İstanbul'da ulaşıma yüzde 35 zam (İETT, metrobüs ve metro fiyatları ne kadar oldu?)

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.869
29.799
60
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yapılan açıklamaya göre İstanbul’da ulaşıma yüzde 35 zam yapıldı. Yeni tarifede; tam elektronik bilet 3,50 lira, öğrenci bileti 1,75 lira, Tam Mavi Kart 275 lira, Öğrenci Mavi Kartı'nın fiyatı ise 50 lira olarak belirlendi.

İstanbul'da ulaşıma yüzde 35 zam (İETT, metrobüs ve metro fiyatları ne kadar oldu?)

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), toplu ulaşıma zam yapıldığını açıkladı. İBB'den yapılan açıklamada, "UKOME, yaklaşık 3 yıldır değişmeyen toplu ulaşım ücretlerinde maliyetlerdeki büyük artış nedeniyle yeni bir fiyat düzenlemesi yapma kararı aldı. 10 Şubat Pazartesi günü uygulamaya konulacak yeni tarifede; tam elektronik bilet 3,50 lira, öğrenci bileti 1,75 lira, Tam Mavi Kart 275 lira, Öğrenci Mavi Kartı ise 50 lira olarak belirlendi" denildi.

YENİ FİYAT TARİFESİ
İBB'nin yazılı açıklaması şu şekilde:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin başkanlık ettiği UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi), 6 Şubat 2020 tarihli toplantıda İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin (İSTESOB) teklifiyle, İstanbul'daki toplu taşıma ücretlerinde artışa gidilmesi yönünde karar aldı. 10 Şubat Pazartesi günü uygulamaya konulacak yeni toplu taşıma tarifesinde; 2,60 lira olan tam elektronik bilet 3,50 lira, 1,25 lira olan öğrenci bileti 1,75 lira olacak. 205 lira olan Tam Mavi Kart 275 lira, 40 lira olan Öğrenci Mavi Kartı ise 50 liradan satılacak.
Otobüs ve İBB'ye bağlı raylı sistemlerde Tam Bilet Aktarma Ücretlerinde; birinci aktarma 2,50 lira, ikinci aktarma 1,90 lira, üç, dört ve beşinci aktarmalar 1,20 lira olarak belirlendi. Öğrenci Aktarma Ücretlerinde ise; birinci aktarma 0,75 kuruş, ikinci aktarma 0,70 kuruş, üç, dört ve beşinci aktarmalar 0,60 kuruş olacak. Şehir Hatları Vapurları ve bilet entegrasyonuna dahil deniz motorlarında da 2,60 lira olan hatlar 3,50 lira, 2,70 lira olan hatlar 3,65 lira, 3 lira olan hatlar 4 lira olarak belirlendi. Deniz yollarında aktarma ücretleri ise şöyle: Birinci aktarma 2,80 lira, ikinci aktarma 2,30 lira, üç, dört ve beşinci aktarma 2 lira.

"TOPLU TAŞIMA MALİYETLERİ YAKLAŞIK YÜZDE 43 ORANINDA YÜKSELDİ"
"İstanbul'da 25 Mayıs 2017 tarihinden bu yana yaklaşık 3 yıllık sürede toplu taşıma bilet ücretlerinde herhangi bir artış yapılmadı. Bu süre zarfında yakıt, enflasyon, asgari ücret ve işletme maliyetlerinde yaşanan artışlar nedeniyle, toplu taşıma maliyetleri yaklaşık yüzde 43 oranında yükseldi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun talimatıyla, maliyetlerdeki yükselişin vatandaşlara tam olarak yansıtılmaması kararı alındı ve elektronik bilet ücretlerine bu artışın altında bir artış oranı uygulandı. Böylece, vatandaş korunurken, toplu taşımacılık hizmeti veren esnafın da enflasyon karşısında ezilmesi belirli ölçüde engellendi. Toplu taşıma hizmetlerinin aksatılmadan yürütülebilmesi için zorunlu olan bu artışın İstanbullular tarafından anlayışla karşılanacağını umuyoruz"
KAYNAK: DHA

İBB Başkanı İmamoğlu'ndan toplu taşıma zammına ilişkin ilk açıklama!

CHP'li 11 büyükşehir belediye başkanının katılımıyla Adana'da yapılan "Bereketli Topraklar Üzerinde-Akıllı Kentlere Doğru" adlı toplantı sona erdi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir gazetecinin İstanbul'da toplu taşıma ücretlerine yapılan zam sorusuna yanıt verdi. İmamoğlu,"Bizim yaptığımız zam ne yazık ki bir sonuçtur. Akaryakıt ve diğer unsurlara baktığınız zaman yaptığımız zam, şu anki Türkiye şartlarında gerçekten vatandaşımız düşünülerek hizmetin sürdürülmesi adına yapılmış bir zamdır" dedi.

İBB Başkanı İmamoğlu'ndan toplu taşıma zammına ilişkin ilk açıklama!

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, kentteki bir otelde düzenlenen toplantı sonrası yaptığı açıklamada, Elazığ depremi, Van'daki çığ ve İstanbul'daki uçak kazasında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa diledi.

Büyükşehir belediye başkanlarının katıldığı toplantı sonrası önemli kararlar aldıklarını ifade eden Karalar, "Büyükşehir Belediye Başkanları Adana toplantısında, nisan toplantısına ev sahipliği yapacak Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız tarafından gerçekleştirilecek birlikteliğe kadar, yaşanacak olası tüm afet çalışmaları hakkında 11 büyükşehir belediyesi adına başta deprem olmak üzere raporlar sunularak iş birliği yapılması konusunda karar birliğine varıldı." dedi.
Karalar, büyükşehir belediye başkanlarının, fayların üzerinde inşaat yapılmaması, kaçak inşaatlarla mücadele gibi depremden önce alınabilecek tüm tedbirlerle ilgili karara varacağını bildirdi.
EKREM İMAMOĞLU'NDAN İSTANBUL'DAKİ TOPLU TAŞIMA ZAMMINA İLİŞKİN İLK AÇIKLAMA
"İstanbul'da toplu taşıma ücretlerine yüzde 35 zam kararı"nın sorulması üzerine de İmamoğlu, şunları kaydetti:
"Bizim yaptığımız zam ne yazık ki bir sonuçtur. Esas girdilerden hesap sorulması lazım. Akaryakıt ve diğer unsurlara baktığınız zaman yaklaşık 2 yılı aşkın süredir zam yapılmayan İstanbul'da yaptığımız zam, şu anki Türkiye şartlarında gerçekten vatandaşımız düşünülerek hizmetin sürdürülmesi adına yapılmış bir zamdır. Elbette hiçbir belediye zam yapmak istemez ama bugünün Türkiye koşullarında bu mümkün değildir."

GÖÇLE İLGİLİ RAPOR OLUŞTURULACAK
Göç ve sığınmacı konusunda ülkedeki mevcut durumun, bütün yerel yönetimleri gündelik hayatta ciddi sıkıntılara soktuğunu savunan Karalar, bu konunun ayrıntılarıyla araştırılması için görüş birliğine varıldığını belirtti.
Karalar, şu ifadeleri kullandı:
"Şu anda bile Türkiye'yi tehdit eden yeni göç dalgaları ve yeni sığınmacı girişlerinin gündemde olması sebebiyle alınması gereken tedbirler, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi hususunda çalışmalar yapmak üzere, nisan ayına kadar rapor oluşturulması konusunda, bu konudaki deneyimleri nedeniyle Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız görevlendirilmiştir. Onun liderliğinde hazırlanacak çalışma, nisanda kamuoyuyla paylaşılacak. Göç konusunda Ankara'nın da bu koşulları göz önüne alarak, kalıcı bir göç politikası oluşturarak, tüm yerel yönetimleri de sürecin içine alarak çözüm oluşturması gerekmektedir."
"BİRLİKTE HAREKET ETME KARARI ALDIK"
Karalar, CHP'li büyükşehir belediyelerinde yapılan yatırımlara, bazen devletin kurumlarınca onay verilmesi konusunda sorunlar yaşadıklarını savundu.

Halka hizmet etmek istediklerini belirten Karalar, "Metro hatları, ulaşım gibi konularda gerekli izin konusunda ve ilgili süreçlerde taleplerimiz karşılıksız kalıyor. 40 milyon insanın yaşadığı kentlerimizdeki bu tür süreçlerin yatırım planına alınması, Hazine garantisi verilmesi gibi konularda ve işlemlerde her belediyeye eşit davranılması, siyasi ayrımcılık yapılmaması konusunda ve karar verme aşamalarında hükümet yetkililerine ve ilgili bürokratlara hassas olmaları uyarısını yapıyoruz." dedi.
Karalar, büyükşehir belediye başkanları olarak başta raylı sistemler ve ulaşım olmak üzere birçok konuda kredi bulma, iş birliği yapma ve teknik konularda ortak çalışmalar gerçekleştirme hususlarında da birlikte hareket etme kararı aldıklarını bildirdi.
5393 SAYILI BELEDİYE KANUNU
Karalar, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nda yapılması düşünülen değişiklikle ilgili "sağda solda ve sosyal medya üzerinde dağıtılan bir taslak gördüklerini" belirterek, şunları kaydetti:
"11 Eylül 2019'da 30 büyükşehir belediyesiyle Sayın Cumhurbaşkanı nezdinde katıldığımız toplantıda aramızdan seçilen 3 belediye başkanının içinde olduğu bir komisyonla bu taslağın hazırlanacağı düşünülürken, 5 ay sonra, halkın oylarıyla seçilmiş ve ülkemizin yüzde 50'ye yakın nüfusunun yaşadığı şehirlerin 11 büyükşehir belediye başkanı olarak, Cumhurbaşkanının kurulan komisyonla çalışma yapma sözünün tutulmasını temenni ediyoruz. Alınacak tüm kararların, atanmışların dayatmasıyla değil, 80 milyon vatandaşımızın temsiliyle, yerel yönetimler anlayışına uygun olarak gerçekleşmesini demokrasinin gereği olarak görüyoruz."

Toplantıya katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir gazetecinin "Hazırlandığı öne sürülen Belediye Kanunu'nda değişiklik taslağı"na ilişkin görüşlerini sorması üzerine, bu konuda geçen eylülde kendilerine söz verildiğini söyledi.
İmamoğlu, "Mansur Yavaş başkan, Yılmaz Büyükerşen ve benim içinde olduğum bir komisyonun da kanun taslağı çalışması yönünde, Sayın Cumhurbaşkanının 30 büyükşehir belediye başkanı önünde, bakanların önünde bize taahhüdü var, sözü var. Bu sözün yerine geleceğini hala umut ediyoruz. 5 ay geçti, hala umut ediyoruz ve umuyorum sağda solda gezen o taslak, gerçek değildir." ifadelerini kullandı.

Allah cc yardım etsin orda yasayanlara.....
İstanbul'a tüp bebek tedavisine gidiyorum
Sabiha Gokcen'den levent 4'e 11 ocakta 8 lira
29 subatta 10,5 lira ödedim
Metroyla darussafaka 2,60 'ti 3,50
Aktarmada olmuyor :KK43:

Ki olsada 3,50 den sonra
2,50 ödüyorsun
Neyse olsun hem süt dağıtıyorlar.....

Sanırım İzmir'in tek Güzel yanı aktarmasınin ücretsiz olması ....

Herşey daha da güzel olacak

İmajını zedelemeye çalışsalarda yapamazlar
Kendi adıma önemsemiyorum bu haberleri
İmamoğlu türkiye siyasetinin karanlığında yaklaşan bir ışık gibi
Herşey güzel olacak
Rant kayırmacılık akraba yandaş gözetme
Şehitler mülteciler
Din simsarlığı gibi kavramlar azalarak kaybolacak
Daha güzel daha modern eğitimi sağlığı daha iyi olan bir türkiye için
Herşey çok güzel olacak

İmajını zedelemeye çalışsalarda yapamazlar
Kendi adıma önemsemiyorum bu haberleri
İmamoğlu türkiye siyasetinin karanlığında yaklaşan bir ışık gibi
Herşey güzel olacak
Rant kayırmacılık akraba yandaş gözetme
Şehitler mülteciler
Din simsarlığı gibi kavramlar azalarak kaybolacak
Daha güzel daha modern eğitimi sağlığı daha iyi olan bir türkiye için
Herşey çok güzel olacak
Siyasi vari içerikli yazı yazmak konu açmak yasak diye biliyorum.. Mune Mune abla

Yanlış okumadım doğru okudum Bdv kuralları yazıyor görüyorum ama ben siyasi konuların açılmasını yasak diye biliyorum Mune Mune abla karar vericek 😉Ben sadece bildirmek istedim
Nerenle okuyorsun!
Birde konuyu açan benmiyim
Üsteki yorumlarda siyasi
Diğer konularda siyasi
Muneye bazen acıyorum vallahi :)))

Nerenle okuyorsun!
Birde konuyu açan benmiyim
Üsteki yorumlarda siyasi
Diğer konularda siyasi
Muneye bazen acıyorum vallahi :)))
Nerenle okuyorsun derken bu nasıl bi üslup?
Ben size herhangi polemik yaratacak birşey yazmadım daha sonraki yorumumda zaten belirttim sadece bdv içinmi geçerli onu bilmiyorum diye.

Mune Mune abla ben kimseye sataşmadım bu topikde yasagın sadece bdv için geçerli oldugunu bilmiyordum hepsi bu.

Nerenle okuyorsun derken bu nasıl bi üslup?
Ben size herhangi polemik yaratacak birşey yazmadım daha sonraki yorumumda zaten belirttim sadece bdv içinmi geçerli onu bilmiyorum diye.
Annem birşey aradığımızda bulamadığımızda burnunlamı arıyorsun
Aradığın şeyin kokusu kokusu yok derdi
Bir sürü siyasi konu ve yorum var topikte
Siz neden benim yorumumu alıntıladınız
Sizi rahatsız eden neydi
Birşey rahatsız etmişte bunun siyasi yorumla ilgili olduğunu sanmıyorum
Siyasi konu açmak yasak diyorsunuz
Hiçmi konuyu açan kim diye bakmıyorsunuz
Her topiğin konulardan önce topikle ilgili kurallar vardır
Bdv nin kuralları ayrı siyasetin ayrıdır
Sizi rahatsız eden yorumun içeriğiydi yorımun siyasi olup olmadığı değil

Annem birşey aradığımızda bulamadığımızda burnunlamı arıyorsun
Aradığın şeyin kokusu kokusu yok derdi
Bir sürü siyasi konu ve yorum var topikte
Siz neden benim yorumumu alıntıladınız
Sizi rahatsız eden neydi
Birşey rahatsız etmişte bunun siyasi yorumla ilgili olduğunu sanmıyorum
Siyasi konu açmak yasak diyorsunuz
Hiçmi konuyu açan kim diye bakmıyorsunuz
Her topiğin konulardan önce topikle ilgili kurallar vardır
Bdv nin kuralları ayrı siyasetin ayrıdır
Sizi rahatsız eden yorumun içeriğiydi yorımun siyasi olup olmadığı değil
Anneniz güzel söylemiş ama
Neyi ima etmeye çalıştıgınızı gayet açık birşekilde idrak edebiliyorum
Yorumun içeriği beni rahatsız etmedi
Etmezde, Herkesin düşüncesine saygı duyabilecek olgunluktayım elhamdulillah.
Benim orda mune ablaya bildirdiğim konu siyasi içerikli olmasıydı sonrasında zaten yasak sadece Bdv içinmi geçerli bilmiyorum dedim onuda belirttim siz içeriğe takıldıgımı düşünüyorsunuz ama öyle bi durum olmadı

X