İsrail-Gazze hattında gerilim | Hamas'ın askeri kanadı: 'Aksa Tufanı' operasyonu başlattık

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

merve

consume obey die
Pro Üye
13 Ocak 2020
42.420
153.531
32

İsrail-Gazze hattında gerilim | Hamas'ın askeri kanadı: 'Aksa Tufanı' operasyonu başlattık​

İsrail-Gazze hattında tansiyon yüksek. İsrail'in farklı noktaları, Gazze'den ateşlenen roketlerle hedef alındı. Saldırıda bir kişinin öldüğü bildiriliyor. Hamas'ın askeri kanadı, İsrail'e karşı operasyon başlattığını duyurdu. İsrail ordusu ise roketlerin fırlatıldığı Gazze'deki hedeflere doğru saldırı başlattı.​

Roket saldırıları sonrası İsrail'in farklı noktalarından siren sesleri yükselirken, polis halka sığınakların yakınında kalma çağrısında bulundu.

İsrail basınına göre roket saldırıları sonrası Tel Aviv'in güneyindeki Aşkelon'da bir kişi hayatını kaybetti. Yaralananlar da var.

Gazze Şeridi açıklarında İsrail teknelerine ateş açıldığı iddiası da basında yer alıyor.

HAMAS ASKERİ KANADI: OPERASYON BAŞLATTIK

Saldırıları Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam Tugayları üstlendi. Açıklamada İsrail'e karşı "Aksa tufanı" adlı bir operasyon başlatıldığı duyurulurken, Lübnan'daki silahlı güçlere "İsrail'e karşı savaşımıza katılın" çağrısı yapıldı.

Hamas'ın askeri kanadı, operasyonun ilk 20 dakikasında Gazze'den İsrail'e 5 bin roket ateşlediklerini de belirtti.

Saldırılar sonrası İsrail ordusundan da açıklama geldi. Açıklamada "Hamas saldırıların sonucuna katlanacak" denildi.

İSRAİL ORDUSU "SAVAŞ DURUMU ALARMI" İLAN ETTİ

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e yönelik başlatılan saldırıların ardından İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “Savaş durumu alarmı ilan ediyoruz. Son 1 saat içerisinde Gazze’den İsrail’e çok büyük ölçekte roket saldırıları başladı ve teröristler birkaç farklı noktadan İsrail’e sızdı. Sınıra yakın bölgelerdeki halkımıza korunaklı bölgelere yakın durmaları talimatı veriyoruz” ifadelerine yer verildi.

İsrail ordu sözcülüğünden yapılan bir diğer yazılı açıklamada da Hamas'ın roket fırlatma ve İsrail içine sızmayı içeren kapsamlı bir operasyon başlattığını duyurdu. İsrail ordusu, vatandaşlarından talimatlara uymasını talep etti.

Kaynak:

haması kim gaza getirdi bilmiyorum ama, israil savaş mağdurunu 2 gun boyunca çok guzel oynadı dünyayi arkasina aldi adamlar ( hoş zaten arkasindalardı) bu saatden sonra filistinde taş üstünde taş baş üstünde baş bırakmazlar gibi geliyor bana.

Tek endişem Türkiye nin bu kargaşaya dahil olması. Ayrıca hükümet liderlerinin sorunlarını diplomatik uzlaşmak yerine savaşa başvurmalarını kınıyorum
türkiyenin bu savaşa yada kargaşaya dahil olacagini sanmiyorum ben, filistin hiç bir sorunda müslümanları savunmadı.
dogu turkistanlilar, ermeniler vs hep başkalarını savundu. kıbrısı tanimiyoruz bile dedi.
dahil olsalar bile filistinden yana olacaklarıni sanmiyorum bilemedim

Her savaştıklarında toprakları azalan Filistin'in neyine güvenip böyle bir şey yaptığına akıl sır erdiremiyorum. Bütün Arapları da savaşa kattın yine yenildin. Senin savaş üstü çözümlere ihtiyacın var ama sen gidip Taliban gibi davranıyorsun.

Her savaştıklarında toprakları azalan Filistin'in neyine güvenip böyle bir şey yaptığına akıl sır erdiremiyorum. Bütün Arapları da savaşa kattın yine yenildin. Senin savaş üstü çözümlere ihtiyacın var ama sen gidip Taliban gibi davranıyorsun.
strateji diye bir şeyleride yok bence izledigim kadariyla, savaş sadece allah allah naralarıyla kazanilacak bir şey degil.
gelişmis savunma sanayisi ister, bu işi çok iyi stratejilerle yonetecek komutanlar ister vs. izledigim kadari ile olaya bodoslama dalmislar gibi görünüyor.
dediginiz gibi yenilen pehlivan gürese doymazmiş ama ben bu savaştan filistinin haberi oldugunu sanmiyorum.

strateji diye bir şeyleride yok bence izledigim kadariyla, savaş sadece allah allah naralarıyla kazanilacak bir şey degil.
gelişmis savunma sanayisi ister, bu işi çok iyi stratejilerle yonetecek komutanlar ister vs. izledigim kadari ile olaya bodoslama dalmislar gibi görünüyor.
dediginiz gibi yenilen pehlivan gürese doymazmiş ama ben bu savaştan filistinin haberi oldugunu sanmiyorum.
ABD İsraile destek olurken Putin'de açıklama yaptı. Abd dahil olursa biz de Filistine yardım ederiz diye. Çığırından çıkıyor, dünya savaşına doğru.

her zaman özgür filistinin yanındayız..
az kaldı, inşallah bu da gerçekleşecek..
ve o topraklar o lanet israilin güdümünden çıkıp asıl sahibine geri dönecek.
dünyadaki bütün pisliklerin baş aktörü israil,yok olasın ,yok olasın,yok olasın..
Nasıl olacakmış o? Görmüyor musun İsrail'in kendini haklı göstererek Avrupa ve Amerika'yı yanına çektiğini?

Nasıl olacakmış o? Görmüyor musun İsrail'in kendini haklı göstererek Avrupa ve Amerika'yı yanına çektiğini?
göreceğiz nasıl olacağını.
az kaldı.
bazen ölümüne savaşmak lazım,filistin için de bir dönüm noktası olabilir bu savaş.
özerk filistin dillendirilmeye başlandı bile.
avrupa amerika beni ilgilendirmiyor.
dünya 5ten büyüktür ve artık onların dışında da güçlü bir çok ülke var.
bekleyelim bakalım neler olacak..

Susayım diyorum, canları ortada diyorum. Ama burasınında yol geçen hanına dönmüş olması canımı çok sıkıyor. En ufak bi savaşta herkes Türkiye'ye koşuyor.
Gelenlerin ne olduğu belli olsa neyse. Belki pimi çekilmiş bombalar. Bir emirle felakete sebep olacaklar belki. Geldikleri gibi gitseler keşke. Hepsi. Batilisindan dogulusuna.

göreceğiz nasıl olacağını.
az kaldı.
bazen ölümüne savaşmak lazım,filistin için de bir dönüm noktası olabilir bu savaş.
özerk filistin dillendirilmeye başlandı bile.
avrupa amerika beni ilgilendirmiyor.
dünya 5ten büyüktür ve artık onların dışında da güçlü bir çok ülke var.
bekleyelim bakalım neler olacak..
1948 den beri aynı terane. Arap savaşlarında kimleri yanına kattı da toprak kaybetti.
Cihad da Cenk de bu değil. Kendinizi neyle kandırıyorsunuz acaba. Tevekkül desen hak getire.

1948 den beri aynı terane. Arap savaşlarında kimleri yanına kattı da toprak kaybetti.
Cihad da Cenk de bu değil. Kendinizi neyle kandırıyorsunuz acaba. Tevekkül desen hak getire.
o sizin kendi kandırılmışlığınız.
dünya artık 1948 teki dünya değil.
bunu anlasanız iyi edersiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X