuk için geç olmaz sanırım’ eşim benden 1 yaş büyük) gideriz ve geldiğimizde elimizde burada senelerce çalışsakta kazanamayacağımız birikimimiz olacak.

Evlendiğimizde borçlarımız vardı, borçların üzerine yurtdışı tatili ‘pasaportuydu, uçak biletiydi, gezmesiydi’ eklendi ve borçlarımız bitemedi :eek: Pek bitecek gibi de değil malum ramazan bayramı yaklaşıyor, ailemin yanına gideceğiz ve uçak biletleri uçmuş durumda, geldikten sonra da kurban bayramı var ve bayramın bitimine yine tatil düşünüyoruz.:KK55: Borçlar bitmeden bir şekilde tekrar borç oluyor, sıkıntı çekmiyoruz ama birikim için elimizde para kalmıyor. 3 sene içinde de biz ancak bu şekilde kenara ya 5 bin ya 10 bin anca atarız :ukala:

Bu şekilde baktığımızda sizce mantıklı olan gitmek mi kalmak mı?

Birde eğer gidersek burada ki ev boş boş duracak. Bütün eşyalarımı odanın birine kapatıp, güvenilir birine 1+1 şeklinde 3 senelik kiraya versek diyorum. :KK64: Eşime dedim, kirayı annemler alır o zaman dedi( onların alması gerek diye kesin konuşmadı) Çok saçma geldi. Sonuçta biz oturuyoruz bu evde, kiraya gitmezse hiç para gelmeyecek kiraya verirsekte ben kendi eşyalarım içinde olarak vereceğim ve kira bizim hakkımız olmuyor mu? Evimin her şeyi yeni, benim dolaplarımı kullanacak gelen kişi neden kira parasını onlara verelim. Bu konuyu kendi aramızda çok fazla konuşmadık. Böyle demesinin sebebi büyük ihtimal annesi. Çünkü biz gidersek ve ev kiraya verilecek olsa kv kirayı ister diye düşünüyor ve sorun çıkmaması adına ilk cevabı kirayı onların alması oldu. Neyse bu henüz konuşulmadı sadece sizce kiraya vermek mantıklı mı? Daha önce eşya içinde evi kiraya vereniniz oldu mu ya da bir tanıdığınız?

Heyecanla bekliyom :KK58:

Bu arada @__BADE__ 3,25,26 şu iş konusuna bir baksana sana zahmet :)

Anladığım kadarıyla sizin tek masrafınız tatilleriniz.

Bunu planlayamayacak yaşta değilsiniz bence. Biraz fazla abartıyorsun gibi geldi bana. Ailen nerede oturuyor bilmiyorum ama uçakla gideceğine başka şekilde gidersin. Çok uzak olsa bile gidiş dönüş 2 kişi 1000TL civarında olsun. Bu para sizi bu kadar sıkıntıya sokuyorsa kurban bayramında evinizde oturursunuz ya da başka alternatifler bulursunuz. Basit tatilleri fazla abartmışsın gibi geldi bana.

Neyse ben olsaydım evimi kiraya vermezdim madem annesi alacak parayı. Olduğu gibi bırakırdım 3 sene hiç mi gelmeyeceksiniz sanki Türkiye’ye. Kapımı açar girerdim. Eğer güvenilirse farklı bir deneyim olabilir.

Şuan aldığı maaşın 2.5 katını alacak.
Sene geçtikçe maaşı da artacak.

Eşyalarımı değil sadece dolapları kullanacak. Mutfak ve banyo dolabı gibi.
Depomuz yok maalesef

ben olsam giderim
fasta fransızca konuşuluyor mu?
gider bi değişik kültür görürüm.
dil öğrenirim. çocuk da doğururum :KK70:

anladığım kadarıyla zaten kazanırsa gideceksiniz burdan size gitmeyin dense gitmeyecekmisiniz.bu tür durumlar bir fırsattır herkese nasip olmaz gideyimmi diye sormanız bana absürt geldi ne yalan söleyim.

ama evi kiraya verip vermeme konusunda güvenilir biri olduğunda verilmei bence sonuçta 3,5 yıl boş boş durmamalı şayet çok zengin değil iseniz.kirayıda sizin almanız gerekli bana göre sonuçta yeni bir evlilik gelecek kaygıları ileride çocuk eğitim bakımı derken kesinlikle o para size lazım kv deye değil.

Ordan ne kadar parayla doneceginize bagli cevabim aslinda ama guzel bir gelirse kiraya vermeden evinizi gidin.

3 sene de en az 150 bin en çok 250-300 bin diye düşünüyor eşim, çevresinden gidenlerden ve işle ilgili bilgisinden dolayı

Kafka tabiiki git kuzum
Hakkinda en hayirlisi ne ise o olsun insalah

Sağ ol canım benim
Ben de dün hakkımızda ne hayırlısıysa o olsun dedim bakalım

Kaçırma git ya bu fırsat bi daha gelir mi :KK49:

Bu firmada çalışmaya devam ederse yurtdışı işleri çok oluyor şimdi olmazsa belki 2 sene sonra yine olur ama o zaman da yaşımız büyümüş olacak ve çocukta olursa zorlanırız diye şimdi ki işe ılımlı bakıyorum ben de

ev annesinin ise kirayı onlar almalı sizin size tabiki siz alın.

yurtdışında yaşamak konusunda da zor bi karar ben olsam giderdim eşimle güzel bi tecrübe olurdu sonuçta temelli değil ya

sanırım annesinin fakat içini siz yaptırdınız.
bu durumda sizde alabilirsiniz sonuçta masraf ettiniz o kadar fakat eğer iki tafında ihtiyacı yoksa bence bozmayın arada bi gelirsiniz kendi evinizde kalırsınız.

Evi annnesi aldı. Evet içini biz yaptırdık ve oraya birikim için gidiyoruz :) Buradan da artı bir gelir olurdu ufakta olsa ve ben bu kira gelirini kayınvalidemin ihtiyacı olursa ona seve seve veririm. Kirayı benim almam şartıyla tabi :KK48:

Bence gitmelisiniz . Sonuçta 3 yilmis bi şekilde geçer hem değişik yerler görürsün ne güzel :)) yaslariniz da daha ufak bebek için zaman var .
Kirayi niye ailesi alıyor ki ? Evi ailesi mi aldı?
Ben olsam koşa kosa giderdim :süslü:

Evet ya evleneli 8 ay olmuş mesela ne çabuk geçti 3 sene de elbet geçer di mi :KK55:
Ev ailesinin içini biz yaptırdık

Hahaha :KK70:
Ilımlı bakıyorum

ben olsam giderdim,orda çocuk doğururdum(eğer çalışma imkanım yoksa),burdaki evi de kirayı verir,dönene kadar bankada birikim olarak kalmasını düşünrüdüm.

Fas fransiz somurgesi olmus bir ulke oldugu icin yasal dil fransizca ve arapca ama halki musluman ve kendi aralarinda bir tur arapca konusuyorlar. Egitim dilleri yine fransizca ve kazablanka diger fas sehirlerine gore turistik oldugundan ulke geneline gore muhtemelen daha pahali olsada oncelikle bir alacaginiz maas ile hayat standartlarini karsilastirin gitmeden. Mesela normal bir muhitte evi kaca tutarsiniz, yoksa sirket esyali ev verirmi ? Bu tarz seyleri bir ogrenin bakalim koru korune sirketin dediklerine guvenerek gitmeyin derim. Bu arada esiniz hangi sektorde ?
Detaylari ogrenince yine akliniza yatrsa cikin gidin 3 yil deneyim olur ayrica bence bebek yapmak icinde cok iyi bir surec sizin icin dondugunuzde bebek kres caginda olur sizde tekrar ise donersiniz.
Bence iyi plan

X