İş konusunda inanılmaz mutsuzum ama üzerimde baskı var

Her şeyi geçtim o kadar yol gelip boş oturuyorum, yöneticim iki haftadır oryantasyon planımı hazırlamıyor. Çalışmak istiyorum boş oturmak istemiyorum diye yalvarmadığım kaldı. Burda mesai 8.00-18.00 ve ben 10 saat boş oturuyorum. Ofiste iş öğreneceksin diyorlar ama şu an buraya gelmenin bana gerçekten elle tutulur hiçbir faydası yok. Acele ediyorsun diyeceksiniz biliyorum ama bir masada saatlerce boş oturmanın ne kadar bunaltıcı olduğunu gerçekten tarif bile edemiyorum. Ofisteki kızlar benimle konuşmuyorlar, defalarca muhabbet açmayı denedim sosyalleşebildiğim bir ortam da yok. İKnın attığı eğitim videolarını izliyorum hatta onlar da biterse yapacak hiçbir şeyim kalmayacak diye onları da yavaş izliyorum. Evde olsam tez yazarım hiç değilse.
Boş durma kısmını anlayabiliyorum çünkü benim de bunalma sorunumdan biri bu. Boş boş bekleyeceğimi bildiğim yere gidesim gelmiyor. Sabah yataktan çıkmamak için oyalanıyorum da.

Yerinizde olsam boş oturma kısmını iletirim, isteğinizi de görürler veya süreci hızlandırırlar.

Orada bilgisayar varsa veya evde dizüstü varsa teze biraz başlayın. Bilmiyorum tezinizin içeriğini ama genel bilgiler için taradığınız literatürden ilgili kısımları yazın. Teze ara verince de tekrar başlaması zor oluyor.

Boş durma kısmını anlayabiliyorum çünkü benim de bunalma sorunumdan biri bu. Boş boş bekleyeceğimi bildiğim yere gidesim gelmiyor. Sabah yataktan çıkmamak için oyalanıyorum da.

Yerinizde olsam boş oturma kısmını iletirim, isteğinizi de görürler veya süreci hızlandırırlar.

Orada bilgisayar varsa veya evde dizüstü varsa teze biraz başlayın. Bilmiyorum tezinizin içeriğini ama genel bilgiler için taradığınız literatürden ilgili kısımları yazın. Teze ara verince de tekrar başlaması zor oluyor.
Evet ben de öyle düşündüm bugün. İş bilgisayarıma tezimi atıp boş kalınca tez yazıcam

Bu kadar agresif bir yaklaşımla, berbat bir ifadeyle sizi kim takım/ekip lideri yaptı çok merak ediyorum:110:Şu şekilde yazan/konuşan bir insan gerçekten diğer insanlara nasıl liderlik yapıyor, inanılır gibi değil. Şu yazdıklarınızı daha insanca ifade etmenin yolları da var, misal,

pandemi sırasında herkes uzaktan çalıştı, bana toplam takım verimi ve motivasyonu düştü gibi geldi o yüzden ben bu şekil çalışmayı tercih etmiyorum, gelen adaylara da evden çalışma olanağının olmadığını söylüyorum.

Bu sizin için bu şekilde olabilir ama herkes için doğru değil, bizim şirket fully remote ve dünyaca tanınan bir şirket, herkes de gayet disiplinli çalışıyor. Avrupa ve ABDde çok sayıda oldukça başarılı ve ünlü fully remote, ofisi bile olmayan teknoloji şirketleri var. Sizde olmadı diye pekçok insanın faydalandığı bir çalışma modeline pislik atamazsınız. kaldı ki konu sahibesi işi yapmak istiyor, her gün 4 saat yollarda heba etmek istemiyor. Şu durumda evden çalışma gayet kendisinin faydasına oluyor.
Hanımefendi tabi ki insanların suratına gidip "evden calisirsan kovulursun!!!!" demiyorum :KK70:
Türk şirketinde olduğumuz ve şirket kültürümüz uzaktan çalışmayı normalleştiremediği, performans gözle görülür düştüğü için bizim ekibe gelenlere "şirket evden çalışmaya haftada bir gün izin veriyor ancak biz ekip olarak tamamen ofisten çalışıyoruz. özel bir durumunuz olursa veya evden çalışmanızı gerektirecek bir sebep doğarsa iletişimde kalalım" diyoruz.

Merhaba hanımlar
25 yaşındayım, iyi bir okulda endüstri mühendisliği bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Ders aşamasını tamamladım tez aşamasındayım yani devam zorunluluğum yok. Aslında akademide kalmayı çok istiyorum ama kadro açmıyorlar ve açılan kadroya girmek için harika bir akademik geçmişe sahip olmak yetmiyor malumunuz. Ben de işe girmeye karar verdim, biraz kendi paramı kazanıp bir yandan olursa diye akademik kadrolara başvururum diye düşündüm. Çok büyük bir beyaz eşya fabrikasının öğrenci programına başvurdum. Ben İstanbul'da yaşıyorum, fabrika şehir dışında ama İstanbul'a servisler var. Öğrenci programında 3-4-5 gün çalışma seçeneği veriyorlar. Ben yöneticimle ilk mülakatımda beş gün çalışabileceğini söyledim ve o şekilde anlaştık. Bu arada beyaz yakalıların ayda 15 gün evden çalışma hakkı var.

Geçen hafta işe başladım, bu hafta ikinci haftam ama ben inanılmaz mutsuzum. Yol çok uzun sürüyor, sabah beşte kalkıp hazırlanıp çıkıyorum akşam en iyi ihtimalle sekizde evdeyim, dün dokuzda evdeydim. Evde ertesi gün giyeceğim kıyafetleri ve çantamı hazırlayıp uyuyorum, uyandığımda fabrikadayım. Ve yöneticim ben beş gün OFİSTEN çalışacakmışım gibi davranıyor ama ben öyle bir şey kesinlikle ne söyledim ne de kabul ettim zaten benim yöneticim ve yardımcısından başka kimse olmuyor ofiste çünkü herkes evden çalışıyor. Gelenler zaten fabrikanın olduğu şehirde oturuyorlar onlar için sıkıntı yok. Ailem tecrübesiz olduğumu, herkesin zorlukları olduğunu şımarıklık ettiğimi söylüyorlar ama ben çok mutsuzum çok yoruluyorum. Mesai 08.00-18.00 arası on saat ordayım ve gün bitmiyor. Akşam trafiği de binince delirecek gibi oluyorum dün dokuzda evdeydim direkt yemek dahi yemeden ağlayarak yattım uyudum.

Evet fabrika çok büyük ve kurumsal bir yer, dişimi sıkabilirsem kadro vermeseler bile (sözleşmeliyim) orda edineceğim tecrübe işime yarayacaktır ama sözleşmenin bitmesine 8 ay var. Sizce ne yapmalıyım başka bir yer mi arayayım sabır mı edeyim
En 6 ay sık disini 1 2 ay sonrada evden calismak istedigini soyle .sonra sende baska bir is deneyim bulursun zaten .bir yandanda iyi herlerde is bak ama orayada kapagi atmaya bak hevelis olmasan bile hevesli gorun .ekmek aslanin agzinda.

Ko
Valla bizde de sirket hybrid ama ben kendi ekibime gelen kimseyi evden calistirmam. Evden nasıl çalışıldığını, kapının çaldığını, yataktan kalkılmadığını biliyorum. Ayrıca iş vermek için 10 kere toplantı planlayamam. Pandemi öncesine kadar evden calismiyordu kimse, tüm dünya bu düzene dönerken benim ekibim ofisten calismak zorunda ki ise alimda da ozellikle soyluyoruz bunu.
Diyeceğim o ki; şirket hybrid olabilir ancak bu yöneticinin inisiyatifindedir. İlk deneyiminden "omo ovdon colosmoyoroom" diye ağlayarak ayrılacaksan bence bir basvuru daha yapma, otur babanın evinde.
Korkunc bir uslubun var .Millete eziyet etmek niye ? Hybrit zaten full evden degi ki haftada 2 veya 3 gün .Patrondan cok patronculuk oynuyorsunuz .elindeki nitelikli cakisanlar bir bir hybrit yerlere gittiginde seninde ne kadar iyi bir yinetici oldugunu anlayacaktir sirket :)

En 6 ay sık disini 1 2 ay sonrada evden calismak istedigini soyle .sonra sende baska bir is deneyim bulursun zaten .bir yandanda iyi herlerde is bak ama orayada kapagi atmaya bak hevelis olmasan bile hevesli gorun .ekmek aslanin agzinda.
Haklısınız elimden geleni yapıyorum, ilk maaşımı alınca biraz daha motive olurum heralde 😅

Hanımefendi tabi ki insanların suratına gidip "evden calisirsan kovulursun!!!!" demiyorum :KK70:
Türk şirketinde olduğumuz ve şirket kültürümüz uzaktan çalışmayı normalleştiremediği, performans gözle görülür düştüğü için bizim ekibe gelenlere "şirket evden çalışmaya haftada bir gün izin veriyor ancak biz ekip olarak tamamen ofisten çalışıyoruz. özel bir durumunuz olursa veya evden çalışmanızı gerektirecek bir sebep doğarsa iletişimde kalalım" diyoruz.

Çılgın ördek öyle bir yazmışsın ki sankim kümeste kaz,tavuk, horoz, cücük artık kim varsa hepsini tepeleyip perişan edecekmişsin havası aldım yanılıyorumdur inşallah :halay:

Çılgın ördek öyle bir yazmışsın ki sankim kümeste kaz,tavuk, horoz, cücük artık kim varsa hepsini tepeleyip perişan edecekmişsin havası aldım yanılıyorumdur inşallah :halay:
Hanfendi sinirli değil aslında sadece onların şirketi ve bizim şirket arasındaki farkı idrak edemedi. Onların şirket kültürü evden çalışmaya müsait olmayabilir ama bizimki öyle değil, hatta ilk iş günümde ik tarafından söylenen ilk şey ayda 15 gün evden çalışma hakkım olduğuydu, nitekim kimse bu kurala dahi uymuyor koca ofiste şu an iki kişiyiz. Üçüncü haftamda olmama rağmen sabah ilk kez gördüğüm biri vardı, yeni tanıştık. Ama kendisi bir çalışanın hakkını aramasından rahatsız oluyor garip şekilde. Neyse ekibindekiler düşünsün, banane. Bu arada işe alıştım akşam trafiğinde geçen haftaki kadar gerilmiyorum😁

İyi okulların birinden mezun mühendis bir ablanım. Yüksek lisansımı yaptım. Her sabah 5te kalkıyorum. Evden çalışma yeni çıkan bir şey ve her mühendisliğe uygun değil zaten. Mühendislik okurken ne bekliyordunuz bilmiyorum ama çalıştığımız ortamlar genelde pis fabrika ortamları ve vardiyalı çalışılan yerler. Sabahları çok erken saatlerde çalışmaya başlayıp gece geç vakitlerde eve dönebiliyoruz. Bizim şirkette de şu an part time lar var evden çalışma verilmiyor onlara. Ortamı görüp insan tanımları işe adapte olmaları gerekiyor. Vardiyaya getirdiğimiz part time çocuklar var. pozisyonum gereği bana da verilmiyor evden çalışma. Ve dağ başında çalışıyorum. Yapacak bir şey yok. Kimse kolay olduğunu söylememişti.

Valla bizde de sirket hybrid ama ben kendi ekibime gelen kimseyi evden calistirmam. Evden nasıl çalışıldığını, kapının çaldığını, yataktan kalkılmadığını biliyorum. Ayrıca iş vermek için 10 kere toplantı planlayamam. Pandemi öncesine kadar evden calismiyordu kimse, tüm dünya bu düzene dönerken benim ekibim ofisten calismak zorunda ki ise alimda da ozellikle soyluyoruz bunu.
Diyeceğim o ki; şirket hybrid olabilir ancak bu yöneticinin inisiyatifindedir. İlk deneyiminden "omo ovdon colosmoyoroom" diye ağlayarak ayrılacaksan bence bir basvuru daha yapma, otur babanın evinde.

Verilen görev yerine getiriliyorsa yataktan çalışmanın sizin için ne sakıncası var? İnsanları ofise getirmek nasıl bir tatmin?

Her şeyi geçtim o kadar yol gelip boş oturuyorum, yöneticim iki haftadır oryantasyon planımı hazırlamıyor. Çalışmak istiyorum boş oturmak istemiyorum diye yalvarmadığım kaldı. Burda mesai 8.00-18.00 ve ben 10 saat boş oturuyorum. Ofiste iş öğreneceksin diyorlar ama şu an buraya gelmenin bana gerçekten elle tutulur hiçbir faydası yok. Acele ediyorsun diyeceksiniz biliyorum ama bir masada saatlerce boş oturmanın ne kadar bunaltıcı olduğunu gerçekten tarif bile edemiyorum. Ofisteki kızlar benimle konuşmuyorlar, defalarca muhabbet açmayı denedim sosyalleşebildiğim bir ortam da yok. İKnın attığı eğitim videolarını izliyorum hatta onlar da biterse yapacak hiçbir şeyim kalmayacak diye onları da yavaş izliyorum. Evde olsam tez yazarım hiç değilse.

İş ortamı okul gibi değildir. Herkesle hemen samimi olunmaz. Bir sabredin sakince oturun. Yöneticinizle konuşun iş isteyin. Sosyalleşme yavaş yavaş olur. En az 6 ayı var o işin.

İyi okulların birinden mezun mühendis bir ablanım. Yüksek lisansımı yaptım. Her sabah 5te kalkıyorum. Evden çalışma yeni çıkan bir şey ve her mühendisliğe uygun değil zaten. Mühendislik okurken ne bekliyordunuz bilmiyorum ama çalıştığımız ortamlar genelde pis fabrika ortamları ve vardiyalı çalışılan yerler. Sabahları çok erken saatlerde çalışmaya başlayıp gece geç vakitlerde eve dönebiliyoruz. Bizim şirkette de şu an part time lar var evden çalışma verilmiyor onlara. Ortamı görüp insan tanımları işe adapte olmaları gerekiyor. Vardiyaya getirdiğimiz part time çocuklar var. pozisyonum gereği bana da verilmiyor evden çalışma. Ve dağ başında çalışıyorum. Yapacak bir şey yok. Kimse kolay olduğunu söylememişti.
Kolay olacağı söylenmedi hatta ben okurken stajımı çok ağır sanayi olan bir yerde yaptım. İnşaat demiri ve çelik üretiyorduk. Zaten hazırlıklıydım. Ama endüstri mühendisliği okuduğum için meslektaşım çok arkadaşım var ve ben yüksek lisans hazırlığı+ilk senesini okurken kaybettiğim iki yılda onlar iş hayatına atıldılar. Ne koşullarda nerelerde çalıştıklarını biliyorum, kendi mesleğim özelinde konuşacak olursam gerçekten sizin söylediğiniz ya da benim zamanında düşündüğüm gibi ağır koşullarda ya da tamamen saha ortamlarında çalışmıyorlar. Nitekim benim talebim tamamen evden çalışmak değildi ama bir şekilde kendimi ifade edemiyorum. Yarı saha yarı ofis çalışan bir birimdeyim. 3 gün sahaya inmeyi planlıyorum hatta indirsnler diye yalvarıyorum. İş öğrendikten sonra ofis işlerini iki gün evden yapayım dedim sadece. Şu an 4 gün ofis 1 gün ev yapıyorum. Alıştım sayılır.

Kolay olacağı söylenmedi hatta ben okurken stajımı çok ağır sanayi olan bir yerde yaptım. İnşaat demiri ve çelik üretiyorduk. Zaten hazırlıklıydım. Ama endüstri mühendisliği okuduğum için meslektaşım çok arkadaşım var ve ben yüksek lisans hazırlığı+ilk senesini okurken kaybettiğim iki yılda onlar iş hayatına atıldılar. Ne koşullarda nerelerde çalıştıklarını biliyorum, kendi mesleğim özelinde konuşacak olursam gerçekten sizin söylediğiniz ya da benim zamanında düşündüğüm gibi ağır koşullarda ya da tamamen saha ortamlarında çalışmıyorlar. Nitekim benim talebim tamamen evden çalışmak değildi ama bir şekilde kendimi ifade edemiyorum. Yarı saha yarı ofis çalışan bir birimdeyim. 3 gün sahaya inmeyi planlıyorum hatta indirsnler diye yalvarıyorum. İş öğrendikten sonra ofis işlerini iki gün evden yapayım dedim sadece. Şu an 4 gün ofis 1 gün ev yapıyorum. Alıştım sayılır.

Çok yeni daha sabredin zamanla dengeye gelecektir o halde.

Esim uni mezuniyeti sonrasi ilk is deneyimine bir bankada kk satarak basladi. Insanlarin tavri, surekli hedef zorunlulugu, sabah aksam yaz kis sokak sokak dolaşmak asiri asiri zordu. Ama isten ayrilinca cv de o bankanın adini goren kapilarini acti. Simdi free calisiyor. Istedigi saatte kalkiyor istedigi zaman eve geliyor. Hedef satis zorunlulugu yok. Rahat yani. O yuzden sikin disinizi 8 ay. Sonrasi daha kolay

Ozel degilse hangi sektorde calisiyorsunuz

X