işte bu bizim hikayemiz. iyi kötü acı tatlı güzel çirkin bir arada...

duygucum hikayeni yeni gördüm çok üzüldüm yaşadıklarına.. Neyseki meleğin artık kollarında sağlıklıya gerisi önemli değil benimde kızım 24 şubatta doğdu normal doğum yaptım.. Hikayem war topicte oku sende:) çok tatlılar değilmi onu giydirip süsledikçe iyiki kızım olmuş diyorum iyiki... çok güzel

bende hemen hemen aynı şeyleri yaşadım canım.okurken gözlerim yaşardı.kızımı gerizekalı bir doktor yüzünden kaybediyordum.defalarca ebenin aramasına ragmen gelmedi en sonunda ebe kalp atışlarını alamıyorum diyince geldi ve inanki eldiven giymeye bile fırsatı olmadı o korkudan.9 ay boyunca para al doguma gelme nasıl bi mantık anlamadım.ondan sonra bende panik atak kaldı şuan 1 yıldır panik atak tedavisi görüyorum kızım 5 yaşına geldi ama ben ikinci için çok korkuyorum

çok geçmiş olsun.
çok şeyler yaşamışsın.
ama sonunda kızın yanında ve sağlıklı.
okurken o doktaora öyle kızdım ki.
Allah onu bildiği gibi yapsın.
bence o doktoru hastane ve doktor tavsiyeleriniz topiğinde belirtmelisin .
başkalarının da canı yanmasın.

doğum yaptığım zamanlar geldi aklıma okuyunca

kimse rahatsız olacak diye asla düşüncelerimi saklamadım.sonuçta benim ve oğlum için yanımdaydılar.bi anlık sancım olsun,canım yansın,ya da başka bişey olsun anında hastaneye gidiyorduk.
gecenin bi yarısı urfadan diyarbakıra gittiğimiz oldu.

ayrıca sendeki rahatlığada şaşırdım yani...ilk doğumum diyorsun üstelik.benimde canım pektir ama iğne batığı bi acı dahi olsa hemen söylüyordum.gerekeni yapıyorduk.sonuçta bi can taşıyoruz.

doktoruna kızdım ama sana iki kat kızdım.o doktoruda Allah'a havale ediyorum.inşallah görevinden alınır.nasıl bi sorumsuzluk ya...özürle bitecek bişeymi...(okurken valla çok sinirlendim.heralde ben olsam o doktorla kavga ederdim yüzde yüz.)

okurken sonunu zor getirdim ama ALLAH'tan bebeğin iyiymiş.sağlıklı sıhhatli büyütürsün inşallah :)

hiçbir sebep o onadaki bir kadını azarlama hakkını doğurmaz katılmıyorum.Bebeğim tv yi izleyenler varsa bilirler avrupadaki normal doğumları anı anına izliyosun orda kadınlar epidural bile almadan acı içersinde bağırarak yapıyolar doğumlarını ve etrafındakiler seferber oluyor ona destek için,kimse kimseyiş azrlamamalı sırf daha ii ıkınsın diye moral bozup hastanın tablosunu bozmaktan başka bi işe yaramaz bu
leylaya katılıyorum. bende hamileyken rtl de sabah 11:30 da mein baby diye bir programı izlerdim. genelde normal doğum yapan kadınlar vardı. o kadar sakinlerki sanki doğum yaptırmıyolar. ebe ya da doktor artık pek bilemiyorum çünkü almancam yok, doğum yapan kadının elini tutuyor onu sakinleştiriyor. bir çay kahve içmedikleri kalıyordu yani. karnına bastırma falan da yok. hamile bir bayan izlese bile doğumdan korkmaz. biz de niye insana bu kadar az değer veriliyor anlayamıyorum ya :KK43:
ayrıca doktorunun zamanında gelmemesine çok sinirlendim. sabaha kadar beklemiş yuh yani.Çok üzgünüm çoook
benim eltimin doktoru da doğuma gelmedi orda arkadaşım nöbetçi o yaptırsın dedi çıktı işin içinden allahtan kolay ve sorunsuz bir doğum oldu.
neyse gelelim bebişine. sağlıklı olmasına çok sevindim. allah analı babalı büyütsün canım. umarım bundan sonra büyük bir sıkıntı yaşamazsınız.

Nihayet işte bu da benim doğum hikayem
6 şubat cumartesi kızımın odası dizildi nihayet. Her şey çok güzel oldu. Akşam eşim gördüğünde odayı süper olmuş valla odasının güzelliğini görse bir dakika durmaz karnında dedi güldük.
En yakı arkadasım geldi ziyarete 6 şubatta.. sevgililer günü için hediye fuarı vardı oraya gittik. Ayaklarım ıslandı botun içinde deliler gibi yağmur yağıyordu. Fuarda hamileyim diye her yiyecek standında bişeyler ikram edildi yedim hepsini.. cumartesi doktor randevumuz vardı hatta. Doktor bebeğin suyuna falan baktı her şey normal süper yolunda dedi. Şubat sonu mart başı doğum dedi. Çatı muayenesi yapmadı 38. haftayı bekliyoruz dedi. Akşam eşimle arkadaşlarımızla yemeğe gittik yedik oturduk sohbet ettik gece 12ye kadar dışarıdaydım. Pazar sabah 7 şubat kayınvalidemlerin 40. evlilik yıldönümleri. Kayınpederim istermisiniz torun bize sürpriz yapsın doğsun derdi ocak ayından bu yana. Ne şeker bir adam dedim hep içimden ama martın ilk haftası doğacak bebeğimiz mümkün değil 7 şubat gecesi:)

Pazar yine çılgılar gibi yağan bir yağmur vardı. Kahvaltı falan arkadasımı otogara bıraktık eşimle dönüşte resmen sele kapılıyorduk. Korktum stres oldum yolda kalan arabalar içerisine su dolan arabalar bozulan halk otobüsleri 15 dk yol 1,5 saatte geldik eve ama çok stres oldum o an. Ve çok Yorulmuştum. Cumartesiden beri süper hareketliydim. Odayı dizmek,fuarı gezmek akşam geç saate kadar oturmak Pazar sabah yaşadığım stres her şey yormuştu beni
Akşam yemeğe gidecektik 40 yıl şerefine. Kayınpederim kayınvalidem bekar iki kayınbiraderim eşim ben hep beraber kordona balık yemeye gittik. Evden çıkarken öyle yorgundum ki dedim desem ben gelmesem yorgunum diye ama dedim 40. yıl yemeği.. ayıp olur taş taşımayacagım ya oturup yemek yiyeceğim. Gitmeliyim ve gittik yemeğe

Yemekte iki bekar kaynım tüm gece bebek üzerine espriler yaptı. Seneye anne torunun kucagında oturur balık yedirirsin dediler. Kayınvalidem bir şişe beyaz şarap içti çocuklar bu gece güzel uyurum dedi. Restoranda tuuvalete gittim tek tük kan vardı çamaşırımda. Hamileliğim ilk aylarındada kanama geçirmiştim bebeği eşi öndeydi ve sürekli yatmama rağmen kanama oluyordu. Tek damla kan beni korkutmadı. Aklıma bişey gelmedi çünkü 35 haftalık hamileydim. Çünkü karnım hala çok yukarıdaydı. Çünkü bir gün önce doktordaydım ve bebek kanala falan bile girmemişti. Eşime baktım güldüm böyle böyle dedim. Bana baktı olabilirmi dedi yok dedim olamaz korkma. Yemekten kalktık eve geldik. Lost seyrettik eşimle iki bölüm ard arda. Ben uzun uzun sıcak suyun altında duş yaptım. Sancılanmaya başladım hafiften önceki gün yağmurda yürüdüm ayağım ıslandı diye oldu dedim sıcak su torbası koydum ayaklarımın altına. İki posta makine kurdum çamaşırlar yıkandı astım ama hala sancılanıyorum bu arada. Aynı sancı şubat 20de gelse yada şubat sonunda anında doğum derim ama çok erken diye kodurmadım. Arkadasımı aradım çok sancım var dedim bişey olmaz dedi arkadasım bekar bu arada o nereden bilecekse. O bişey olmaz dedi ya rahatım saat 12 oldu bu arada eşim uyumaya geçti. Sancım giderek artıyor ama. İçimden sabah kadar ağrım olursa ertesi gün doktora giderim dedim.

Canım çok pektir benim. Acı eşiğim yüksektir. Hatta öyle yüksektir ki doğum sancımı bile anlayamadım. Bu doğum sancısı olamaz yalancı doğum sancısıdır dedim içimden

Eşimin yanına uzandım yorgunum banyoluyum hava yağmurlu saat 01 oldu ama sancım gelince uyanıyorum. Kalktım eşime sen yat benim ağrım var bişey olursa seslenirim dedim. Çamaşırları katladım dua okudum anne bebek ansiklopedisinden doğumun başlama belirtilerine baktım. ama bu arada telefonumda kronometre açık sancı geldikçe basıyorum sancılarım düzenli mi anlamak için. Evet 4 dk bir yaklaşık sancı geliyor. Bu arada sürekli wc deyim suyum azar azar sızıyor. Hala içimden yalancı doğum sancısı bu şimdi doğum deyip herkesi ayaklandırma diyorum kendime.
Eşime seslendim kötüyüm ben dedim. Bir titreme bir bayılma geldi eşime onu sakinleştirdim önce kayınvalidemi aradık kadın bir şişe şaraptan sonra yalpalayarak geldi bize. İki apartman yanımızda oturuyor. Geldi doktoru aradık hastaneye gittik nihayet. Saat 3 bu arada. Ebe kontrol etti açılman 4 cm dedi suyunda gelmiş doğum başlamak üzere epidural yaptılar sonra acı yok ama telaş var nasıl doğacak bu bebek.

Buradan sonrası pek hoş değil okuyanlara ders olsun

Ben doktoru aradım saat 2:30. doktor bizi doğumu planladığımız hastaneye yölendirdi ebe baktı doğum dedi doktorum hastaneye geldi saat 8:30

Ben alsancakta oturuyorum. Doktorum alsancakta oturuyor. Doğumun olduğu hastane alsancakta ama doktor 6 saat sonra geliyor hastaneye. Normal doğum yapmak istiyorum eğer her şey uygunsa bebek sağlıklıysa acıdan korkmuyorum normal olsun istiyorum demiştim. Ama daha doğuma süre olduğu içi ve çatıma bakmadığı için net karar değildi ben gönlümden geçeni söyledim. Hani korku sebebiyle sezeryan olmasın ben yapabilirim dedim sadece doktora.

Neyse bebek aşağı inmediği için 2 hemşire toplam 4 kol karnımda bastırıyor doktor bana sus. Hiç sesini duymayacagım. Sakın! Diye bir azar bir fırça. Çok bagırırsan değil çok ıkınırsan çabuk doğurursun diye söyledi tamamda caım acıyor artistlik yapmıyorum caı acıyan insan inler ve bagırır.
Doktor öl dese ölecegim o an o azarda sonra sessizce ıkındım var gücümle. Midem bulandı kuasacagım dedim o an kusmaya bile izin istedim doktor kus dedi ve öyle kustum. Düşünebiliyormusunuz o an bile doktor kus demeden kusmayan insanım.
Bebek aşağı inemedi bir türlü1 saat geçti vakumla çekilecek babayı çağırın bilgilendirelim dediği anda son bir gayretle bebeğim doğdu ancak doktor çekiyor bedeni çıkmıyor var gücüyle çekiyor bebek gelmiyor sonra doğdu ayağına kordonu dolanmıştı onu görebildim. Beni bıraktılar bebeğimi bir an bile göremedim doğumhanede üşüyerek çatalda baygın halde bekledim bir tuhaflık sezecek oluyorum beklide normal prosedür budur yıkıyorlardır bebeğimi diye düşünüyorum. Bebeğim ağlamadı doğunca bekledim ağlama duymadım ve bayıldım üşüyerek kendime geldiğimde 5 saat geçmişti üzerinden odadaydım eşim kayınpederim yoktu yanımda. Yanımdaki beşik boştu.
Bebeğim doğumda bir an oksijensiz kalmış doğar doğmaz morarmaya başlamış. Nefes alamamış ambulansla 9 eylül hastanesi yeni doğa yoğun bakıma alınmış. O gece herkes tebriğe geldi hastane odasına ben vardım bebeğim başka hastanede ve görmedim bile yüzünü kime benziyor dediler bilmiyorum dedim her odadan bebek ağlamaları geldi o sesler beni deli etti karnımda değildi bebeğim yanımda da değildi..
Ertesi sabah bebeğimi görmeye gittim ağlayarak kucağıma aldım küvezden çıkardılar. Bütün gece hep ağlamış ben geldiğimde sustu. Açıktı gözleri.

Sonra 4 gü kaldık hastanede mr çekildi beyin ultrasonu çekildi oksijensiz kaldığı zamandan bir hasar kaldı mı diye araştırıldı. Doktorlar hasar olup olmadığını en iyi zaman gösterir dediler. Bebeğim ağlamıyordu acıkmıyordu ayaklarına takılan damar yolu verilen ilaçtan parçalanıyor ama acı hissetmiyordu. Benim içim içimi yedi normal mi sağlıklı mı. Erken doğdu diye mi böyle? Doktorun hatası mı?

Doktorum hiç alttan muayene etmediği birini normal doğuma alabilir miydi?
Bir gün önce muayenede bişey anlamaması normalmiydi?
35 haftalık sancısı tutan bir hastası için ayı semtteki hastaneye lütfedip gelemezmiydi?
Demiş ki duygu doğuma katkı sağlamadı!
Mümkün mü acaba sizce ben kendime güvenmesem kime ne mecburiyetim var sezeryan isterdim. Bebeğim söz konusu mümkün mü doğuma katkı sağlamamak bebeğimi o sıkıntıda bırakmak istermiydim ben?
Sezeryana alamazdım çok geçti. Telefon ettiğimde gelseydi hastaneye daha açılmaların başında sezeryan olmalısın dese aptal mıyım ben bebeğimi riske atarmıyım

O kadar çok kesmiş dikişlerim öyle çok ki bu kadar kesmeye nasıl çıkaramadı bebeğimi orada bilemiyorum.

Çatısı dardı demiş. Erken gelip baksaydın sezeryana alsaydı o zaman.
Özür diliyor özür beni rahatlatmaz. Bu şüpheyle yaşamak ne demek zaman gösterecek normal olup olmadığını.

Doğumdan sonraki 4 hastanede neler çektim anlatamam. Dikişlerimin acısı bir tarafa doğum haneden bebeğimin yanına başka hastaneye geldim hala bacaklarım batikonlu terli ve pisim. Doğumhaneden sonra duş almamışım. Bebeğim ağlamıyor kan alınıyor topuktan canı yanmalı tepkisiz öyle yatıyor. Erken doğuma mı zor doğumamı bağlasam bilemiyorum. Hemşireler kan alıyorlar bebeğimden ve saatler sonra aynı test için tekrar kan alıyorlar açıklama bir önce alınan kan yetersiz numuneydi. 3 ince tüpü dolduramamış aynı test için tekrar tekrar kan alındı. Verilen ilaç damar yolunu parçaladı derken sarılık oldu.. kuvez alarm veriyor ben bebeğimin solunumuna bişey oldu sanıyorum hemşire lütfedip hızlı yürümüyor bile. Belki bir saniye bişeyler değiştirecek ama anladım kimsenin kimse umrunda değil
Hangi günahımın bedeliydi bilmem ama cehennemi gördüm o 4 günde. Ağrımdan oturamıyorum. Bebeğim acıkmıyor ağlamıyor emzirmeye çalışıyorum kirimden kokumdan bebek bana yanaşmıyor. Çile kabus zulum ne desem eksik kalır

O güzelim oda süslenen kapılar bebek şekerlerimiz lohusalıkta giyerim diye aldığım temiz giysiler hepsi evdeydi ve biz o pis hastanede suratsız insanlarla insanlıktan uzak doktorların elindeydik. Rabbim bir daha düşürmesin düşmanımı bile düşürmesin

Eve geldik. Banyo yaptım. Giyindim kızımı beşiğine yatırdık ben hastanedeyken 5 gün boyunca eşim boş yatak odası beşik boş çok kötü oldum odaya giremedim dedi. nİhayet evimizdeydik kızım süslü beşiğindeydi. Rabbime çok şükür

Bir çok doktora götürdüm. Bebeğim sağlıklı çok şükür proflara gösterdik her şey normal dediler. Yaşadığım korku bana yetti arttı bile. Evlat başka bişeymiş rabbim herkesin evladını bağışlasın acısını göstermesin.

Kadın doğum doktorumun adını paylaşmadım burada ama izmirdekilere özellikle sesleniyorum. Bu adama gitmeyin kimseyi göndermeyin. Özür dilemekle çıkamasın bu işin içinden. İsteyenlere adını yazarım mesajda. Allah onuda bildiği gibi yapsın

Neler anladık doğum hikayemden

İnsanın canı pek olmaya görsün az kalsın evde doğuracaktım

Doktorlar devlet hastanesi dışında da kötü muamele yapabiliyor hastaya
En sessiz doğuran kadın yarışması yapılsa birinci benim. Yemin ediyorum sessiz sessiz ıkındım doğurdum.

Anne olmak süper bişeymiş. Hamilelikte kendime çok özenmediğim dinlenmediğim için bebeğimden özür diledim. Kız erkek ayrımı yaptığım içinde.
Anne olunca anladım evladın kızı erkeği olmazmış. Herkesin yavrusu kendine tatlıymış.

İnsanın kısmetinde olunca varlık içinde imkansızlık yine gelip kendini bulurmuş. Devlet hastanesinde kötü muamelede korktuğumdan imkanım var diye özel hastaneye tonla para verdik suit oda tuttuk. Neticede yine devlet hastanesine gitmek zorunda kaldım yine kötü muamele gördüm. İmkanım vardı imkansızlıklar peşimdeydi ama

Çok şükür Allaha geride kaldı. Allah yardımcısı olsun devlet hastanesine işi düşenlerin.
burdaki bir çok insan çok özel benim için
helencim özellikle
hepinize teşekkür ederim okumakta bişeyler paylaşılınca okunduğunu bilmek de mutlu etti beni. hamileliğimin en güzel yanı bu siteyi keşfetmek

bu arada çirkin muamele gördüğüm yer dokuz eylül üniversite hastanesidir. doğumdan hemen sonra bebeğim efes alamayınca morarınca yenidoğan ambulansı ile dokuz eylül yoğun bakıma kaldırıldı. 4 gün 4gece orda kaldık... ege sağlıkta herkes güleryüzlüydü..
küvez olmadığını biliyordum ama evime 200 metre mesafede diye şık bir hastane diye ziyarete gelinmesi kolay diye orası olsun dye düşümüştüm erken doğum olunca apar topar gece vakti gittik.
oysa en kötü senaryoyu düşüüp seçmek gerekirmiş hastaneyi

canım anlattıklarına sastım kaldım cok gecmıs olsun allaha cok sukurkı bebegın ıyıymıs senden ıstegım doktorun ısmını vermen ozeldende olabılır. cunku halen o doktorlara gıden ınsanlar olabılır. ozurle bu gerı geldımı sankı yaptıgı pıs adam ...

ay inanamıyorum ne biçim bir doktormuş o

hiç acı çekmemiştir de bilmiyodur acı ve ağrıyı

basıl dayandın zuzum ya kıyamam allah bağışlasın

işte hep bu azar korkusuyla doktorlara gitmekten hep çekinmişimdir

ama mecburen gittim artık aile hekimizin tayini çıkınca

diğer doktorlarıda sevemeyince

sık hastalandığım için

kardeşimin daha önce burnundan ameliyat olduğu doktora gittim

acil ameliyat dedi bademciklerim işlevini yitirmiş ve bana zarar veriyormuş

temmuz 10 a gün verilmesine rağmen muayeneye gittiğimde en yakın zmnda arıcaz dediler

çarşamba aradılar ve pazartesi dediler

perşembe son muayene ve yatış işlemleri için gittim

kapıdaki güvenlikler dışında hepsinden memnunum

ve uğraşmaya gücüm olsa şikayetçi olurdum

sabah 10dan beri serviste beklediğim halde doktor çıkış işlemlerini halledince dedi

mecbur bekledim saat 12de ameliyat listesinde adım yoktu

tekrar polikliniğe gittim doktor geldi salıya alındı ameliyatlı hasta geldi dedi

sonra tekrar servise çıktım bir yandanda korkuyorum nasıl biri diye

neyse aldı beni odaya çok şeker biri doktorum

bademciklerimin fazlasıyla büyük olduğunu bünyeme ağır gelecek bir ameliyat geçireceğimi anlattı

ameliyata girecek doktorları gördüm onlarda çok iyi ve şekerler en iyi doktor girecekmiş riskli diye

dedim alt tarafı bademcik ameliyatı yani niye bu kadar abartı

dedi bünyen zayıf, bademciklerin büyük, ameliya yeri büyük kesik olacak ve kanama riski de o kadar artıyor

daha fazlasını soramadım korkmayım diye

ama bana bir macera gibi geliyor

anneme diyorum doktor nasılsın diyince süperim

yeni maceraya yelken açıyorum dicem diyorum ki cidden dicem

moral olsun biraz motivasyon önemli

hayırlısı bakalım salı gününü iple çekiyorum

bu arada bende 9eylülde ameliyat olacağım

ve ewet kötü muameleden bende hep kaçar ve korkarım

istem dışı ağlarım yaşlar süzülür gözlerimden

Son düzenleme:
okurken bile insanın kanı donuyorki sen yaşarken neler yaşadın,neler hissettin acaba..allah beterinden saklasın canım..bebeğinle kocaman sağlıklı bir hayatın olsun inşallah..

arkadaşım o sıkıntının içinde ne diyon sen yaa diyemedin mi ben çataldan iner bir güzel döverdim onu sonra da ben bağıracağım sen de doğurt derdim.. belki o zaman aklı başına gelirdi dangalak herifin.. ne demek sesini duymicam eğer bağıran kadınlar görmek istemiyorsa kadın doğum okumasaydı oooh gelsin paralar derken herşey yolunda... gerçekten hikayeyi okurken sinirden kudurdum.. hiçbiryerde hiç bir zaman kendinizi ezdirmeyin arkdaşım biz kadınlar dünyanın en özel yaratıklarıyız hamile olduktan sonra anladım...

iş yerinden bi arkdaşım doğum sancısına dayanamadığı için sezeryana alınacak diye ojelerini silmeye çalışan hemşireye bi kaç tane geçirmişti :KK70: bu da biraz fazla ama tepkisizlikten iyidir :KK70:

bebeğinin sağlıklı olduğuna sevindim.. allah bütün ailenize uzun sağlıklı ömürler versin :)

Sizlerin paylaştıklarını okudukça doğumdan korkar oldum.... ama o duygu pahabiçilemez.. allah onu sana bağşlamş.... iyisiyle kötüsüyle şu an yanında we sağlıklı olmasına ne kadar sewndm anlatamam yaa ..çok duygulandırıyo bni bu tür şeyler

Her ne kadar doktor olsa da nereden bilecek karsısındaki kadının doğum sancısını düşüncesizce konusmus sadece sanki karsısındaki değil de o doğum yapıyoor
Yazdıklarını okurken göz yaşlarımı tutamadım canım ne güzel yazmışsın uzuunn uzunn..
Hiç bi şey planlandığı gibi olmaz ki zatenn..
Allah'ım herkese hayırlı doğumlar nasip etsin sana da tekrar geçmiş olsun cnm..

canım çok geçmiş olsun,çok çekmişsin Allah kahretsin o zor anlarda bu tip muamele yapanları.
çok şükür sağ salim bebeğinle birlikte evindesin,sonu güzel olmuş Allah tan.Ne özel hastane ne doktor ne bişey.Allah hayırlılarıyla çattırsın hepimizi,hayırlı doğumlar nasip etsin.
Ben de 35 haftalık hamileyim bu arada,çok duygulandım okurken Allahım kimseye yaşatmasın.

güle güle büyüsün inş.sağlıkla sıhatle...

X