Issız adam sendromu...

O zaman ne demişti terapisti,davranışlarının sebebini biliyormusunuz?

Adam ergenlikten çıkamamış.

Aile terapisine gittik biz, o dönemde borçlar yüzünden sıkıldığını, ailesinin yaptıklarını hazmedemediğini, kilosunun onun zaafı olduğunu ve birçok konuda kendini bana karşı yetersiz hissettiğini söylemişti birebir görüşmemizde. Terapist yönlendirmesiyle davranışlarımı değiştirdim, kilo konusunu açmamaya başladım, daha da anlayışlı yaklaştım, ilişkimiz düzeldi gibi oldu ama 1 sene sonra yine başa sardık.

Aile terapisine gittik biz, o dönemde borçlar yüzünden sıkıldığını, ailesinin yaptıklarını hazmedemediğini, kilosunun onun zaafı olduğunu ve birçok konuda kendini bana karşı yetersiz hissettiğini söylemişti birebir görüşmemizde. Terapist yönlendirmesiyle davranışlarımı değiştirdim, kilo konusunu açmamaya başladım, daha da anlayışlı yaklaştım, ilişkimiz düzeldi gibi oldu ama 1 sene sonra yine başa sardık.

nedir bu kilo konusu

yani bu adam kaç kilo

diyet, kilo vermek, sağlık vs ok de

sanki olay sadece sağlık değil gibi

kilolu olmamak için diyet yapıyor da acaba bu kilolu olmama isteğinin temelinde ne var

yani size karşı kendini yetersiz mi hissediyor, sonra da bu duygularla mı huzursuzluk çıkarıyor

bir de tamam diyet yapsın da evde çoluk çocuk da yok, iki kişisiniz ayrı saatlerde yemek yemek vs zorluyor bence yaşamınızı

yani diyet yapan olağan şartlarda erken yemeli siz yemiş, onun yemek saatine daha vardı demişsiniz mesela bana bu da değişik geldi

acıkan tabii ki yer, yemeli de bu her gün böyle oluyorsa ilişki yavaş yavaş kopuyor işte

o işe gidiyor, siz evden çalışıyor, istediğiniz anda anne ve kardeşinizle görüşüyor bir adım ötede, onun ailesi ile sorunları var, birlikte yeme içme düzeniniz, paylaşımınız yok

bence eşinize yönelik değil de birlikte bir terapi teklifi olabilir yani sen git derseniz gitmez de birlikte gidelim derseniz belki bir adım atar

nedir bu kilo konusu

yani bu adam kaç kilo

diyet, kilo vermek, sağlık vs ok de

sanki olay sadece sağlık değil gibi

kilolu olmamak için diyet yapıyor da acaba bu kilolu olmama isteğinin temelinde ne var

yani size karşı kendini yetersiz mi hissediyor, sonra da bu duygularla mı huzursuzluk çıkarıyor

bir de tamam diyet yapsın da evde çoluk çocuk da yok, iki kişisiniz ayrı saatlerde yemek yemek vs zorluyor bence yaşamınızı

yani diyet yapan olağan şartlarda erken yemeli siz yemiş, onun yemek saatine daha vardı demişsiniz mesela bana bu da değişik geldi

acıkan tabii ki yer, yemeli de bu her gün böyle oluyorsa ilişki yavaş yavaş kopuyor işte

o işe gidiyor, siz evden çalışıyor, istediğiniz anda anne ve kardeşinizle görüşüyor bir adım ötede, onun ailesi ile sorunları var, birlikte yeme içme düzeniniz, paylaşımınız yok

bence eşinize yönelik değil de birlikte bir terapi teklifi olabilir yani sen git derseniz gitmez de birlikte gidelim derseniz belki bir adım atar

137 kiloyla başladı diyete, yani obezdi. Diyete başlamayı kendi istedi, şirketi bir diyetisyenle görüşme programı açmıştı o da katılmayı tercih etti, evet kendini bana ve hayata karşı yetersiz hissediyordu, istediğim şekilde yürüyemiyorum, nefes nefese kalıyorum, yoruluyorum, yediklerimden hoşnutsuzum diyerek kendi tercihiyle diyetisyene başladı. Tabii bir yandan da çocuk düşündüğümüz için sağlıklı bir baba olma fikri vardı kafasında, bunlar onun düşünceleriydi, benim empoze ettiğim şeyler değil.

Eşimin çalışma saatleri 9 - 6 değil bu yüzden zaten her akşam sofraya birlikte oturalım durumu olmuyor, genelde birlikte yemek yeriz, diyete başladığından beri ben 2 belki 3 kere ondan önce yemek yedim o saat 7de yiyecekti ben de erken acıktım yemeğimi yedim. O yemek yerken yanında olup çayımı içtim. Tabii dün hariç.

Evet annemlerle görüşüyorum ama onun aile sorunlarının sebebi de ben değilim, ailesiyle olan sorunlarında ona destek olur, dinlerim, sıkıntısını paylaşırım ama yorum yapmam. Sorunları benimle evlenmeden önce çıkan şeylerdi.

Paylaşımımız yok değil, yazdıklarımdan bu çıkarımı yapmışsınız ama daha 3 gün önce çıktık gezdik tozduk sohbet ettik saatlerce, birlikte film izleriz, oyun oynarız, oturur karşılıklı çay kahve de içeriz ama dediğim gibi bazen nedenini bilmediğim bir şekilde böyle patlamaları oluyor.

Kendisi destek alması gerektiğini söylemişti birkaç kere ama dünden sonra ben bunu dile getirip birlikte gidelim dersem eminim ki geri teper.

Hakkınızda biri bişey söylemiş, duymuş onu kuruyor içinde olabilir
bişeyinize kırılmış olabilir

ama derdi neyse söylesin
en sinir olduğum tip

şu adamları bu kadar derin düşünmeyin ya
aklında başkası var siz batıyorsunuz
acı ama gerçek bunu hepimiz biliyoruz ama kendimizi kandırmak kolay

Bana eşinizin bir derdi sıkıntısı varmış gibi geldi ama siz esisiniz. Daha iyi bilirsiniz karın ağrısının ne olduğunu

Herkese merhaba,

3 yıllık evliyim, severek evlendim, çok iyi anlaştığım, her şeyi konuşabildiğim, ilgili, sevecen, şefkatli bir kocam vardı. Dı evet, adam resmen ıssız adama dönüştü. Birkaç hafta önce diyetisyen desteğiyle diyet yapmaya başladı, çok güzel kilo veriyor, çok iyi gidiyor ama diyete başladı başlayalı içinden ıssız adam çıktı.

Konuşmuyor, paylaşmıyor, anca öğünlerini yesin, oyun oynasın, başka şeylerle ilgilensin. Dün akşam canıma tak etti yaptıkları, işten geldi, ben de evden çalışıyorum, zor bir projeyi halletmek için uğraşıyorum, günün nasıl geçti faslından sonra kös kös oturmaya başladı. Bir şey demedim, kendi haline bıraktım. Yemek yemeye geçtim, o salonda oturuyor yemek saatine daha var diye, kedim geldi atladı omzuma inmiyor, tek başıma indiremedim, seslendim, cevap yok adamdan. Aradım ben de, telefonu açtı noluyo ya dedi, uyumuş, nereden bilebilirim? Gelip kediyi alır mısın dedim, geldi hayvanı omzumdan aldı mutfak kapısını çarpıp çıktı. Ses etmedim, yemeğe devam ettim, kuzenim aradı onunla konuştum sonra geçtim içeri. Bu oturmuş oyun oynuyor telefondan, ben de televizyona bakayım biraz dedim, sarmadı ben yukarı çıkıyorum dedim. Annemlerle altlı üstlü oturuyoruz 8 aydır falan, kardeşim sınavdaydı ona bakayım diye çıktım. Bir şey demedi bizimki, ben de çıktım oturduk biraz sonra indim aşağı o ara bir arkadaşımız uğradı geçerken. Eşim onunla konuşurken gayet gülüyor, eğleniyor, arkadaş gitti bu yine kös kös oturuyor.

Dedim kullervo kalk kızım sen dizini izle dokunma hiç, geçtim çalışma odama açtım dizimi onu izledim ama içten içe patlıyorum artık, gerildim adamın enerjisinden. Sürekli off puff off puff. Normalde yarın tatile çıkacaktık ama bilet falan almadık daha onu sormak istedim gittim yatak odasında kitap okuyor konuşabilir miyiz dedim beni şu kadar zamandır tanıyorsun konuşmak istemediğimi anlamıyor musun hala dedi ben de hiçbir şey demedim yukarı çıktım. Kardeşim ders çalışmamız için çağırdığı için gittim bu arada, bazı derslerinde yardımcı oluyorum. Neyse ben yukarı çıktım, kahve yaptım tam oturduk pata küte sesler geliyor ama sanki ev yıkılıyor. Bir yandan bağırıyor bir yandan etrafı yumrukluyor beyefendi. Artık derdi neyse?

İnmedim aşağı, 1 saat ders çalıştık birlikte sonra indim sessizce geçtim kitap okumaya başladım. O ara uyuyakalmışım okuduğum yerde. Sabah uyandığımda da işe gitmişti.

Şimdi bu gerginlik hali diyet öncesinde de ara ara oluyordu ama geçip gidiyordu, annemlerle altlı üstlü olmak etkilemiştir diyebilirsiniz ama birbirimizin evine karışmıyoruz bile taşındığımızdan beri. Bu arada beyefendi deli gibi çocuk isteyen biri ama ne hikmetse aramızda "tık" yok. Boşanma işini ciddi ciddi düşünmeye başladım, artık işin içinden çıkamıyorum, zarar görüyorum ister istemez. Ben gayet neşeliyken adam gelip enerjimi sömürüyor.

Var mı şu kardeşinize diyecek bir şeyleriniz? Tek başıma tatile mi çıkayım yoksa eşyalarını kapı önüne mi koyayım? Ne yapayım?
İşsiz adamla ne alaksi var 🤷 ayrıca diyet siniride değil bu baya baya sizle alakalı bir sorunu var. Adam duvarları yumruklamis nasıl oturup ders çalıştınız yukarda insan neoldu neye kızdım hayırdır demeye iner aşağıya sizdede var bir iletişimsizlik. Bende oturup konuşun sorun neyse çözün

Bir aydir diyetteyim cok mutsuzum hicbirsey bana keyif vermiyor.mesela piknige gidiyoruz ama ben mutsuzum cunku istedigim gibi yiyemiyorum.aslinda cok zayifim ama kafayi kiloyla bozdum diyet yapincada asiri mutsuzlasiyorum.diyeti birakinca ozellikle abur cubur yiyince acayip mutluyum.esinizde boyle olabilir ama abartmis yani en azindan derdi neyse soylesin

Bana nedense duvarlari yumruklamasi tuhaf geldi, biriyle telefonda falan konusuyor olabilirmiydi acaba ?

X