İş öğretimi çıraklık

su alem

Nirvana
Kayıtlı Üye
18 Eylül 2007
2.061
2.182
Merhaba hanımlar bir konuda fikrinizi almak istiyorum, eminim içinizde kendi işinin sahibi olan vardır.
Kızım 16 yaşında tutturdu ben çalışmak istiyorum.Bizim durum çok iyi değil bakmak zorundayız o ayrı mesele.Biz istemedik ama bir yandan da el becerisi pek yok ,motor becerileri diyorlar sanırım.Ben de el beceeisi gelişsin istiyorum.Bununla ilgili kurslar var ama ilgi duymuyor.İstedigi şey kuaför ,kendine bakım yapmak istiyor.Fon çekmek gibi her neyse yan tarafta çok yakın kuaför arkadaşla konuştum.Biraz garip konuştu iş öğrenmek istiyor,işte para veremem öğrenmeye para verilmez gibi şeyler verirse de 10 TL gibi rakamdan bahsetti.Kizim bir gün gitmişti yanına tüm gün küçük çocuğu var ona baktirmis yazık akşama kadar da kucağından indirmeniş.Ben de size sormak istiyorum böyle bir şey var mı?Bilemedim üstüne çocuk baktiriyor ,temizlik yapacak diyor ,çay kahve vs.Kendinden bahsetti iş ogreteni az para vermiş.Bana garip geldi.Cocuk değil sonuçta kızım.Tesekkurler

Merhaba hanımlar bir konuda fikrinizi almak istiyorum, eminim içinizde kendi işinin sahibi olan vardır.
Kızım 16 yaşında tutturdu ben çalışmak istiyorum.Bizim durum çok iyi değil bakmak zorundayız o ayrı mesele.Biz istemedik ama bir yandan da el becerisi pek yok ,motor becerileri diyorlar sanırım.Ben de el beceeisi gelişsin istiyorum.Bununla ilgili kurslar var ama ilgi duymuyor.İstedigi şey kuaför ,kendine bakım yapmak istiyor.Fon çekmek gibi her neyse yan tarafta çok yakın kuaför arkadaşla konuştum.Biraz garip konuştu iş öğrenmek istiyor,işte para veremem öğrenmeye para verilmez gibi şeyler verirse de 10 TL gibi rakamdan bahsetti.Kizim bir gün gitmişti yanına tüm gün küçük çocuğu var ona baktirmis yazık akşama kadar da kucağından indirmeniş.Ben de size sormak istiyorum böyle bir şey var mı?Bilemedim üstüne çocuk baktiriyor ,temizlik yapacak diyor ,çay kahve vs.Kendinden bahsetti iş ogreteni az para vermiş.Bana garip geldi.Cocuk değil sonuçta kızım.Tesekkurler
Belediyelerin ..mek adında meslek edindirme kursları var .Mesela istanbul için İsmek gibi.Kuaförlük kursları da var bu çatı altında gitsin öğrensin ama bu yaşta çalışırsa aynen bu şekil sömürülür .Bir kere 18 altında en iyi niyetli patron bile sigorta yapamaz tamamen emek sömürüsü.Evet kızınız gayet çocuk,18 yaş altındaki herkes gibi.

Evet işi öğrenene kadar pek para vermezler ama 10₺ de değildir verdikleri.o arkadaş kendine hizmetçi arıyor,5 yılda geçse bi şey öğretmez öyleleri.
İstiyorsa engellemeyin bi denesin bence ama farklı bir işyeriyle görüşün oraya göndermeyin
Ben çok pişman oluyorum bazen mesela kuaför olmayıp üniversite okuduğuma 🙈☺️

Belediyelerin ..mek adında meslek edindirme kursları var .Mesela istanbul için İsmek gibi.Kuaförlük kursları da var bu çatı altında gitsin öğrensin ama bu yaşta çalışırsa aynen bu şekil sömürülür .Bir kere 18 altında en iyi niyetli patron bile sigorta yapamaz tamamen emek sömürüsü.Evet kızınız gayet çocuk,18 yaş altındaki herkes gibi.
Çocuk değil derken Ergenlik çağında demek istediğim bunun farkındayım.Kurs bulunduğumuz bölgede yok biraz ücra küçük bir yerdeyiz

Tamam lise bitince gitsin yada okunayacak ise bırakıp çırakılık eğitimden devam etsin. Sonuçta istediği meslek bu ise illaki ordan alacağı belgeye ihtiyacı olacak
Keşke meslek istese amacı farklı anlayamamış olabilirim okumak istiyor ek olarak da kendine bakım yapmak istiyor

Var..
Genelde öyle oluyor.
Onun okulu da var ayrıca meslek liselerinde.Yani yeterlilik sınavı gerekiyor kuaförlük için.
Usta-cirak ilişkisi..Doğru değil ama bu şekilde işliyor sistem.
Yani kasıt yok,olay bu.

Kusura bakmayın ama hiç bir kuaför 16 yaşında mesleki eğitimi ya da becerisi olmayan bir çocuğa hadi al makinayı fön çek demez. Karın tokluğuna yerdeki saçları süpürecek, saç yıkayacak, havlu kurutacak en fazla. Ne beklediniz ki?

Kendine bakım yapmak istiyorsa açsın youtube videoları öğrensin. Bu şekilde çalıştırmak zaten suç, sigorta yok maaş yok. O çocuğun başına o dükkanda bir şey gelse hiç bir şey ispat edemezsiniz.

Ücresiz üye olup evden oturduğunuz yerdende sadece sosyal medyada ürün fotografları paylaşarak network marketinglede kazanç sağlayabilirsiniz.ekibime katilmak isterseniz mesaj atabilirsiniz.

X