İstanbul Hastane Tavsiyeleriniz (Ümraniye, Kadıköy, Maltepe, Ataşehir, Üsküdar)

scorpio9

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
11 Ocak 2010
55
6
Selamlar herkese.

Kasım ayında meleğimi doğuracağım inşallah. Forumda yazılanları okudukça kafam karıştı. Gözümdeki retina yırtığı riski nedeniyle sezeryan doğum yaptıracağım. SSK'dan faydalanmak istiyorum. Bazı derleyip topladığım bilgiler var ama sizlerin de güncel tavsiyelerini almak isterim.

Hastanenin, doktorun işinde deneyimli, güvenilir ve temiz olması tahmin edebileceğiniz gibi önceliğimiz. Sonrasında da uygun fiyat geliyor elbet.

Hastane ismi, doktor ismi, ortalama fiyat şeklinde paylaşımlarda bulunabilirseniz herkes için güncel bir paylaşım olur diye düşünüyorum.

Bu arada şunu bilmeyen var mı aranızda:

Özel hastanede doğum bedava
SGK yetkilileri doğum sürecine girmiş bir kadının ‘acil hasta’ statüsünde olduğunu söyledi.
Özel hastanede doğum bedava
Buna göre bir kadın sigortalı olsun ya da olmasın özel hastanenin doğum fark ücreti almaması gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu, Sosyal Güvenlik Kanunu'nda yapılan yeni bir düzenlemeyle özel hastanelerde doğumun ücretsiz yapılabileceğini belirtti. Pekçok kadının bu konuda bilgisinin olmadığını belirten yetkililer "Hamile kadınlar sigorta borcu dahi olsa 'analık sigortası' kapsamında değerlendirilip sağlık hizmetinden yararlanabilir" dedi.

Mevzuata göre doğumsüreci acil kapsamında değerlendiriliyor. Hamile bir kadın sigortalı olsun ya da olmasın kendisine en yakın özel hastaneye gittiğinde, bu hastanenin durumu "acil" olarak görüp doğumu yaptırması ve hiçbir fark ücreti almaması gerekiyor.

ALINAN PARA İADE EDİLDİ

SGK yetkilileri, bununla birlikte uygulama sırasında bazı hastanelerin doğumiçin başvurmuş kadınları "acil hasta" saymayıp ya fark istediği ya da kamu hastanelerine yönlendirdiğini bunun ise yasalara aykırı olduğunu ifade ettiler.

Uygulamada bu tür yanlışları yapan hastanelerin uyarıldığı, ceza verildiği ya da hastadan doğumiçin alınmış paraların iade edildiği belirtildi.

4 KAT FAZLA ÜCRET ALIYORLAR

Hasta Hakları Aktivistleri Derneği Genel Başkanı Orhan Demir ailelerin haklarını bilmeleri gerektiğini söyledi. Demir, "Hiçbir gebe kadın sosyal güvencesi yok diye geri çevrilemez. Normal doğum için devletin özel hastaneye ödediği miktar 400 liradır.

A sınıfı özel hastane de bu 400 liranın yüzde 90'ına kadar ücret alabiliyor. Buda sezaryende 437, normal doğumda ise 388 liradır. Tek kişilik oda için alacağı en yüksek ücret 97 liradır. Bütün bunlara rağmen özel hastaneler hastadan 3-4 kat ücret alıyor."

KUVÖZ HiZMETi BEDAVA

Erken doğumlarda, acilolarakkadınıhastaneyekabuledenbazıözelhastaneler doğumdan ücret almıyor. Ancak bebeklerin kuvözde tutulmasını normal tedavi kabul edipücretalıyor. Bu tür durumlarda kuvözdeki bebek için sunulan sağlık hizmetinin de yine "acil" kapsamında değerlendirilmesi gerek. Yani kuvöz hizmeti de ücretsiz.

HASTANE CEZA YER

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Başkanı Reşat Bahat ise şunları söyledi:"Neticede devletin hastaneye ödediği 400 lira bir ücret var. Bunun en fazla yüzde 90'ı vatandaştan alınabilir. Onun dışında da yatak ücr eti alınır. Bütün bunlar 900 lirayı geçmez. Fazla ücret alınır ve vatandaş ihbar ederse söz konusu hastane yıl bazında 1 milyon lirayı bulan cezalar yiyebilir."

Bu ücretleri bilin

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği'nde özel hastanelerin doğum için alacağı tavan ve taban fiyatlar belirlendi. Buna göre A sınıfı özel bir hastane normal ve müdahaleli doğum için, en fazla 388,80 TL, epidural anesteziyle doğum için 413,10 TL, suda doğum için 360 ve sezaryen için en fazla ödenecek tutarın 437.40 TL olacağı belirtildi. Uygulama kapsamında Epidural ile doğum ve suda doğum istisnai sağlık hizmetleri olduğu söz konusu özel hastane 3 katını geçmemek üzere ilave ücret alınabiliyor. Bu da epidural anesteziyle doğumda 1.239 lira, suda doğumda ise 1.080 lira denk geliyor.

ERDOĞAN SÜZER - NESRULLAH SONAY - BUGÜN GAZETESİ

Benim buna pek inanasın gelmiyor.Mesela özel sigortan olmayacak,doğumun başlayacak,özel doktorunu arayıp Acıbadem'e gideceksin.10000 tl yerine 400 tl vereceksin.Ya da vereceksin 10000 tl sonra dava açıp alacaksın.Özel hastaneler bunun bir çaresini bulmuşlardır diye düşünüyorum.Tamam doğurmak üzere olan hastayı acil sayarlar ama 3-4 cm gebeyi acil saymazlar.Veya doğum olmuş ve beklenmedik şekilde küveze girmiş bebek acil sayılır ama küveze girmesi zaten beklenen bebeğin ücretini alırlar.Sadece doğum demek herşey acil demek değil.

Son düzenleme:
Bu bir kanunsa mutlaka uyan işletmeler olacaktır diye düşünüyorum. İlla ki Acıbadem olmayabilir, önceden araştırmak lazım. En azından aklımızda bulunsun, Allah korusun acil durumlar için önceden araştırma yapılabilir.

Bu arada konuyu açma amacım bu yasa değildi. Güncel güvenilir hastaneler ve fiyatlarıyla ilgili bir başlık oluşturmak istemiştim.

Canım konun hayırlı olsun,

Anadolu yakası hastanelerinde bildiğim yaklaşık fiyatları yazayım..

Medikal park göztepe de normal 2700 sezaryen 3500 civarı..
Muayene ücretleri 120 tl SGK fiyatları bunlar..

Medipol koşuyolu

Normal 1700 Sezaryen 2600 tl
Muayene 75 tl SGK fiyatları

Medicana Çamlıca

Normal bilmiyorum ama 1500 civarı sanırım
Sezaryen 2700 tl
Muayene 50 tl SGK fiyatı

Birde hastanelerle mutlaka pazarlık yapmak gerek. Bu hastanelerde bu fiyatlar var ama normal gidip sezeryan çıkma, ya da doğumda ekstra müdahale, yok epidural yok bilemem ne diye zaten bu fiyatlar kabartılıyor.
1200 normal doğum fiyatı alıp 800 tl ödeyen, 3700 sezaryen masrafnı 2900 e düşüren duydum.

Canım konun hayırlı olsun,

Anadolu yakası hastanelerinde bildiğim yaklaşık fiyatları yazayım..

Medikal park göztepe de normal 2700 sezaryen 3500 civarı..
Muayene ücretleri 120 tl SGK fiyatları bunlar..

Medipol koşuyolu

Normal 1700 Sezaryen 2600 tl
Muayene 75 tl SGK fiyatları

Medicana Çamlıca

Normal bilmiyorum ama 1500 civarı sanırım
Sezaryen 2700 tl
Muayene 50 tl SGK fiyatı

Birde hastanelerle mutlaka pazarlık yapmak gerek. Bu hastanelerde bu fiyatlar var ama normal gidip sezeryan çıkma, ya da doğumda ekstra müdahale, yok epidural yok bilemem ne diye zaten bu fiyatlar kabartılıyor.
1200 normal doğum fiyatı alıp 800 tl ödeyen, 3700 sezaryen masrafnı 2900 e düşüren duydum.

Ya bu Zeynep Kamil'i de yıkmışlar yeniliyorlar acaba yeni hali ne zamana biter... Şu an harap bir halde ama bina ve cihazlar yenilenirse sonuçta deneyimliler. Orada doğurmayı da düşünebilirim. Zaten doktorum orada.

2014 Çamlıca Medicana doğum yapan var mı ? Fiyatlar Şartlar nasıldı ? 38. hafta bitti ama hala Hastane belli değil :KK43:

X