İş Konusu

Halleyyyyyyyyy

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
25 Nisan 2022
369
386
Selamlar,
Ben geçen sene mayıs ayında işe girdim. İşe girerken özellikle hafta sonu tatil olmasından dolayı işi kabul ettim. Çünkü önceki işimde hafta sonu tatili yoktu, ve çocuklu bir kadın için bu hem beni hem çocuklarımı olumsuz yönde etkiledi, sırf bu sebepten dolayı önceki işimden ayrıldım.
İşe girdikten 3 ay sonra fabrika beni yine kendi bünyesi olan başka bir şirket içine aldı. İş aynı ama şirket değişti sadece.
Bir kaç ay önce de başımıza bir müdür atandı (müdür ik müdürünün eniştesi)
Dün müdür beni aradı, şöyle bir konuşma yaptı
" normal çalışma saatimiz ayda 230 saat senin ki hep 180 saat oluyor, her ay eksiye düşüyorsun, göze batarsın en az iki haftada bir cumartesi günleri işe gel” dedi. Bende bu beni çok zorlar çocuklar var dedim. Yapacak bir şey yok dedi tel kapattık.
Bu durum çok sinirimi bozdu. İşe girerken kimse bana 230 saatten bahsetmedi, hafta sonu tatil diye konuştuk. Bu durumu gidip ik ile paylaşsam bu kez müdürle aramız iyice bozulur diye düşünüyorum.
Nasıl bir çözüm bulabiliriz? Şu an moralim çok bozuk. İşten çıksam kredilerim var.

Müdürle konuşmak dışında yapacağınız başka bişey yok gibi. İşe girerken imzaladığınız belgede saat belirtiliyo mu acaba. Müdürle konuşun ben bu şartlarla işi kabul ettim diyin.
Bende böyle düşünüyorum ama son konuşmamızda yapacak bir şey yok dediği için olumlu bir cevap beklemiyorum 😕

Selamlar,
Ben geçen sene mayıs ayında işe girdim. İşe girerken özellikle hafta sonu tatil olmasından dolayı işi kabul ettim. Çünkü önceki işimde hafta sonu tatili yoktu, ve çocuklu bir kadın için bu hem beni hem çocuklarımı olumsuz yönde etkiledi, sırf bu sebepten dolayı önceki işimden ayrıldım.
İşe girdikten 3 ay sonra fabrika beni yine kendi bünyesi olan başka bir şirket içine aldı. İş aynı ama şirket değişti sadece.
Bir kaç ay önce de başımıza bir müdür atandı (müdür ik müdürünün eniştesi)
Dün müdür beni aradı, şöyle bir konuşma yaptı
" normal çalışma saatimiz ayda 230 saat senin ki hep 180 saat oluyor, her ay eksiye düşüyorsun, göze batarsın en az iki haftada bir cumartesi günleri işe gel” dedi. Bende bu beni çok zorlar çocuklar var dedim. Yapacak bir şey yok dedi tel kapattık.
Bu durum çok sinirimi bozdu. İşe girerken kimse bana 230 saatten bahsetmedi, hafta sonu tatil diye konuştuk. Bu durumu gidip ik ile paylaşsam bu kez müdürle aramız iyice bozulur diye düşünüyorum.
Nasıl bir çözüm bulabiliriz? Şu an moralim çok bozuk. İşten çıksam kredilerim var.
Başta nasıl anlaştıysanız o şekildedir. Siz taviz vermeyin ve gelemeyeceğiniz söyleyin. Çünkü o 2 haftada bir olan çalışma her haftaya dönecek zamanla

İş sözleşmenizde günlük aylık vs çalışma saatiniz varsa eğer onun dışında sizi çalıştırmaz eğer çalıştırırsa da size mesai ücreti ödemek durumunda kalır.
Ek mesai ödememek için saatlerini doldurman gerekiyor diyor. İş sözleşmesinde saatleri sordum hafta içi 8/17:30 dediler, kabul ettim. Şimdi yeni gelen müdür diyor kü mesai saatin 08:/17:00 e ben yarım saat servis bekliyorum yine zamanım orada geçiyor zaten yarım saat. Onu say desem olur mu ki?

Hayır normal çalışma saatleri böyleymiş. Ben eksik çalışıyormuşum. Bunu da yeni gelen müdür söyledi, daha önce kimse böyle bir şey söylemedi.
Çünkü böyle bir şey yok.
Kovsunlar sıkıyorsa
İşe dönüş davası açarsın

Bir arkadaşım göze batıyor diye kovuldu (göze batma dediği yasal haklarımı bilmek)
İşe dönüş davası açtı
Şimdi iş yerinde
Herkes de kuzu gibi.

X