İşime alışamadım. Sizce dert etmeyi bırakıp devam etmeli miyim?

Staj yerinizi değiştirme şansınız yok mu? Belki daha rahat edebileceğiniz bir yer bulabilirsiniz.

Azarlanmayi yada birinin seni ikaz etmesini kaldiramiyorsan ancak kendi isinin patronun olmalısın. Onun disinda her yerde ustlerin bazen tatli sert uyarilarda bazen elestirilerde bulunucaklardir. Bastan pes edersen ilerde cook uzulursun
İkaz etmek farklı azarlayıp sert davranmak farklı. Bir arkadaşım bir ürünü tamamen yanlış dikmiş ve ustası kızmadan azarlamadan söktürüp tekrar dikmesini sağlamış yanlış yapabilirsin öğreniyorsun diyerek. Bugün bir hocama anlattım, tekrar olursa kendisine söylemem gerekiyormuş. Yani işe devam edeceğim dediğiniz gibi aşırı bir sorun yaşarsam muhtemelen o zaman ilgilenirler.

Staj yerinizi değiştirme şansınız yok mu? Belki daha rahat edebileceğiniz bir yer bulabilirsiniz.
Bugün bir hocama anlattım herkesin stajı nasıl gidiyor iyi mi diye sorduğunda. Aynı durumları tekrar yaşarsam öğretmene söylememi istedi. Rahatlattı bu biraz beni. Bir süre daha işe olduğu gibi devam edeceğim. Çok sıkıntı yaşarsam muhtemelen çözüm bulunur. Bu 1 senede umarım sorun yaşamam hiç... Haftaya da nasıl geçer hangi işi yaparım bilmiyorum. Stres için de ilaca başlamayı düşünüyorum tekrar en azından iş yerinde daha rahat ve iyi hissedebilirim diye. Ellerim vs titriyordu ilk günlerde ciddi anlamda yemek yerken kaşığı falan tutamıyordum yani el yorgunlugundan hem de stresten😄

Merhaba, sadece bu konuda fikir alabilirim diye üyelik açtım ve ondan sonra üyeliğimi sileceğim. Çünkü çevremde anlatabileceğim bir yakın arkadaşım yok. Ben lise son öğrencisiyim meslekte okuyorum ve bu dönem staj var. Ortaokulda derslerim düşüktü, depresyon nedeniyle antidepresan kullanıyordum vs. bu nedenle maalesef meslek lisesine gelmek zorunda kaldım ve sevmediğim bir bölümü okudum. Staj yerim tekstilde. Pazartesi başladım. Oldukça yorucu bazen tansiyonum düşer gibi oluyor ayakta duruyorum iş gereği, ortamı farklı geliyor. Çalışanlar ilk gün bana iyi yaklaştı, konuştuğum insanlar oldu ama ileriki günler bana nasıl davranırlar bilmiyorum. En başından beri yanlış yapma korkum vardı daha önce iş tecrübem yok. Oradaki çalışan bir abla da yanlış yapmaktan korkma sen öğrenmek için buradasın demişti. 2. güne kadar zaten kimseden azar falan yemedim kimseden kötü bir davranış görmedim. Ama dün 3. gün ufak bir yanlışlık yaptım. Ve usta başı bana " sen renkleri görebiliyor musun, senin yüzünden bunlar yanlış mı dikilsin bir daha göstermeyeceğim bu konuda soru sorma" dedi. Çok ağrıma gitti. Gözüm doldu zaten bu aralar kötü hissediyordum kendimi ve bu işi 1 sene boyunca kaldırabilir miyim bilmiyorum. İnternette tekstil hakkında yazılanları okurdum ve bire bir gerçek çıktı diyebilirim. İçine kapanık, mesafeli ve kimseyle yakınlık kurmayan bir insanım sadece verilen işleri yapıp saatim gelince çıkıyorum. Eğer stajı bırakırsam lise mezunu olamayacağım. Ailem de açığa geçmemi istemiyor. İş tecrübesi edinmemi hayata atılmamı istiyorlar. İşten eve geldiğimde çok sinirli oluyorum, moralim bozuk oluyor. Yer değişikliği de yapmak istemiyorum çünkü tekstil ortamını biliyorum artık. Ailem açığa geçmeme izin vermez. Sizce ne yapmalıyım bu durumda?
İnan her meslek zor. Kişinin işine alışması da belli bir süre alıyor. Sabret ve devam et.

Bence başka sektöre geç.. okulunu bitir. Ama şunu da düşün yeni sistemi bilmiyorum, üniversite sınavında puanın kırılıyor mu? Kırılıyorsa açığa geç, sıkı ders çalış üniversiteye hazırlan.. evet çalışma hayatı böyle zor ve manyaklarla dolu ama işçi olup ezileceğine bir yıl ders çalış düzgün bir bölüme yerleş. Youtube dan ve pdf kitaplardan üniversiteye hazırlanabilirsin. Aileni masrafsız ve sıkı bir şekilde çalışacağına ikna edersen razı olurlar. Erkekler artık okumayıp sanayiye atılıyor iyi para kazanırız sanıyor ama kadınlar için böyle değil çok eziliyor.. tekstil fabrikasına teknik malzeme satışı için çok gittim, eli kesileni hemen işten atıyorlar. Çoğu sigortasız vs..

Asıl atölyede stajyere iş veren sorumlu olur. Stajyer işi bilmeyen öğrenmek için orada olan kişi. Bize de gelir stajyer. Biz kamu kurumları yapıyoruz. Nasıl deriz bu projeyi çiz kontrolünü yap ihalesini yap parasını öde! Diyemeyiz tabi öğretiriz. Onlarda böyle davranamaz.

Şu anda kendisine işi öğretmeye çalışıyorlar zaten. Şayet ortada bir ihmal olsa; hatalı işaretlenmiş mallar makinecilere gider ve onlarca ürün , zaman ve emek ziyan olurdu.

Atölye türü yerlerdeki stajla , kamudaki stajı bir tutamazsınız. İşyerinin özelliklerine göre , önemli bilgi ve dosyalara erişim sakıncalı görülüp çoğu işten uzak tutulabiliyor stajyerler. Atölye stajı ise bunlardan farklı. İşi öğrenmek istiyorsa , dikkatle dinlemeli ve geri dönüşü olmayacak hatalar yapmamak için de çok dikkat etmeli.

Yapılan hata, hatalı ürün paketleme olsa; fark edildiği anda ürün yeniden ütücülere gönderilip tekrar katlanır ancak hatalı dikilen malın geri dönüşü olmaz.

Stajyerlere neden bu kadar yükleniyorlar ki?Hiçbir işyerinde stajyerlere normal çalışan kadar yüklenilmez.Fazla kafaya takma,diplomanı almak için sık dişini biraz.Sonra farkli bir alana geçersin ve kpss için uğraşırsın çünkü özel sektör sana göre değil anladığım kadarıyla🙁.

Stajyerin sonrasında ilgili sektörde çalışabilecek kadar bilgi ve beceri sahibi olmasına yönelik çalışıyor olduklarını düşünüyorum.

Stajyerin sonrasında ilgili sektörde çalışabilecek kadar bilgi ve beceri sahibi olmasına yönelik çalışıyor olduklarını düşünüyorum.
Aslında olması gereken o,stajda ne öğrenirsen yanına kar kalır.Ben mesela mikrobiyoloji laboratuvarında yapmıştım stajımı ve ileride çok işime yaramiştı ama bu kızımıza nasıl davranıyorlarsa artık anlamadım.İşyerlerinde stajyeri fazla zorlamazlar ama öğrenmek isteyen her işe atılır.Bence okuduğu okul ona göre değil ve sevmiyor mesleğini.

Teşekkür ederim yorumlarınız için. Haklısınız. Dediğiniz gibi uyarmaya çalışıyorlar ve yanlış yapmamam gerek farkındayım. Kötü bir muamele sürekli bir ezme bir durumu yok ama alışamadım maalesef. Stres için tekrar bir antidepresan kullanacağım bu yüzden. Mesleğimi ve bölümümü severek yapmıyorum çünkü hedefim bu değildi o nedenden dolayı da kötü hissediyor olabilirim. Bu sektörden devam etmeyeceğim çünkü. Ve bir arkadaşımda gömlek dikerken hata yapmış ve usta başı tekrar söktürüp yanlış yapabilirsiniz öğrenmek için buradasın demiş. Ondan dolayı bana bu şekilde azarlama yapilinca sasirdim. Hocaya da bugün durumu bahsettim. Çok sıkıntı yaşasarsam ileriki haftalarda koordinatör ögretmene bildirmemi istedi.

Teşekkür ederim yorumlarınız için. Haklısınız. Dediğiniz gibi uyarmaya çalışıyorlar ve yanlış yapmamam gerek farkındayım. Kötü bir muamele sürekli bir ezme bir durumu yok ama alışamadım maalesef. Stres için tekrar bir antidepresan kullanacağım bu yüzden. Mesleğimi ve bölümümü severek yapmıyorum çünkü hedefim bu değildi o nedenden dolayı da kötü hissediyor olabilirim. Bu sektörden devam etmeyeceğim çünkü. Ve bir arkadaşımda gömlek dikerken hata yapmış ve usta başı tekrar söktürüp yanlış yapabilirsiniz öğrenmek için buradasın demiş. Ondan dolayı bana bu şekilde azarlama yapilinca sasirdim. Hocaya da bugün durumu bahsettim. Çok sıkıntı yaşasarsam ileriki haftalarda koordinatör ögretmene bildirmemi istedi.

Hataların sonuçları da önemli burada.Tek bir gömleğin öğrenme amaçlı ziyanı ile ( arkadaşınızın diktiği ürün satışa çıkmayacaktır muhtemelen ) , birden fazla malın hatalı dikilmesi ihtimali aynı değerlendirilemez.

Onlarca farklı insanın bulunduğu ve her açıdan çok şey öğrenebileceğiniz bir yerdesiniz. Sadece "öğrenmeyi seviyorum" deseniz dahi , onlarca farklı bilgi edinebilirsiniz.

Bu bölümü istemiyorsanız , gerçekte hangi bölümü istiyorsunuz ve hedefiniz nedir ?

Hataların sonuçları da önemli burada.Tek bir gömleğin öğrenme amaçlı ziyanı ile ( arkadaşınızın diktiği ürün satışa çıkmayacaktır muhtemelen ) , birden fazla malın hatalı dikilmesi ihtimali aynı değerlendirilemez.

Onlarca farklı insanın bulunduğu ve her açıdan çok şey öğrenebileceğiniz bir yerdesiniz. Sadece "öğrenmeyi seviyorum" deseniz dahi , onlarca farklı bilgi edinebilirsiniz.

Bu bölümü istemiyorsanız , gerçekte hangi bölümü istiyorsunuz ve hedefiniz nedir ?
Haklısınız evet öğrenmek için oradayım. İlla ki bir gün iş hayatına atılmam ve böyle şeyler yaşamam tecrübe edinmem gerekiyor. Ben Milli Savunma Üniversitesi'ne girmek istiyorum bu arada. Çocukluğumdan beri hedefim bu. Ortaokuldaki yaşlarımda kötü olaylar yaşamasaydım muhtemelen şimdi olduğu gibi derslerde de başarılı olup farklı bir yerde olabilirdim. Ablam da (34 yaşında) modadan devam etmek yerine üniversite okumamı istiyor. Çünkü yükselme şansı da az gördüğümüz modacılar çevresi olan kişiler sadece. Ama stajı bırakmamı veya açığa geçmemi istemiyorlar çünkü bırakırsam üniversiteye de giremem. 10. Sınıfta moda bölümde ders almaya başladım ilk. Ben hatta o dönem değiştirecektim bunu hocalara belirttim ama 2. Dönem olması nedeniyle artık değiştiremezsin dediler ondan önceden araya pandemi dönemi girdi. Ben de son senem diye mecburen 1 sene boyunca bir şekilde devam edeceğim. Başka çarem yok.

vakti zamanında meslek lisesi elektronik stajımı perde fabrikasında yaptım ama bildiğin işçi yaptılar aklıma o geldi
o zaman başka nedenlerden dolayı ayrılmak zorunda kalmıştım ama orda da suçlandım da ki mesleğim olmadığı işi yaptım işi de o kısa zamanda öğrendim ve sonrasın da anladım ki hayat bu
adı üstünde staj sadece işi değil iş hayatını da hayatı da öğretiyor
önce ki iş yerimizde kışın lise yazın ünv stajerleri gelirdi hepsine bir abla gibi işi öğretmeye çalışırdım belki o zamandan içimde kaldı ama hayat bu ablacım bugün kaçsan yarın kaçamazsın o zorlukla da mücadele etmesini öğreneceksin iş hayatı çok acımasız ister kamu da ister özelde ikisini de bilen olarak diyorum.

Ve bir de anlatmak istediğim şey sadece usta başının sert bir insan olması değil. Mesela yemekhaneye girmiştim birkaç kişi tartışıyordu yani masaya vurmalar vs. çocuk gibi koca koca yaşlı adamlar. Bazı insanlar çok samimi cana yakın evet ama konuşma şekilleri, bazılarının birbirlerine davranış şekli, kültür yetişme yapısı tuhaf geldi. Bu nedenle ortamda bir yabancılık çektim. Hatta bölüm hocalarımız oradaki insanların çoğu okumamış kişiler, hani belki sorun yaşayabilirsiniz tekstil ortamı böyle demişlerdi. Hiç inanmamıştım. Ama görünce tecrübe ettim. Daha ilk günlerim olduğu için de sanırım bir stres ve yabancılık yaşadım.

Ve bir de anlatmak istediğim şey sadece usta başının sert bir insan olması değil. Mesela yemekhaneye girmiştim birkaç kişi tartışıyordu yani masaya vurmalar vs. çocuk gibi koca koca yaşlı adamlar. Bazı insanlar çok samimi cana yakın evet ama konuşma şekilleri, bazılarının birbirlerine davranış şekli, kültür yetişme yapısı tuhaf geldi. Bu nedenle ortamda bir yabancılık çektim. Hatta bölüm hocalarımız oradaki insanların çoğu okumamış kişiler, hani belki sorun yaşayabilirsiniz tekstil ortamı böyle demişlerdi. Hiç inanmamıştım. Ama görünce tecrübe ettim. Daha ilk günlerim olduğu için de sanırım bir stres ve yabancılık yaşadım.
Sen asıl sözde eğitimli kültürlü insanların yaptıklarını ortaya çıkar menfaat girince neler olduğunu bilsen

vakti zamanında meslek lisesi elektronik stajımı perde fabrikasında yaptım ama bildiğin işçi yaptılar aklıma o geldi
o zaman başka nedenlerden dolayı ayrılmak zorunda kalmıştım ama orda da suçlandım da ki mesleğim olmadığı işi yaptım işi de o kısa zamanda öğrendim ve sonrasın da anladım ki hayat bu
adı üstünde staj sadece işi değil iş hayatını da hayatı da öğretiyor
önce ki iş yerimizde kışın lise yazın ünv stajerleri gelirdi hepsine bir abla gibi işi öğretmeye çalışırdım belki o zamandan içimde kaldı ama hayat bu ablacım bugün kaçsan yarın kaçamazsın o zorlukla da mücadele etmesini öğreneceksin iş hayatı çok acımasız ister kamu da ister özelde ikisini de bilen olarak diyorum.
Haklısınız. Bugün hocalar sordu iş yerleriniz nasıl falan diye. Bahsettim ben de. Tekrar böyle bir durum olursa koordinatör öğretmene söylememi rica etti. Aslında alışamadım sanırım tekstil ortamını biliyor musunuz bilmiyorum ama internette yazanlarin tümü gerçekmiş yani orada çalışan insanların kültürleri, konusma sekli olsun vs. herşey tüm ortam anlatildigi gibi. Tabii moda evinde staj gören bir arkadasimiz da var farkli yerlere giden. Bizim staj yerlerini hocalarimiz secmisti. Çok asiri bir sorun yasarsam hocaya bildiririm zaten haftaya da iş yerine gidip calismaya devam edeceğim.

Üniversite hedefim var kazanmayı da istiyorum. Bir tek haftasonlarım boş oluyor o zaman çalışmayı düşünüyorum. Şikayet ettiğim konu ustaların sert davranması. Tekstil ortamında şunu farkettim çalışana insan gibi bakmıyor üst kademedekiler sanki. Ve farklı farklı insanlar var. Bu yüzden ben bilerek samimiyet kurmuyorum. İlk başladığım günden beri aileme de bağırıyordum mesela eve geliyordum nasıl geçti diye soruyorlardı kimseyle konuşasım gelmiyor işten sonra. Bir de azar yiyince gözüm doldu. Yemek de yemedim o gün iş yerinde. Daha önce de çocukluğumda antidepresan kullandım yani hassas bir yapım var çabuk etkileniyorum ve 1 sene burada durunca daha neler yaşacağım bilmiyorum. Bana verilen görevler basit olsa da çok fazla fiziksel olarak sorun yaşıyorum vücut ağrıları olsun, tansiyon düşmesi olsun vs. Şu an bile pazartesiyi düşünüp stres yapıyorum...
Böyle olursanız iş hayatında tutunmanız çok zor. Orası bir staj yeri. Geçici bir süre kalacaksınız, her sorun yaşadığınız yerden çıkarsanız emin olun iş kalmaz. Kimse size ömrünüz boyunca o işi yapın demiyor, sadece diploma almak için katlanıyorsunuz ki süresi de belli. Hepimizin memnun olmadığı şeyler var ama bir de hayatın gerçekleri var, bir de belirli süre alınması gereken sorumluluklar var.

X