İşe devam etmeli miyim?

Stajyer gibiyim demişsiniz ama siz orada bildiğimiz ofis boy olarak çalışıyorsunuz.

Eğitiminiz, donanımınız ve yaşınızı düşününce üzüntü verici bir durum.

Siz isyan edip işten çıkana kadar bu konumda kalırsınız. Çünkü insanlar böyle kişileri kullanıp, bir yandan da gelecekle ilgili teselli vermeyi pek severler.

Yerinizde olsam 1 dakika durmam çünkü benim hedefimde bu işler yok.

Arkadaşlar merhaba. Ben 27 yaşındayım, evliyim ve kirada oturuyorum. Arabamız yok ama iyi sayılabilecek bir motorumuz var. Sadece o kadar . Bu detayları veriyorum ki durumumu göz önünde bulunduran yorumlar alabileyim. Üniversiteden sağlık bölümü mezunuyum ama hiç yapmadım desem yeridir. 3 ay kadar özel hastane deneyimimden sonra sağlık sektörüne tövbe ettim. Üniversite okurken part time e-ticaret işine girmiştim. 2 yıl kadar çalıştım o işte. Öğrendim, kendimi geliştirdim. Sonrasında hep o sektörden devam ettim. Eşim ticaretle uğraşıyor. Çok şükür geliri iyi fakat çok müsrif olduğu için bir şey sahibi olamadık henüz. E- ticaret biliyorum zaten, yanında muhasebe de öğreneyim dedim. Ön muhasebe yapıyordum öncesinde zaten, önüme genel muhasebeye eleman arayan bir iş çıktı. Anlaştım, girdim. Tecrübem genel muhasebede yoktu. Ona göre asgari ücretin bir tık üstünde anlaşıp girdim. Amacım işi öğrenmekti. Ancak gördüm ki buraya beni destek elemanı olarak almışlar. Kağıt getir götür, dışarı işlerine koş, bütün ıvır zıvır işleri yap. Yeri geliyor kahve yapar mısın? Bunlar müdürüm tarafından tatlı dille söylediği için yaptım birkaç kere. Hatta ilk girdiğim dönemler çıkan bulaşıkları bile bana yıkattılar. Son gelen yıkar dediler hep tatlı dille. Çıkıntılık yapmamak için yaptım ama sonrasında bu benim görevim değil diyerek o işi bıraktım ama hala kahve yapıyorum :) Ben fark ettim ki resmen burada stajyer görevindeyim. Bir şey imzalanacak bunu patrona götürür müsün falan. Yani asla burada işi öğreneyim de rahat edeyim diye kendimi de avutamıyorum, çünkü işi öğrenemiyorum, başımı ıvır zıvır işlerden kaldıramıyorum. Bana öğretmek gibi bir çabaları ve istekleri de yok zaten. Kendimi geliştirmek için girdiğim işte resmen çırak, stajyer pozisyonundayım ve asla ilerleyemiyorum. Vergi dairesine git, belediyeye git... Ben çalışmaktan asla gocunmam ve çok seviyorum gerçekten ama 27 yaşında bir kadın olarak ben bu pozisyonda kendimi çok ezik hissediyorum. Maaşlar açıklandı orada ayrı bir şok yaşadım. 19 bin yapmışlar maaşımı. 6 gün çalışıyorum bu arada, sürekli dışarıdayım, dışarıda değilsem de bütün gün kağıtlarla boğuşuyorum. Asla iş öğrenemiyorum dediğim gibi, buna vaktim kalmıyor zaten. Maaş açıklanınca patronumla görüştüm, kirada olduğumu, bu paranın beni idare edemeyeceğini söylememe rağmen maaşıma zam yapmadı. Birkaç ay geçsin tekrar görüşürüz deyip geçiştirdi. Çünkü dediğim gibi onların gözünde sanırım önemli bir iş yapmıyorum, stajyer muamelesi görüyorum. İş yerimde huzurluyum, mutluyum ama maddi anlamda ve kendimi geliştirme anlamında asla tatmin etmiyor. Böyle düşününce de bazen kendime kızıyorum, iş mi beğenmiyorsun diye. Bana işe girerken kimse kahve yapacaksın, evrak taşıyacaksın falan demedi. Ofiste bir şey bitince markete bile ben gidiyorum. Havlu kağıt al, çöp poşeti al. Yani bu pozisyona bence 18 yaşında falan biri alınabilirdi, stajyer alınabilirdi. Bilemiyorum saçmalıyor muyum böyle düşünerek ama bu yaşımda evrak getir götür zoruma gitmeye başladı. Tamam genel muhasebede tecrübem yok ama çalışma hayatı geçmişim var. Zaten dediğim gibi genel muhasebe adına bir iş asla yapmıyorum. Madem ön muhasebe işleri yapacaktım, o zaman tecrübeli eleman olarak alınabilirdim. Maaşım ve pozisyonum daha iyi olurdu. Sigortam da asgariden ödeniyor zaten, asgarinin üstünü elden alıyorum maaş günü, bu da söylenmedi girerken. Sizce burada devam etmeli miyim? Rahatım çünkü ortam olarak vs. evime de yakın. İnsanlar genel olarak iyi. Ne yapsam başka iş mi baksam, biraz sabretsem mi? Çok kararsızım. Yorumlarınız yol gösterebilir. Teşekkürler şimdiden.
E ticareti nasıl öğrendiniz ? Satıcı sayfanizmi var?

Aynı sektördeniz ben sizi çok iyi anlıyorum. Ben işim varken iş aradım, dün istifamı verdim ve kurumsal bir yere geçiyorum. Çay getir götür yapmak bana da koymaya başlamıştı artık ve kendimi geliştiremiyordum. Bence bulunduğunuz konum sizi tatmin etmiyorsa konumunuzu değiştirin. Ben de 28 yaşındayım ve hayatımın bu döneminde kendimi daha kurumsal yerde görmek istedim. Nasip oldu. Umarım her şey dilediğiniz gibi olur :)

Aynı sektördeniz ben sizi çok iyi anlıyorum. Ben işim varken iş aradım, dün istifamı verdim ve kurumsal bir yere geçiyorum. Çay getir götür yapmak bana da koymaya başlamıştı artık ve kendimi geliştiremiyordum. Bence bulunduğunuz konum sizi tatmin etmiyorsa konumunuzu değiştirin. Ben de 28 yaşındayım ve hayatımın bu döneminde kendimi daha kurumsal yerde görmek istedim. Nasip oldu. Umarım her şey dilediğiniz gibi olur :)
Çok teşekkür ederimmm :KK200: Sizi de tebrik ederim, başarılar diliyorum :)

Evet çok haklısınız ben de tam olarak böyle düşündüğüm için devam ettim bugüne kadar ama bana iş görüşmesinde görev tanımı olarak şu an yaptığım işler söylenmedi. Dışarı işi söylendi evet ama mesela her iş için benim gideceğim söylenmedi. Patronumun kişisel (evi ile ilgili) vergi cezasını ödemek için gideceğim söylenmedi mesela. Ki vergi cezaları online ödenebilmesine rağmen eski usül devam etme gibi inat var. İlla gidip elden ödenecek. Patronumun eşinin kişisel işleri için sigortaya gideceğim söylenmedi... Bunun gibi saçma sapan işler söylenmedi.

Ben zaten çalışmaktan gocunmam ama tuvalet kağıdı almak da benim işim değil bence. Zoruma giden kısım bu. Bir sürü online sipariş uygulamaları var, çok rahat oradan da sipariş edilebilir. Evet vazgeçilmez değilim, normal standartta bir insan çok rahat bu işi yürütebilir ama siz de takdir edersiniz ki bu tür çırak, stajyer muameleleri motivasyonu aşırı derecede kırıyor. Yaşım gereği ekstra muamele beklemiyorum ama 27 yaşında bir kadını işe alırken kahve yaptırmamaları gerektiğini bilmelilerdi diye düşünüyorum. Tecrübem olmadığını söyledim ama yine burada da sinir olduğum kısım, zaten tecrübe gerektiren bir pozisyon değilmiş ki. Ben tecrübesiz olduğum için o maaşı kabul etmiştim. Dediğim gibi herkes bu işi yapabilir. Ve yine evet maaşım da ona göre olacak elbette, onun için girerken kabul ettim. İş tanımıma uymayan, saçma sapan işler yapınca da beklentiniz ister istemez yükseliyor. Maaş konusunu zaten kabul ettim ve devam ediyorum şu anda ana sıkıntım o değil. Maaş konusunu da eklememin sebebi hiçbir açıdan beni tatmin etmiyor oluşunu göstermekti.

He niye o zaman çıkmıyorsun madem bu kadar kötüyse diyeceksiniz, bu işi öğrenmenin usulü mü bu yoksa ben kullanılıyor muyum sorusunun cevabını bulmak amacım. Manipüle mi ediliyorum, yoksa cidden bu süreçlerden geçmeli miyim?
Allah aşkına bu devirde gidip elden ödeme yapmak mı kaldı ?
Emekli amcalar yapıyor öyle şeyler onların da zaten canları sıkılıyor hiçbir işleri yok.
Bu vizyona sahip insanlarla çalışmak sizi ileriye götürmez bilakis geriye gidersiniz.
Doğru düzgün iş yerleri her şeyi baştan konuşuyor zaten emin olun.
Bu insanlar size kazık atmış manipülasyondan öte bir durum var ortada.
Para durumunuzu ayarlayıp muhasebe eğitimi veren bir kursa katılın işten çıkıp.
Sonrasında zaten kendi sektörünuzde iş bulmaya çalışırsınız önü açık bir sektör.

Allah aşkına bu devirde gidip elden ödeme yapmak mı kaldı ?
Emekli amcalar yapıyor öyle şeyler onların da zaten canları sıkılıyor hiçbir işleri yok.
Bu vizyona sahip insanlarla çalışmak sizi ileriye götürmez bilakis geriye gidersiniz.
Doğru düzgün iş yerleri her şeyi baştan konuşuyor zaten emin olun.
Bu insanlar size kazık atmış manipülasyondan öte bir durum var ortada.
Para durumunuzu ayarlayıp muhasebe eğitimi veren bir kursa katılın işten çıkıp.
Sonrasında zaten kendi sektörünuzde iş bulmaya çalışırsınız önü açık bir sektör.
Zaten elden ödemeye gidince memur da bir garip bakıyor. Ben de kendimi salak gibi hissediyorum o an.
Evet keşke işi böyle bir firmada öğrenmeye çalışmak yerine kursa gitseydim, birkaç ayda bitirirdim en azından.

Lütuftu açıkçası. İşe aldığınıza göre öğreteceksiniz gibi bir şey söz konusu değil öğretmek bizim tercihimizdi. Deneyimli, işi bilen birini de alabilirdik. Çünkü ücretini alırken diğer şirketlerdeki işi bilen ve deneyimli personellerle aynı maaşı alıyordu. Ama biz yeni mezunların mecburiyetten başka sektörlere kaymasındansa kendi alanında çalışabilmesini önemsiyoruz. O sebeple sağladığı fayda ve aldığı fayda kıyaslandığında çoğu insandan şanslıydı bu anlamda. Ayrıca cari hesaplarına bakarken bakiyenin borç veya alacak vermesinin ne anlama geldiğini dahi bilmeyecek seviyedeydi başlangıçta. Bunlar normal şeyler haklısınız ama ülkenin genel durumuna bakarsak iş yaşamı, verilen ücretler ve sosyal haklar çok distopik durumda. Ama anladığım kadarıyla siz bu distopyalarla hiç karşılaşmamışsınız. Vallahi şuradan üç beş kişiye dediğiniz şekilde benim gözüme lütuf olarak görünen olanakları sunan işler önerebilirsiniz hatta Handeli hanıma bile bir iş önerebilir referans falan olursanız çok büyük bir güzellik sağlamış olursunuz bana göre. Gerçi size göre bunlar olağan ve olması gereken şeyler o yüzden güzellik yapmış bile saymazsınız kendinizi, ne harika olur. Lütuf olur bana göre, size göre lütuftan bile sayılmaz..i
İs bilmeyen birini ise alip is ogretmek lutuftur diyen birinin yaninda kimse 6 aydan fazla calismaz .bu kafayla daha cok çalışan kaybedersiniz 😂 deneyimliyle ayni parayı aliyor dediginizde yaninizda calisan deneyimler piyasanin altina calisiyordur bu yüzden .ilk is ögrendigim yerde 1 sene calistim ama 6 ay sonra is aramaya baslamistim .sozde bana zam yaptilar deneyimin az daha iyisini bulamazsin dediler 2 kati fiyata baska yere transfer oldum ardimdan baka kaldılar sizin gibi 😂
Siz ilanlara direk eziyet edebilecegimiz eleman ariyoruz yazin daha kolay bulursunuz .

İs bilmeyen birini ise alip is ogretmek lutuftur diyen birinin yaninda kimse 6 aydan fazla calismaz .bu kafayla daha cok çalışan kaybedersiniz 😂 deneyimliyle ayni parayı aliyor dediginizde yaninizda calisan deneyimler piyasanin altina calisiyordur bu yüzden .ilk is ögrendigim yerde 1 sene calistim ama 6 ay sonra is aramaya baslamistim .sozde bana zam yaptilar deneyimin az daha iyisini bulamazsin dediler 2 kati fiyata baska yere transfer oldum ardimdan baka kaldılar sizin gibi 😂
Siz ilanlara direk eziyet edebilecegimiz eleman ariyoruz yazin daha kolay bulursunuz .
Yazdıklarımı iyi okursanız, diğer iş yerlerindeki deneyimlilerle aynı aldığını söylemiştim. Ama sıkıntı yok siz varsaydığınız dünyada yeni bir dil oluşturduysanız onu da kabul ederim yani. Bu arada departmanlardaki beyaz yakaların çoğu on yıllık personel en yeni benim ve benden birkaç ay sonra başlayan biri. Lütuf gördükleri için mi başka yere geçmiyorlar bi düşünelim. Ayy ya da düşünmeyelim 2 kata transfer olacakları bir yer yoktur belki de, böyle bir şeyin 2 katı yoktur belki de 😂 Size laf yetiştirmekten daha önemli işlerim var. Ben konu sahibine söyleyeceklerimi söyledim. Katılmıyorum diyerek yorumuma müdahale eden sizdiniz size de yanıt verdim ama tahmin edersiniz ki vaktim epey kıymetli, canımın istediği şeylere harcamak istiyorum. Bu arada ütopyanızdan iş önerebilirsiniz benim lütuf olarak saydığım şartlar sizin için normal ve olması gereken şeyler olduğu için bol bol bulursunuz nasılsa.. Esenlikler diliyorum 😂

Yazdıklarımı iyi okursanız, diğer iş yerlerindeki deneyimlilerle aynı aldığını söylemiştim. Ama sıkıntı yok siz varsaydığınız dünyada yeni bir dil oluşturduysanız onu da kabul ederim yani. Bu arada departmanlardaki beyaz yakaların çoğu on yıllık personel en yeni benim ve benden birkaç ay sonra başlayan biri. Lütuf gördükleri için mi başka yere geçmiyorlar bi düşünelim. Ayy ya da düşünmeyelim 2 kata transfer olacakları bir yer yoktur belki de, böyle bir şeyin 2 katı yoktur belki de 😂 Size laf yetiştirmekten daha önemli işlerim var. Ben konu sahibine söyleyeceklerimi söyledim. Katılmıyorum diyerek yorumuma müdahale eden sizdiniz size de yanıt verdim ama tahmin edersiniz ki vaktim epey kıymetli, canımın istediği şeylere harcamak istiyorum. Bu arada ütopyanızdan iş önerebilirsiniz benim lütuf olarak saydığım şartlar sizin için normal ve olması gereken şeyler olduğu için bol bol bulursunuz nasılsa.. Esenlikler diliyorum 😂
İs yerinde idarecide olsaniz calisan oldugunuzu unutmayin lutuf olarak gördükleriniz tekrar tekrar soyluyorum olmasi gereken seyler .lutuf olarak gorup orada calismaya devam edenlerde vizyonsuz olabilir .bu devirde yol yemek parasini hala lutuf olarak goren vizyonsuz calisanlar var 😂 herkes kendine verdiği değer ölçütünde karşılık aliyor ,is hayatinda da sosyal hayatta da .10 yillik deneyimi olup benden 2 bin tl fazla alan personel dolu sirketler .Oyuzden vizyon vizyon vizyon diyorum .Dandik sirketlerde cayda tasitirlar masayı sandalyeyi lutuf olarakta gorurler . :)

İs yerinde idarecide olsaniz calisan oldugunuzu unutmayin lutuf olarak gördükleriniz tekrar tekrar soyluyorum olmasi gereken seyler .lutuf olarak gorup orada calismaya devam edenlerde vizyonsuz olabilir .bu devirde yol yemek parasini hala lutuf olarak goren vizyonsuz calisanlar var 😂 herkes kendine verdiği değer ölçütünde karşılık aliyor ,is hayatinda da sosyal hayatta da .10 yillik deneyimi olup benden 2 bin tl fazla alan personel dolu sirketler .Oyuzden vizyon vizyon vizyon diyorum .Dandik sirketlerde cayda tasitirlar masayı sandalyeyi lutuf olarakta gorurler . :)
Ben de diyorum ki şu bahsettiğiniz vizyoner işlerden birkaç pozisyon önerin insanlar nasiplensinler :ıslık: Ben hiç yol yemekten falan bahsetmedim olması gerekenler bunlar evet. Benim bahsettiklerim tanınan özgürlükler. Bahsettiğiniz 10 yıllık deneyimlilerin maaşından farklı değilmiş maaşınız tamam işte 2 bin lira para olarak görülecek fark sayılacak bir şey değil çünkü. Anlamanız için size miktar ve sosyal olanaklardan bahsetmek isterdim de iş yerimi aşikar etmeye değmez şimdi.. Bu konuşmayı salmanızı rica ederim sindiremediğiniz bir şey yoksa tabii :halay:

Ben de diyorum ki şu bahsettiğiniz vizyoner işlerden birkaç pozisyon önerin insanlar nasiplensinler :ıslık: Ben hiç yol yemekten falan bahsetmedim olması gerekenler bunlar evet. Benim bahsettiklerim tanınan özgürlükler. Bahsettiğiniz 10 yıllık deneyimlilerin maaşından farklı değilmiş maaşınız tamam işte 2 bin lira para olarak görülecek fark sayılacak bir şey değil çünkü. Anlamanız için size miktar ve sosyal olanaklardan bahsetmek isterdim de iş yerimi aşikar etmeye değmez şimdi.. Bu konuşmayı salmanızı rica ederim sindiremediğiniz bir şey yoksa tabii :halay:
Valla siz salin beni is öğretmek masa dandalye lütuf, cay kahve tasitmalari normal d diyen sizsizniz 🤷🏻‍♀️evet benim maasimda oteki sirketlerin 10 yillik personellerine gore fark yok .sizde diyorsunuz ki biz lutuf olarak ayni maasi veriyoruz , masa sandalye veriyoruz .kadina is tanimi disinda isler yaptiriliyor siz cok normal diyorsunuz 🤷🏻‍♀️bence biraz okuduğunuzu anlamaya calisin benim sindiremeyecegim bisey yok .siz kendi kendinize yok konu sahibine referans ol gibi sacma seyler yaziyorsunuz .Küçük idareci zihniyetinden cikin 🥰

Konu sahibi Allah sana daha iyi bir is versin ama bu tarz gorev tanimi disinda is yaptirilan sirketlerdeki dandik yoneticilerin bakis acisini konudaki goruslerden anlamissindir .zaten is falan ogrettikleri yok ama dez avantajın bu konuda egitim almamis olmak .umarim gonlune gore bir is bulursun 🤲🏻🥰

Konu sahibi Allah sana daha iyi bir is versin ama bu tarz gorev tanimi disinda is yaptirilan sirketlerdeki dandik yoneticilerin bakis acisini konudaki goruslerden anlamissindir .zaten is falan ogrettikleri yok ama dez avantajın bu konuda egitim almamis olmak .umarim gonlune gore bir is bulursun 🤲🏻🥰
Çok teşekkür ediyorummm :KK200:

Valla siz salin beni is öğretmek masa dandalye lütuf, cay kahve tasitmalari normal d diyen sizsizniz 🤷🏻‍♀️evet benim maasimda oteki sirketlerin 10 yillik personellerine gore fark yok .sizde diyorsunuz ki biz lutuf olarak ayni maasi veriyoruz , masa sandalye veriyoruz .kadina is tanimi disinda isler yaptiriliyor siz cok normal diyorsunuz 🤷🏻‍♀️bence biraz okuduğunuzu anlamaya calisin benim sindiremeyecegim bisey yok .siz kendi kendinize yok konu sahibine referans ol gibi sacma seyler yaziyorsunuz .Küçük idareci zihniyetinden cikin 🥰
İdareci zihniyetiyle konuşmadım. Öğretici pozisyonda olduğum bir durumdan örnek verdim. Konu sahibine de iş öğretmediklerini, kullanıldığını beyan ettim. Sizde de nasıl bir çaba varsa nereye saldıracağınızı şaştınız. Oradan da "sen kimsin de hakkımı veriyorsun, ben zaten hakkımı alırım" karakterinde bir insan olduğunuzu hissettim. Keyifliydi ne yalan söyleyeyim hoşuma gitti idealizminizle realizmimi atıştırmak. Bi yandan amaaan neyi anlatıyorum ki niye ispatlayayım diye düşünürken bi yandan da cevap yazmak istiyorum garip bi durum oldu. Sizde de sanki durum biraz öyleymiş gibi hissettim. Sizi tanımıyorum o yüzden elbette hiçbir söylediğim kişisel değildi, zıt düşen fikirlerimiz çarpıştı sadece. Tanımadığım bir sürü hanımefendiyle burada sohbet ediyorum. Bazen aynı şeyi görüyoruz bazen farklı gördüğümüz durumları tartışıyoruz. Güçsüz, çaresiz derdini anlatan başka bir kadınla bir konuda yazıp onun haline üzüntü duymaktansa sizin gibi güçlü bi kadınla fikirleri tartışmak hoş oldu. Güzel mutlu keyifli bir iş yaşamı diliyorum. Hayattaki diğer her unsurda da yolunuz bahtınız inşallah açık olsun. :KK36:

Bulaşık işlerini ve çay ikramını ya sekretere yada muhasebe yaptırırlar hiç değişmez bu

X