Issız Kadın Sendromu

Meredith Grey

Su’nun Annesi 🤰🏼
Üyelik İptali
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
5 Şubat 2015
5.233
6.047
Merhabalar hanımlar,

Güzel giden bir ilişkim var. Sevgilim bana karşı her zaman özenli davranır, kibardır, ilgilidir. Birlikte vakit geçirirken üst düzey mutluyum, sıcakkanlıyım.

Önceki ilişkilerimden edindiğim travmalar, güven sorunu var. Aslında bunların körü körüne yanlış adam seçiminden kaynaklandığının farkındayım. Sevgilimle, önceki yanlış adamların en ufak bir ilgisi bile yok; biliyorum.
Ama travmalarımın beni değiştirmesine engel olamıyorum.

Önceden hesapsız kitapsız karşımdakine bağlanıp, sevgiye boğan birisiyken; şimdi hayatımdaki güzel adama çok bağlanmaktan korkan, yanyana değilken soğuk nevaleye dönüşen, en ufak bir şeyde zihnimde ilişkiyi bitiren, kıldan nem kapan biri haline geldim.

Kendimi böyle, duygusal açıdan daha güvende hissediyorum. Ama sevmedim bu yeni halimi, sürekli onu daha fazla sevmemek ve bağlanmamak için kendimi frenleyip duruyorum. Fazlasıyla yoruyor bu durum beni.

Üzülmek korkusuyla hiç yoktan güzelim ilişkiyi bitirmekten korkuyorum.

Ne yapabilirim sizce?

Yokuspokus Yokuspokus
Boleyn Kizi Boleyn Kizi
KudrAlobar KudrAlobar
AbsolutPromise AbsolutPromise
Lyanna Mormont Lyanna Mormont
Astoria Astoria
Milana22 Milana22

Forumda iletilerini özenle okuduğum, düşüncelerini sevdiğim üyelersiniz. Yorumlarınızı esirgemezseniz çok memnun olurum.

Önceki ilişkinizde yaşadığınız travmaları tecrübeye çevirmeye bakın.
İstediğiniz kadar birlikte vakit geçirirken sıcak olun kopukluk bir şekilde hissediliyor. Kalp kırılır yine sever çünkü yaşanan güzel duygular ve o süreç, kalp kırıklığından daha büyük bir güzellik.
Kendini buna kapatan her insan için üzülüyorum.

Önceki ilişkinizde yaşadığınız travmaları tecrübeye çevirmeye bakın.
İstediğiniz kadar birlikte vakit geçirirken sıcak olun kopukluk bir şekilde hissediliyor. Kalp kırılır yine sever çünkü yaşanan güzel duygular ve o süreç, kalp kırıklığından daha büyük bir güzellik.
Kendini buna kapatan her insan için üzülüyorum.
Ifade ederken bile saçma geliyor fakat üzülmekten deliler gibi korkuyorum.

Bu şekilde ilişki yaşanmaz ki. Sürekli gergin, tetikte. Eski ilişkilerinize tecrübe gözüyle bakın. Erkek arkadaşınız o tecrübelerdeki gibi davranırsa eğer o zaman gardınızı alırsınız.

Üzülmekten de korkmayın o kadar. Alt tarafı ilişki bitecek. Tabi ki her insan ilişkisi biterse üzülür ama bunu başa gelen en kötü şey gibi algılayıp karalar bağlamaya gerek yok. Yani ne dertler var, bir adam hayatınızdan çıktı diye aylarca arkasından ağlayacaksanız hiç ilişki yaşamayın.

Önceki travmaların da etkisi illaki vardır ama temelde uçlarda yaşama probleminiz olduğunu hissettim.

Yani ya çok sevip yollarına dökülüyorsunuz ya da uzak duruyor soğuk oluyorsunuz.

Ama makbul olan bunların ortasıdır.

Her şeyin fazlası zarar. Fazla sevgi fazla ilgi fazla güven...

Her şeyin ideali güzeldir.

Yani size aman boşver sev ve güven gitsin demiyorum.

Ortayı bulmaya bakın diyorum.

Kendi kendinize sürekli telkin verin.

Hepimiz zaman zaman kötü şeyler tecrübe ediyoruz. Ama insan arapça bir kelime olan "nisyan" kelimesinden gelir ve nisyan unutan anlamına gelir.

Insan unutan bir varlıktır. Eğer üzerinden yeterince zaman geçiyorsa ve unutamyorsanız o zaman desteğe ihtiyaç olduğunu söyleyebiliriz.

Ama sizin biraz daha bekleminizi ve kendinize telkin verip tek başınıza ortayı bulmaya çalışmanızı öneririm.

Yavrucum korkunun ecele faydasi yok , her insan ayni degildir ,, gecmiste yasadiklarini biliyoruz hepimiz , insallah bu sefer guzel gider iliskin ama lutfen kendini birak , korkarak endise icinde hicbir iliski guzel yurumez
Mutlu olmak istiyorsan akisina birak ve istedigini yasa , yasadigin kotu seylerin sorumlulugunu baskasina yukleme, böyle hayat geçmez

Tecrübe etmeniz ve geçmişteki sıkıntılarınıza karşı bi savunma mekanizması geliştirmeniz, gelecek ilişkileri çekinerek yaşamanız ilk etapta doğal bir şey. Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer misali elbette bu tecrübeleriniz size bir miktar yön verecek.

Ama "Ya şöyle olursa, ya böyle olursa" ile de ömür geçmez, ilişkiye başlamak kadar anlaşamayarak bir ilişkiyi sonlandırmak da hayatın içinde, alışkanlık sonrası boşluğu yaşamak da olağan, ama sadece bu kısma bakmak, ilişkiyi, anı uyumu da kaçırmak demek zaten.

Siz yaşamak, keyif almak kısmına odaklanın, belli bir uyum varsa o bağ alır yürür.

Ben de tıpatıp aynı hisleri yaşıyordum şuan hayatımda olan insan için .
Fakat korktuğum gibi olmadı ve anladım ki her insanı birbirinden bağımsız değerlendirmek gerek
Zamanla o güven oturuyor
Eğer olumluysanız denemelisiniz
Denemeden nereden bileceksiniz ki
Bu hayatımızdaki her şey için geçerli
Mutlu olabilirsiniz
Olamayadabilirsiniz
Ama bunu denemeden bilemezsiniz
Yorumlardan birine de katılıyorum tecrübe aslında çok değerli bir şey
Kötü tecrübeleriniz sizin daha mantıklı adımlar atmanızı sağlıyor mesela ve bu güzel bir şey.
Kendinize zararı dokunmayacak şeyleri deneyimlemekten korkmayın
Yapmadığınız bir şey için pişman olmaktansa yaptığınız bir şeyden pişman olmak acabaları ortadan kaldırır.

Benim de evlenmeden onceki iliskim cok buyuk bir kazik yiyerek bitmisti (yurtdisina beraber tasinacaktik, ben tasindim o benden sonra gelecekti ve ben gittikten sonra gelmekten vazgectigini ortak bir arkadasimizdan ogrendim bana hala gelecegini soyluyordu, oyaliyormus).

Sonrasinda bir sure kimseyle gorusmek istedim. Esimle cok tesadufi olarak tanistik ve ilk zamanlar ben bir turlu guvenemedim ve uzak kalmaya calistim. Esim hic baski yapmadi ama yorungemden de hic cikmadi sadece akisina birakmami rica etti. Benim ona ilk dedigim sey 'herkes gider, sen de gideceksin, kendine alistirma' olmustu. Esim de gorelim bakalim gidecek miyim dedi :)) Gitmedi. Susmaya ihtiyacim oldugunda beraber sustuk, aglamaya ihtiyacim oldugunda sarilip agladik, her guvensizlik hissini hissettigimde esim orada oldugunu hep hissettirdi, en onemlisi cok seffaf bir iletisimi benimsedik ve benim isime cok yaradi.

O yuzden en buyuk tavsiyem iletisim kurmak. Hislerinizi fark edip onlar hakkinda konusmak. Mesela ben bazen esim yanimdayken kosarak uzaklasmak istiyordum cunku cok korkuyordum gidecek ve cok uzulecegim diye. O zaman esime soyluyordum ben su an boyle hissediyorum diye ve esimle bu hissimin gercege neden donusmeyecegini konusuyorduk. Hep anda kalmaya calisiyorduk, su an mutluyuz ve elimizde olan tek an bu an. Gelecegi kontrol edemeyiz, su anin tadini cikarmamiz lazim diyorduk.

Iliski bir takim isi, partnerinizle ortak calisinca her sey yoluna giriyor. Umarim mutlu olma sansinizi uzulmekten korkarak sabote etmezsiniz . Sevgiler.

İlk kesik en derin olandır derler. Beyin hiçbir şeyi unutmaz. Daha önceki zorlayıcı ilişki deneyimlerimiz (hatta çocukluğa dayanan zorlayıcı ilişki deneyimlerimiz bile) bizim duygularımızın, düşüncelerimizin ve belleğimizin temelini oluşturur. Biz bunlara şema diyoruz. Arka planda duruyorlar ama farkında olmadan biz dünyayı o şemalarımız sayesinde eski gözümüzle görüyoruz. Geçmişimizden gelen kötü deneyimlerimiz bize hayatı zorlaştırırken karşımızdaki partnerin o zamanki kişi ya da kişiler olmadığını unutuyoruz. Beklentilerimizi de haliyle o zamanki partnerimize bir maskenin altından ifade ediyoruz ve partnerimizin bizi anlaması imkansız hale geliyor. Belki önceki deneyimlerinizden size kalan bir incinmişlik ya da terk edilmişlik şeması vardır ve bu şemanız etkinleştiği zaman bir başa çıkma stratejisi olarak kaçınıyor olabilirsiniz. Yani şu an var olan sorunlarınızı hala geçmişin olanaklarıyla çözmeye çalışmanız sizin daha da geçmişe takılı kalmanıza neden oluyor olabilir.

Şema terapi yöntemi ile çalışan bir psikoterapist bularak bu şemalarınızı keşfetmeniz ve yerine daha uyumlu tepkiler koymanız çift olarak da daha sağlıklı bir ilişki yürütmenizi sağlayabilir. Şemalarımız bizi bir mıknatıs gibi çeker çünkü ve duygusal aktivasyonunuz da çok güçlüyse başa çıkmanız çok kolay olmayabilir.

Son düzenleme:
Olay efendi adam yerine piç adam tercihi vakası yine.
Akıl bu adam doğru derken, bünye heyecan istiyor.
Fazla stabilite sıkmaya başlıyor, şeytan tüylü arada ilgiye boğup sonra yok olan, yoran tarz adamlarla olan karmaşaya özlem duyuyorsunuz içten içe.
Bence uzun vadede evlilik düşinmüyorsanız eğlenilecek tarzda ikinci tip adamlarla takılmaya devam. Ruhen duruldum dediğinizde stabil bir adamla ciddi bir şeyler yaşarsınız.

Bir şaman öğretisine göre "ders sen öğrenene kadar devam eder." Bu olumsuz deneyimlerin hepsinin sizin hayatınızda bir rolü var ve sizi geleceğe hazırlıyorlar. Ve siz gerekli değişimi geçirdiğinizde çevrenize doğru kişileri çekeceksiniz. Üzülmekten korkmayın. Herşey zıttıyla dengede.

Merhabalar hanımlar,

Güzel giden bir ilişkim var. Sevgilim bana karşı her zaman özenli davranır, kibardır, ilgilidir. Birlikte vakit geçirirken üst düzey mutluyum, sıcakkanlıyım.

Önceki ilişkilerimden edindiğim travmalar, güven sorunu var. Aslında bunların körü körüne yanlış adam seçiminden kaynaklandığının farkındayım. Sevgilimle, önceki yanlış adamların en ufak bir ilgisi bile yok; biliyorum.
Ama travmalarımın beni değiştirmesine engel olamıyorum.

Önceden hesapsız kitapsız karşımdakine bağlanıp, sevgiye boğan birisiyken; şimdi hayatımdaki güzel adama çok bağlanmaktan korkan, yanyana değilken soğuk nevaleye dönüşen, en ufak bir şeyde zihnimde ilişkiyi bitiren, kıldan nem kapan biri haline geldim.

Kendimi böyle, duygusal açıdan daha güvende hissediyorum. Ama sevmedim bu yeni halimi, sürekli onu daha fazla sevmemek ve bağlanmamak için kendimi frenleyip duruyorum. Fazlasıyla yoruyor bu durum beni.

Üzülmek korkusuyla hiç yoktan güzelim ilişkiyi bitirmekten korkuyorum.

Ne yapabilirim sizce?

Yokuspokus Yokuspokus
Boleyn Kizi Boleyn Kizi
KudrAlobar KudrAlobar
AbsolutPromise AbsolutPromise
Lyanna Mormont Lyanna Mormont
Astoria Astoria
Milana22 Milana22

Forumda iletilerini özenle okuduğum, düşüncelerini sevdiğim üyelersiniz. Yorumlarınızı esirgemezseniz çok memnun olurum.

merhaba ben:KK25:

Ayni tipki ben bir kaç aydir ben . Sadece ben şuna bağliyorum olayi eski unutamadiğim adama 17. Aya girdim ondan ayri ve ben şuan birilerine 5 dakika bakip flört mü derler yoksa yüzünü hatirlamaktan hallice haldeyim. Issiz kadin dan çok mutsuz kadin mi diyelim halimize bilmem bilemem

X