isim değişikliği lütfen yardım

E

Elifz

Ziyaretçi
merhaba arkadaşlar benim adım elif.ismimi değiştirmek istiyorum.çünkü babam koymuş sırf gıcıklığına yapmak istiyorum.
bu bana ne kadara mal olur ve annemle babam ayrı ben de küçüklüğümden beri annemin memleketinde yaşadım herkes bane elif der ama mahkemede annem bana bu ismi koymak istiyormuş ayrılıp muğlayada gelince beni bu isimle tanıtmış herkese desem şahittlerde böyle dese.fazla bilgim de yok ama olur mu bu iş?

Merhabalar Elif ben bildigim kadarıyla sana yardımcı olmak istiyorum hukuk fakültesi ögrencisiyim bir eksigim yanlısım olursa hukukcu arkadaslar düzeltsinler lütfen..

Adın degistirilmesi icin Asliye Hukuk Mahkemesinde dava acman gerekiyor bu davayı nüfus müdürlügüne karsı acmalısın yani prosedür olarak böyle yoksa nüfus müdürlügüyle bir alıp veremedigimiz yok bir cekismeye girmeyecegiz :) dolayısıyla böyle bir dava icin avukat tutmanın gerekli oldugunu düsünmüyorum karısık bir dava olmadıgından pekala kendin takip edebilirsin bu yüzden de cok masraflı olacagını sanmıyorum sadece mahkeme giderleri ve harclarını ödeyeceksin bu da kücük bir meblağ..
2. soruna geleyim bu isin olup olmayacagı meselesine yani bizim hukuk sistemimizde bireyler isimlerini ancak bazı nedenlerin varlıgı durumunda degistirebiliyorlar..Bu nedenler neler?Mesela ismin toplum icinde kücük düsmene neden olacak komik,yüz kızartıcı,garip vs. gibi bir isimse insanlar tarafından telaffuzu zor olan bir isimse insanlar nüfusta elif yazmasına ragmen seni baska bir isimle tanıyor ve sana bu sekilde hitap ediyorsa ismini degistirebilirsin yani anlatmak istedigim ismini degistirme nedenin makul ve önemli bir neden olmalı ve bu konuda hakimi ikna etmelisin tabiki bunu da sahitler yoluyla yapman en dogrusu olur sen ismini babanın koydugunu söylemissin ve sanırım babanla aranda özel bir sorun var eger hakim karsısında da bu sorunu ispatlayacak sahit veya deliller sunabilirsen ismini degistirebilecegin kanısındayım..Umarım yardımcı olabilmisimdir..Kolay gelsin..

teşekkür ederim çok yardımcı oldun =)

ben isim değişikliği yaptığım için tecrübeli sayılırım resmi proseduru çok zor olmayan bi işlem.başlangıçta isminizi neden değiştirmek istediğinizi anlatan bi dilekçe yazıyorsunuz en kabul gören sebep nufusta yazılı olan isimle değilde kullanmakta ve bu şekilde tanınmakta olduğunuz ismin düzeltilmesini istediğiniz bi dilekçe.yaşadığınız il yada ilçede üçüncü asliye hukuk mahkemesi adına yazılmış dilekçenizi adliye götürüp kırk lira olan dosya ücretini verip bi takım onaylardan sonra dosyanızı size tebliğ gelene kadar oraya bırakıp gidiyosunuz..dava tarihini gösteren bir tebliğ geçiyo on beş gün içinde elinize.en az üç ay süre veriyolar benimki dört ay sonra olmuştu.mahkeme günü yanınızda bir yada iki şahitle gidiyosunuz.hakim dilekçede belirtmişsiniz ama eklemek istediğniz bişey varmı diye soruyo.sizde nufustaki isminizle herkes tarafından kullanılan bilinen isminizin farklı olmasından dolayı yaşadığınız sorunları kısada tekrar ediyosunuz.ve beş dakika sürmeden mahkeme bitiyor..ve sonrasında gerekçeli kararın yazılması kalıyor.bi on beş günde o sürüyor.sonra gidip 50 tl yaztırıyosunz gazetede yayınlanması için.ondan sonrada bir ay sonra gerekçeli kararı alıp bi kaç fotokopi çektirip aslı gibidir diye onaylatmanız gerekiyor.çünkü değiştireceğiniz her evrak için bi karar gerekiyor.toplamda altı ay sürdü ama zannedildiği gibi zor bi işlem değil.avukat tutmanıza gerek yok.eğer tutarsanız 100 tl yi geçmeyen masraflar 700- 800 tl yi buluyor.....

zeynebm canım bende değiştirmek istiyorum ama bu kadar masrafsız olduğunu bilmiyordum eşim avukat arkadaşına sormuştu ve 1000 lirayı geçer demişti..Ve ben buna çok sevindim saol canım en kısa zamanda dilekçemi verceğim..

canım benım nısanlımda avukat arkadasının ısmını degıstırdıler 1000-1200 arasında tutuyor onun nedenıde onların yaptıkları masraflar pullar harclar ne yazıkkı avukat kendı emegınıde ıcıne katınca fıyat yukselıyor kısı kendı yaparsa 800 buluyomus...

canım benım nısanlımda avukat arkadasının ısmını degıstırdıler 1000-1200 arasında tutuyor onun nedenıde onların yaptıkları masraflar pullar harclar ne yazıkkı avukat kendı emegınıde ıcıne katınca fıyat yukselıyor kısı kendı yaparsa 800 buluyomus...

Nasıl 800 yaa arkadaş 100 ü geçmiyor diyor kendin halledersen..

canım kusura bakma fılızım arkadas soleyınce yenıden sordum 100-200 arası kendın yaparsan ama avukatla baya masraflı oluyormus zaten basıt bır ıslemmıs zamanın varsa kendın hallet en mantıklısı ben bı arkadas ıcın nafaka davası ıcra fılan sormustum onunla karıstırmısım dogru bılgı bu....

Tamam canım teşekkürler..Saolasın walla vazgeçicektim geri:))Kendim halledicem bende..

canım kusura bakma dun hemen sordum nısanlıma anlattım yenıden ogrendım egerkı kafana takılan bısey olursa sor sorarım bılgı verırım..

canım kusura bakma dun hemen sordum nısanlıma anlattım yenıden ogrendım egerkı kafana takılan bısey olursa sor sorarım bılgı verırım..

Saolasın canım sorarım...vereliniortak

ben isim değişikliği yaptığım için tecrübeli sayılırım resmi proseduru çok zor olmayan bi işlem.başlangıçta isminizi neden değiştirmek istediğinizi anlatan bi dilekçe yazıyorsunuz en kabul gören sebep nufusta yazılı olan isimle değilde kullanmakta ve bu şekilde tanınmakta olduğunuz ismin düzeltilmesini istediğiniz bi dilekçe.yaşadığınız il yada ilçede üçüncü asliye hukuk mahkemesi adına yazılmış dilekçenizi adliye götürüp kırk lira olan dosya ücretini verip bi takım onaylardan sonra dosyanızı size tebliğ gelene kadar oraya bırakıp gidiyosunuz..dava tarihini gösteren bir tebliğ geçiyo on beş gün içinde elinize.en az üç ay süre veriyolar benimki dört ay sonra olmuştu.mahkeme günü yanınızda bir yada iki şahitle gidiyosunuz.hakim dilekçede belirtmişsiniz ama eklemek istediğniz bişey varmı diye soruyo.sizde nufustaki isminizle herkes tarafından kullanılan bilinen isminizin farklı olmasından dolayı yaşadığınız sorunları kısada tekrar ediyosunuz.ve beş dakika sürmeden mahkeme bitiyor..ve sonrasında gerekçeli kararın yazılması kalıyor.bi on beş günde o sürüyor.sonra gidip 50 tl yaztırıyosunz gazetede yayınlanması için.ondan sonrada bir ay sonra gerekçeli kararı alıp bi kaç fotokopi çektirip aslı gibidir diye onaylatmanız gerekiyor.çünkü değiştireceğiniz her evrak için bi karar gerekiyor.toplamda altı ay sürdü ama zannedildiği gibi zor bi işlem değil.avukat tutmanıza gerek yok.eğer tutarsanız 100 tl yi geçmeyen masraflar 700- 800 tl yi buluyor.....

Peki isminizin yanına ek isim yazdırabiliyor muyuz? bende aslında kendi ismimden hiç memnun değilim. Kimlik ismimden yani... ve çoğu kişi ikinci ismimi kullanır, kimlik ismim babaannemin adı olduğundan, rahmetli babam sevdiğinden dolayı sildirmeyi pek düşünmedim ama, diğer ismimi ekleme yapababiliyormuyum acaba?

bende düşünüyorum arkadaşlar ikinci ismim kullanılıyor ama kimlikte başka. avukat tutmadan kendim halletmek isitiyorum maliyeti ne kadar tutar acaba. dilekçeyi 50 yl ye yazıylar adliyenin kırtasiyesiyesinde bende dilekçeyi kendim yadıracağım maliyeti 1 tl. diğer masraflar ne kadar tutar bilginiz var mı?

:nazar:
bende düşünüyorum arkadaşlar ikinci ismim kullanılıyor ama kimlikte başka. avukat tutmadan kendim halletmek isitiyorum maliyeti ne kadar tutar acaba. dilekçeyi 50 yl ye yazıylar adliyenin kırtasiyesiyesinde bende dilekçeyi kendim yadıracağım maliyeti 1 tl. diğer masraflar ne kadar tutar bilginiz var mı?
Gazete ilanı hariç, 250 tl tutar masrafı, gazete ilanı ne kadar tutur bilmiyorum

:nazar:
Gazete ilanı hariç, 250 tl tutar masrafı, gazete ilanı ne kadar tutur bilmiyorum

İsim değişikliği masrafı sadece 250 tl mi??Herşey dahil;;?Neler yapmam gerekiyor??

İsim değişikliği masrafı sadece 250 tl mi??Herşey dahil;;?Neler yapmam gerekiyor??

Gazete ilanı hariç yazmıştım, gazete ilanı ne kadar tutar bilmiyorum. Mahkeme masrafı 250 tl gidip dava açmanız gerekiyor

ya arkadaşlar
gidin kendiniz öğrenin eşim de yeni değiştirdi
ismini anca 1 sene oluyodur
50tl asıl adını gazetede duyurmak için verdi
fevzi formu (hukuk dava dosyası ) diye bi evrak var
onada 34.30tl
verdi avukat felan tutmadı
hakimede harf deyişikliği yapmak istediğini nufusta yanlış yazıldığını söyledi zaten harfte l ken r yapıldı
hakim herkesin 1 kereye mahsus isim ve soyisim değişikliği yapma hakkının olduğunu söylemiş
yani toplamda verdiği para 100tl yi geçmedi

ya arkadaşlar
gidin kendiniz öğrenin eşim de yeni değiştirdi
ismini anca 1 sene oluyodur
50tl asıl adını gazetede duyurmak için verdi
fevzi formu (hukuk dava dosyası ) diye bi evrak var
onada 34.30tl
verdi avukat felan tutmadı
hakimede harf deyişikliği yapmak istediğini nufusta yanlış yazıldığını söyledi zaten harfte l ken r yapıldı
hakim herkesin 1 kereye mahsus isim ve soyisim değişikliği yapma hakkının olduğunu söylemiş
yani toplamda verdiği para 100tl yi geçmedi

1 ekim 2011de kanun değişti, mahkeme harc ve masrafları arttı. 35 tl ye acılan dava yok, 250 tl tutar masrafı.

1 ekim 2011de kanun değişti, mahkeme harc ve masrafları arttı. 35 tl ye acılan dava yok, 250 tl tutar masrafı.

şimdi baktım elimdeki evrağa
15/03 /2010 yazıyo
demekkibizim iş ucuza gelmiş
20011 ekalsaymışız ödicekmişiz 250tl yi

Artık öyle 50 liraya falan açtıramazsınız mahkemeyi en az 250 tlden başlıyo isim değiştirme davası daha yeni değiştirdim

X