işten çıksam mı ?

Anna babaniza yuklendiginiz yeter bence.Gonderin onlari koylerine.Birevim den paranizi cekin ve kendi ilinizdeki ucuz tokilere basvurun.Kura zamani olmasa da hakkini devretmek isteyenler oluyor..Kira derdiniz de olmaz eve de az bir miktar odersiniz..Cocugunuzun kres yasina kadar idare edersiniz sonra da iyice bir is bulursunuz.Yine muhasebe olabilir mesela..Evdeyken de bebek bakabilirsiniz calisan anneler icin..

Ben kendimden örnek vereyim.üni mezunuyum ilk girişte mali müşavirlik ataj başlatma sınavını kazandım.nasipse 6 ay sonra ruhsat alacağım.Ama ne işler yaptım kimleri çektim 6 yılda.Muhasebe böyledir çoğu yerde.Yemek yapar temizlik yapar muhasebe yapar her sabah koşarak gidip masa üstlerini siler.çay demler çay getirip götürür.her gün tuvalet yıkar.çok kurumsal olmadıktan sonra böyle...Siz en iyisi kurumsal iş bakın

Konuya yazmayı unutmusum aslında ev borcu olmasa 2 maaşla geçinicez ama benım maas ev borcuna gıdıyor ve ıler kı zamanlarda odenılen tutar artıcak esımın de eklemesı gerekecek yanı ev olmasa yetecek ustune para bıle kalacak bıze aıleme ya da esımın aılesıne az cok verılcek mıktar kalacak ama evden vazgecsek araba da almasan 20bin çöpe gitcek. Çok sağolun piyasa kötü bizi bile hep arıyorlar iş için ama eleman alamıyoruz durum karısık belkı burası bıle elaman azaltır kı 15 kısılık yer zaten.
Ev borcunuz bitsin ondan sonra daha rahat bir is ararsiniz o zaman. Hic riske atmayin. Hayatta bir saglik bir de para lazim cunku.

Bu konuda üzüldüğüm tek yer aileniz oldu.
Çocuğunuza bakmak için buradalar ve günlük iş peşindeler.

Size gelince çalışan çoğu insanla durumunuz denk.
Yanlışınız, kızınızı almadan eve gidip iş yapmak.
Hayır, kızınızı alın ve onunla yapın.
Gerekirse yapmayın, tek çeşit yemek yiyin, çamaşırları haftalık olarak haftasonu halledin ama ev işi için ondan kısmayın.

Çok zor gerçekten Allah yardımcınız olsun ama inanın herkesin hayatı böyle. Sizin ki belki iyidir bile. Ama hayat şartları o kadar zor ki yapabilecek hicbirsey yok. Atıyorum memur bu ülkede övünülcek , istenilen bir meslek ama onu bile memnuniyetsiz yapıyorlar, mutlu değiller. Herkes isinden sikayetçi ben mutluyum diyeni hiç görmedim. :KK51: Ya sabır deyip devam edecegiz..kendimizden de cok fazla ödün vermememiz lazım ama cünkü bu hayatın tekrarı olmayacak...

Konuya yazmayı unutmusum aslında ev borcu olmasa 2 maaşla geçinicez ama benım maas ev borcuna gıdıyor ve ıler kı zamanlarda odenılen tutar artıcak esımın de eklemesı gerekecek yanı ev olmasa yetecek ustune para bıle kalacak bıze aıleme ya da esımın aılesıne az cok verılcek mıktar kalacak ama evden vazgecsek araba da almasan 20bin çöpe gitcek. Çok sağolun piyasa kötü bizi bile hep arıyorlar iş için ama eleman alamıyoruz durum karısık belkı burası bıle elaman azaltır kı 15 kısılık yer zaten.

iyi de yatırdığınız para 20 bin ise 10 aylık maaşınızdır

çocuk doğduktan sonra çocuğun ayrıca masrafı olduğunu göre, bile bile maceraya girmişsiniz de bu maceraya gerek yok

evi arabaya çevirirseniz de yıllarca sürecek mi ön ödeme yoksa üstüne kredi vs çekip biz alıyoruz araba deme imkanı var mı

alın bir araba külüstür de olsa kurtarın 20 bininizi sonra da satın arabayı birikmişinizi altın yapıp koyun kötü günler için

olağan iki maaşlı hayatınızı yaşayın

o zaman her şeyden sıkma psikolojisi de olmayınca hayatınız huzurlu da olur ne bileyim simit alıp kahvaltı yapalım bu akşam da dersiniz vs

NOT: şimdi eski konunuzu okudum bu parayı peşin vermişsiniz bebekten önce

o zaman en kısa sürede arabaya çevirip en ucuz arabayı geri alma kaydı ile bir ikinci elciden alın paranızı kurtarın sonra da yatırım yapın iki maaşınızı da güzelce harcayın

Son düzenleme:
şimdi biraz eski konularınıza da baktım 2500 geçen yıl aldığınızmış bu sene kaç alıyorsunuz

çaycı gelmezse çay yapıyorum diye şikayetiniz var mesela

tilti olan yani kendimi tanıtırken ünvanım söylenen bir mesleğim var dr gibi öğretmen gibi

ama çaycı gelmediğinde çay da yaptım tadilat olunca temizlik de yani bazı şeyler yerine göre yapılır

bence siz evde olmaya özeniyorsunuz

hazır bebek de var evde kalayım burayı çekmeyeyim diyorsunuz da cidden 15 kişi çalışan bu anlattığınız tarz yerdeki işiniz piyasadaki çoğu yerden iyi gibi duruyor

bana basit şeylere takılmışsınız gibi geldi

aynı şeyleri üç ayrı listeye de yazarsınız 5 ayrı yere de

bunların çoğu halen bir çok kurumda devlet işinde de var

bilgisayar kaydı liste kaydı defter kaydı vs takılmayın bu kadar işinizi yapın ve çıkın

Bir çok arkadaş çok güzel tavsiyelere bulunmuş onları dikkate alın derim. Ben sadece birsey söylemek için yazıyorum. İsyerinde ekstradan yaptığınız her iş evladınızdan çalmak oluyor neden onların gereksiz yere isini yapıp çocuğunuza olan sabrinizi tüketiyorsunuz. Bence birisi size kendini isini yaptırmaya çalışırsa bu söylediğim aklınıza gelsin ve kolaylıkla hayır diyebilin yoksa ona söyleyemediğiniz hayırı evladınıza söylemiş oluyorsunuz

Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim. Bana önerilerde bulundunuz. Bir arkadaş yazmış eşim doktor değil sanırım harf hatası yapmışım öyle yansımış. Eşim eczanede çalışıyordu pandemi başlayınca çıkıp güvenliğe girdi. Gecesi gündüzü yok diyebilirim. Bana bu aralar faydası yok.
Ama nasıl desem benım sabrım da enerjım de işyerin de tükeniyor. Yani eve gittiğim de maxsimum 9a kadar dayanabılıyorum 9dan sonra yatıp uyumak istiyorum ama olmuyor tabi.
Ben kendımı çok yorgun ve ruyada hıssedıyorum. Nasıl desem adam akıllı oturup dınlendıgım an yok kaşlarım bıle kac aydır alınmayı beklıyor kendıme bakım yapım sunu yapım oyle anlarım yok. Diyet yapıyorum ama vucudun dınlenmesı gereken zamanlar da dınlenmedıgımden mıdır nedır kılo veremıyorum durdu resmen o da canımı sıkıyor. Ne gece uykusu var ne sabah uykusu araftayım resmen.
1 gün komple annemde kalsın desem hem kadına yazık hem ben ozluyorum hem de kızım saatlerı artık benımsemıs olmalı kı aglıyor huysuzlanıyor benı ıstıyor.
Anneme anlatınca ızne cık dınlen kızınla vakıt gecır dıyor ama bana ızın sırası gelmıyor kı. Herkes bır pandemı tutturmus maske mesafe dıyor ama tatılınden de eksık kalmıyor. 3 patron dedım ya hepsi 3er hafta ızın kullandı. Tam dedım tamam bende eylulun 20sinden sonra falan çıkım dıye ama olmadı nıyetlendıgım gun patronun kızının tatıle gittiğini öğrendim ve kaç hafta oldu hala gelmedi. Sonra da virüs var derler işçiler bir tatıle gıtse ya da ızın ıstese vırusu one atarlar. Benım zaten tatıl dusuncek halım yok ama 1 hafta bıle olsa ısyerınden sıyrılmak kızımla olmak ıstıyorum. Bu sayede evde olunca ısleyıs nasıl gormek ıstıyorum. Sabrım uyku duzenım esımle ılıskım eve olan baglılıgım bunu gozlemlemek ıstıyorum.
Kafa olarakta beden olarakta yoruldum çünkü.

Beni yoran evde işyerin de herşey de her yükün bana yüklenmesi. Herşeyin üstesinden gelenin ben olmam kimsenin benı düşünmemesi..ama dün eşime bıraktım kızı al bak dedim oynadı ettı ben koltukta uzandım ızledım onları o bıle ıyı geldı bana.

Beni yoran evde işyerin de herşey de her yükün bana yüklenmesi. Herşeyin üstesinden gelenin ben olmam kimsenin benı düşünmemesi..ama dün eşime bıraktım kızı al bak dedim oynadı ettı ben koltukta uzandım ızledım onları o bıle ıyı geldı bana.
Sende haklısın ama eşinede yazık oda iki işte çalışıyo acaba sen yemeğini annende yesende (sonuçta eve yemek yapıyodur annen sende mutfak masrafına katkı yaparsın) ordan bi kap yemek getirip eşinde onu yese evle çok ilgilenmesen evdeki kalabalıkları at seni yormasın

Çocuk yapmak değil de olay bu şartlarda ev borcuna ne gerek vardı?

Gerçekten üç günlük dünya ne kadar yaşayacağız belli değil.
Ev sahibi olmak güzel Ama yavrumdan ailemden sağlığımdan feda ederek aldığım evi ne yapayım?

Lazım değil diyorum.

Eğer ev için şuana dek ödediğiniz kısmı alabiliyorsanız alın ve işten ayrılın.
Lüksünüzden kısar yaşarsınız, evladiniza evliliginize hayrınız olur bari.

Kadının çalışması gerektiğini düşünen ben diyorum bunu. Sizin şartlara göre yorumum bu.

Çocuk yapmak değil de olay bu şartlarda ev borcuna ne gerek vardı?

Gerçekten üç günlük dünya ne kadar yaşayacağız belli değil.
Ev sahibi olmak güzel Ama yavrumdan ailemden sağlığımdan feda ederek aldığım evi ne yapayım?

Lazım değil diyorum.

Eğer ev için şuana dek ödediğiniz kısmı alabiliyorsanız alın ve işten ayrılın.
Lüksünüzden kısar yaşarsınız, evladiniza evliliginize hayrınız olur bari.

Kadının çalışması gerektiğini düşünen ben diyorum bunu. Sizin şartlara göre yorumum bu.
Çalışıyorum ama ne gezerim ne üstüme basıma alırım ne kuafor masrafım vardır resmen calısmayan kadın hayatı yasıyorum. Durum ortada kendıme alacagımı kızıma alıyorum. Ama cok bunaldım tum enerjım sabrım ısyerınde bıtıyor bırsey kalmıyor. Bu tür kura ile yazılan yerlerde hizmet bedelı olayı var bız 20 bın odedık iptal edersek o parayı cope atıcaz dondurma ıslemı var ama ılerde yıne almak zor ve kım ole kım kala suan bıle acaba dolandırılır mıyız dıye endıse tasırken belırsız zamana kadar ertelemek daha buyuk rısk.
Eşime kalsa ben cıkarsam gecınırmısız ama gec gelıo bazen gelmıo onu goremedıkten sonra yıne bırseyler hava da kalıyor.

Yazdıklarında haklısın.
Fakat çağımızı işleri malesef böyle evli çocuklu olan kadınlar tamamen bitap durumda.
Ama inan burdan çıkıp 1 2 sene sonra işe girsen yine aynı olucak nereye gitsen kural budur çok iş az maaş.

Sırf ev almak için benim, kocamın, çocuğumun, anamın, babamın rahatı bozuluyorsa tüküreyim öyle eve.
Kiracı olmak daha karlıysa, herkes açısından daha rahatsa niye ev alıp hayatınızı mahvediyorsunuz ki?

Özel sektörde çalışılan yer kurumsal olmazsa böyle oluyor malesef. Bana bunların hepsi ailene çocuğuna eşine ve sana haksızlıkmış gibi geliyor. Ev sahibi olmak önemli şu devirde ev almak gerçekten çok zor ama bu kadar mutsuz olacağınıza değer mi bilmiyorum.

ben hep kadınların çalışması taraftarıyım ama bu şartlarda kesinlikle çalışmamayı tercih ederdim muhtemelen aldığınız asgari ücret. bunu her yerde alırsınız.

Ama bu misyonu sen kendine yüklüyorsun ki. Daha öncede yazdim, etraftan yardim al. Temizlikçi kadin gelsine evi temizlesin. Disardan yemek al,.. Ve evet niye 1 gece kizin annenlerde kalmasin? Sandigin kadar travma olmaz. Yorulmus, yipranmis bir anne ile zaman geçirmesi daha mi iyi?

Esinin gecesi, gündüzü olmayabilir fakat ev halen ortak sorumluluk olmali. Bir bulasik makinesini bosaltmak agir bir is degil, ama ortadan kalkmasi insani ferahlatir.

Ve izin bile soramiyorsun. Eylülde izin istiyorsan, agustos hatta daha önceden söylemeliydin. Simdide dayanamiyorsan "ben haftaya izine çikmak istiyorum" diyeceksin, ve yapacaksin. Sen hayir diyemiyorsun ve isteklerini ön plana atamiyorsun, bahane yaratiyorsun ve sadece kendine aciyorsun. Bunlari bende zaman zaman yaparim.

Ayaga kalk, biraz silkelen. Kendine mecbur zaman ayarlamalisin. Ilk is o izini hal et ve temizlikçi kadini bul.

Hanımlar hala netleşemedım ben. Yıllık ızın kullanıp hem kafamı toparlamayı hem de cocugumu gozlemlemeyı dusunuyorum. Ev yemek olayı çözüldü eşimle yapıyoruz artık yemekte geceden ya da kolay hemen olcak seyler yapıyorum bazen annem gonderıyor falan ama sımdı konu kızım ona cozum bulamadım..

Süt iznim bitti evde akşam 7de oluyorum kızı al yukarı cık yemek ye derken saat 8 oluyor kızımla oyun vs oynuorz hatta esım 9 gbi gelıo o da katılıyor bıze ama cocugun bazen 8de uykusu gelıo yaklasık 1 1,5 saat uyutma faslı ıle gecıyor uyuyor yataga koyuyorum 5 10 dk sonra kalkıyor ve hıc uykusu olmadan kalkıyor oynamaya devam edıyor bu duruma cok yorgunken dayanamıorm hemen uyusun ıstıorm bazense aman oynayalm uyur elbet dıorm ama son 3 gundur hep boyleydı ve artık pılım bıtmıstı anneme ındık yıne uyumadı falan. 1 hafta ızınde bakıcm benı hep evde gorunce ne tepkı verıcek bu huysuzluk surucekmı cunku benımleyken boyle anneme ben hıc gtmıyım kızım orda kalsn gecede gunduzde harıka halde ama cocuk benleyken pazar gunu bıle olsa uyumuyor oynamak ıstıyor ozledıgıne ıkna oldum artık gıtmemden korktugunu da bılıorm ama ısten cıksam bu kesın cozum mu pısman olur muyum gercekten gecınır mıyız emın degılım. Ama duygusal yanım kızına gore davran dıyor onun suan ıhtıyacı ev araba para degıl anne ve anne sevgısı.

X