İş sözleşmeleri hakkında...

kediseverbiri

Üye
Kayıtlı Üye
8 Temmuz 2022
488
510
28
Merhaba,

Birkaç hafta önce iş yerimle alakalı sorunlar yaşadığımı anlattığım bir konum olmuştu. Eksik maaş yatırma, mobing ve daha fazlası. İstifa edeceğimi dile getirdim ve mobing daha da arttı ne yazık ki. Geçen hafta iş arayışım başladı ve çok şükür kurumsal bir yer buldum. Hemen görüşmeye gittim ve sözleşme imzaladım, yani garantilemiş oldum. Acaba yaptığım doğru muydu? İhbar sürem bittikten sonra mı imzalamalıydım? İki iş yerimde de sözleşmem var şu an. Ayrılacağım yer ile bir yıllık, yeni başlayacağım yer ile belirsiz süreli... Fikirlerinizi alabilir miyim?

Teşekkürler.

Merhaba,

Birkaç hafta önce iş yerimle alakalı sorunlar yaşadığımı anlattığım bir konum olmuştu. Eksik maaş yatırma, mobing ve daha fazlası. İstifa edeceğimi dile getirdim ve mobing daha da arttı ne yazık ki. Geçen hafta iş arayışım başladı ve çok şükür kurumsal bir yer buldum. Hemen görüşmeye gittim ve sözleşme imzaladım, yani garantilemiş oldum. Acaba yaptığım doğru muydu? İhbar sürem bittikten sonra mı imzalamalıydım? İki iş yerimde de sözleşmem var şu an. Ayrılacağım yer ile bir yıllık, yeni başlayacağım yer ile belirsiz süreli... Fikirlerinizi alabilir miyim?

Teşekkürler.
Emin ol sen çıkacağını dile getirdiğinde yeni eleman bakmaya başlamışlardır , bende aynı düşüncedeydim iş aramam doğru mu görüşmeye çağırırlarsa ne yapayım demiştim çoğu kişi çok normal demişti bana etik değil gibi geliyordu hep ama fikrimi değiştiren yorumlar oldu

Emin ol sen çıkacağını dile getirdiğinde yeni eleman bakmaya başlamışlardır , bende aynı düşüncedeydim iş aramam doğru mu görüşmeye çağırırlarsa ne yapayım demiştim çoğu kişi çok normal demişti bana etik değil gibi geliyordu hep ama fikrimi değiştiren yorumlar oldu

Hukuk genellikle işçiden yana, evet. Maalesef sorun çıkartan çok fazla kurum da var, açıkçası her türlü hareketi iş etiğine uygun yapmaya çalışsam da çıkana kadar daha fazla mobing yiyiyorum. Daha fazla çalıştırma, gün içerisinde surat asma, grup içinde rencide edici söz ve tavırlar gibi.

Merhaba,

Teşekkürler.
Yanlış bir şey göremedim ben.

Merhaba,

Teşekkürler.
Dedikleriniz hakli sebeple fesih nedenleri. Yazili olarak bu bu nedenlerle sozlesmeyi hakli olarak feshettiginizi bildirirsiniz. Hakli nedenle fesih oldugu icin ihbar suresi fln sikinti degil. Hos, belirli sureli is sozlesmelerinde (yani suanki isiniz) ihbar suresi olmaz. Sozlesme normal sartlarda sure bitince sona erer.

ayrılmadan önce başka yer ile resmi imza atmanız sözleşmenize aykırıdır büyük ihtimal. imza attığınızı dillendirmeden ayrılmaya çalışın derim. önce fesih hakkınızı kullansaydınız ihbar süreniz olmazdı zaten ama önce imza attığınızdan size sıkıntı yaratabilirler. haksız fesih yaparken tazminat talep edebilirsiniz ama başka yere imza atmış olmanızdan dolayı bunu ödememe hakları var diye biliyorum.siz gene de bi araştırın iş hukukundan.

ayrılmadan önce başka yer ile resmi imza atmanız sözleşmenize aykırıdır büyük ihtimal. imza attığınızı dillendirmeden ayrılmaya çalışın derim. önce fesih hakkınızı kullansaydınız ihbar süreniz olmazdı zaten ama önce imza attığınızdan size sıkıntı yaratabilirler. haksız fesih yaparken tazminat talep edebilirsiniz ama başka yere imza atmış olmanızdan dolayı bunu ödememe hakları var diye biliyorum.siz gene de bi araştırın iş hukukundan.

Nasıl bir sıkıntı yaratabilirler ki?

haklı fesih ederseniz tazminat alma durumunuz var anlaşma olursa. ama başka yerle anlaştığınız için önceden, haklı fesih inandırıcılığını yitirebilir, yani orayla çalışmak için yalandan ihbr süresinde kalmamak için bu yolu kullanmış gibi gösterilebilir. o zaman onların size ihbar süresi vermediğiniz için tazminat isteme hakkı doğar, sanırım ihbar süreniz kaç aysa o kadar ayki maaş oluyor o da.

Evet iş kanununa bu aralar kafa yoran biri olarak yorum yapmadan duramiycam 🤭.
1 yıldır çalıştığınız isyerinize bildirim yaptıktan 4 hafta sonra iş sözleşmeniz sona erecek(4857 sayılı iş kanunu madde17). Bu süre içinde iş arama izni işveren tarafından günde 2 saatten az olmamak üzere verilir ve bu süre içinde iş arayabilirsiniz,eğer isterseniz toplu bir şekilde de kullanabilirsiniz,eğer vermezse bu izni ve sizi calistirirsa o günün ücretini ekstra olarak alırsınız(madde27). bu süre zarfında iş bulsanız bile baslamadiginiz için bu işvereni baglamayabilir, ama işi bırakıp terk edip başka bir işveren yanında çalışırsanız hem siz hemde sizi işe alan işveren bu durumdan sorumlu olur.

haklı fesih ederseniz tazminat alma durumunuz var anlaşma olursa. ama başka yerle anlaştığınız için önceden, haklı fesih inandırıcılığını yitirebilir, yani orayla çalışmak için yalandan ihbr süresinde kalmamak için bu yolu kullanmış gibi gösterilebilir. o zaman onların size ihbar süresi vermediğiniz için tazminat isteme hakkı doğar, sanırım ihbar süreniz kaç aysa o kadar ayki maaş oluyor o da.

Merhaba. Henüz bir yıl bile olmamıştı işe başlayalı. Bir yıldan ve 6 aydan az olması sebebiyle ihbar sürem de yokmuş. Ben tamamen zor durumda bırakmamak amacıyla belli bir gün vermiştim. Tazminat hakkım yok bu sebeple zaten.

Evet iş kanununa bu aralar kafa yoran biri olarak yorum yapmadan duramiycam 🤭.
1 yıldır çalıştığınız isyerinize bildirim yaptıktan 4 hafta sonra iş sözleşmeniz sona erecek(4857 sayılı iş kanunu madde17). Bu süre içinde iş arama izni işveren tarafından günde 2 saatten az olmamak üzere verilir ve bu süre içinde iş arayabilirsiniz,eğer isterseniz toplu bir şekilde de kullanabilirsiniz,eğer vermezse bu izni ve sizi calistirirsa o günün ücretini ekstra olarak alırsınız(madde27). bu süre zarfında iş bulsanız bile baslamadiginiz için bu işvereni baglamayabilir, ama işi bırakıp terk edip başka bir işveren yanında çalışırsanız hem siz hemde sizi işe alan işveren bu durumdan sorumlu olur.

İş kanununu çok iyi bilmemiz gerekiyor gerçekten. Kanun bilmeyenleri çok iyi kandırıyorlar, aynı benim kandığım gibi. Kanunda yazmayan bir sürü şey yaptılar, beddua ediyorum onlara.

Son cümlenizde haklısınız fakat ben yaklaşık bir aydır zaten istifa etmeyi düşünüyordum ve bunu kurucuya dile getirdikten sonra da kendisinden onay alınca CV attım ve hemen arandım. Görüşme yapıldı ve aynı gün içinde işe alındım. Başka bir yer için terk etmek mi bilmiyorum lakin iş yerimde ciddi mobing vardı ve evet dürüst olmak gerekirse dayanamadım ve kaçtım diyebilirim.

Sorun olmadı zaten Calcim. Çok şükür ayrıldım. İşten çıkış belgem çıkmış ve yeni yere giriş yapılmış bile. Allaha şükür parasız kalmadan atlatacağım bu ayı.
Çok şükür çok sevindim adınıza 🧿❤️

Allah size de nasip etsin inşallah. İşinde mutlu olmayan, mobing gören herkese dua ediyorum. İş koşulları ne kadar zor olursa olsun, biz emekçiler huzurluysak başka bir sorunumuz olmuyor zaten.
Amin sağolun 🙏🏻
Benim zaten hiç bir zaman derdim iş yükü olmadı 10 senedir çok emek verdim yaptığım işe ama gördüğüm tek karşılık saygısızlık ve mobing, 11. Yılımda işler de çok gelmeye başladı artık ondan da şikayetçiyim
Tükettiler beni ne yazık ki, her sabah sinirle çıkıyorum evden bu işyerine geleceğim diye 😔

Eksik maaş almanız haklı fesih. Sözleşmenin bir hükmü olmuyor. Size dava açarlarsa bu konuda sizinde elinizde elbet eksik maaş için belge vardır. O yüzden o topa girmezler bence.

Çok şükür çok sevindim adınıza 🧿❤️

Amin sağolun 🙏🏻
Benim zaten hiç bir zaman derdim iş yükü olmadı 10 senedir çok emek verdim yaptığım işe ama gördüğüm tek karşılık saygısızlık ve mobing, 11. Yılımda işler de çok gelmeye başladı artık ondan da şikayetçiyim
Tükettiler beni ne yazık ki, her sabah sinirle çıkıyorum evden bu işyerine geleceğim diye 😔

En zoru da bu. Bir işe giderken lanet ederek gitmek. Bir sıfır geride oluyoruz bu sebepten. Siz de mi özeldesiniz?

X