İş tercihi

hayalleriolankiz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Mart 2020
791
761
merhaba kızlar. Size 2 iş tercihi arasında kaldıgım için sizdende görüş rica ediyorum. Öncelikle iki işinde şartlarını yazıcam ki daha mantıklı olsun. Meslek Muhasebe ve Finans Alanı.bu arada iş 1 olarak adlandırdıgım yerde 2 haftadır çalışıyorum o yüzden izlenimlerimide belirttim.
İş 1: Kurumsal,ismi olan bir denetim firmasının muhasebe departmanı ,Maslak’ta. Maaşı brüt anlaşıldıgı için 6000-6500 arası +yol parası+yemek ücreti (1200 tl) İş tanımı: yoğun şekilde fatura kesmek,banka işlemleri, küçük alışveriş fişlerinin kaydı(yogun şekilde) bazen o kadar yogun olıyorki sürekli mesaiye kalıyorum daha saatimde asla cıkmadım çünkü sorumlum olacak kişi şunlarıda bi hallediver diyip 5:30da çıkıyor bense 7de anca cıkıyorum. Onun dışında kurumsal bir yer diye girdim, sözleşme imzalarken haklarım kısmında bilgisayar,telefon (tabikide iş için) yazıyordu. Ancak işe girdiğimde hakkım olan laptobu vermediler. Ben sğrekli böyle mesaiye kalamam en azından bilgisayarım olursa evden günlük bankaları girerim daha rahat olur dedim ama dinlemediler ve sürekli mesaiye kalmamı gerektiricek işler var. Ve bunlar daha çeyreği kızlar. İlk defa kurumsal bi yere girdim diye sevinmiştim lakin hayal kırıklıgı oldu benim açımdan.

İş2: 8.30-6 çalışılıyor. Büyümekte olam bir gıda firması. Çağlayan tarafında bir iş merkezinde. Maaşı buradanda brüt anlaştıgım için en yüksek 7100tl en az 6.900 olıyor. +900 tldd yemek parası. Burdada şirketin mali müşavirine yardımcı olucam.
Şimdi benim kafamı karıştıran iş1 de kendime uzun yıllarca bişey katamayacagımı dusunmem, yogun bi yer evet ama bu yaptıgım işler muhasebe alanında bana bişeyler katıcak şeyler değil bunları zaten stajerken gösterilen klasik işler.
Ama iş2 de mali müşavir yanında çalışacağım için ve belli bi görev tanımım olmadıgı ıcın (haliyle ikimizde muhasebe deki tüm işleri yapacagız 2 kişi oldugumuz için) sanki bana daha çok şey katsr
Gibi. Tabi bu birazda kişinin kendisiyle alakalı bi durum. Ama ben artık beyanname vs gönderebilecek duruma gelmek istiyorum. Birde iş1 evet büyük bi yer ismi olan bi yer ama mesai kavramı cok can sıkıcı ve ek ödeme yapma gibi bi sistemleri yok. Mesai parası yok yani.
Sizce ne yapmalıyım? Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın. Plazada calısmayıda her zaman cok istedim ama böyle kurumsallaıkta olmazki. Çay almaya bile vaktiö olmuyor hadi çay aldım çayı içmeye vakit bulamıyorum araya sureklı bısıler giriyor.
Siz olsanız ne yapardınız?

Kurumsal şirkette mesai ücretinizi ödüyorlar mı?
Mesaim bitecek diye ona göre dışarıda işlerim var diye çıkabilmelisiniz.
İş verdi diye herşeyi yapmaya gerek yok iş yerlerinde. Hele eve iş götürmeye asla alıştırmayın. Mesai saatleri bittiyse bitmiştir.
Muhasebe sektörünü çok bilmiyorum ama bu şekilde ön muhasebe ve angarya işleri yapmak size katkıda bulunmayacak gibi duruyor.
Ancak beyanname, fatura kesmek vs.. başınızda bir mali müşavirle çalışmak daha faydalı gibi. İstanbul'a yaşamadığım için Maslak ile Çağlayan arasındaki farkı bilemiyorum. Yol ücreti, evinize konumu gibi değerlendirmeler daha öznel.

Kurumsal şirkette mesai ücretinizi ödüyorlar mı?
Mesaim bitecek diye ona göre dışarıda işlerim var diye çıkabilmelisiniz.
İş verdi diye herşeyi yapmaya gerek yok iş yerlerinde. Hele eve iş götürmeye asla alıştırmayın. Mesai saatleri bittiyse bitmiştir.
Muhasebe sektörünü çok bilmiyorum ama bu şekilde ön muhasebe ve angarya işleri yapmak size katkıda bulunmayacak gibi duruyor.
Ancak beyanname, fatura kesmek vs.. başınızda bir mali müşavirle çalışmak daha faydalı gibi. İstanbul'a yaşamadığım için Maslak ile Çağlayan arasındaki farkı bilemiyorum. Yol ücreti, evinize konumu gibi değerlendirmeler daha öznel.
Mesai ücreti yok

Bu arada iş1 de yol ücretim var ancak iş2de yok ama maası zaten daha yüksek.ama patron hiç vermem demedi sen bi başla memnun kalınırsa zaten iyileştirme yapılır a getirdi.yani kendimi sevdirirsem yol parasını sorun edıceklerını düşünmüyorum.

robot değilsiniz insansınız, işgücünüz belli. iş verdiler diye mesai saatlerinizin dışını da satın almadılar ya. Kalmak zorunda değilsiniz. Bırakın kalsın iş. İlle yetişecekse bir eleman daha alacaklar
Tepemdeki kadın sureklı hala ve hala “haftaya biraz daha hızlanmamız gerek, yetişicek işler var vs vs “ diyip hala beni yavaş gibi hissettiriyor. Kaldıki işe gireli 15 gün olmuş oryantasyon süreci denen şeyden haberleri yok. Bilemedim yani firmada büyüktü iyiydi ama bu yogun çalışmaya dayanabilirim gibi gelmiyo 😞

Tepemdeki kadın sureklı hala ve hala “haftaya biraz daha hızlanmamız gerek, yetişicek işler var vs vs “ diyip hala beni yavaş gibi hissettiriyor. Kaldıki işe gireli 15 gün olmuş oryantasyon süreci denen şeyden haberleri yok. Bilemedim yani firmada büyüktü iyiydi ama bu yogun çalışmaya dayanabilirim gibi gelmiyo 😞
o sesini yükselttikçe sen yapıyorsun, sessiz bulmuş eziyo.

2. seçin diyorum mali müşavire yardım edeceğim gıda sektörü diyorsunuz ya yanıldığınız bir konu var sandığınızdan daha fazla şey öğreneceksiniz orada :KK66: iş 1 de yaptığınız tek şey standart şirket muhasebesi fatura fiş girme burada bundan daha fazlası zaten olmayacak ona bakarsanız orada da bundan daha başka birşey öğrenemeyeceksiniz , mali müşavirin yanında inanın daha kapsamlı öğreneceksiniz en azından çalışma saatlerinizde belli olacak ama şunu söyleyeyim maalesef muhaseebede mesaiye hep kalınır :) 2. işi seçtiğinizde de mesai ihtimali büyük özellikle her ayın son haftası :)

iyide işiniz aceleye getirilecek bir iş değil aceleyle bir hata yapsanız büyük cezaları var ondan sonra başa bela... hadi hadi hadi diyen biri olmamalı kafanız daha rahat olmalı.

2. seçin diyorum mali müşavire yardım edeceğim gıda sektörü diyorsunuz ya yanıldığınız bir konu var sandığınızdan daha fazla şey öğreneceksiniz orada :KK66: iş 1 de yaptığınız tek şey standart şirket muhasebesi fatura fiş girme burada bundan daha fazlası zaten olmayacak ona bakarsanız orada da bundan daha başka birşey öğrenemeyeceksiniz , mali müşavirin yanında inanın daha kapsamlı öğreneceksiniz en azından çalışma saatlerinizde belli olacak ama şunu söyleyeyim maalesef muhaseebede mesaiye hep kalınır :) 2. işi seçtiğinizde de mesai ihtimali büyük özellikle her ayın son haftası :)
Yok bende zaten iş2de daha cok şey öğrenirim anlamında yazmıstım. Bencede öyle. Teşekkür ederimm fikriniz için 🙏

İş 2’yi seçerdim. Sürekli mesai olmaz olursa da ücreti alınmalıdır. Ve ya dönemi olur bunun yoğum çalışılacak denir ama yine de ücreti ödenmesi gerekir her şekilde. Parasız iş yaptırma derdinde akıllılara bak :)
Evet maalesefki mesai parası olmaması sıkıntı mesai baslı basına sıkıntı

2. İşi seçer giderken de uygun bir üslupla yaşadığım hayal kırıklığını supervisorun uyguladığı mobbingi bir bir anlatırdım. (Ki yapmıştım, pişman değilim.)

Ben 2 diyorum.

1 numara gibi şirketlerde iş sabittir, yıllar yılı aynı işi yaparsın aynı maaşı alırsın. kendini geliştirme , farklı şeyler öğrenme fırsatı pek olmaz.
2 numarada konu sahibesi bence kendini ilerletebilirsin. Zannımca yaşın genç konu sahibesi, yaşın gençken farklı yeteneklerini topla sonra 1 numara gibi bir şirkete git:rapci: O tip şirketler kaçmıyor zaten , şimdi kendini geliştirmek istiyorsun madem o yolda san akariyer fırsatı sunan şirkete vınla ilerleyen yıllarda da 1 numara tipi bir yere geçersin. 2si de gayet iyi seçenekler, konun içimi açtı valla, bol şans dilerim:KK48:

Ben 2 diyorum.

1 numara gibi şirketlerde iş sabittir, yıllar yılı aynı işi yaparsın aynı maaşı alırsın. kendini geliştirme , farklı şeyler öğrenme fırsatı pek olmaz.
2 numarada konu sahibesi bence kendini ilerletebilirsin. Zannımca yaşın genç konu sahibesi, yaşın gençken farklı yeteneklerini topla sonra 1 numara gibi bir şirkete git:rapci: O tip şirketler kaçmıyor zaten , şimdi kendini geliştirmek istiyorsun madem o yolda san akariyer fırsatı sunan şirkete vınla ilerleyen yıllarda da 1 numara tipi bir yere geçersin. 2si de gayet iyi seçenekler, konun içimi açtı valla, bol şans dilerim:KK48:
Ya teşekkür ederim 🥰🥰 iyi dilekleriniz içind sagolun. Dikkate alıcam ❤️ 24 yaşındayım buarada evet önümde uzun bir çalışma hayatı var..

İlk yerin Nesi kurumsal ki? Büyük şirket olması kurumsal olduğu anlamına gelmiyor..mesai ucretini saatliginin 1,5 katı ile çarpıp vermeyen,haftalık çalışma saatini aşan yer kurumsal değildir.
Benim oyum ikincide yana. Tedbil-i mekânda ferahlık vardir
Mesai o kadar normal ki artık orada gayet normal karşılanıyo. Hafta sonu evden bile çalışanlar oluyo. Tabi onların cogu maas olarak daha iyi düzeyde oldukları ıcın ses etmiyolar. Mesai saatleride mesela saat 10da geliyolar veya cogu evden calısıyo vs vs. Ama benım departman ıcın hem saaf 9da iş başı yapıyorum hemde geç çıkıyorum ve mesai boyunca bos vaktim olmuyo cok can sıkıcı bi durum yani.

Mesai o kadar normal ki artık orada gayet normal karşılanıyo. Hafta sonu evden bile çalışanlar oluyo. Tabi onların cogu maas olarak daha iyi düzeyde oldukları ıcın ses etmiyolar. Mesai saatleride mesela saat 10da geliyolar veya cogu evden calısıyo vs vs. Ama benım departman ıcın hem saaf 9da iş başı yapıyorum hemde geç çıkıyorum ve mesai boyunca bos vaktim olmuyo cok can sıkıcı bi durum yani.
İste böyle şirketlere kurumsal demiyorlar , adı duyulmuş , büyük şirket falan olur olsa olsa.
Piyasanın üstünde veriyorlar da ne kadar veriyorlar ki, cirolarinin çok kucuk bir bölümünün sizin maaş giderleri olduğunu muhasebede gormussundur,sen de biliyorsun. Hem fakire sadaka vermiyorlar ya, o ise koydukları ücret bu demek ki.
zaten orada mutlu değilsin,bence yeni yeri denemekle bir şey kaybetmezsin. Bahar da geldi zaten,tüm yaz ofiste kuruyacak misin, gençliğinden, 24 yaşını güzelce yaşamandan daha mı önemli:))

X